Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8619 times)
exorcist
Ex Member




Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
30.03.2004 at 22:11:55
 
Po moje je kvalitativna razlika med ljubeznijo in zaljubljenostjo v tem, da zaljubljenost "zavre", nakar doseže vrhunec, in se čez čas ohladi, kakor hitro in bučno pride, tako tiho in neopazno odide. Se pravi, da gre za časovno omejen proces, čustveni vzgib, impulz, ki je po začetni jakosti močnejši od ljubezni, ampak ji hitro preteče "rok trajanja". Nevarnost vidim v tem, ker jo nekateri zamenjujejo z ljubeznijo, ki pa je v nasprotju z zaljubljenostjo, ta ne vzplamti naenkrat in použije lastnega goriva, ki ga je napajalo, tako da ostane za njo zgolj ohlajeno pogorišče in oglje; ne, ampak je ljubezen kot iskra, ki tli in tli, nikoli pa ne ugasne, saj rabi čas da odraste in dozori. Iz tega razloga, po mojem mišljenju, razpade največ novodobnih zakonov, ker ne razlikujejo med zaljubljenostjo in ljubeznijo, ki je veliko več kot zreducirana telesna, hormonalno pogojena privlačnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #1 - 31.03.2004 at 05:10:47
 
Smiley Cheesyzakaj živali ne komplicirajo ....le mi ljudje .preveč se sprašujemo in preveč vzorcev imamo in namesto da bi občutili preveč razmišljamo in primerjamo vse,tako da nam zmanjka časa za doživljanje
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #2 - 31.03.2004 at 11:52:41
 
arelena wrote on 31.03.2004 at 05:10:47:
Smiley Cheesyzakaj živali ne komplicirajo ....le mi ljudje .preveč se sprašujemo in preveč vzorcev imamo in namesto da bi občutili preveč razmišljamo in primerjamo vse,tako da nam zmanjka časa za doživljanje



Ker se delno moj dogovor nanaša na stojčija:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=vera;action=display;num=107503778...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #3 - 31.03.2004 at 12:34:01
 
Quote:

ja to je res globoka debata, mislim pa da je ljbezen nadgradnja prijateljstva in z zaljubljenostjo sploh nima kupnih točk.



Se strinjam s tabo, da je ljubezen v bistvu duševna prijateljsko sorodstvena povezava, nek duševni stik, mora bit nek svojstven duhovni transfer med dvema osebama, ki se ljubita, nekaj globljega, kar ne apelira samo na telesnost, ki je minljiva, na fizični privlačnosti, ker vemo, da fizično privlačnost razorjejo leta oziroma čas, se postaramo, nad duhovno pa zob časa nima moči, ta je večna, ampak da gradita predvsem na duhovnih kvalitetah, na podobnosti, similarnost. Saj lahko večkrat vidiš, da nek par ostane skupaj vse tja do pozne starosti, tudi če pogledaš starostniški par pri 60, 70, 80-tih, čeprav so taki že zelo redki, sploh v današnji razvrednoteni družbi, kje vsaki 2. zakon razpade, še vedno vidiš tiste zvezdice med njima, ko se pogledata v oči, globoko povezanost, ki je bila prisotna ob njunem prvem srečanju.

Zanimivo, na Discovery sem gledal eno oddajo, ko je enemu človeku celoten obraz razjedla neka smrtonosna mesojeda bakterija ali glivična spora, tako da so mu zdravniki morali odstranli celotne lične kosti, da bi preživel, celo čeljust, da mu je na mestu, kjer bi moral biti obraz zevala globoka odprtina, postal je mož brez obraza, spaček, ki ga je bilo strah pogledati. Ampak žena ga je kljub vsemu še naprej ljubila, čeprav je nosil masko. Tudi poljubljala sta se. To je po moje tista "prava" ljubezen, ki jo najde izredno malo ljudi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #4 - 31.03.2004 at 13:03:03
 
Quote:
ja to je res globoka debata, mislim pa da je ljbezen nadgradnja prijateljstva in z zaljubljenostjo sploh nima kupnih točk.



to je skoraj tako globoka debata, kot debata o tem, kaj je bilo prej - kura ali jajce - debata, ki je že v osnovi zgrešena

načeloma je ljubezen tista zaljubljenost, ki traja - oziroma, za ljubezen, katera mine se reče, da je bila to samo zaljubljenost

po moje brez zaljubljenosti sploh ne moremo govoriti o ljubezni - ljubezni brez zaljubljenosti ni - najprej se zaljubimo, nato pa ljubimo

jeba je pač v tem, da se je ljubezen iz nekega osnovnega načela narave začela poduhovljati in naenkrat kar vsi govorimo, kaj ljubezen je ali kaj ljubezen ni: to je narobe tudi z gornjim izvajanjem: ljubezen ne nastaja iz prijateljstva, temveč je osnovni pogoj za prijateljstvo (in tu je potrebno priznati, da je umeščeno tudi nekaj homoseksualnosti, ki jo premore vsakdo)

