Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 11
(Read 48115 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #30 - 10.12.2002 at 10:32:15
 
Ena od lastnosti kvantne realnosti je namreč ta, da opazovanje subkvantnih delcev vpliva nanje in jih menja. Podobne posledice naj bi imelo usmerjanje naše pozornosti nad podzavestne vsebine našega bitja, ker naša zvest izraža v svojem temelju kvantne lastnosti. Tako je npr. bistvo neke podzavestne vsebine v njeni nedoločenosti, ki je nedoločena zato, ker ni zavestna. V trentku, ko jo ozavestimo in opazimo, kašna je, ni več to, kar je bila!

In dalje, gledano s stališča makro sveta, v katerem živimo in iz zunanje perspektive, je videti, kot da lahko usmerimo svojio zavest precizno, da svoje misli oblikujemo in da jih povezujemo v logične asociacije. Naša zavest ima navidezno lastnosti predvidljivosti in stabilnosti, kot da bi jih Newton skonstruiral v svojem laboratoriju. Na primer, zavesti pisateljev,  da lahko dosledno opiše lastnosti oseb in logićno vodi zaplet romana. Zdi se, da gre zavest znanstvenika dosledno iz izhodiščne znanstvene domneve do njene eksprimentalne potrditve ali zavračanja. S tega vidika je videti človeška zavest kot deterministična struktura, sposobna, da se obnaša kot stuktura, sposobna, da se obnaša kot strukture velikega sveta okrog nas. No, ta slika je varljiva. Če poskušamo s samoopazovanjem ugotoviti, kako smo zavestni, in slikovito rečemo, da opazimo 'atome naše  zavesti', postane ta struktura nestabilna . Ugotovili bomo, da se naša zavest ne obnaša določeno in predvidljivo. Vsak ustvrjalec, bodisi da piše roman ali pa opravlja neko drugo kreativno delo, ve, da se nejgova zavest ne obnaša linearno ali deterministično, temveč pretežno spontano,včasih kaotično in nepredvidljivo.

Eksperimenti kvantne mehanike so odkrili  Princip Negotovosti in potrdili, da je zavest neločljiv sestavni del opazovanih dogodkov. V praksi so potrdili to,  o čemer so lahko prej filozofsko razpravljali -  da moramo s kvantno teorijo za sabo pustiti naivno sliko realnosti v obliki v obliki preciznega stroja. Kvantna teorija nas sili, da ustvarimo novo sliko realnosti in fizko, v kateri ima zavest glavno vlogo. Kajti, ni več dvoma, zavest opazovalca je istočasno tudi zavest opazovanega; sta eno.

Zdaj se odpira nova možnost, da se zgradi novi model kvantne zavesti, ki je skladna s sodobno fiziko, ki odpira prostor za vkljlčitev Atmana, Duše ali Resničnega Bitja. Zanost je naredila zelo dolgo pot naokrog skozi materialistični detemnizem 19. stoletjain se približala spiritualnemu razumevanju našeganotranjega sveta. Za navideznim brezupom in obupom nad našim časom smo pred velikim prebojem v prepoznavanje ogromnih višin, ki so v vseh nas ko božanskih bitjih, ki skušajo pridobiti in preživeti človeške izkušnje.

Neločljivost  opazovalca in opazovanega je znameniti fizik  John Wheeler takole pokomentiral : "Nič v kvantni fiziki ni važnejše od tega: razbila je razumevanje sveta kot nečesa, kar se nahaj zunaj nas. Po tem ne bo Univerzum nikoli več, kar je bil.

Takšna situacija je pripeljala nemalo število fizikov do tega, da so se protisvoji volji začeli zanimati za duhovnost, posebej za Vzhodnjaške tradicije, kot s Taoizem, Budizem, Vedanta. Razlog za to zanimanje je enostaven - ti sistemi vztrajajo od svojega nastanka pri nedeljivosti  zavestnega Bitja in tistega, kar njegova zavest odseva. Novo usmeritev znanosti, do katere je prej ali slej moralo priti, je Adolf Ortman pokomentiral: "Sedaj vemo, da so naravoslovne znanosti prišle do meje fizičnega, kar je mogoče spoznati. Morale so priznati neskončno mistično področje, ki je v temelju vsega življenja."


