Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 11
(Read 36593 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #60 - 12.02.2003 at 12:20:44
 
titud wrote on 12.02.2003 at 12:14:51:
Po moje ni finta dogme le  v tem, da je na njej utemljena avtorieteta. S tem dogma avtomatsko dobi neagtivni prizvok, ki si ga ne zasluž.

Drži ravno obratno (že po definiciji dogme), da je na avtoriteti utemeljena dogma. Dogme se ne preverja, saj za njo stoji avtoriteta.


Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: dogma II
Reply #61 - 12.02.2003 at 12:27:53
 


Quote:
kdo ali kaj pa je tist ki vpliva na eno in drugo stanje, ce ne jaz (kot si sam zgori opisu, da ni nujno)

pol tud ne morm bit v "celoti" odgovoren samo jaz, a ne? oz. ni nujno.

po moje bos mogu mal bl se premislit preden dajes izjave ki so znotri sebe kontradiktorne, razen ce se pogovarjamo mogoce o "cudezih"? te pa naj bi bli ze domena mistike in "verjetja" oz. dogme?


Mi je všeč, kar si napisal, aryan. Vsak človek težko sprejme mističnost-mistiko, ker je zanjo potrebna ponižnost oz. pripravljenost opustiti svoj prav (razne navezanosti...) Življenje JE skrivnost in čudež, prav tako Bog.

Odgovoren si zase, prav tako si svoboden, seveda, vendar tale zase s časom in prostorom spremeni in spreminja obliko.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #62 - 12.02.2003 at 12:32:55
 
Quote:
Ali mi lahko podaš vsaj en konkreten primer tega, kako neka konkretna dogma, rešuje konkretne primere in paradokse?


Dogma o nevbovzetju rešuje problem npr.  presežka, ki se pojav človeku odkar se je preko sokreiranja kulturnega okolja začel zavedat svoje pozicicije znotraj lineranega toka časa, ki teče od nekih pradavnih časov proti večnosti.

Dogma o sveti trojicira zrešuje odnos dualizma med dušo in telesom, ki ju s posredovanjem duha postavi v očetovsko-sinovski odnos.

Budisti so svojo dogmo o negaciji biti in negacijo te negacije s praznino razrešili  problem cikličnega dojemanja časa v njihovi kulturi.

Kaj pa vem, po moje je še dost teh dogem, ki so manj filozosko pogojene in so bolj praktične narave, nism glih strokovnjak, ampak je po moje desjtvo, da so delovale in masikatere še danes delujejo čist nč avtoritarno omejujoče za posameznika in celo dost blagodejno na družbo, če ne jih ne bi mogla nobena represija pri življenju obdržat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #63 - 12.02.2003 at 12:39:55
 
Quote:
Odgovoren si zase, prav tako si svoboden, seveda, vendar tale zase s časom in prostorom spremeni in spreminja obliko.

se prav je spet ta "zase" odvisen od prostora in casa ki ga spreminjata in kot tak ne more bit v celoti odgovoren in svoboden?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma II
Reply #64 - 12.02.2003 at 13:24:10
 
titud wrote on 12.02.2003 at 12:32:55:


Dogma o nevbovzetju rešuje problem npr.  presežka, ki se pojav človeku odkar se je preko sokreiranja kulturnega okolja začel zavedat svoje pozicicije znotraj lineranega toka časa, ki teče od nekih pradavnih časov proti večnosti.

Dogma o sveti trojicira zrešuje odnos dualizma med dušo in telesom, ki ju s posredovanjem duha postavi v očetovsko-sinovski odnos.

Budisti so svojo dogmo o negaciji biti in negacijo te negacije s praznino razrešili  problem cikličnega dojemanja časa v njihovi kulturi.

Kaj pa vem, po moje je še dost teh dogem, ki so manj filozosko pogojene in so bolj praktične narave, nism glih strokovnjak, ampak je po moje desjtvo, da so delovale in masikatere še danes delujejo čist nč avtoritarno omejujoče za posameznika in celo dost blagodejno na družbo, če ne jih ne bi mogla nobena represija pri življenju obdržat.  


Še vedno vsaj pri prvem in tretjem primeru pogrešam nekoliko več konkretnosti (ne vem kje si to tretjo dogmo sploh našel) - dogma o sveti trojici pa rešuje problem, ki ga je krščanstvo skozi svoj platonizem vzpostavilo samo. Tako kot tudi prva dogma rešuje judovski problem linearnega odrešenjskega časa - torej problem, ki človeku ni notranji, temveč se vzpostavi z izstopom iz cikličnega v linearno eshatološko dojemanje časa.

Pa tudi budizem problem karmičnega kroga rešuje z razsvetljenjem - z opustitvijo vseh želja, to kar ti navajaš mi izgleda bolj kot eden od Nagarjuninih paradoksov.


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: dogma II
Reply #65 - 12.02.2003 at 13:24:18
 
Bardo_Thodol wrote on 12.02.2003 at 12:20:44:
Drži ravno obratno (že po definiciji dogme), da je na avtoriteti utemeljena dogma. Dogme se ne preverja, saj za njo stoji avtoriteta.

A je po tvojem lahko to tudi neke vrste double bind? Catch 22?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #66 - 12.02.2003 at 13:47:08
 
Quote:
A je po tvojem lahko to tudi neke vrste double bind? Catch 22?

Dogma temelji vedno na avtoriteti, avtoriteta pa lahko temelji tudi na čem drugem, in ne le na dogmi.
Avtoriteta lahko temelji naprimer tudi na znanju, slavi, položaju itd ...



Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: dogma II
Reply #67 - 12.02.2003 at 13:49:00
 
Quote:
kdo ali kaj pa je tist ki vpliva na eno in drugo stanje, ce ne jaz (kot si sam zgori opisu, da ni nujno)

pol tud ne morm bit v "celoti" odgovoren samo jaz, a ne? oz. ni nujno.

po moje bos mogu mal bl se premislit preden dajes izjave ki so znotri sebe kontradiktorne, razen ce se pogovarjamo mogoce o "cudezih"? te pa naj bi bli ze domena mistike in "verjetja" oz. dogme?

Od sebe pa pričakujem, da bom v dani situaciji zavestno izbral tisto možnost, ki se mi zdi v danem trenutku najboljša. Za to izbiro v "celoti" odgovarjam, ne pa tudi za celotno postavitev, za okvir, za izbiro ki mi je v danem trenutku na voljo. Za to pa naj odgovarjajo tisti, ki so to situacijo vzpostavili, če sem jo sam naj tudi zanjo odgovarjam sam.

Z vprašanji tipa "kajbičebi" se pa ne ukvarjam prav preveč.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: dogma II
Reply #68 - 12.02.2003 at 13:50:36
 
Bardo_Thodol wrote on 12.02.2003 at 13:47:08:
Dogma temelji vedno na avtoriteti, avtoriteta pa lahko temelji tudi na čem drugem, in ne le na dogmi.
Avtoriteta lahko temelji naprimer tudi na znanju, slavi, položaju itd ...

Ne trdim, da je nujno, sprašujem, ali je lahko.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #69 - 12.02.2003 at 13:57:46
 
Quote:
Ne trdim, da je nujno, sprašujem, ali je lahko.

Po moje lahko, saj sem napisal, da tudi ...
Avtoritete, ki so to zaradi zanašanja na dogme, ki se hladijo v senci dogme.



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #70 - 12.02.2003 at 14:42:47
 

Quote:
Še vedno vsaj pri prvem in tretjem primeru pogrešam nekoliko več konkretnosti (ne vem kje si to tretjo dogmo sploh našel)


Sem ti povedov, da nism kašen poseben stručko za dogme. Prvič sem se resno zamislu nad njimi skoz junga, kar sem tud v uvodu tega topica citiriov.

Jung pomen dogme za balansiranje človeške psihe utemljuje na enu primeru švicarskega mistika, ki si je z dogmo o troedinsoti rešu pred totalnim duševim razkrojem. Ta pater je meditiral na eno misitično mandalo (krog, razdeljen na šest enakih delov), ob vizualizaciji te menadale pa je doživu tak občutek groze, da ga je trajno zaznamovala na obrazu. Će ne bi kot katološki mistik imel v 'predzavednem' pri roki že trdno izoblikovane dogme o troedinosti, h kateri se je v smrtnem strahu pred totalnim duševnim razkrojem zateku,  bi zihr ostal trajno douševno razcepljen.

Z malo manj strašljivimi argumenti je vlogo dogme v vskadnjem življenju  človeka zgovarjal tud trstenjak, ki se lahko le z vero zaščiti pred grozečo shizofrenijo v nerazrešljive dulanosti zapletenega modernega človeka. Tko tud jest razmišljam, da je ena doza dobrega starega dogmatizma lahko čist dobro pa učinkovito zdravilo pred napadom shizofrene realnosti. Če bi se moral odločat, ziher ne bi kolebov, problem je le v tem, da v mojem predzavednem takih priročnih dogem skor da ni zakodiranih, zato bi si rad napravu mal zaloge, preden bi v sili moral požret vsako muho enodnevnico, ki bo slučajno priletela mimo.  Tongue Smiley

Jasno tole okrog mojga pojmovanja vloge in pomen dogme, te-nej?      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: dogma II
Reply #71 - 12.02.2003 at 15:00:54
 
Quote:
Kar se religije nasploh, je preveč vseprisoten družbeni pojav in preveč pomemben, da bi jo lahko kar pozabili. Tudi čisto zadnji pigmejci in bušmani častijo to ali ono božanstvo, žrtvujejo temu ali onemu bogu.


Bogu ?
Bog je iznajdba uma.
Brez boga, človek ne bi preživel. Bog je »zaščita« pred strahom. Je zaščita pred nami samimi, saj se bojimo sami sebe. Bojimo se soočiti s sabo. Zato del sebe projiciramo izven sebe. Z dogmo pa se še dodatno zaščitimo in omejimo.

Zato bogu dajemo vsemogočno moč, saj lahko v vsakem primeru zadovolji naše potrebe.
Ravno zato je bog tako razširjen in uporaben, saj ni omejen in si ga lahko vsak prikroji svojim trenutnim potrebam. Smiley
Je dober, ker sami nismo sposobni biti dobri. Je ljubezen, ker sami nismo sposobni ljubiti…..
Torej, mi vsi obstajamo kot celota, kot eno. Ko več ne ločujemo in se združimo s svojim nasprotjem, ne moremo več obstajati. Ne obstajamo več, ne rabimo več živeti. Ja…in vse to nam lahko vzbudi veliko strahu.

Torej, smo že vsi razsvetljeni, v vsakem trenutku imamo to možnost, da se tega zavemo. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #72 - 12.02.2003 at 15:35:08
 
jao.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #73 - 12.02.2003 at 15:41:24
 
Kva stokaš, aryan  Undecided ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #74 - 12.02.2003 at 16:02:37
 
poglej en post pred mojim, pa ti bo jasn.

in se enkrat... jao. pa kdo je sploh dons se lahko zadovoljen in pada na  take izjave ki ne kazejo na nic druzga kot nerazgledanost in pomanjkanje neuspelih prakticnih izkusenj ki spadajo zraven takih konceptov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 11