če povzamem ljubezen je občutje in sila, iz katere nastaja vse tako prijateljstvo kot tudi življenje - očutenju te sile (oziroma stanju tega občutenja) pa lahko rečemo tudi zaljubljenost

(tu je seveda jasno, da sem "ljubezen" uporabil v najširšem (skoraj poduhovljenem) smislu kot tudi v ožjem)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pegasos
4
****
Offline

Human beings are creatures
of awareness
Posts: 429
Earth
Gender: female
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #5 - 31.03.2004 at 13:21:37
 
Wink zaljubljenost enkrat mine, ljubezen pa je večna - ker je stanje odprtosti - direktna povezava z virom  Kiss Wink Cheesy Grin
Back to top
 

What we need to do to allow magic to get hold of us is to banish doubts from our minds. Once doubts are banished, anything is possible.&&&&The Wheel of Time
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #6 - 31.03.2004 at 14:05:03
 
t wrote on 31.03.2004 at 13:03:03:
to je skoraj tako globoka debata, kot debata o tem, kaj je bilo prej - kura ali jajce - debata, ki je že v osnovi zgrešena

načeloma je ljubezen tista zaljubljenost, ki traja - oziroma, za ljubezen, katera mine se reče, da je bila to samo zaljubljenost
!


Odvisno, s katerega stališča in kako gledaš na ljubezen (ideološko, izkustveno-subjektivno, versko, pragmatično...). Ljubezen ima po moje neskončno odtenkov, zato ne moremo pavšalno posploševati, niti je analizirati, da bi vzeli v roke slovar, pa rekli, ljubezen je to pa to... kakor za goga... vsak jo drugače dojema..... nikakor pa ljubezen ni aksiom, da bi jo lahko po definicijah razvrščali, racionalizirali, kot si ti poskusil, kajti čustva so ponavadi iracionalne, sploh ko gre za taka ekspresionivno čutenje, kotajl čustev, kot so ljubezen, sovraštvo in strah. Vsak poskus, da bi jo umestil v kako kategorijo spodleti, kot da bi posameznika spraševal, naj mu pove, če slika, ki jo je narisal lepa, izveden slikar bo vrgel eno oko in bo takoj povedal  njeno uumetniško vrednost, nekoga bo zanimala materialistična vrednost slike, tatretji pa se bo požvižgal na vse to in bo recimo imel vse skup za neke čačke, packarijo, če je bila slika narisana v impresionističnem slogu ali v kubističen, kot Piccassova, bo rekel, da so to neke kvadratne kvake... Ljubezen se ne tehta, ampak se jo občuti... Zato je tvoje razmišljane zgrešeno, če še ne bolj, ker razumsko razlagaš čustva... ljubezni ne moreš sistemizirati, ker potem postane ukleščena, nesvobodna.... to pa nikakor ni....
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #7 - 31.03.2004 at 14:28:08
 
Pegasos wrote on 31.03.2004 at 13:21:37:
Wink zaljubljenost enkrat mine, ljubezen pa je večna - ker je stanje odprtosti - direktna povezava z virom  Kiss Wink Cheesy Grin




mogoče pa samo pravimo, da je zaljubljenost minila, če se povezanost z virom prekine Wink



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #8 - 31.03.2004 at 14:31:27
 
exorcist wrote on 31.03.2004 at 14:05:03:
... Ljubezen se ne tehta, ampak se jo občuti... Zato je tvoje razmišljane zgrešeno, če še ne bolj, ker razumsko razlagaš čustva... ljubezni ne moreš sistemizirati, ker potem postane ukleščena, nesvobodna.... to pa nikakor ni....



se mi zdi, da si ti začel s spraševanjem o razliki med zaljubljenostjo in ljubeznijo in nato nadaljnjo sistematizacijo - jaz sem ti samo odprl oči  Roll Eyes



uživaj!
Back to top
« Last Edit: 31.03.2004 at 15:48:01 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #9 - 31.03.2004 at 14:36:59
 
t wrote on 31.03.2004 at 13:03:03:
to je skoraj tako globoka debata, kot debata o tem, kaj je bilo prej - kura ali jajce - debata, ki je že v osnovi zgrešena


dejmo vsaj to dilemo enkrat za vekomaj razčistit... namreč, kaj je bilo prej kura ali jajce ....