Živorad Mihajlovič Slavinski: Sunjata - božansa praznina in mistična fizika

Men se zdi, jst, da se tle res ne bi blo nujno zatekat samo k vzhodnjaški filozofiji, kot to svetuje in  tud v svojih intenzivih razsvetljenja prakticira Slavinski. O zlo podobnem odnosu med mikro in makrokozmosom in odnosm med kreatorjem in kreacijo smo namreč tud tle gor že govorl znotraj  tvojega poznavanja zahodne tradicije, al kako?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #31 - 10.12.2002 at 11:17:45
 
jst

valjda da ve da ne iščeš pomoči, sej jest tud to vem, pa vseeno pomagam ... to je pač dhrama. tko smo si izbral ... večina ljudi noče pomoči, čeprav jo rabijo, pomoč je lahko tud pametno vprašanje ...

žal ... tako govori zgdovina ja ... dobr da tale forum nima zmožnosti ubijanja ...

tud jest se trudim držat tega načela ... da mora človek za pomoč vsaj zaprosit ... čeprov sej veš, če hočeš lahko marsikaj interpretraš kot prošnjo ... kot prošnjo bi lahko interpretiru celo to njeno druženje s tabo, sploh kadar se ti zdi da znaš pomagat ...


drgač pa titud ... hudi so teli kvantni modeli ... mormo eno kvantno debato usekat ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #32 - 10.12.2002 at 11:40:57
 
Quote:
Drgac pa imam eno vprasanje glih zate, pa ceprav verjetno ni cist v kontekstu. Zakaj po tvojem mnenju imajo posamezniki, ki se ukvarjajo s tako ali drugacno duhovnostjo tako zeljo razgljabljati o njej tudi z laiki, ki jih to morda niti ne zanima prevec, pa druge prepricevati vanjo, jo skratka oznanjati in siriti.

Titud said:
Toleranca se je rodila na osnovi prepričanja, da noben posameznik, filozofija ali religija nima popolnega uvida v resnico.  

Po moje si tole dobr povedal za stanje, ki trenutno vlada. Samo toleranca bi morala temeljiti ravno na obratni predpostavki. Temeljiti bi morala na tem, da imajo vse religije popolen uvid. Na tej predpostavki je po moje temeljila srednjeveska arabska toleranca do npr. kristjanov, saj so vedeli, da imajo skupan izvor.


Nekdo vidi vse v koranu, nekdo v bibliji, en spet v vedah, nekdo v komunisticnem manifestu, pa drug visoko v metafizicnem Tibetu, nekdo pa nikjer. Vsi so prepricani v svoj prav in vsi zelijo pomagati drug drugemu, na koncu pa se pobijejo med sabo. Tako govori zgodovina. Zal.  


Se mi pa zdi, da sem zacel to debato ravno zato, ker moram jaz dati ven njeno duhovno pot trde linije, tko da tvoja psihoanaliza niti ni tolk mim    


Brez veze, da komentiram vsako stvar posebej, k sta z gapetom že itak najdla odgovore. Bi samo še svoje dodal.

Prepričevanje neprepičanih je po moje ene vrste mesijanstvo, s katerem se utrjuješ v lastni veri. Nima po moje popolnoma nobene veze  sočutjem pa podobnimi nameni, ki navzen pokrivjao tako mesijanstvo, ampak gre za podžiganje fanatizma v veri, ki je v svojem temlju neobčutljivo za bližnjega. Fanatizem se  po defoltu napaja iz nestrpnosti do drugačnih in v neobčutljivosti za to, kar v svoji  drugačnosti so.

