VZGOJA NEPOTROŠNIŠKE KULTURE
V sodelovanju revij in spletnih strani:
www.pozitivke.net,
www.svet-je-lep.com,
www.med.over.net,
www.veggieinfo.net,
www.karmaplus.net Delavnico je pripravila Duhovna univerza
www.cdk.si/du/ .
Delavnica NE potrošništvo - 1.del
Z vzgojo nepotrošniške kulture se lahko kot posamezniki in skupine ozavestimo
· nakupovalni mehanizmi in želje, ki nas vodijo vanje;
· kako tržni prijemi igrajo na naše šibke točke in nas skušajo potegniti v potrošništvo;
· kako se osvoboditi odvisnosti od pretiranega nakupovanja in potrošništva.
Za koga?
Delavnica je namenjena vsem, ki si želite pogledati na pasti potrošništva z druge plati, si ozavestiti potrošništvo in zmanjšati svojo odvisnost od njega.
Občasno nas je verjetno kar večina odvisnih od potrošništva, zato lahko brez slabega občutka sodelujete v delavnici. V to so enako vpleteni moški kot ženske in ljudje vseh starosti, kajti vsi smo ciljna populacija tržnih prijemov in reklam. Zato se lahko z dobro voljo pridružite. Starost ni pomembna. V delavnici lahko sodelujejo že starejši osnovnošolci, ki so sposobni dojeti, za kaj gre in so pripravljeni samoiniciativno ter aktivno sodelovati od začetka do konca.
Skupina
Delavnico boste izpeljali samostojno. Povežite se s skupino prijateljev, znancev, sodelavcev ali družinskih članov, ki so pripravljeni sodelovati. Skupino naj sestavlja parno število udeležencev: 4 ali 6 oseb.
Vloge
Skupina se razdeli na pare. Eden v paru je nakupovalec, drugi družabnik.
· Vloga nakupovalca je, da vzame nakupovalni voziček in kupuje. Lahko običajne artikle, lahko pa si vzame čas, da se razgleda po trgovini. V tem času pač dovoli, da deluje njegov nakupovalni instinkt in njegove običajne reakcije.
· Vloga družabnika je, da je družabnik. Lahko klepeta z nakupovalcem, lahko mu pomaga izbirati, skratka kot prijatelj, na katerega smo slučajno naleteli sredi kupovanja in je rade volje nekaj časa z nami med tem opravilom. Družabnik naj bo naraven, naj bo toliko z nakupovalcem, da mu bo bolj prijetno. Lahko pa tudi sam pusti, da ga potegne nakupovalni instinkt in tudi sam doda kaj v isti voziček zase. (Morda ni najboljše, da sta v paru družinska člana. Če pa sta, potem naj se vzdržita in ne vnašata v času delavnice osebnih nesoglasij ter naj bosta drug do drugega prijateljsko nevtralna kot do tretje osebe. Smisel delavnice je namreč ozaveščanje individualnih nakupovalnih navad. Če bi si želeli ozavesti družinske nakupovalne mehanizme, potem je najboljše, da gre v takšen nakup cela družina z nevtralnim družabnikom.)
Trajanje
Čas trajanja bo približno 2 uri. Ko se zberete v nakupovalnem središču, se razdelite na pare in se dogovorite za okvirni čas, kdaj se ponovno zberete na istem mestu. To naj bo čez uro in pol! Ena ura je namenjena nakupovanju, pol ure za vračanje artiklov nazaj na isto mesto:
· Ura nakupovanja naj bo ura nakupovanja, ko doživljate, kar pač tudi sicer doživljate ob nakupovanjih, od veselja do travm, od frustracij do ... (To naj bo kar ena ura, da vas potegne noter.)
· Čas za vračanje (verjetno 15 minut do pol ure) naj ne bo v naglici, marveč si vzemite čas. Opazujte, kaj se dogaja v vas, ko vračate stvari nazaj na svoje mesto. Bodite v stiku s svojimi občutki, ko stvari vračate. Če želite, lahko komentirate svoja občutja družabniku in on prav tako vam.
Pogovor
Skupni pogovor začnite šele, ko se zberejo vsi pari. Poiščite primeren prostor v nakupovalnem središču, lahko sedete kam k skodelici čaja, ali pa se posedete na klopi, če so na voljo. Nato pojdite v krogu in naj vsakdo opiše svoja notranja doživljanja ob nakupovanju. Družabnik opiše svoja in kako je doživljal nakupovalca. (Seveda velja tudi obratno, čeprav je bilo težišče na nakupovalcu.) Ni treba, da se strogo držite tega (časovnega okvirja) timinga, posebej če vas kot skupino potegne v živahno diskusijo. Naj vam bo vse skupaj v zabavo. Dobro je, če si za pogovor določite okvirno časovno mejo, na primer pol ure.
