Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 9
(Read 29418 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: prava ljubezen??
Reply #45 - 19.07.2002 at 23:16:51
 
alja wrote on 17.07.2002 at 15:13:54:
Najbolj me muci vprasanje:
a vstrajat pri cloveku, ki mu ni toliko do tebe, ki misli na eno drugo osebo, ki sam ne ve kaj bi rad? Ki noce preziveti prostega casa s tabo?
Do kake mere sprejemati?


No, sem se še jaz vključila v debato.

Alja, seveda ni treba, da sprejemaš nekaj, kar ni ljubeče do tebe. In verjamem, da te to vprašanje muči. Po mojem zato, ker čutiš, da ti ni lepo, hkrati pa morda misliš (so te tako učili?), da moraš vztrajati.

Zakaj bi naj vztrajala v tem odnosu?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #46 - 21.07.2002 at 09:54:56
 
Alja, ne vem, če si brala članek v prejšnji sobotni prilogi Dela. V njem Steve Martin opisuje smrt svojega očeta, oz. ljubezen, ki jo je njegov oče čutil še za časa svojega življenja, pa je ni zmogel dati. Na temle topicu je sicer govora o pravi ljubezni z vidika partnerstva, vendar menim, da je pravo ljubezen treba začutiti in dati tudi v drugih odnosih, tudi v odnosu starši – otroci. In verjetno se te različne vrste ljubezni niti ne razlikujejo dosti med seboj. Razen v nekaterih detajlih, seveda. Morda bo članek dobrodošel tudi tebi v teh tvojih razmišljanjih…

Če članka nisi brala, mi povej, pa ti ga skeniranega pošljem na mail. Pa tudi, če to zanima še koga drugega, naj mi pove. Z veseljem namreč delim ljubezen, hehe.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #47 - 21.07.2002 at 13:18:41
 
Thot wrote on 19.07.2002 at 14:37:52:
Kot sem že rekel imam svoje poglede na svet in stvari okoli sebe, a do konca nisem prišel in mogoče ne bom, a upam da bom izvedel v življenju še kaj, a če mi ne odgovarjate, potem bom težko. Lahko mi rečete preberi si knjigo.
In postanem tak kot vi, brez vprašanj, samo s sprejemanjem???

Thot, dovoli mi, da ti razložim, kako jaz razumem tole sprejemanje, pa verjetno še kdo na temle forumu, pa tudi v realnosti.

Ne gre za sprejemanje v smislu, da si tiho, opazuješ, kaj se dogaja okoli tebe, nikoli nič ne rečeš, nič ne vprašaš, nikoli ne zagovarjaš svojega stališča, ne poskušaš argumetirati,…

Gre za sprejemanje v smislu človeka (petčutnega ali mnogočutnega, vseeno). Gre za sprejemanje njegovih dejanj kot takih in njega kot takšnega, kakršen je.

Če je recimo nekdo jezen, je pač jezen. Sprejmeš ga kot jeznega, s tem, da si ne dopustiš, da bi njegova jeza vplivala nate. Če je človek sovražno razpoložen, ga vzameš takega, kakršen je in pri tem ne dovoliš, da bi njegova sovražnost vplivala nate. In za vsak primer predvsem negativnih čustev lahko ponoviš tole vajo.

Gre za to, da ne poznamo razlogov, ki se skrivajo za dejanji drugega človeka. Gre za to, da ne vemo, zakaj človek v danem trenutku odreagira tako, kot odreagira. In zato ga sprejmemo takšnega, kakršen je. In prav je, da prepoznamo njegova čustva, pa naj bo to jeza, sovraštvo, sebičnost… Prav je, da to opazimo in prav je, da tudi na nek primeren način pomagamo. Če vidiš dva, ki se pretepata, je prav, da posreduješ. Če vidiš nekoga, ki vlamlja, je prav, da posreduješ…

Česar pa se je treba izogibati, pa je razsojanje. Sodba. Sodba o udeležencih. Prav je torej, da posreduješ v pretepu, ni pa prav, da sodiš o udeležencu pretepa. Ne poznaš namreč vzrokov, čustev in občutkov, ki so se skrivali za tem njegovim dejanjem. Ne smeš soditi in razsojati o njegovi negativnosti. To ni naša stvar.

