Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 9737 times)
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #15 - 01.07.2002 at 12:32:38
 
Sedaj je čas za nabiranje šentjanževke.  Zel posušiš, iz nje lahko narediš čaj ali pa tinkturo, tudi olje. Uporabna je za več stvari, kot olje tudi za kožo pri opeklinah. Najzanimivejša pa je, ker deluje antidepresivno. To dejstvo pozna in upošteva tudi uradna medicina.

Delovanje: proti depresijam, živčni izčrpanosti, brezvoljnosti, izboljša razpoloženje, proti neutemeljenemu strahu in motnjam spanca, tudi za otroke pri težavah s spancem in koncentracijo, strahu ponoči, močenju postelje, jecljanju.  

Čaj: 1-2 žlički čaja na skodelico popariš, pustiš pokrito 10 minut, precediš, piješ zjutraj in zvečer 1 skodelico.

Lahko tudi nabereš velik šop rastlin, jih daš v vazo brez vode, da se posušijo, in jih postaviš v sobo kjer spiš. Tako zelo nežno deluje med spanjem kot je opisano zgoraj. Šopek nabereš vsako leto na novo, starega - posušenega pa pokuriš.


Fajna rožca.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #16 - 01.07.2002 at 14:20:41
 
Valentina, a to celo rastlino (šentjanževko) nabiraš in sušiš? Pri nas namreč nabiramo samo cvetove (uporabljamo jih pa za mazanje (koža, rane ipd.), namočene v olivnem olju).
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #17 - 01.07.2002 at 15:08:37
 

Učinkovine so v cvetovih in listih, tako da je najbolje nabirati zgornji del rastline, ko se pa posuši, ločiš od stebla liste in cvetove, in že imaš čajčka. Eni pa nabirajo samo cvetove, ampak sem nekje prebrala, da so učinkovine tudi v listih, in to v pikah na listih.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #18 - 02.07.2002 at 08:28:23
 
za namakanje šentjanževke v kvalitetnem olivnem olju so najboljši sveži cvetovi (pravkar utrgan cvet hitro zgublja na kvaliteti - ste vedeli, da solata po enem dnevu, ko jo odtrgaš, zgubi večino vitaminov in je samo še celuloza za boljšo prebavo?). Nasuješ sveže cvetove šentjanževke v steklen kozarec, preliješ s kvalitetnim olivnim oljem, zapreš in daš na sonce za kake tri tedne, da tekočina postane rdeče barve. Precediš in spraviš. Primerno tudi za mazanje po prehudem sončenju. Pa za hrbteničarje, seveda. Ker olivno olje prodira skozi kožo v ostala tkiva.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #19 - 02.07.2002 at 08:43:50
 
No, malo za salo in malo za res bom povedal eno anekdotico, ki po sestavi mazajoce zadeve ne spada ravno med zelisca, a je vseeno imelo pozitiven ucinek.

Kake 15-20 let nazaj, ko sem bil na obisku pri frendu na morju v Fiesi in svas e soncila na takrat se obstojecem lesenem pomolu, sem ga vprasal, ce ima kako mazo za soncenje. Frend jo je odkuril do prikolice in se po zelo dolgem casu vrnil z rjavo steklenicko, na kateri je bila nalepka Nivea. Fajn. Ko sem ga vprasal, kje je tolk casa hodil, mi je rekel, da je moral olje precedit iz kante v to steklenicko. Ok. Majo pac olje za soncenje v kanistrih s sabo. Prosil sem ga naj me namaze po hrbtu in tipo mi je ustregel.
Zadeva se je cudno vlekla po mojem hrbtu in prav hecno "disala". Na vprasanje, kaj zaenega hudica se vlece po moji kozi, mi je frend s ponosom povedal, da mu je fotr nalil najboljse olje za soncenje, po katerem bom zvecer rdec ko kuhan rak, da me ne bo nic peklo in da bom drug dan rjav - motorno olje INA delta 5. Poslal sem ga u tri lulike od mamice in samo molil, da ne fasem kake alergije. No, zvecer je blo tko kot je reku in drug dan sem bil prou hecen, ko sem bil rjav samo po hrbtu.
Se ve, s cim sem se namazal se isti dan, da sem dobil povsod lepo rjavo barvo, ane?  Smiley

Zdej, ce je komu to za prakticirat, nej proba, samo mislim, da INA delta 5 motorno olje ne obstaja vec. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #20 - 02.07.2002 at 09:34:09
 
Ga ni, ker jih je Niveja iztozila zaradi nelojalne konkurence  Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: ZELIŠČA -RJI
Reply #21 - 03.07.2002 at 16:22:41
 
Pa še tole glede šentjanževke (mi jo imamo nasajeno na vrtu): če pobiraš samo cvetove, cveti več tednov in jih lahko nabiraš vsakih nekaj dni - če vzameš cel vršiček, je konec. Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Pages: 1 2