Ampak mi mamo po moje napačno predstavo o verskem  fantizmu. Uni v vatikanu pa jeruzalemu pa drugih verskih centrih, ki cele dneve in noči med sabo diskutirajo o verskih naukih na podlagi izčrpnega poznavanja verskih spisov in tradicije, niso nobeni fanatiki,  v bistvu vero sekularizirajo in jo filozofsko/etično uskaljujeo z duhom časa. Tko so judje s stalnim interpretiranjem božje besede  s starni poklicnih razlagalcev iz vrere naredl čist posvetno življensko prakso. Fanataki so tisti, ki filozofskih razsežnoti religije ne štekajo, ki vzamejo ven samo tist, kar jim zapolnuje/kompenzira  eno čustveno praznino, ki je v vsakdanjih odnosih z ljudmi niso sposobni zapolnt, ki v konkretnem človeku vidjo sredstvo za potešitu lastnih fanatičnih čustu: ga prepričat, spreobrnt al pa na izničit.

Jest mislm lih tko kot ti, jst, da ideja tolerance, ki se je izoblikovla skoz revuliconarno obdobje konec 18. stoletja v evropi in ameriki in na kateri gradi demokracija, ni  več  dobra podlaga za globalno  demokracijo, kljub temu, da je bla  najboljša, kar jih je tedanji duh časa uspel izoblikovat. Jest sem tkorekoč prepričan, da jo je skrajni čas treba presečt pa vzore sobivanja iskat tud v obdobju, ko različne religije niso ekstirale druga ob/v drugi na podlagi danes razumljene tolerance ampak na podlagi skupnih filozofskih izhodišč, pri čemer zunanjih življenskih praks ni noben problem tolerirat.

To kar mi tle gor,  vključnno s tabo jst, počnemo, je iskanje teh skupnih filozofskih izhodišč, za kar mamo zlo močno psihološko potrebo, ker toleranca, grajena  na nepriznavanju subjektivne resnice kot absolutne,  je za nas premal, nas ne more niti na tem zahodnem delu planeta več držat skupaj, kaj šele, da bi to formulo vsiljeval drugim. Je kot eno preživelo idejo, ki je pr nas izgubila duha,   ni možno vsiljevat tistim, ki jim  ideja tolerance ni njihova avtentična družbena  izkušnja, pa jo na ta način tud nazaj na zahodu v življenj  obujat.  Zdej mi včasih zgleda tko, da moramo zahodnjaki  najprej 'zaratit' vsemi drugimi religiozno/filozofskimi praksami sožitja, da jim bomo pol uturil idejo tolerance. Se obnašamo kot eni fanatiki, ki  se pred dvomom  v filozofkso/etično  izhodišče svoje vere v demokracijo, gremo eno neobčutljivost za druge, bomo šli z njimi  še enkrat skoz verske vojne, da bomo svet kao demokratično  globaliziral na ideji tolerance 8). Nonsens na kvadrat Angry! Ne vem, jest pr čemu takmu res ne bi hotu zavestno sodelovat Undecided.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #33 - 11.12.2002 at 01:03:29
 
Titud,

Ves, da jest zagovarjam izkustva, kot tisto pravo vrednost. Tko da mislim, da moramo najprej spoznati naravo "mravljincev" skozi njihovo izkustvo, ki ne pripada materialnemu planu, pa potem zadevo prizemljiti s pomocjo geomantike itd., itd. Ti geomanticni principi, vsaj kolikor sem jih jaz uspel spoznati, niti niso neka blazno visoka matematika. Gre pa tukaj po mojem mnenju predvsem za korespondence s zgornjimi sferami iz katerih skozi geomantiko prizemljene, vodene, ojacane itd., itd. energije pritekajo.
Pa ti je v koncni fazi tudi obratna pot skoznjo zato olajsana.

Narava je intelegentna, samo po mojem mnenju bi jo lahko oznacil za npr. "custveno" inteligentno, medtem ko smo mi "materialno" inteligentni, pa se moramo zato posluzevati tudi orodij custvenega plana in ne samo materialnega.

V nedeljo sem si sel ogledat razstavo o Vucedolski kulturi v Narodnem muzeju. No, muzeju zdraven parlamenta. Ce si fancy kulturnik kot jaz  8) si pejt zadevo ogledat. Bos videl kaj mislim. Oni so tako ravnali, ce mene vprasas. Je to vsaj men dost zanimiva zadeva. Zal se na astrologijo skoraj nic ne spoznam.