Še en primer? Če se v moj avto recimo zaleti nekdo, ki vozi pijan, je prav, da ta voznik odgovarja za popravilo mojega avta. In prav je, da mu prepovedo voziti, ker je vozil v vinjenem stanju. Ni pa prav, da bi si jaz dovolila, da bi moja dejanja spodbudila čustva ogorčenja, jeze, negativne nastrojenosti ali česa drugega. Ti občutki so posledica sodb, ki si jih ustvarjamo o sebi in drugih.

Tako si vsaj jaz razlagam sprejemanje…

Glede postavljanja vprašanj pa… Vedno je treba vprašati, kar te zanima. Prebrati, kar te zanima in o tem debatirati. Tudi v debati se (vsaj meni) marsikdaj zgodi, da šele nekaj razumem, oz. da se v meni zgodi tisti »click«, ki postavi svoje stvari na pravo mesto. In prav je, da vprašaš. Prav je, da poveš. Seveda na primeren način, pa sem o tem že pisala na temi »trenutek resnice«, tako, da ne bi tega ponavljala. In če boš karkoli zanimivega prebral, te prosim, deli to tudi z nami. Vsaj jaz se ti bom sigurno odzvala. Na teme, ki seveda zanimajo mene. Če v tistem trenutku ne bom vedela, kaj odgovoriti in se ne bom odzvala v tistem trenutku, to ne pomeni, da o tem ne razmišljam. Če ti tisti trenutek ne odgovorim, to pomeni le, da razmišljam in se ti sigurno javim, ko kaj »domislim«. In verjamem, da se ti bodo odzvali prav vsi, ki svojo »pamet« in spoznanja iščemo tudi na tem forumu. Vsak se ti bo odzval na »svoji« temi, na temi torej, ki zanima njega in o kateri razmišlja...

Tako, da ponovno: peace, brothers?
m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: prava ljubezen??
Reply #48 - 23.07.2002 at 11:32:15
 
q
Če vidiš dva, ki se pretepata, je prav, da posreduješ. Če vidiš nekoga, ki vlamlja, je prav, da posreduješ…
q

Oprosti, Miška, ampak kje si to prebrala?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #49 - 23.07.2002 at 11:40:08
 
Quote:
Oprosti, Miška, ampak kje si to prebrala?

LittleStar, še vedno berem tudi knjigo »Domovanje duš« by Gary Zukav…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: prava ljubezen??
Reply #50 - 24.07.2002 at 18:00:07
 
Po dolgem času spet malo mene Cheesy
A tudi jaz ne bom sprejel te naloge:
če se dva pretepata, prav, če tako rešujeta svoje probleme, tudi prav, ker sta za pretep vedno potrebna dva.
Če vidim nekoga da vlamlja-mogoče bi poklical policijo, pa še to nisem čisto siguren, ker konec koncev se lahko zapletem v nekaj kar me lahko ogrozi. In zaradi česa? ZAradi materialnih dobrin nekega preplačanega uslužbenca? Odvisno kam bi vlamljali,čeprav mislim, da verjetno ne vlamljajo k tistim ki nimajo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #51 - 24.07.2002 at 18:19:19
 
OK, Thot – naj ti obrnem zadevo…

Pa da se ne bom zmišljevala svojega primera, ti dam kar primer, ki ga je enkrat zapisal John_Doe:
John_Doe wrote on 19.07.2002 at 12:51:03:
A podam en primer, kjer sem zagovornik svoje teorije, da se nasilje preprecuje z nasiljem...

Recimo.... Grem lepo obut v cokle domov, ko slisim za vogalom kako en tip najeda eni deklici, naj mu da denar, ce ne jo bo zastihal. Sezujem cokle in jih obujem na roke, pogledam za vogal in vidim v tipov hrbet. Naredim par korakov, razprem roke in poln ljubezni zlo na brzino objamem tipovo glavo. O jebela cesta, cokle mam gor na rokah. Tip se zgrudi po tleh, se diha, ampak nic kej dost ne mrda. Deklica vsa solzna in prestrasena vzame nazaj svojo denarnico in se mi tud ne zahvali, ker je tolk sokirana ter jo lepo odjadra v svoj konec pripovedovat zgodbico, kako jo je en napadu in kako jo je drug resu. Jest grem domov jest kosilo in mi prav tekne. Unmu tipu pa sosed poklice resilca, ko pride cez pol ure domov in un se vedno tam lezi.

