Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8
(Read 23242 times)
DaBi
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #45 - 05.05.2004 at 08:59:27
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 07:48:23:
Pa dajva. Teorija pravi, da je zlo prisotno zato, ker ima človek (od boga dano) svobodno voljo, s katero se lahko odloči tudi za slaba dela. Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj po taisti teoriji žrtev nima svobode, da se zlu izogne ali upre. Njej se vedno nalaga dolžnost, da storilcu odpusti.
Dajma.
Ne poznam te tvoje teorije, mi jo razložiš objasniš?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #46 - 05.05.2004 at 09:02:03
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 08:58:39:
Aha, meniš pa, da se je res tako zgodilo?


Verjamem, ja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #47 - 05.05.2004 at 09:02:48
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 08:56:36:
Zvezdica, žrtev je zato, ker ji nekaj ali nekdo povzroči trpljenje. Morda lahko z ljubeznijo to trpljenje omili ali ga celo obrne sebi v prid, ampak ni žrtev zaradi pomanjkanja ljubezni (pravzaprav tudi, a to je - spet - druga zgodba).


Exactly. In sčasoma, ker tud sami razumemo smo lahko sočutnejši in prijaznejši do sočloveka, tud tistih, ki povzročajo zlo, ker vemo, da vsak v sebi bije hudo bitko. In tako se karma nekako raztaplja v dharmo



Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #48 - 05.05.2004 at 09:10:53
 
Quote:
Ne poznam te tvoje teorije, mi jo razložiš objasniš?
Ne gre za mojo teorijo. Gre za vprašanje, kako se teologija spopada s problemom obstoja zla v svetu, ki ga je ustvaril neskončno dober bog. Rešitev uganke je več (kolikor lahko jaz vidim): 1. zla v resnici ni, kot takega ga vidi samo človek, 2. zlo je, ampak služi dobrim namenom, 3. zlo povzroča človek, ki ima svobodno voljo, 4. zlo je delo padlega angela, in tako naprej... Ne poznam pa odgovora, ki ne bi bil vsaj malo sporen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #49 - 05.05.2004 at 09:11:56
 
Lilith wrote on 05.05.2004 at 09:02:03:
Verjamem, ja.
Vidiš, jaz pa ne.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #50 - 05.05.2004 at 09:14:09
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 09:10:53:
Gre za vprašanje, kako se teologija spopada s problemom obstoja zla v svetu, ki ga je ustvaril neskončno dober bog.


Ej, pa od kod tebi to, da je Bog neskončno dober? Je to tvoja teorija ali si kje prebral?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #51 - 05.05.2004 at 09:15:07
 
Quote:
Exactly.
Samo v nekaterih primerih. Tukaj ni mogoče posploševati, to je, kakor že rečeno, zelo neprimeren odnos do žrtve. Tudi žongliranje s karmo se mi zdi tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #52 - 05.05.2004 at 09:16:58
 
Lilith wrote on 05.05.2004 at 09:14:09:
Ej, pa od kod tebi to, da je Bog neskončno dober? Je to tvoja teorija ali si kje prebral?
Sklicujem se pač na trditve "poznavalcev". To nima z mojo teorijo ničesar skupnega. Po njej boga namreč ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #53 - 05.05.2004 at 09:19:26
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 09:15:07:
Tukaj ni mogoče posploševati, to je, kakor že rečeno, zelo neprimeren odnos do žrtve. Tudi žongliranje s karmo se mi zdi tako.


Roll Eyes Verjemi, da noben tega ne počne. Če že, je tud sam žrtev.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #54 - 05.05.2004 at 09:22:05
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 09:16:58:
Sklicujem se pač na trditve "poznavalcev". To nima z mojo teorijo ničesar skupnega. Po njej boga namreč ni.


Roman, ti pa tukaj blefiraš.
Niti enega pravega poznavalca ne poznam, ki bi iskreno verjel, da je stvarnik samo dober in to celo neskončno dober.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #55 - 05.05.2004 at 09:31:09
 
Lilith wrote on 05.05.2004 at 09:22:05:
Roman, ti pa tukaj blefiraš.
Le čemu bi to počel?

Quote:
Niti enega pravega poznavalca ne poznam, ki bi iskreno verjel
O iskrenosti ne morem soditi, verjamem pač, da to, kar ljudje rečejo ali napišejo, tudi mislijo tako. V nekaterih slovenskih krščanskih forumih na primer, kjer nastopajo duhovniki, lahko jasno razbereš prav to prepričanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #56 - 05.05.2004 at 09:31:19
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 09:10:53:
Ne gre za mojo teorijo. Gre za vprašanje, kako se teologija spopada s problemom obstoja zla v svetu, ki ga je ustvaril neskončno dober bog. Rešitev uganke je več (kolikor lahko jaz vidim): 1. zla v resnici ni, kot takega ga vidi samo človek, 2. zlo je, ampak služi dobrim namenom, 3. zlo povzroča človek, ki ima svobodno voljo, 4. zlo je delo padlega angela, in tako naprej... Ne poznam pa odgovora, ki ne bi bil vsaj malo sporen.
ok, kaj teologija meni o tem, jaz ne vem, to bi moral povprašat kakšnega teologa  Wink

Vsakršno bluzenje o žrtvi je brezvezno,  ..kakšna žrtev?  Zato ker danes vesolje laufa tako kot tebi trenutno ni všeč? ....ehh
Nisi žrtev, to je samo - life.
In to kar te moti, kar te boli, kar te po tvojem dela danes - "žrtev" Roll Eyes, je samo to, kar ti v tem danem trenutku najbolj ustreza, najbolj sede, to je to kar najbolj potrebuješ da razčistiš, osvestiš, predelaš, oddelaš, določene stvari ki jih še nisi, ki jih še moraš.
Kljub temu da se danes morda (še) ne zavedaš tega  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #57 - 05.05.2004 at 09:38:04
 
Roman wrote on 05.05.2004 at 09:31:09:
Le čemu bi to počel?

O iskrenosti ne morem soditi, verjamem pač, da to, kar ljudje rečejo ali napišejo, tudi mislijo tako. V nekaterih slovenskih krščanskih forumih na primer, kjer nastopajo duhovniki, lahko jasno razbereš prav to prepričanje.


Potem pa ti predlagam, da z njimi načneš to debato.
Najina ni možna iz dveh razlogov....ker se sklicuješ na prepričanja poznavalcev, katerih (prepričanj) jaz ne poznam....in ker niti sam nimaš izoblikovane teorije, na podlagi katere bi lahko debatirala.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #58 - 05.05.2004 at 09:38:57
 
Quote:
Nisi žrtev, to je samo - life.
In kaj ima s tem bog iz naslova te teme?

Quote:
je samo to, kar ti v tem danem trenutku najbolj ustreza, najbolj sede, to je to kar najbolj potrebuješ da razčistiš, osvestiš, predelaš, oddelaš, določene stvari ki jih še nisi, ki jih še moraš.
Tudi ta teorija ima zelo velike luknje.

Quote:
Kljub temu da se danes morda (še) ne zavedaš tega
Sklicevanje na nezavedanje se mi tudi ne zdi ravno primerno. Nekako visi v ozadju namig, da se ne zavedaš, ker si se sam tako odločil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #59 - 05.05.2004 at 09:41:33
 
Lilith wrote on 05.05.2004 at 09:38:04:
ker niti sam nimaš izoblikovane teorije, na podlagi katere bi lahko debatirala.
Prav, saj nikjer ne piše, da bi morala debatirati. Morda pa ni problem samo moja teorija, ampak tudi tvoja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8