Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 
(Read 23302 times)
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #75 - 06.05.2004 at 15:28:58
 
Quote:
Govoriš o žrtvi, ki je torej zate čist nekaj imaginarnega in bi rad zvedel resnico.
Če se ne počutim žrtev, še ne pomeni, da je to nekaj čisto imaginarnega. Morda sem se kdaj počutil tako, morda sem bil kdaj blizu kaki žrtvi, ne poenostavljaj. Res pa me stvar zanima tudi teoretično, kar pa še vedno ni isto kot imaginarno.

Quote:
Kako misliš, da boš pa karkoli izvedel, če ne boš našel tega v sebi in to priznal?
Tukaj sem zato, da bi slišal, kaj menijo drugi, vključno s teboj. Če imaš kaj povedati, te pač prosim, da to storiš. In če ti bom ugovarjal, lahko temu tudi rečeš, da ne najdem v sebi ali ne priznam, ampak to je v najboljšem primeru samo polovica medalje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #76 - 06.05.2004 at 15:36:51
 
Roman wrote on 06.05.2004 at 15:28:58:
Če se ne počutim žrtev, še ne pomeni, da je to nekaj čisto imaginarnega. Morda sem se kdaj počutil tako, morda sem bil kdaj blizu kaki žrtvi, ne poenostavljaj. Res pa me stvar zanima tudi teoretično, kar pa še vedno ni isto kot imaginarno.

Tukaj sem zato, da bi slišal, kaj menijo drugi, vključno s teboj. Če imaš kaj povedati, te pač prosim, da to storiš. In če ti bom ugovarjal, lahko temu tudi rečeš, da ne najdem v sebi ali ne priznam, ampak to je v najboljšem primeru samo polovica medalje.


Ne vem, mogoče se res motim, ampak zaznavam eno obrambo s tvoje strani na vsak odgovor, ki ti ga je do sedaj kdo podal. Obrambo nečesa, kar varuješ in ne želiš spustit. Mam občutek, da neko sliko že imaš in zdaj ne želiš slišati več nič drugega.

Pravijo, da so otroci nepopisani listi papirja. Ne vem.

Marsikaj bi napisala, ampak so mi te stvari preveč intimne; bom jih pa skušala nekako sestavit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #77 - 06.05.2004 at 15:59:46
 
Quote:
Ne vem, mogoče se res motim
Ja, te možnosti pač ni mogoče nikoli zanikati. Vsekakor se je z nezmotljivimi ljudmi skrajno težko pogovarjati.

Quote:
ampak zaznavam eno obrambo s tvoje strani na vsak odgovor, ki ti ga je do sedaj kdo podal.
Seveda imam o stvareh, o katerih se pogovarjam, tudi svoje mnenje in argumente zanj. In smisel pogovora vidim ravno v igri argumentov in protiargumentov. Debatirati z namenom, da bi koga prepričal, pa je otročje. Poleg tega je argumentiranje v resnici obramba svojega mnenja, ampak najbrž ne v tem smislu, kot bi ga ti rada prikazala. Če ugovarjam sogovornikom, je to pač znak, da je moje mnenje drugačno od njihovega. Pri čemer pa se ne ukvarjam s sogovornikom, ampak z njegovimi argumenti. Gre mi za pogovor (prepir v primernih količinah ne škoduje), ne za psihoanalizo in terapevtske nasvete. In če me bo tvoj argument prepričal, ga bom brez težav sprejel, čeprav si dobila nasproten vtis.

Quote:
Mam občutek, da neko sliko že imaš
O tej temi vsekakor. Je to narobe?

Quote:
in zdaj ne želiš slišati več nič drugega.
Bi bil sicer tukaj?

Quote:
Pravijo, da so otroci nepopisani listi papirja.
Hm, moj papir je kar precej pokracan.

Quote:
Marsikaj bi napisala, ampak so mi te stvari preveč intimne; bom jih pa skušala nekako sestavit.  
Ničesar nočem izvleči iz tebe, česar sama ne želiš izraziti. Ok?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
[/quote]Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #78 - 06.05.2004 at 18:33:27
 
Roman wrote on 06.05.2004 at 14:20:41:
Ah, Rose, ničesar ti ni nočem naprtiti in to ni sredstvo mojega argumentiranja. Res pa sem že tolikokrat slišal modrovati, kako je za svojo nesrečo kriva sama žrtev, da sem morda postal na to rahlo alergičen.


V bistvu kot razumem te teološki odgovori ne zadovoljujejo. Torej iščeš izven. Prav na zgornjo temo je zelo dobra: Karmična diagnostika, Marjan Ogorevc. Kjer čist praktično (tut za "ne/je/verne") pove kako deluje samoregulacija biopolja. Preber, če te zanima kej več.

Quote:

Kaj misliš z matrico in kaj z dušo? Če so možgani sedež duše (jaz menim, da je temu tako), potem ima duša tudi najprej gensko osnovo, potem pa seveda tudi okolje in samodejavnost.


Duša je po moje kapljica iz oceana, zrno peska iz obale neskončnosti, iskra univerzuma, žarek svetega plamena, dediščina od božanske sile, ..., ki se utelesi v zarodek v šestem tednu nosečnosti, ker je tedaj dovolj železa v telesu, da ji omogoči ta prehod.