Ali je zdej tako nasilje upraviceno?
Ali bi blo bolje zaviti v drugo smer in pustiti, da se zgodi kar se?
Ali bi blo bolje, da bi stopil do tipa in ga lepo prosil, da naj deklico pusti na miru, ker nastopa proti zakonu in moralnim normam in da bom poklical policijo in s tem reskirat noz v trebusno votlino?
Ali bi blo pa bolje, da bi po udarcu, cokle dal nazaj na noge in ga do smrti zbrcal oz. vsaj do invalidnosti, da tip nikoli vec ne bi mogel narediti podobnega dejanja?

Kaj narest oz. kaj bi blo najpametneje narest?

Kaj bi torej naredil v tem primeru ti? Sicer vse bolj lezemo stran od same teme – najprej prava ljubezen, potem tvoje vprašanje o sprejemanju, končali smo pri nasilju… Pa vendarle – si še prepričan, da ne boš posredoval, četudi bi se deklica poskusila upreti nasilnežu? Da bi torej dva s pretepom reševala svoje probleme, kot praviš?

Drugače se načelno strinjam s tabo – ni vsak primer v življenju tak, v katerega bi bilo vredno posegati. Ta dva primera sem dala samo zato, da ti lažje razložim, kako jaz razumem sprejemanje. Bistvo sledi potem – pri razsojanju in sodbi o udeležencih…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: prava ljubezen??
Reply #52 - 24.07.2002 at 18:35:41
 
Uh ja dobro, to že ni več pretep, malo drugačna situacija, kaj bi naredil? Pošteno povedano v tem trenutku ne vem točno, samo če pa pogledam da sem vseeno človek in da je človeštvo vrsta, potem bi verjetno že po nagonu pomagal napadenemu. A temu čeprav, kaj pa narediti če nimaš cokel in je tisti moški oborožen? Ne morem, res ne morem odgovoriti na situacije v akterih še nisem bil, tisto kar sem pisal prej je moje razmišljanje. Prav tako ne bi mogel reči kaj bi storil, lče bi videl posilstvo. Čeprav sem proti nasilju in ogrožanju posameznika nasploh, vseeno mislim, da smo tudi ljudje neke vrste živali s svojim nagonom, ki v določenih situacijah izstopi v takšni ali drugačni luči. Verjetno, pravim verjetno, bi poiskal primerno orožje, ker mi to narekuje moja zdrava pamet, predno bi se spustil v tak konflikt. Ker eno je pomoč sočloveku, drugo so samomorilska nagnjenja-to je baje dokazano pri vseh Herojih-ki se spuščajo v brezizhodne situacije.
A sem sploh kaj povedal? Grin
A ja pa še to, ko si rekla da smo zašli s teme-zakaj smo zašli s teme?
Zakaj pa bi moralo biti vse skupaj v eni škatlici, kot prvo, kot drugo pa je še vedno rdeča nit ljubezen, v tem primeru do sebe in zopet potreba po samoohranitvi in dojemanju drugega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #53 - 24.07.2002 at 18:49:46
 
Thot wrote on 24.07.2002 at 18:35:41:
A ja pa še to, ko si rekla da smo zašli s teme-zakaj smo zašli s teme?
Zakaj pa bi moralo biti vse skupaj v eni škatlici, kot prvo, kot drugo pa je še vedno rdeča nit ljubezen, v tem primeru do sebe in zopet potreba po samoohranitvi in dojemanju drugega.

Hehe, Gape bi rekel, da bi bilo treba s temile zadnjimi posti nadaljevati na topicu »Akcija proti nasilju, ane, Gape?

In tisto o sprejemanju – bi bilo verjetno dobro odpreti nov topic z naslovom »Sprejemanje«

Sicer je res, da tema o eni stvari ni nikoli tema o eni stvari in da se med debato samo pojavljajo tudi čisto drugačna vprašanja in misli. Pa vendarle sem tudi sama mnenja, da bi bilo verjetno bolje obsežne odklone od teme same prenesti v nov topic. In tukajle nadaljevati samo o pravi ljubezni z vidika partnerstva, kot je temo samo Alja tudi odprla.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: prava ljubezen??
Reply #54 - 25.07.2002 at 11:50:12
 
Miska wrote on 24.07.2002 at 18:49:46:
Hehe, Gape bi rekel, da bi bilo treba s temile zadnjimi posti nadaljevati na topicu »Akcija proti nasilju, ane, Gape?

