Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 
(Read 16813 times)
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: V primeru žalitve...
Reply #60 - 31.07.2004 at 23:52:55
 
Winkjaz vsekakor trdno stojim za tem, kar sem napisala in mislim , da vsak , ki si upa pogledati vase ali pa ima izkušnje na tem področju točno ve ,o čem govorim ...če hoče seveda...
to pa je že druga tema...
pozdravček

Arelena
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: V primeru žalitve...
Reply #61 - 02.08.2004 at 09:32:14
 
Lilith wrote on 31.07.2004 at 12:19:17:

TOREJ PONOVNO DEFINIRAM PROBLEM:
Kako transformirati jezo, da še zmeraj ostane jeza (torej je ne potlačim, ne spremenim v nasprotje...), nima pa destruktivne funkcije (uničiti storilca), pač pa konstruktivno (ojačati sebe)?
In če smo že pri tem, kaj storiti z žalostjo, da nas ne zapelje v samodestrukcijo?


Sam  čutim ob tem konkretnem vprašanju potrebo po ločitvi med čustvom jeze ( mogoče celo vsemi čustvi ), ki ga doživljam v odnosu do mojih staršev in čustvom ( čustvi ), ki ga/jih doživljam v odnosu do drugih ljudi ( partner, prijatelji, znanci, kolegi, tujci ). Se mi zdi, da v tem obstaja razlika.
Moj odnos do staršev in s starši ( primarni odnos - naj bo doživeto dober, slab, zapleten, prazen, poln, idr. ) predstavlja po biološko-psihološki poti naše celotno življenje nek prostor, ki nam daje, v primeru, da ne gre za destruktivno ("bolano")fizično in psihološko okolje , "vzpodbudo " našega osebnega razvoja in spreminjanja. Torej, če je ta vez med člani družine "zdrava", je med člani družine lahko še toliko različnosti, kreganja ter drugih zunanjih stvari, pa ti ljudje pri sebi vedno znova ugotavljajo, da pa vseeno živijo v čustveno varnem prostoru medsebojne ljubezni in predanosti.
Mislim, da znotraj takšnih odnosov tudi čustvo jeze ne more pridobiti tiste moralno destruktivne vloge v odnosu do naše osebe, kot se lahko zgodi to v primeru odnosa do drugih ljudi.

Kako ravnati z lastno jezo v primeru odnosov z drugimi ljudmi ?
Mislim, da se pred tem ( da pridem na konec  z jezo ) ali istočasno s tem ,mora dogajati še nekaj. Namreč odločitev in rzrešitev moralnega konflikta, ki v meni nastane v primeru tovrstnih situacij ločitve ali prekinitve odnosa. Odločitev pomeni zame spoznanje. Spoznanje zakaj se mi stvari dogajajo kot se mi dogajajo. Tudi, ko do tega pridem sem še vedno vpet v moralni odnos z drugim, ob prisotnosti  jeze kot posledice neke ranjenosti,doživete krivice, izigranosti, idr., ki je neke vrste klic ali poziv k obrambi " domovine " ( beri: osebne integritete, samospoštovanja ). Z druge strani pa prisotni občutki krivde zočitki ( s strani sebe ali s strani drugega), da nisem odgovoren, ali pogosto tudi jeza na samega sebe, da sem bil tako nespameten, da se mi je to   sploh lahko zgodilo ( t.i. jeza na sebe ).

Osebno mislim, da v primeru odnosa do drugega, ki me pripelje do takšne situacije , nima  smisla komplicirati. Najlepše v takšnih ločitvah se mi zdi to, da ni nobene potrebe po zasledovanju cilja zmagovalca, ker situacija takšna kot je daje obema najlepše darilo. Oba imavamožnost iz tega priti  pametnejša. In vse ozadje mojega razhoda z nekom me postavlja do tega drugega v takšen odnos, da je zame povsem irelevantno "tehtanje" tega  pametnejšega. Ker  to moje "pametnejše" pomeni najino ločitev, pomeni istočasno tudi to, da sta se najini življenji ločili -  fizično, psihološko in moralno. S tem si vzamem pravico do mojega življenja in jo dam tudi drugemu.

Zapleteno, zapleteno.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: V primeru žalitve...
Reply #62 - 02.08.2004 at 09:46:49
 
Toni, zapleteno pišeš. Wink

Poglejmo, če te prav razumem.

Torej najprej ugotoviti, zakaj se mi stvari dogajajo?
Huuuudo...več možnosti....
- ker sem tako neumen, da sem upal, da ta oseba, ki je sicer "neodgovorna" v odnosu do vseh, do mene vendarle ne bo neodgovorna
- ker nisem videc, da bi vnaprej vedel, da bo oseba, ki je do vseh drugih sicer ok, ravno mene prizadela
- ker sem sam naredil kaj takega, da sem podžgal osebo k temu dejanju

Dosti elementov jeze nase je tu notri, ob tem, da je objektivna jeza na drugo osebo vseskozi prisotna, ker tistemu ne dajem pravice do takega ravnanja.