... znanstveno dokazano je, da je bilo prej JAJCE in sicer kuščarjevo  Tongue

drugače, pa je korelacija zaljubljenost, ljubezen (govorim o partnerstvu) enaka kot pri vžigu in nato prijetnemu brnenju motorja

če ne vžgeš motorja, se ne moreš nikamor peljat
če se ne vžgeš (zaljubiš), potem pač ne moreš govoriti o ljubezni, ampak le o interesnem združenju
Back to top
 
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #10 - 31.03.2004 at 14:44:47
 
exorcist wrote on 30.03.2004 at 22:11:55:
Po moje je kvalitativna razlika med ljubeznijo in zaljubljenostjo v tem, da zaljubljenost "zavre", nakar doseže vrhunec, in se čez čas ohladi, kakor hitro in bučno pride, tako tiho in neopazno odide. Se pravi, da gre za časovno omejen proces, čustveni vzgib, impulz, ki je po začetni jakosti močnejši od ljubezni, ampak ji hitro preteče "rok trajanja". Nevarnost vidim v tem, ker jo nekateri zamenjujejo z ljubeznijo, ki pa je v nasprotju z zaljubljenostjo, ta ne vzplamti naenkrat in použije lastnega goriva, ki ga je napajalo, tako da ostane za njo zgolj ohlajeno pogorišče in oglje; ne, ampak je ljubezen kot iskra, ki tli in tli, nikoli pa ne ugasne, saj rabi čas da odraste in dozori. Iz tega razloga, po mojem mišljenju, razpade največ novodobnih zakonov, ker ne razlikujejo med zaljubljenostjo in ljubeznijo, ki je veliko več kot zreducirana telesna, hormonalno pogojena privlačnost.


Se podpišem. Samo menim, da tudi tista iskrica, ki tli, lahko ugasne, če oba partnerja predolgo časa pustita ogenj pri miru, ne nalagata nanj in ne podpihneta v žerjavico.
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #11 - 31.03.2004 at 18:38:36
 
t wrote on 31.03.2004 at 14:31:27:
se mi zdi, da si ti začel s spraševanjem o razliki med zaljubljenostjo in ljubeznijo in nato nadaljnjo sistematizacijo - jaz sem ti samo odprl oči  Roll Eyes



uživaj!


Nič mi nisi odprl oči, ker imam na široko odprte očke. Sploh pa kdo si ti, da bi komurkoli odpiral oči, ali da si misliš, da bi komu moral odpirati oči, Jezus menda nisi, ki je slepcem z blatom pomešano slino odpiral oči, da so spregledali? Sicer lahko pljuneš v prah, pa poskusiš pri tvoji babici, ki ima dioptrijo, če bo potem bolje videla, jaz žal ne palim na te finte...

Ja, zopet si odgovoril klasično, utečeno, standardno, tako kot vedno, naredil si analizo moje analize, anliza v analizi. Naslednjič ti bom dal stavčne člene za analizirat, ker vidim, da imaš toliko veselja do tega, boš lahko ven iskal povedke, samostalnike....


Še enkrat ponavljam, povedal sem svoje osebno mnenje, subjektivno, ne rabim pa nekoga, ki me udari po prstih, ko malega otroka, me razčlenjuje, secira, opozarja na formalistične napake, in kaj si misli o mojem pisanju! Iracionalno se še nikoli ni dalo racionalizirat, pazi, analizirat, pa se lahko mečeš na trepalnice zaradi mene!


Sedaj lahko ponovno to analiziraš, potem boš naredil analizo na kvadrat, na kubik pa ti je ne bo potrebno delati, ker ti več ne mislim odgovarjati, pa še bolj pameten boš izpadel s tem tvojim koketiranjem. Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #12 - 31.03.2004 at 20:13:07
 
exorcist wrote on 31.03.2004 at 18:38:36:
Iracionalno se še nikoli ni dalo racionalizirat, pazi, analizirat, pa se lahko mečeš na trepalnice zaradi mene!




vse se lahko analizira in o vsem se lahko premišljuje

(pa spet si malo pomešal iracionalno je tisto, kar ni v skladu z razumom - v danem primeru sem mnenja, da je ljubezen popolnoma v skladu z razumom pa čeprav se v njenem imenu in zaradi nje počnejo precej iracionalne stvari; zato sploh ne vem zakaj ne bi mogli o njej premišljevati)

(je pa res, da ljubezni ne moremo racionalizirati, če z racionalizacijo in racionaliziranjem misliš na organiziranje ljubezni (ali česarkoli drugega) na racionalen način; saj racionalizacija nima ničesar skupnega z analiziranjem: ne moremo vsega racionalizirati (ne moremo racionalizirati vesolja - ker je takšno kot je) lahko pa vse analiziramo in refleksiramo ter kontempliramo)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #13 - 31.03.2004 at 20:18:49
 
exorcist wrote on 31.03.2004 at 18:38:36:
Ja, zopet si odgovoril klasično, utečeno, standardno, tako kot vedno

Ti tudi.  Grin  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?
Reply #14 - 31.03.2004 at 22:05:10
 
Ne vem zakaj bi pripisovali zaljubljenosti tako težo: da zaradi tega pa razpadajo neke veze ...

Zaljubljenost je pa ja nekaj najlepšega kar lahko prepoznaš in sprejmeš pri sebi ...

Brez zaljubljenosti bi bil po moje svet presneto dolgočasen ...

In kaj se bi sploh lahko naučili potem o ljubezni? Undecided
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Pages: 1 2