In tisto o sprejemanju – bi bilo verjetno dobro odpreti nov topic z naslovom »Sprejemanje«

nebi reku, ker nasilje je nasprotje ljbezni in nekateri (ali celo vsi) morajo za spoznat ljubezen, govort in razmišljat o nasilju in podobnih nasprotjih ljubezni ...
če ne poznaš teme, kako boš spoznal njeno nasprotje - luč?
če bi ne bilo teme, kam bi luč svetila?

sprejemanje topic pa že obstaja, in sicer:
Sprejemanje najslabšega v sebi
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=991906...

miska; tist sken ... a obvadaš tud ocr ... mene bi zanimal, ampak text ne slika
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #55 - 25.07.2002 at 12:02:30
 
gape wrote on 25.07.2002 at 11:50:12:
miska; tist sken ... a obvadaš tud ocr ... mene bi zanimal, ampak text ne slika

Uf, Gape, zdaj si me pa našel… Jaz pa moje znanje o računalnikih… Obvladam tisto, kar potrebujem, ostalo pa vprašam (hvala bogu, imam to možnost)…

Daj ti tole meni malo bolj po »kmečko« povej, da bom sploh vedela, kaj želiš… Ker če sem te jaz prav razumela, bi ti želel imeti tekst kot tak, torej, da bi lahko »klofal« po njem in ga spreminjal, če bi tako želel? Ti zato slika ni dovolj? Hmm, ne ti mene zdaj, da grem (spet) tipkat… Hitro povej, kaj je to »ocr«…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
ocr
Reply #56 - 25.07.2002 at 12:07:50
 
Miska wrote on 25.07.2002 at 12:02:30:
Uf, Gape, zdaj si me pa našel… Jaz pa moje znanje o računalnikih… Obvladam tisto, kar potrebujem, ostalo pa vprašam (hvala bogu, imam to možnost)…

Daj ti tole meni malo bolj po »kmečko« povej, da bom sploh vedela, kaj želiš… Ker če sem te jaz prav razumela, bi ti želel imeti tekst kot tak, torej, da bi lahko »klofal« po njem in ga spreminjal, če bi tako želel? Ti zato slika ni dovolj? Hmm, ne ti mene zdaj, da grem (spet) tipkat… Hitro povej, kaj je to »ocr«…

ocr je  tak softwer (program), ki iz tiskanega medija razpozna znake in ti jih zapiše v file.
če imaš skener, mu je zihr priložen tud ocr softwer, ponavadi pride do napak in te je treba še popravt, boljši (dražji) sw in hw manj napak, racimo čist tko mimgrede, najboljša reč za ocrjat je nevronska mreža.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #57 - 25.07.2002 at 12:10:13
 
Eh, ja - tole mi pomeni malo več dela, malo več "fehtanja" naokoli, za kakšno kavo bom spet morala dat...

Ampak - zate tudi to... Dobiš...
m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #58 - 25.07.2002 at 14:10:08
 
Gape – urejeno. Sem se pa odločila, da ti ne pošiljam na mail, ampak članek (če je že v primerni obliki) objavim tukajle. Se mi zdi, da se v njem lahko najde toliko misli in toliko razmišljanja prav za vsakega izmed nas… Ne samo o ljubezni...
m.

*******

Igralec Steve Martin o smrti svojega očeta
STRAH PRED LJUBEZNIJO

V svoji smrti je moj oče Glenn Vernon Martin naredil nekaj, česar ni zmogel vse življenje. Združil je našo družino.

Potem, ko je pri triinosemdesetih umrl, so mi mnogi prijatelji povedali, kako zelo so ga imeli radi – kako velikodušen je bil, kako smešen, kako ljubeč. Ob teh opisih sem bil presenečen. Jaz se ga spominjam kot jeznega. Malo od tistega, kar se spomnim, da mi je rekel, ni bilo kritika. V mojih  najstniških letih sva komajda govorila, razen v enostranskih prepirih – od njega proti meni. Prepričan sem, da bi bilo mogoče prešteti besede, spregovorjene med nama. V najstniških letih sem se na neki točki odločil, da ga bom uradno »sovražil«. Ko je prišel v sobo, sem počakal pet minut in nato odšel.

