Bardo_Thodol wrote on 20.11.2002 at 10:37:14:S tem, da smo bogati bogati zato, ker smo bolj zreli in samoodgovorni, se sploh ne morem strinjati.
Gre za klasični primer trka dveh (ali več) civilizacij na različnih stopnjah materialnega razvoja in da smo bogatejši je samo produkt slučajnosti, ki so privedle do hitrejšega materialnega razvoja na enem koncu sveta prej kot na drugih. To pa z večjo samoodgovornostjo nima prav veliko opraviti. Glede na dejstva s katerimi smo soočeni, bi rekel, da se kljub močnejši materialni infrastrukturi obnašamo ravno tako nezrelo (kar se odraža tudi skozi brezumen pohlep), kot manj razviti, ki jim hočemo naprtiti tudi manjšo zrelost in pomanjkanje samoodgovornosti.
Dajmo premisliti o tem, kaj bi se naprimer zgodilo, če bi nas obiskala neka tehnološko superiorna civilizacija iz vesolja in tako kot mi, pohlepno izkoristila, kar se izkoristiti da. Verjetno bi tak stik na našo civilizacijo deloval najprej kot šok, potem pa vedno bolj pogubno.
Če se postavim v kožo teh nezemljanov in pod predpostavko, da smo dosegli stopnjo zrelosti, ki je trenutno zemljani dejansko še ne premoremo, potem je najbolje, da bi bili pred zemljani še naprej skriti in se ne bi poskušali vmešavati, razen v primeru ko se znajdejo tik pred samounučenjem in še takrat na čimbolj transparenten, praktično neviden način.
Smo po moje kot ena superiorna civilizacija v situaciji, ko se preprosto ne moremo umaknt. Ta formula se je izkazala za nespešno skoz proces dekolonializacije, ko sta si s formalnim umikom kolonalnih držav nerazvite ineteresno razdelila bloka, politično pa nacionalne hunte z njihovo podporo. Seme zla smo kot 'napredna' civilizacija zasadl, tradicionalno organiziranst ekonomije pa kulture načel in v tem smislu se odgovornosti ne mormo losat. Ena opcija je ta, da jim iz slabe vesti pošiljamo lastne tržne viške pa še kaj zraven, ampak to je itak zmeraj pogojevano s politično odvisnostjo pa lojalnostjo. Druga fora je 'naučit folk ribe lovit', ampak to se pol zlorablja za tehnološko odvisnost folka od zahoda pa se tud odraža v zemlji in podnebju pa prehranjevalni kulturi čist neprimernih pa škodljivih kmetijskih kulturah. Tretja opcija, po moje edino taprava, da se z zahodno civilizacijo že kontaminiarana področja revščine, kamor spadajo predsem azijsko afriški slumi in podeželska revšična podsaharske afrike (ne npr. domoroske kultur amazonskega pragozda, ki še niso bila 'kontaminirana') 'indoktrinorira' z modernim pojmovanjem osebnosti kot zase odgovornim subjektom. Tega jim njihove sedanje nacionalno države nimajo nobenega namena vcepit, ker pol bi morale poskrbet tud za infratukturo, ki bi jim zagotovile ene osnove za normalno življenje. Ker tist, ki se sebe pa svojih potreb ne zaveda, nč ne zahteva in to se da razumet tud tko, da nč ne rab. Zakaj bi komu kaj dolžn omogočit , če neč nč ne rab? Tle je potreben tist premik zavesti v folku, da to ni normalno, da nč nima, da začne sam na tem delat, da bo vsaj nekaj imel in da bo to potegnil za sabo tud potrebe, da se jim tud vsaj osnovna infrastrktura zrihta. Nekje je pač treba začet in kjer se je doslej začenjal je bil zmeraj en interes odzad, ki je revščino v bistvu predpostvaljal pa vzdrževal, ne pa odpravljal.
Quote:Kapital misliš da potegne ljudi iz revščine? jaz pa mislim, da je to izobraževanje
Znanje je kapital in folk, ki nima nč pa zna preživet iz dneva v dan ma tega znanja dost, samo znanja, kako to svoje znanje kapitalizarit, nima. Na tem zanju bi se dalo začet gradit kapital, ga je potrebno le znat zorganizirat, med sabo povezat pa določit ena merila, kolk je to znanje lahko ustvar eno dotano vrednost katermukoli produktu ali stotritvi, da ga je možno pol zamenjat, prodat, pa ta višek nazaj v proizvodjo vložit. Hočem samo povedat da logika kapitala deluje enako stimaulativno na nuli kot pri bogstvu, samo osnovne predpstavke je treba znat vzpostavit. Evo pa smo spet pri znanju, metaltiteti kot duhovni predpostvki materilanega bogstva/revščine in pri ničemer drugmu.