In kaj si naj zdaj s tem spoznanjem začnem?


In ali te prav razumem, da je odgovor v dokončni ločitvi od te osebe...pri čemer jezo uporabim kot kurivo, ki mi pomaga zdržati ločitev tudi v situacijah, ko si z vsem svojim bistvom želim nazaj v odnos (ki pa mi itak nič dobrega ne bo prinesel).
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: V primeru žalitve...
Reply #63 - 02.08.2004 at 09:51:18
 
Aja, pa še to...kakšen moralni konflikt nastane? Lahko razložiš?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: V primeru žalitve...
Reply #64 - 02.08.2004 at 10:40:34
 
Lilith wrote on 02.08.2004 at 09:46:49:


In ali te prav razumem, da je odgovor v dokončni ločitvi od te osebe...pri čemer jezo uporabim kot kurivo, ki mi pomaga zdržati ločitev tudi v situacijah, ko si z vsem svojim bistvom želim nazaj v odnos (ki pa mi itak nič dobrega ne bo prinesel).



Ponavadi so te stvari močnejše od nas . Jeza sicer je kurivo v tovrstnih situacijah,vendar po moje bolj kratkoročno , in po mojem mnenju na njej ( jezi ) ne morem izgraditi tega kar v primeru tovstne ločitve potrebujem. Potrebujem nekaj bolj " kronskega ", nekaj kar zajame mojo celotno osebo. Potrebujem moralno stališče do tega odnosa.
Moralno stališče do odnosa vsebuje mojo celotno osebo, vsebuje tiste konstitutivne točke moje osebne eksistence, ki so na nek način svete in kot take odločajo o moji eksistenci ( skozi čas gledano o sreči ali nesreči ). Te    točke predstavljajo ključ do tega kar hočem postati, skozi kateri vzorec odnosov hočem živeti, v odnosu do katerih življenjskih vsebin in okoliščin sem pripravljen na kompromise in znotraj katerih ne ( za nobeno ceno ). Pravzaprav govorim tukaj o stopnji samospoznanja. In samospoznanja ni , če ni zavesti (beri: odgovornosti, treznosti ), enako ni moralnega stališča, če ni zavesti.

Moralni konflikt po sebi ni nujni nekaj, česar se moramo jasno zavedati. Čisto nezavedeno ga lahko doživljamo kot neko notranjo cepitev želja in hotenj (ali pa ga psihološko sploh ne začutimo ) in če je tako, ima svoje avtonomno notranje življenje , kar se lahko izraža skozi motnje razpoloženja, trenutne težave v odnosih , ali skozi  ekstremne čustvene , psihološke in fizične vsebine.
Moralni konflikt je mogoče zavestno nadgraditi in s tem razrešiti izključno skozi sprejem moralnega stališča - to pa je že področje dušinih in kognitivnih " kupčij ".

Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: V primeru žalitve...
Reply #65 - 02.08.2004 at 10:51:23
 
Toni_Zamene wrote on 02.08.2004 at 10:40:34:
Ponavadi so te stvari močnejše od nas . Jeza sicer je kurivo v tovrstnih situacijah,vendar po moje bolj kratkoročno , in po mojem mnenju na njej ( jezi ) ne morem izgraditi tega kar v primeru tovstne ločitve potrebujem. Potrebujem nekaj bolj " kronskega ", nekaj kar zajame mojo celotno osebo. Potrebujem moralno stališče do tega odnosa.
Moralno stališče do odnosa vsebuje mojo celotno osebo, vsebuje tiste konstitutivne točke moje osebne eksistence, ki so na nek način svete in kot take odločajo o moji eksistenci ( skozi čas gledano o sreči ali nesreči ). Te    točke predstavljajo ključ do tega kar hočem postati, skozi kateri vzorec odnosov hočem živeti, v odnosu do katerih življenjskih vsebin in okoliščin sem pripravljen na kompromise in znotraj katerih ne ( za nobeno ceno ). Pravzaprav govorim tukaj o stopnji samospoznanja. In samospoznanja ni , če ni zavesti (beri: odgovornosti, treznosti ), enako ni moralnega stališča, če ni zavesti.

Moralni konflikt po sebi ni nujni nekaj, česar se moramo jasno zavedati. Čisto nezavedeno ga lahko doživljamo kot neko notranjo cepitev želja in hotenj (ali pa ga psihološko sploh ne začutimo ) in če je tako, ima svoje avtonomno notranje življenje , kar se lahko izraža skozi motnje razpoloženja, trenutne težave v odnosih , ali skozi  ekstremne čustvene , psihološke in fizične vsebine.
Moralni konflikt je mogoče zavestno nadgraditi in s tem razrešiti izključno skozi sprejem moralnega stališča - to pa je že področje dušinih in kognitivnih " kupčij ".