Če si še enkrat prebereš 56. in 62. reply, boš videl, da povzeto po tvojih besedah, v bistvu razumeš za kaj se gre... edino, se ne strinjaš. Let's leave it like that...

Povedal si tudi, da bereš krščanski forum in si tako ugotovil, kakšno je njihovo prevladujoče stališče, in da te pač teoretično zanima odnos teologije do zla v svetu. Torej te zanima teološki vidik. Ko praviš, da bi bilo karmično pojmovanje pravzaprav neprimeren odnos do žrtve ... Ne vem, kaj si ti v bistvu želiš, žrtve pomilovati ali kaj? Žrtev se mora sama (tudi s pomočjo, pa z inteligenco, pa s samoohranitvenim nagonom)  skobacat ven. Pomilovanje ni zdravo čustvo. O ti bogi, bogi. Žrtev lahko po zakonih zemlje najde zadostitev kasneje, da se pač maščuje npr., kot dokaz temu, da vseeno smo duhovna bitja pa je to, da se ravnamo po zakonih neba, t.j., da odpuščamo.  Wink Ker to vpliva nazaj na tisto karmo oz. samoregulacijo biopolja. Preberi, makes sense.  Smiley Lp mucku.


Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #79 - 06.05.2004 at 22:49:22
 
indigo wrote on 15.02.2004 at 23:52:40:
Kaj to pomeni trpeti zarad božje slave?

verjetno to kar je blo ... da je 'prpelju boga do slave', je mogu jezus neki narest ... neki extra ... je extra trpel ...



pa še mal na temo duš in tega
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=samozdravljenje;action=display;nu...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #80 - 07.05.2004 at 07:04:19
 
gape wrote on 06.05.2004 at 22:49:22:
verjetno to kar je blo ... da je 'prpelju boga do slave', je mogu jezus neki narest ... neki extra ... je extra trpel ...



se je žrtvoval...bil žrtev ?

Torej je njegov oče (bog) to pričakoval od njega ?

Robi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re:  [/quote](ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #81 - 07.05.2004 at 08:09:52
 
Mae wrote on 06.05.2004 at 18:33:27:
V bistvu kot razumem te teološki odgovori ne zadovoljujejo.
Res me ne. Pa tebe?

Quote:
Karmična diagnostika, Marjan Ogorevc
Bom poiskal.

Quote:
Let's leave it like that...
No problem.

Quote:
Ne vem, kaj si ti v bistvu želiš, žrtve pomilovati ali kaj?
Ne, to je druga skrajnost od "sam si kriv" in je enako žaljivo. Za maščevanje tudi vemo, da ne prinese zadoščenja. Torej preostane odpuščanje. Saj to ni tako slab odgovor, morda res celo najboljši, če upoštevamo, da se vse to zgodi post festum. Ampak zanimivo bi bilo najti recept, po katerem se žrtve sploh ne bi dogajale.

Quote:
Lp mucku.
Mijauuu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




(ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #82 - 07.05.2004 at 08:12:38
 
Andrej Grabar v svoji knjigi Duh resnice uporabi izraz PRISILNA DARITEV, ki se mi zdi nekako bolj primeren od izraza žrtev.

Evo, naslovi poglavij iz omenjene knjige:
"DUH RESNICE"