Da vam bo pogovor vsem dragocen, se držite naslednjih preprostih pravil:
· Govorite dovolj glasno, da vas bodo vsi v skupini slišali, oziroma dajte glave dovolj skupaj (v javnih prostorih je hrup in se zato slabše sliši, toliko bolj, če ima kdo od udeležencev težave s sluhom).
· Govorite v 1. osebi ednine (jaz stavki), da si boste res ozavestili svoje psihološko dogajanje med nakupovanjem.
· Govorite celi skupini, ne posameznikom in ne po parih. Zelo neprijetno je, če nekdo govori skupini, nekdo drug pa se začenja pogovarjati s svojim partnerjem. Ko eden govori, mu drugi prisluhnite. Torej, ne ignorirajte skupine in tistega, ki trenutno govori.
· Skupni pogovor ni dajanje nasvetov ali soljenje pameti ( zato ne interpretirajte drug drugega, češ, 'jaz že vem, kaj ti v resnici misliš ali čutiš' oziroma 'ti bi moral/a tako in tako čutiti / misliti'). Skupni pogovor je možnost, da vsakdo govori o svojem doživljanju in si skupaj ozaveščamo svoje psihološke mehanizme. To je možnost, da si v skupini podelimo izkušnje in si tako ozavestimo, kakšni psihološki mehanizmi nas vodijo med nakupovanjem. To je pogovor v duhu: "To se je dogajalo z mano. Aha, tudi s tabo se je dogajalo podobno? Jaz sem opazil pri sebi takšne reakcije, kaj pa si ti opazil pri sebi?"
Pozor
· Delavnica ni izraz protesta, zato spoštujte delo drugih in vračajte artikle nazaj na ista mesta, in sicer tako, kot ste jih dobili. Pazite, da česa ne zmečkate ali drugače poškodujete in da v enakem stanju, kot ste vzeli, tudi vrnete na prvotno mesto.
· Ne jemljite nezapakirane hrane. Ne jemljite artiklov, ki vam jih postrežejo prodajalci, na primer v oddelku za špecerijo.
· Delavnica ni igra, imam ogromno denarja in si bom naložil vsega zvrhan koš, marveč naj vas popelje skozi vaša običajna psihološka stanja ob nakupovanju ob vaših običajnih omejitvah, ki jih imate.
· Če kakšen artikel poškodujete, ga plačajte.
· Če vas na koncu morebiti ustavijo nadzorniki, preprosto povejte, da ste se premislili, ali da ste pozabili denar ali da vas je minila želja po nakupovanju. Skratka, brez trenj, prerekanj ali prepričevanj.
· Po mnenju Urada za varstvo potrošnikov ne kršimo s to akcijo nikakršnih predpisov dokler s svojim ravnanjem ne oviramo drugih kupcev ali po nepotrebnem onemogočamo trgovca pri opravljanju njegove dejavnosti!
Kratka navodila
1. Zberite se v skupino, ki je pripravljena sodelovati.
2. Skupino seznanite z informacijami na tem listu, da bodo vedeli, za kaj gre. Vsem naj bo jasno, kaj je namen delavnice, kako bo potekala in preberite opozorila v poglavju 'Pozor'.
3. Izberite (vele)blagovni center, kjer boste nakupovali.
4. Ob pričetku se razdelite v pare in se po parih domenite, kdo bo nakupovalec in kdo družabnik. (Obe vlogi sta enkovredni in oba bosta šla skozi proces ozaveščanja nakupovalnih navad.)
5. Dogovorite se, kdaj se sestanete, uskladite svoje ure med seboj in se podajte v nakupe.
6. Čez uro in pol se na istem mestu sestanite za pogovor. Pogovor naj teče v krogu, dokler vsi ne poveste svojih izkušenj in dokler si imate kaj za povedati v zvezi z vsebino te delavnice.
7. Uživajte v ozaveščanju in spoznavanju potrošniških instinktov ter v druženju in sodelovanju.
Izkušnje
Prosimo vas, da nam nekod iz skupine pošlje vaše izkušnje, spoznanja in nasvete, da jih bomo objavili na spletnih straneh. Pošljite kar na spletni naslov, kjer ste dobili informacijo o delavnici NE potrošništvo.