Konkretno Toni, konkretno! Zakaj dolgoveziš in skačeš tako kot mačka okrog vrele kaše? Malo več energije in elana, zakaj si tako poklapam in deluješ tako samoobtožujoče, kot da bi se ravnokar namislil cmeriti?  Grin  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: V primeru žalitve...
Reply #66 - 02.08.2004 at 10:53:04
 
Toni,
se pravi moralni konflikt zahteva od mene opredelitev, kje sem čez svojo osebo pripravljen iti v smislu kompromisa za voljo ohranjanja nekega odnosa in kje to nikakor ne pride v poštev?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: V primeru žalitve...
Reply #67 - 02.08.2004 at 11:19:16
 
Lilith wrote on 02.08.2004 at 10:53:04:
Toni,
se pravi moralni konflikt zahteva od mene opredelitev, kje sem čez svojo osebo pripravljen iti v smislu kompromisa za voljo ohranjanja nekega odnosa in kje to nikakor ne pride v poštev?


Ne Lilith,

moralni konflikt po sebi ne zahteva od mene še ničesar. Njegovo psihofizično občutenje pomeni zame le, da se z mano v odnosu do drugega nekaj dogaja. In    to občutenje po sebi ne pove ničesar o nama in najini perspektivi - se pravi , ali je ta odnos lahko zdrav, spoštljiv, idr., me pa lahko "spravi" v konkretni odnos in s tem tudi moralni odnos.
In ker govoriva o odnosu, ki je med odeleženima " že priznan " , in kot tak ustvarja manifestno dinamiko, ki vitalno   zajema mojo  eksistenco, sem z vidika odgovornosti do sebe dolžan do tega odnosa sprejeti moralni odnos. Moralni odnos z vsemi tistimi zgoraj navedenimi značilnostmi. Ker če tega ne  storim, pripravljam pot za destruktivne procese.

Ko govorim o kompromisih v odnosu ne mislim na kompromise s katerimi bom "reševal" odnos , tako da bom šel preko lastne osebe. To zame niso kompromisi ampak samozanikanje na račun ciljev s katerimi v svoji tako ali tako nikoli ne  bom v življenjskem stiku. Kompromis v ( zdravem ) odnosu je zame nekaj, za kar me drugi v odnosu  zaradi tega vedno znova nagrajuje, vseeno ali se tega zaveda ali ne zaveda. Tu pa trčim na naravno kompatibilnost oz. nekompatibilnost ljudi.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: V primeru žalitve...
Reply #68 - 02.08.2004 at 11:25:23
 
Toni_Zamene wrote on 02.08.2004 at 11:19:16:
Ne Lilith,

moralni konflikt po sebi ne zahteva od mene še ničesar. Njegovo psihofizično občutenje pomeni zame le, da se z mano v odnosu do drugega nekaj dogaja. In    to občutenje po sebi ne pove ničesar o nama in najini perspektivi - se pravi , ali je ta odnos lahko zdrav, spoštljiv, idr., me pa lahko "spravi" v konkretni odnos in s tem tudi moralni odnos.
In ker govoriva o odnosu, ki je med odeleženima " že priznan " , in kot tak ustvarja manifestno dinamiko, ki vitalno   zajema mojo  eksistenco, sem z vidika odgovornosti do sebe dolžan do tega odnosa sprejeti moralni odnos. Moralni odnos z vsemi tistimi zgoraj navedenimi značilnostmi. Ker če tega ne  storim, pripravljam pot za destruktivne procese.

Ko govorim o kompromisih v odnosu ne mislim na kompromise s katerimi bom "reševal" odnos , tako da bom šel preko lastne osebe. To zame niso kompromisi ampak samozanikanje na račun ciljev s katerimi v svoji tako ali tako nikoli ne  bom v življenjskem stiku. Kompromis v ( zdravem ) odnosu je zame nekaj, za kar me drugi v odnosu  zaradi tega vedno znova nagrajuje, vseeno ali se tega zaveda ali ne zaveda. Tu pa trčim na naravno kompatibilnost oz. nekompatibilnost ljudi.


jao, jao... teorija in leporečje... povej ti meni, kako to uporabiti v praksi, kako dati vsem tem predpostavkam in hipotezam temelje, kako jih uporabiti v vsakdanjem življenju; govoriš iz lastnih izkušenj ali prečitane knjige govorijo po tebi in te "zlorabljajo" le kot trobilo posamičnih avtorjev? Toni, nič otipljivega ni v tem, vse v oblakih, nekonkretizirano - nekaj je prebrati, drugo pa izkusiti, kar se v teoriji odnese in lepo izzide, se le redko v praksi......
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: V primeru žalitve...
Reply #69 - 02.08.2004 at 11:26:44
 
Tonči, drugi odstavek mi je razumljiv v celoti....prvi pa niti malo Sad. Lahko malo bolj konkretno?