Je se malce za razmislit, samo jest bi tezko oznacil spontanost, pa navdih, prebliske itd., kot kaoticnost zavesti. Ce tretiras zavest kot samostojno celoto, potem ze, samo ce kvantni fiziki to pocnejo, potem ga lomijo ze v samem zacetku.

Drgac, pa se mi vsaj na prvi pogled zdi, da smo o tej zadevi tud mi razpravljali na malce drugacen nacin. Zdej, teli trditvi, ce ju postavimo znotraj nasih debat o mikro-makrokosmosu sta OK, samo simbolika podajanja je drugacna. Ce pa mislijo dobesedno (kar dvomim), ga pa  lomijo:

-zavest opazovalca je istočasno tudi zavest opazovanega; sta eno.
-razbila je razumevanje sveta kot nečesa, kar se nahaj zunaj narazbila je razumevanje sveta kot nečesa, kar se nahaj zunaj nas.

No, na vprasanje zakaj mi zahodnjaki ne smemo iskati odgovorov v vzhodni filozofiji, ti da lahko zopet delni odgovor razstava o Vucedolski kulturi. Govorim o prakticnih aspektih, ki imajo svoj odraz tudi v filozofiji ki jim sledi, kot "instrukcije".
Vucedolska civilizacija je ocitno temeljila na principih astrologije. Astrologija pa je veda o korespondencah med materialnim in ostalimi svetovi.

Nasvet dneva: ob nedeljah je ogled zastonj!!

Drgac pa je tale Slavinski na prvi videz zanimiv mozakar. Sem celo kontaktiral z njem preko maila. Prijazen moz. Mi je prec ponudil duhovno 4 dnevno delavnico za cca. EUR 200, ki je obljublala zadeve, ki jih se nekaj zivljenj ne bom dozivel. Samo, mislim, da ne sledi neki liniji, temvec pobira stvari brez nekega reda (oz. po zakonu atraktivnosti) sem pa tja, pa zato dvomim o njem.
Se zato tudi nehal brati njegove knjige.

Se pa lahko seveda motim in sem morda samo prevec zapet in zadrgnjen.




Lp
Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #34 - 11.12.2002 at 08:53:57
 
Quote:
Narava je intelegentna, samo po mojem mnenju bi jo lahko oznacil za npr. "custveno" inteligentno, medtem ko smo mi "materialno" inteligentni, pa se moramo zato posluzevati tudi orodij custvenega plana in ne samo materialnega.


Tole ne štekam čist. Bom skušal po svoje razložit.

Po kvantni teoriji ima  že elektron nekašno zavest, se lahko svobodno odloča, kje se bo 'prikazal' oz. ali  bo njegova valovna funkcija kolpasirala znotraj krožnice atoma  al pa se bo od nje 'odcepu' oz. ali   se bo 'materializiral' kje drugje. Matematično je mogoče določit samo verjetnost, dejanska 'materializacija' pa se zgodi,  ko ta inteleginten delec uresniči svoj namen,  da se 'materializira'. V tem bi blo po mojem lahko njegovo 'čustvo'. Inteligenca je po tej logiki implicitna lastnost materije, narave, tudi nežive, ki se je v človeku samo tako 'materialno' samoorganizirala, da se sama sebe in svojega namena zaveda.

Quote:
Je se malce za razmislit, samo jest bi tezko oznacil spontanost, pa navdih, prebliske itd., kot kaoticnost zavesti. Ce tretiras zavest kot samostojno celoto, potem ze, samo ce kvantni fiziki to pocnejo, potem ga lomijo ze v samem zacetku.


Zdaj bom pa spustu še eno od poslastic slavinskega, ki te je, jst, po moje tud poteglna k njemu. Boš povedal, kolk  ga  po takem njegovem razumevanje kvantni fiziki lomijo (pa pustmo pri tem pri strani slanvinskega željo po atraktivnosti) :

Poglejmo si, kaj so delali srednjeveški alkimisti pri svojih operacijah, čeprav čeprav niso slutili nastanka kvantne fizike.