 
ZAČETEK IN KONEC STVARSTVA JE V NAS SAMIH
 

NAŠ STRAH RASTE Z VELIKOSTJO NAŠIH PODOB


SKRIVNOST MIRU JE V NAŠEM DAROVANJU

 
ZAČETEK SE NAJLEPŠE VIDI S KONCA
 

TISTI, KI POSTAJAJO ODMEV ŽIVLJENJA, SE DVIGAJO KOT PTICE V NEBO


ČLOVEK JE ČLOVEKU GOVORICA ŽIVLJENJA

 
ČLOVEK JE POSLEDNJA OBLIKA KOMUNIKACIJE


PRED OGLEDALOM SE NE MOREMO SKRITI


V NAS JE ZAJETA VSA SLUČAJNOST ŽIVLJENJA

 
KDOR ZMORE PRIZNATI SVOJO NEMOČ IMA VELIKO MOČ


DUHOVNOST JE V NAJTESNEJŠI POVEZAVI Z INTIMNOSTJO
 

ŽIVLJENJE JE VETER, KI VEJE, JE VETER ROJSTVA, JE VETER SMRTI


NAJBOLJ SE BOJIMO SOOČENJA S SVOJO DEJANSKOSTJO

 
VSE, KAR NI V RAVNOTEŽJU NOSI V SEBI PRAZNINO


NI POMEMBNO, KOLIKO SE MOTIMO, TEMVEČ KOLIKO ZMOTE SI DOVOLIMO


LJUBEZEN JE PROSTOVOLJNA DARITEV

 
GLOBJE SE SPUSTIMO V OSEBNI ODNOS, BOLJ ODMIRAMO

 
ŽIVIMO ODGOVOR, IŠČEMO VPRAŠANJE

 
ZATAJENO PRIZNANJE JE BEG OD SAMEGA SEBE

 
V RAZVEZO SE STOPA SKOZI ODMIRANJE

 
S SANJARJENJEM PRIKRIVAMO ZGOLJ SVOJO NEMOČ

 
DUŠA TRPI, KADAR JE DUH V ČLOVEKU OMEJEN

 
PRISOTNOST SAMA NE POTREBUJE IMENA

 
NAJMOČNEJŠA POTREBA PRI ČLOVEKU JE BITI LJUBLJEN

 
VSAKA OBLIKA VLADANJA JE V OSNOVI OBRAMBA

 
DOKONČEN PRISTANEK NA VSE JE EDINA POT V ŽIVLJENJE


DOPUŠČANJE NAKLJUČIJ POMENI SVOBODO

 
SKRIVNOST ČASOVNE KROGLE ZNOTRAJ NAS JE BREZČASJE






Back to top
« Last Edit: 07.05.2004 at 10:06:37 by Loops_of_infinity »  
 
IP Logged
 
Roman
1
*
Offline


Posts: 36

Gender: male
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #83 - 07.05.2004 at 10:33:25
 
Že vidim, da bom poletne počitnice preživel v družbi zanimivih knjig.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #84 - 07.05.2004 at 10:41:39
 
Quote:
se je žrtvoval...bil žrtev ?

Torej je njegov oče (bog) to pričakoval od njega ?

Robi.




kaj jest vem ... žrtvoval je mal slab izraz v tem primeru ... predal ... to ja ... naredu kar je blo za narest ... to ja ... šu skoz izkušnjo katero mu je namera zgradila ...

da bi oče to pričakoval od njega jest ne vem ... ampak pomoje je pač jezus to tko znameravu, no ja ... ni glih vedu kako bo na konc, vedu je samo da treba bogu dat slavo ... kako ... to glih ne ... sej je prej vse sorte počel ... ampak za SLAVO je blo pa treba neki extra ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #85 - 07.05.2004 at 11:04:15
 
Quote:
DOPUŠČANJE NAKLJUČIJ POMENI SVOBODO


Pri tem Grabnarjevem stavku sem se ponovno malo dlje zamislil, ker me je spomnil na razvpite fizikalne ter filozofske razprave glede vprašanja determinizma.

Po načelih klasične (Newtonove) fizike je vse v vesolju determinirano in vnaprej določeno. Tu ni prostora za svobodno voljo. (Tudi kockanje ni naključno, ker lahko natančno izračunamo kam bo kocka padla, če poznamo vse začetne pogoje, hitrost, smer, vpliv podlage, zraka itd. V klasični fiziki se da načeloma vse izračunati)

Kvantna fizika pa  ponovno vpelje naključnost par excellence, kar so mnogi takoj povzeli kot osvoboditev izpod jarma determinizma, torej kot možnost za svobodno voljo.

Naključnost, kot svobodna volja.
Čigava volja?



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #86 - 07.05.2004 at 11:16:15
 
Quote:
se je žrtvoval...bil žrtev ?

Torej je njegov oče (bog) to pričakoval od njega ?

Robi.



Mislim, da ga je oče Bog takšnega ustvaril, ker je prav takšnega potreboval (torej boljšega od sebe oz. samo dobrega), da bi skozi njega presegel lastno nepopolnost.

Na Jezusa ne morem gledati kot na svobodnega individuma s svobodno voljo in odločitvami, pač  pa kot na Božjega sina, čigar usoda in življenje je determinirana z Božjo voljo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #87 - 07.05.2004 at 11:26:34
 
Bardo_Thodol wrote on 07.05.2004 at 11:04:15:
Naključnost, kot svobodna volja.
Čigava volja?


Ja, to je posameznikova volja, ker je on tisti, ki dopušča, je odprt, prost za naključja, torej umsko ni vnaprej določen in se nekako nagiba k nerazpoznavnem in neznanem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #88 - 07.05.2004 at 11:26:40
 
Lilith wrote on 07.05.2004 at 11:16:15:
Na Jezusa ne morem gledati kot na svobodnega individuma s svobodno voljo in odločitvami, pač  pa kot na Božjega sina, čigar usoda in življenje je determinirana z Božjo voljo.


V čem se pa potem razlikuje od tebe?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: (ne)dejaven Bog in trpljenje
Reply #89 - 07.05.2004 at 11:33:38
 
Quote:
Ja, to je posameznikova volja, ker je on tisti, ki dopušča, je odprt, prost za naključja, torej umsko ni vnaprej določen in se nekako nagiba k nerazpoznavnem in neznanem.

Jaz gledam na vesolje (ali stvarstvo, če kdo hoče) kot na enovito celoto.  Posameznik ni nekaj iztrganega iz te celote.
Vprašanje je, ali ni posameznikova svobodna volja samo odraz neke "vesoljne" volje, ki se v naši zavesti kaže kot  naključnost, kot nekaj, česar ne moremo povezati s predhodnimi dogodki (sicer bi bilo determinirano s temi predhodnimi dogodki in o svobodni volji ne bi mogli več govoriti) .


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8