Lilith ( ki se sprašuje, če je kognitivna kapaciteta te dni kaj padla, zaradi preveč omamljanja Grin)
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: V primeru žalitve...
Reply #70 - 02.08.2004 at 11:45:43
 
Toni_Zamene wrote on 02.08.2004 at 11:19:16:

Moralni konflikt po sebi ne zahteva od mene še ničesar. Njegovo psihofizično občutenje pomeni zame le, da se z mano v odnosu do drugega nekaj dogaja. In    to občutenje po sebi ne pove ničesar o nama in najini perspektivi - se pravi , ali je ta odnos lahko zdrav, spoštljiv, idr., me pa lahko "spravi" v konkretni odnos in s tem tudi moralni odnos.
In ker govoriva o odnosu, ki je med odeleženima " že priznan " , in kot tak ustvarja manifestno dinamiko, ki vitalno   zajema mojo  eksistenco, sem z vidika odgovornosti do sebe dolžan do tega odnosa sprejeti moralni odnos. Moralni odnos z vsemi tistimi zgoraj navedenimi značilnostmi. Ker če tega ne  storim, pripravljam pot za destruktivne procese.



Moralni konflikt pomeni, da je ta drugi v meni nekaj "prebudil ". Notranje vsebine te prebujenosti so lahko marsikaj, sprva pa s tem najpogosteje sploh nismo v stiku. Gre preprosto za nekaj, kar me vleče k drugemu. Ta zaukazana privlačnost se mi lahko zgodi celo do človeka, ki na nek  način ne živi po s strani mene zavestno opredeljenih moralnih in vrednostnih opredelitvah. Takšna situacija v meni povzroči hud osebni konflikt , ki me sam po sebi sili v spreminjanje in v širitev zavesti o sebi in drugih. Lahko me pa takšen konflikt prisili še v večjo    fiksacijo obstoječega zavestnega vrednostnega stališča in me tako do   te osebe postavlja v skoraj sovražni odnos.

Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: V primeru žalitve...
Reply #71 - 03.08.2004 at 07:05:15
 
Ojoj Toni, ti pa pišeš, ti, a že imaš hanzaplaste na prstih od tega silnega tipkanja ?  Grin

Mislim, da vse kar si v teh obširnih postih psihološkega filozofiranja napisal, da bi lahko vse to strnal v nekaj stavkov, recimo največ deset in bi bilo vse povedano.

Eh, seveda je bolje mutit, pa kalno vodo delat, da si ta uboga rulja ne pride tako hitro gor.


In kaj si zdaj na koncu povedal ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: V primeru žalitve...
Reply #72 - 03.08.2004 at 07:11:08
 
Quote:
Ojoj Toni, ti pa pišeš, ti, a že imaš hanzaplaste na prstih od tega silnega tipkanja ?  Grin


In kaj si zdaj na koncu povedal ?


Smiley To, da je to pač tako  Cheesy

Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: V primeru žalitve...
Reply #73 - 03.08.2004 at 07:17:17
 
Toni_Zamene wrote on 03.08.2004 at 07:11:08:
Smiley To, da je to pač tako  Cheesy




Že mora biti, a ne Wink  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: V primeru žalitve...
Reply #74 - 03.08.2004 at 08:06:08
 
Toni_Zamene wrote on 02.08.2004 at 11:45:43:
Moralni konflikt pomeni, da je ta drugi v meni nekaj "prebudil ". Notranje vsebine te prebujenosti so lahko marsikaj, sprva pa s tem najpogosteje sploh nismo v stiku. Gre preprosto za nekaj, kar me vleče k drugemu. Ta zaukazana privlačnost se mi lahko zgodi celo do človeka, ki na nek  način ne živi po s strani mene zavestno opredeljenih moralnih in vrednostnih opredelitvah. Takšna situacija v meni povzroči hud osebni konflikt , ki me sam po sebi sili v spreminjanje in v širitev zavesti o sebi in drugih. Lahko me pa takšen konflikt prisili še v večjo    fiksacijo obstoječega zavestnega vrednostnega stališča in me tako do   te osebe postavlja v skoraj sovražni odnos.



No, končno kapiram povezavo med moralnim konfliktom in potrebo po samospoznavanju. Smiley

Še vedno pa ostaja problem jeze oz. spremljajočih negativnih čustev. Nekako se mi zdi najbolj smiselno preusmeriti jezo...torej ne direktno v osebo, pač pa kot spremljevalca, ki ti daje trdnost v odločitvi, da prekineš nek odnos.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6