V operaciji ritualne magije prevzame mag vlogo Boga, ki suvereno vlada nad celim vesoljem. Takrat naredi kolaps neskončnega polja univerzuma na mali magijski krog, ki ga nariše okoli sebe in v katerem vrši operacijo. In dalje, mag kolabrira oziroma transormira Kozmično Inteligenco, ki je razprostrta čez ves kozmos kot polje z usmerjanjem zavesti na njene karakteristike v mali 'trikotnik  manifestiranja', kjer lahko z njo komunicira in uresniči kakršnikoli njen cilj.  

Po poravljeni operaciji vrši mag nasproten proces: transformacije omenjen manifestacije ali 'delca', narejenga iz zgoščene 'praznine' v neskončno polje univerzuma, Kozmična Inteligenca pa se, vezna v malem trikotniku manifestacije, razprši v neomejeni val, ki udarja ob vse, kar ostaja.

Čeprav je splošno privzeta uporaba termina delec, ki je ustrezen v fiziki, je v Spiritualni  tehnologiji ustreznejši izraz 'koncentrat' ali 'koagulat' (od koagulirati zgostiti). Ta drugi izraz nas usmerja na starodavno veščino alkimije, ker so preobrazbe delca v valovno polje in valovnega polja v delev energije najglobja skrivnost alikemije se glasi 'Zgosti in razredči' (Coagula et Solve)!



Quote:
Vucedolska civilizacija je ocitno temeljila na principih astrologije. Astrologija pa je veda o korespondencah med materialnim in ostalimi svetovi
.

Sem bral v delu, da so imeli na glinste ploščice zrisan živalski krog oz. koledar z veliko  natančnostjo, podobno uni v stonehedgu, ki je bil postavljen   tisoč let  kasneje in ga mamo za višek tedanjega astrološkega znanja... Impresivno in vsekakor vredno ogleda.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #35 - 11.12.2002 at 22:07:47
 
Titud,

No, da malce pokomentiram iz svoje plati...

Po moje elektron nima nobene zavesti, niti sposobnosti odlocanja. Elektroni v koncni fazi preko atomov tvorijo molekule. Te pa prosto lebdijo v sferi nizjega astralnega plana, kjer so prepuscene tokovom custvenih sil, ki jih nato skanalizirajo navzdol v fizicni plan oz. jih materializirajo. To ti npr. razlozi pojav, zakaj kipi jokajo kri. To sem mislil, ko sem rekel, da je npr. Narava custveno inteligentna. Sile v njej pripadajo custvenemu planu. V krscanstvu te sile simbolno imenujejo angeli. Ce gre npr. za mentalni plan angele nadomestijo nadangeli itd.

Da se dodatno pojasnim s primerom:
Sem ze rekel, da zivali po svojem ravnanju pripadajo custvenemu planu, ceprav delujejo v fizicnem planu. Zaradi tega so v simboliki posamezne vrste zivali tako zelo pomembne. Namrec, one v makrokosmosu korespondentno predstavljajo npr. instinkte in ostale psihicne sile v mikrokosmosu oz. nasi psihi.
Tudi skozi vrste zivali se izliva v fizicni svet custvena energija Narave oz. Zivljenja, oz. so zivali njihov naravni kanal v fizicno.
Tega se predvsem plemena izredno dobro zavedajo itd., itd.

Zdej, kar se pa kvantne variante tice, bi pa komentiral tole:
"...kjer lahko z njo komunicira in uresniči kakršnikoli njen cilj."

Ne more uresniciti kakrsenkoli cilj, temvec samo cilj, ki je v skladu z naravo kanala, preko katerega skusa prizemljiti silo. Da povem s prispodobo, ki se nanasa na zgornji primer o zivalih. S konjem jahas, s psom lovis, z volom orjes itd., itd. Isto je s to kvantno varianto komuniciranja in uresnicevanja ciljev.

Mi pa kvantna varianta poimenovanja delcev kot koagulatov niti ni tolk napacna. Samo moras vedeti, da potem s tem izrazom ne opisujes delca, atoma, elektrona itd., itd, temvec molekule. Ce s tem izrazom nima molekul v mislih je falil.

