Bardo_Thodol wrote on 10.12.2003 at 14:43:12:Mi lahko omeniš eno pravico, ki je brezpogojna, se pravi da je taka, da se zanjo ni bilo potrebno izpogajati ali kako drugače izboriti.
Vse človekove pravice so že izpogajane, zanje ni več treba lobirat, si pridobivat večino ali zanjo kako drugače barantat. Vsak, ki se zanje počut prikrajšanega, ima pravico od države neposredno zahtevat, da se mu je z ničemer ne umejuje ali z ničemer ne pogojuje. Kolk mu to uspe je drugo vprašanje, ampak že zavedanje, da ne gre za tvojo induvidualno pravico temveč za univerzalno je zadosten motiv, da te nemogoče razmerje moči ne vzame hrabrosti.
Quote:Tudi za pravico do življenja, ki se mi zdi nekako najosnovnejša, je potrebnih zelo veliko (pred)pogojev, da je življenje sploh mogoče. In na koncu se življenje vedno konča, kar spet pomeni, da je pogojena tudi s trajanjem.
Kaj ma država to pravico za pogojevat pa časovno omejevat, ne razumem.
Quote:Pravica pa ni nujno na račun drugih. Naprimer pravica do svobodnega izražanja mnenj ne omejuje drugih, da se ne bi mogli v enaki meri ali celo bolj svobodno izražati.
Zaninivo, da je kljub temu s političine pozicije moči ravno ta pravica najbolj ogrožena.
Quote:Pravice na račun drugih so tiste, ki omogočajo prilaščanje materialnih dobrin, kar je lahko le bolj ali manj na račun drugih, ki si tega, kar si je nekdo že prilastil, ne morejo hkrati prilastiti.
Bom moral enkrat pobliže pogledat te temeljne človekove pravice (ravno dons je svetovni dan človekovih pravic
), a msilim da pravice do osebne lastnine ni not, ker to to je tista pravica, zarad katere močnejši tko al tko najbolj rabjo zakonsko zaščito države, zato skoor ni verjetno, da ustava pa zakoni lastnisnkih pravic ne bi tko al drugač urejevali.