A zdaj ko pet let po njegovi smrti razmišljam o njem, mi na misel prihajajo dogodki, za katere se zdi, da nasprotujejo mojemu spominu nanj. Ko sem bil star šestnajst let, mi je prepustil družinski ševrolet letnik 1957. Takrat nobeden od naju ni vedel, da je bil ta avtomobil najbolj kul, kar ga je lahko imel nekdo moje starosti. Ko sem imel sedem ali osem let, sem na božično jutro odkril popolnoma novo kolo na tri prestave, ki so ga v temi pred zoro božičnega dne osvetljevale rdeče, zelene in modre luči drevesa. Ko sem bil v tretjem razredu, me je ponosno spremil na šolsko tekmovanje v saltih, na katerem sem osvojil prvo nagrado. Nekega dne, ko sem bil mlajši od desetih let, mi je predlagal, da se greva na dvorišče igrat z žogo. Ponudba za preživljanje prostega časa je bila tako neobičajna, da nisem povsem razumel, kaj moram storiti. Ko sem končal visoko šolo, mi je oče ponudil, da mi kupi smoking. Odklonil sem; vzgajal me je v odklanjanju vsake pomoči in zaničeval je potratnost. Ker se je moj oče vedno izogibal darilom, sem čutil, da sem s svojo odklonitvijo na neki zverižen, sprevržen način dober sin. Zdaj si želim, da bi mu dovolil kupiti smoking.

Moj oče je prodajal nepremičnine, toda hotel je biti v zabavljaškem poslu. Moral sem imeti pet let, ko sem ga videl v majhni vlogi v Call Board Theatre na Melrose Place v Hollywoodu. Vstopil je v drugem dejanju in postregel s pijačo. Nekje v naših albumih je njegova fotografija za tisk, na kateri pozira z vso družino: je kriminalec, ki ga policija pelje v zapor, in njegov petletni sin, jaz, ki ga obkrožata mama in sestra, ga vleče za rokav in ga prosi, naj ostane. Petletniku ni bilo mogoče na noben način razložiti, da se to ne dogaja zares. Med vojno je z U.S.O. nastopal v Angliji v predstavi Moje mesto z Raymondom Masseyejem. Kasneje, ko sem imel verjetno devetnajst let, je pisal Raymondu Masseyu, ga spomnil, kdo je, in mu priporočil sina, ki je hotel v zabavljaštvo. Nikoli ni dobil odgovora.

Toda na splošno je bil oče kritičen do mojih dosežkov v šov biznisu. Celo potem ko sem pri 23 letih dobil Emmyja kot pisec The Smothers Brothers Comedy Kour, Ura komedije bratov Smothers, mi je svetoval, naj končam študij, da bom imel v rokah nekaj, na kar se bom lahko zanesel. Leta kasneje sem ga s prijatelji peljal na premiero svojega prvega filma The Jerk in potem smo šli na večerjo. Dolgo časa ni rekel ničesar. Moji prijatelji so opazili tišino in bili zgroženi. Nazadnje je eden izmed njih rekel: »Kaj si mislite o Steveu v filmu?« in moj oče je odvrnil: »Hm, ni ravno Charlie Chaplin«.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: prava ljubezen??
Reply #59 - 25.07.2002 at 14:10:43
 
Moj oče je bil prepričan, da me s tem ni prizadel. Bil je le pošten. Po mojem prvem nastopu v Saturday Night Live leta 1976 je napisal o meni slabo kritiko v glasilu newportskega združenja nepremičninskih agentov, katerega predsednik je bil. Kasneje mi je to rahlo osramočeno povedal in dejal, da je po tistem, ko je bila objavljena, prišel v njegovo pisarno njegov najboljši prijatelj s časnikom v rokah. Dal ga je na njegovo mizo in strogo zmajal z glavo, kar naj bi pomenilo »ne« brez besed. Oče ni razumel, kaj počnem pri svojem delu in ga je bilo zaradi njega rahlo sram. Morda je bil prepričan, da bo tudi njegove prijatelje sram in njegova kritika je bila njegova odklonitev odobritve te nove komedije.