Tale kvantna varianta niti ni tolk bad, sam k srcu ti mora prirasti. Pa dobr je se kaj drugega brati, za ovrednotenje zadeve, saj se mi zdi (kolikor se mi pac lohk), da ma vseeno sem pa tja luknje.

Se pa seveda lahko tudi jaz motim.


Tile vucedolci so bli res modeli. Jest bom sel se enkrat na razstavo, predvsem da si katalog kupim. So me v nedeljo ven vrgl, ker sem bil pozn. Bi zadevo malce bolj nastudiral, saj ce gres tja kot laik, zna biti vse skupaj dokaj zahtevna rec.



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #36 - 12.12.2002 at 09:51:08
 
Quote:
Po moje elektron nima nobene zavesti, niti sposobnosti odlocanja. Elektroni v koncni fazi preko atomov tvorijo molekule. Te pa prosto lebdijo v sferi nizjega astralnega plana, kjer so prepuscene tokovom custvenih sil, ki jih nato skanalizirajo navzdol v fizicni plan oz. jih materializirajo.


Kvantna teorija ne zanika fizikalnih zakonov na ravni atomov, molekul, spojin, teles... Gre le za delce, manjše od atomov, t.i. kvantne delce, iz katerega je sestavljen atomski ovoj in nejgovo jedro. Vibracije/sevanja teh delcev ustvarjajo  t.i. kvantna polja. Eno takih je npr, tud gravitacijsko, ki ga z medsebojnim učinkovanjem atomov/molekul ni možno pojasnit, kljub temu da se sile, ki zarad nje učinkujejo na ravni  teles, da izmerit.  Kolikor jest zastopim zadevo, so  ta kvantna polja osnova zvesti, ne pa atomi in molekule. Oz. drugače povedano, kolpas valovnih fukncij v teh kavntnih polj  povzroči zavest. Tko naj bi razlagli tud dejstvo, da nevroni sami v možanih nikol ne bi mogl sami z medsebojno interekacijo (glede na število celic, molekul in atomov/eletronov iz katerih so sestavljeni) zajet, shranit pa sprocesirat tolk informacij, kot jih za eno normalno funkcioniranje živega bitja potrebno. Za primerjavo: samo valovna funkcija enega kvantnega delca lahko kolapsira (se prebere, ustvari, zajame...) na neskončno možnih oblik in načinov, vsak posamično pa je  lahko nosilec informacije...

Jest tud ne verjamem, da se je mogoče vsakega tega kolpsa valovne fukcije, npr. elektrona, zavedat. Zavedanje seveda ustvar medsebojna sinhronizacija kolapsov, ki  se dogaja na mentalnem/astralnem  nivoju in v skladu s tako ustvarjeno sliko  dojema lastnosti  teles, ki se sicer obnašajo po newtonovih fizikalnih zakonih. Tle, na nivoju zavesti je ena naša kreativna svoboda zajemanja  iz neskončnega kaosa v nekaj tukaj in zdaj, tam domujeta duša in naš astralno/mentalni plan, ki se preliva v materialnega oz. od njega nazaj. Ena vez po moje mora bit, ki zadeve  kreira, vodi, soustvarja, preliva, sinhronizira in  ki združuje  informacije in energijo v kreativno inteligenco. Men se zdi valovanje kvantnih delcev, ki  kolapsirajo v materilane delece, ko jih 'zajame' zavest, za to strašno prikladna zadeva. Iz tega principa obnašanja kvantnih delcev se da dost stvari izpeljat (alokacija/vsesprisotnost  kvantnih delecev, kozmična zavest, halogramske slike, telepatija...).

Se pa strinjam stabo, da se direktno s to terijo nimaš kaj pomagat, da se je treba enih razmejitev med plani  pa njihovih  standardov držat. Tle je  tradicionalna znanja  enako al  po moje še bolj dragocena, kot smo bli to pripravljeni priznat skoz mehanicistično paradigmo njutnovega tipa, ki je takim  znanjem niso bla sposobna dat teoretične podlage.        
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #37 - 12.12.2002 at 11:44:59
 
Titud,

V bistvu moram priznati, da moje znanje, kolikor ga pac imam, ne sega dalj od molekul. Tko, da se bom nadaljnih "samozavestnih" komentarjev vzdrzal. Sem do sedaj tudi razmisljal samo do nivoja molekul, kot osnovnih zidakov materialnega. Teli kvanti pa so zidaki zidakov, ce prav stekam. Nisem se prilezel tolk dalec. Hm..., mi za enkrat to zadostuje, vsaj iz prakticnega vidika, ceprav moram priznati, da je zadeva zanimiva iz teoreticne strani, samo imam ocitno enostavno premalo znanja, da bi znal vse skupaj ustrezno ovrednotiti in pripeti znotraj mojega vedenja.

