Jst
Guest
|
Titud,
Hm…, res precej zanimivo tezo si postavil. Po moje bi morala startat iz the tvojih trditev.
Titud said: Tolkienu ni blo treba lucidno sanjat pa pol teh podob iz sanj naknadno ubesedovat, on je tkal sanje iz besed samih. Če je beseda sestavljena v bistvu iz iste snovi kot induvidualna sanjska podoba, to pomen, da jo je človek šele naknadno uporabu za komunikacijsko orodje, podrejeno interesu intelekta.
Sploh prva misel mi je zelo vsec. Vendar po mojem mnenju samo simbolicno odraza dejansko stanje. Namrec, podobno bi bilo trditi, da je jezik sestavljen iz iste snovi kot njegova abeceda. To je res, vendar samo deloma.
Namrec, beseda sledi misli, misel pa pripada mentalnemu planu. V tem smislu bi lahko tudi rekli, da je beseda materializacija misli, oz. fizicni odraz misli, ki sicer ne pripada Fizicnemu planu. Mentalni plan je obstajal vsekakor se dalec pred uporabo prvih besed, zato se dejansko strinjam s tabo, da je beseda rezultat intelekta, v evoluciji cloveka kreiranega sele kasneje, katerega glavni namen pa je predvsem ucinkovit popis in s tem tudi obvladovanje Fizicnega plana. Sama sposobnost kreiranja mentalnih slik, ne da bi jim sledile besede, kar tudi pripada Mentalnemu planu, nam tega obvladovanja Fizicnega plana v danasnjih razseznostih zagotovo ne omogoca. Tako bi lahko celo rekli, da beseda pripada Fizicnemu planu, kar mislim, da tudi je pravilno. Medtem ko sanjska podoba ne pripada Fizicnemu planu.
Zdej, individualna sanjska podoba je zagotovo lahko rezultat besede, pa potem lahko recemo da sta beseda in sanjska podoba analogno iz iste snovi, vendar pri tem ne smemo pozabiti na custveno komponento same sanjske podobe. Ce hocemo, da je sanjska podoba dinamicna in ne staticna, torej da ima moc v sebi, potem potrebuje gonilno silo, ki pa jo dobi v custvih. Custva so torej sila, ki omogoca dinamiko sanjski podobi ustvarjeni z mislijo. Misel sama po sebi je namrec inertna in staticna.
Sploh pa mislim, da kreacija sanjskih podob brez custvene komponente ni mogoca. Po mojem mnenju mora vedno biti v sami misli vsaj del custev, da sledi neki rezultat. Namrec, razlika je med sliko na mentalnem ekranu in sanjsko podobo. To je potrebno strogo lociti.
Vse to zgoraj ne pomeni da zanikam tvojo prvo trditev. Je pa res, da ce je ta snov vsaj deloma ista, moramo uporabiti pri tem zakon analogije in ne direktno razumevanje. Druga izjava glede naknadne uporabe besede itak ni sporna in se strinjam z njo.
Tudi na splosno v Zahodni tradiciji, kjer je bistvo ne obvladovanje temvec harmonizacija zivljenske sile v cloveku, je vedno kot nasprotni pol oz. opozicija misli neko custvo. In ko sta misel in custvo v popolni harmonizaciji, potem so nase besede dejansko enake dejanjem. S tem namrec nase besede dobijo neverjetno notranjo moc sugestivnosti in s tem lastno notranjo teznjo po lastnem udejanjenju na Fizicnem planu. Nase besede postanejo naraven kanal za izliv zivljenske sile iz Custvenega plana v Fizicni plan, oz. povedano s drugimi besedami materializacijo misli/custev. To lahko v ozjem smislu opisem s primerom na relaciji hipnotizer - hipnotizirani. To je npr. tudi tista kreativnost o kateri je bilo na temu formu toliko govora tudi iz tvoje strani (ce sem te seveda pravilno razumel).
Titud, rad bi te opozoril na zgoraj tudi namenoma napacno uporabljeno terminologijo. Zgornji sestavek se nanasa zgolj na podrocje Custvenega oz. Astralnega plana znotraj katerega sta podrocji forme in sile. To sfero sile predstavljajo custva, sfero forme pa z umom ali tudi napacno receno intelektom ustvarjene oblike oz. slike o katerih je govora zgoraj. Te forme in sile pa lahko analogno povezemo s Mentalnim planom, ki je nad Custvenim, kjer so sfere forme in sile zopet podobno uravnotezene, vendar na drugacen nacin. Tako bi v bistvu zgoraj moral namesto Mentalni plan uporabljati izraz Umski plan, kot del Custvenega plana.
Lp Jst
|