V zgodnjih osemdesetih letih mi je bližnji prijatelj, čigar oče je bil ubit med prečkanjem ulice, njegova mati pa je naredila samomor na materinski dan dejal, da naj, če imam kaj razčistiti s svojimi starši, to storim takoj, kajti nekega dne jih ne bo več. Pojma nisem imel, da bi bilo treba kaj razčistiti. A potem, ko se je ta pripomba leta kuhala v mojih možganih, sem se odločil, da poskusim spoznati svoje starše. Vsako nedeljo, če sem le mogel, sem ju peljal na kosilo in ju spodbujal h govorjenju. Moj oče je bil siten in ponavadi, ko je moja mati kaj rekla, ji je nasprotoval; nato mu je ona nasprotovala; in kmalu je pogovor razpadel v tišino, ko se je moja mati bala spregovoriti, oče pa je bil jezen. To se je dogajalo vrsto let in  nazadnje sem prišel na idejo, da ju peljem ven ločeno. Posledica tega je bilo pripovedovanje čudovitih zgodb, ki so bile zanimive le zame in za mojo sestro Melindo. Končno so lahko prišli na dan materini spomini brez strahu pred očetovim izbruhom, in oče je lahko ostal miren med pripovedovanjem svojih zgodb brez materine prisotnosti, za katero se je zdelo, da ga večinoma spravlja v nejevoljo.

Nekje v tem času mi je sestra povedala, da bi se rada zavestno potrudila »spoznati svojega brata«. To sem ravnodušno sprejel, a ko sva si začela izmenjavati zgodbe, sem ugotovil, da naju združuje pogled na čudaški družinski portret. Do takrat sva se redko videvala. Sestra je bila štiri leta starejša, kar je pomenilo, da sva bila kot otroka vedno v različnih šolah in se čez dan nisva nikoli videla. V zgodnjih osemdesetih letih je oče začel doživljati srčne infarkte (tri) in napade (mnoge) in s sestro sva se začela vse več srečevati. Trajalo je petintrideset let, da sem doumel, da vsi bratje in sestre, ki jih ločijo štiri leta, niso nujno nekomunikativni.

Nato je oče dobil četverni bypass. Spomnim se, kako sva bila na enem izmed nedeljskih kosil v restavraciji, ko je v eni roki držal jedilni list, v drugi pa na novo predpisani seznam dietnih omejitev. Pogledoval je med običajno ponudbo restavracije na levi in zdravimi predlogi na desni, pogledal natakarja in resignirano rekel: »Oh, vzel bom fettuccine Alfredo.«

naša rutina je bila, da sta me po skupnem kosilu oče in mati, zdaj v njunih osemdesetih letih, spremila do avta. mater sem poljubil na lice, z očetom sva si pomahala ali okorno rekla nasvidenje. A nekoč sva se objela in oče je s komaj slišnim glasom zašepetal: »Rad te imam.« To je bilo prvič, da so bile med nama izgovorjene te besede. Ponovil sem frazo na isti nerodni, polomljeni način. Nekaj dni kasneje sem mu napisal pismo, ki se je začelo: »Slišal sem, kaj si rekel…«

A bolj ko je moj oče bolehal, bolj je bil razdražljiv. Imel je nerazumne zahteve, kot je bila tista, ko je ob treh zjutraj zbudil bolniško sestro, ki je bila ves čas ob njem in zahteval, da ga pelje naokrog. Postal je tudi srce trgajoče čustven. Zgodilo se je, da je bil sredi zgodbe in se je začel smejati, kar je potem sprožilo nenadne solze in ni mogel več nadaljevati. Ti bridki trenutki so postajali vse pogostejši. Včasih so se njegove oči brez razloga napolnile s solzami in se je sklonil, da bi skril obraz.

Prepričali smo ga, da mora obiskati psihiatra, čeprav se terapija ni skladala z njegovo definicijo moškosti – oblikovano v Teksasu, v času depresije. Terapevt je bil nezrel možakar, ki je šele pred kratkim diplomi8ral. Z očetom sva šla nekoč skupaj na obisk in sva v uri, nabiti s čustvi, spregovorila o nekaterih rečeh, in še vedno obžalujem, koliko sva povedala pred tistim tujcem. Moja mati, prav tako rojena v Teksasu, kjer jo je vzgojila strogo baptistična mati – nič plesa, nič igranja kart – je bila naročena pri psihiatru v upanju, da bo to osvetlilo njun odnos. Čakal sem zunaj in ko se je pojavila, sem rekel: »Kako je bilo?« Rekla je: »Nič slabega nisem rekla.«
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 9