Naj recem, da mi je trenutno tudi mentalni plan tudi zgolj iz filozofskega stalisca precej oddaljena zadeva, ceprav se ga trudim dojeti (v teoriji pac kolikor je to mozno). To govorim zato, ker se mi zdi, da bi teli kvanti, kot si jih ti opisal znali spadati, ne samo v mentalni plan, temvec morda se visje v sfero, ki jo krscanstvo opisje s simboliko troedinega Boga.
Gre za sfero, ki je po tradicionalnem opisu vsepotentna, ki v sebi zajema popolnoma vse stvarstvo, vendar je sama po sebi inertna, dokler ne pride do prve iskre... Ta iskra pa bi ze lahko bila del mentalnega plana??
Tradicionalen opis te sfere je tudi npr. Skrita Inteligenca, pa Svetloba, ki da moc osvajanja prvega Principa itd.

V bistvu zanimiv. Tale kvantna varianta zna bit celo zanimiva zadeva. Titud, bo treba se kaksno rect na to temo.





Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #38 - 12.12.2002 at 13:04:33
 
Quote:
Tradicionalen opis te sfere je tudi npr. Skrita Inteligenca, pa Svetloba, ki da moc osvajanja prvega Principa itd.

V bistvu zanimiv. Tale kvantna varianta zna bit celo zanimiva zadeva. Titud, bo treba se kaksno rect na to temo.


Se mi je zdel, da boš ti že  najdu kašne paralele med kvantno fizko pa zahodno tradicijo, da ni treba v orientalsko religijo  po razlago hodit Wink.

Kar se Svetlobe tiče: je v bistvu valovanje kvantnih delcev (fotonov), ki so za nas prinašalci informacij, ko kolapsirajo na očesni mrežnici. Valovni spekter svetlobe je kot veš zelo širok, tako da lahko en sam 'žarek' prenaša neskončno veliko informacij. O tem, katero informacijo (kao  barvo na spektru) bo 'prinesel' je odvisno od polarizatorja, ki ki pusti skozi  le tiste vibracije fotona, ki jih 'hoče'  imet  v procesu kolapsiranja valovanja na mrežnici.  Ta kolaps registriramo kot dejanje  zavesti, samo je težko opredlit, a jo žarek 'nosi že s sabo', a je inteligenten in smo si mi njegovo inteligenco samo prisvojili? Zdej že  špekuliram znotraj mentalnega, ampak po moje ni škode. Se bo morda še  kdo oglasu, ki mu zadeve s spiritualnega al pa fizikalnega al pa obeh pogledov   hkrat  bolj sedejo kot nama.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #39 - 12.12.2002 at 21:33:13
 
kolkr jest štekam je dejansko foton ipd poimenovani delci od kvantistov tisto najbolj majho še kao neko fizično ... potem počasi pride na sceno čista energija (prej verjetno še bolj umazana), tista, ki je zidak zidakov ... in ko se ta začne pri tanjamanjših delcih deliti na večje delce (potovati po njih - se determinirati - limitirati) potem ona počasi prehaja v fizični plan - doker pa se ne začne determinirati, do tkarat samo je


sm tole zdele glih opazu
mind wrote on 12.12.2002 at 20:42:55:
z ljubeznijo determinirani  Cheesy , to mi je pa všeč ja  Wink

Back to top
« Last Edit: 12.12.2002 at 22:43:23 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #40 - 13.12.2002 at 00:47:30
 
Pa ne bom se zdej zacel se fiziko ucit. A nimam glih dost druzga dela al kaj? Mislm, to ni res...







Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: simptomi religioznosti
Reply #41 - 13.12.2002 at 00:53:01
 
Čista energija dejansko ne obstaja. Energija je točno definirana in določena fizikalna lastnost delcev in sama po sebi ne more obstajati. Za obstoj potrebuje nosilce, ravno tako kot sama po sebi ne more obstajati hitrost (čista hitrost), ampak mora nek konkreten delec imeti določeno hitrost.

Našemu vesolju vladajo štiri fizikalne sile in nosilci (prenašalci) teh štirih sil so naslednji delci:
graviton je nosilec gravitacijske sile
W+, W- in Z-0 so nosilci šibke sile
foton je nosilec elektromagnetne sile
gluoni so nosilci močne sile, ki združuje kvarke

Materialne delce lahko naprej delimo na hadrone in leptone. Hadroni (proton) so sestavljeni iz kvarkov, leptoni (elektron) pa ne.

Zelo verjetno pa obstaja še en precej skrivnosten in eksperimentalno še nedetektiran delec - Higgsov delec, ki je odgovoren za to, da imajo nekateri delci maso (vztrajnost).

Težave zaradi nezdružljivosti kvantne teorije in gravitacije so pripeljale do zelo zapletene, vendar v svoji osnovi izredno lepe (z veliko abstraktne simetrije) teorije strun.
Po teoriji strun ima naše vesolje kar deset dimenzij, od katerih jih je 6 po spletu okoliščin po velikem poku ostalo nekako "zakrnelih".
Ker pa je tudi različnih teorij strun kar nekaj, so jih poskušali združiti v še obširnejšo "M teorijo".
Po M teoriji ima naš prostor kar enajst dimenzij.
M teorija je še lepša (še več abstraktnih simetrij) in kar je najpomembnejše, je zmožna pod isto streho združiti tako kvantno teorijo kot  gravitacijo (splošna relativnost) in je s tega vidika torej obetavna.

Je pa na žalost M teorija že tako zapletena, da se je z njo sposobnih ukvarjati in jo razvijati le peščica najbolj talentiranih in teoretično izredno podkovanih znanstvenikov. Pa še tem, po njihovih lastnih besedah, zmanjkuje tal pod nogami, zaradi nezadostnega (še ne dovolj razvitega ali še ne odkritega) matematičnega aparata.

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #42 - 13.12.2002 at 11:58:06
 
hudi so teli kvantni modeli ja

drgač jst da ne boš res pomislu da bi se to učil, mam jest ene par povzetkičev na to temo na sajtu, pa kakšno knjigico si boš prebral, pa bo ... valjda se ne bo UČIL mislm kam pa pridemo,  da b se kr usako reč učil ... pa bardo tud dost ve ...

ja bardo čista in umazana energija in to
energija o kateri govorim ni ista energija o kateri znanost govori, jest govorim o energiji-ljubezni, znanost govori o energiji-elektriki.
jst si čist predstavljam
mateijo lahko deliš do kamor jo je znanost uspela razdelit ... in bolj ko jo deliš, bližje si drugemu nivoju, pa ne moreš do tja, ker tm ni več materialnih delcev ampak energijski-ljubezen, na drugem nivoju je precej svinjarije tud, podobno kot na ostalih petih nivojih

tm na drugem nekje se začenja religioznost, njeni simptomi se pa preko materialnih delcev materializirajo v materiji
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: simptomi religioznosti
Reply #43 - 13.12.2002 at 12:38:58
 
Tega, iz česar smo tako elegantno in prefinjeno skupaj sestavljeni, ne bi ravno hotel imenovati svinjarija, ker to potem ne bi bilo čisto v duhu ideje vseprežemajoče ljubezni.  Hm, ljubezen pa svinjarija (ali morda ljubezen do svinjarije) ... Grin

Verjetno pa energija ni ravno napripravnejši izraz za ljubezen, saj nenazadnje ljubezni ne moremo izmeriti v kilovatnih urah ali v kalorijah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #44 - 13.12.2002 at 13:16:52
 
Religija je opij za ljudstvo, religoznost pa je njen simptom.







Boga pa itak ni.

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 11