Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 12986 times)
Lilith
Ex Member




De Mello - imitator Kristusa
19.04.2004 at 16:16:15
 
Veliko govora je v zadnjem času o de Mellovih modrostih. Zdi se, kot da kar nekaj članov foruma verjame v ali celo živi njegove modrosti.

C.G. Jung bi De Mellove nauke označil za imitacijo Kristusovega življenja.
Mene pa zanima, ali se ves čas živeti življenje po Kristusovem vzoru (oz. po naukih modrosti) v praksi obnese?

Jaz teoretično (ker prakse nimam) menim, da so neki tovrstni prebliski v naših življenjih sicer možni, vse kar je več od tega, pa je nasilje nad seboj in drugimi.
Lahko pa da se grdo motim.

Torej?

Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #1 - 20.04.2004 at 07:31:56
 
Lilith wrote on 19.04.2004 at 16:16:15:
C.G. Jung bi De Mellove nauke označil za imitacijo Kristusovega življenja.



A da bi? Tega pa ne moreš vedet, zato se ne sklicuj nanj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #2 - 20.04.2004 at 07:49:06
 
lola wrote on 20.04.2004 at 07:31:56:
A da bi? Tega pa ne moreš vedet, zato se ne sklicuj nanj.


Spomini, sanje, misli...str. 291 in naprej

...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #3 - 20.04.2004 at 08:00:20
 
insert iz knjige:

Kristus je zgled, ki živi v vsakem kristjanu kot njegova celotna osebnost. Zgodovinski razvoj pa je privedel k "imitatio Christi", pri kateri posameznik ne gre k celosti po svoji lastni poti usode, temveč skuša posnemati pot, ki jo je prehodil Kristus.
Tudi na Vzhodu je prišlo do verskega posnemanja Bude.


Še moje mnenje: živeti po modrostih iz knjige...je zame enako kot posnemati nekogaršnjo pot.

Raje hodim po lastni poti usode.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #4 - 20.04.2004 at 08:06:12
 
Mam knjigo doma, bom šla takoj ko pridem domov pogledat Smiley

A je v tem primeru imitator mišljeno slabšalno?

Potem šteje le izvirnost? Torej če se po kom vzgleduješ (ne popolnoma živiš, samo vzgleduješ), ker je zate moralni vzor, in če si pri tem povsem iskren, je to imitatorstvo?

Meni je knjiga Zavedanje všeč in jo še zdaj rada prebiram.
Ni pa me v življenju nobena knjiga in noben človek toliko prepričal, da bi se povsem odpovedala svojemu načinu življenja in sledila njegovim/njenim naukom. To je zame sektaštvo in to mislim slabšalno.

Edini primer, ki mi pride na misel kot primer človeka, ki je živel to kar je govoril in zagovarjal, je Gandi.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #5 - 20.04.2004 at 08:58:34
 
Ne, nimam v mislih slabšalnega odnosa do de Mella. Tudi meni je v nekem obdobju pomagala ta knjiga.

Bolj imam v mislih to, dase najbolj približamo življenju, če ga živimo kot se nam daje, kot ga čutimo.
Če to sovpada z nekaterimi "napotki " iz knjig, ni nič narobe.

Narobe je- kot sama praviš- če se teh modrosti lotimo v okviru sektaštva. V smislu, "zdaj bom pa živela to, kar de Mello (ali kdor koli drug) ponuja". Se mi zdi, da tak odnos do življenja pogubi ljudi. Duh brez duše...to je zame mrtev človek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #6 - 20.04.2004 at 09:02:11
 
Saj pa rdeča nit DeMellovi naukov je zmeraj bla v tem,  da naj vsak najde sam, da naj tako dolgo preučuje, premetava učiteljeve besede, da bo našel Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #7 - 20.04.2004 at 09:47:04
 
Mogoče bi še nekaj dodala, v razjasnitev mojih pogledov:
Kadarkoli se TRUDIMO nekaj živeti...je to obsojeno na neuspeh, ker gre za nasilje nad seboj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #8 - 20.04.2004 at 09:50:56
 
Lilith wrote on 20.04.2004 at 08:58:34:
Narobe je- kot sama praviš- če se teh modrosti lotimo v okviru sektaštva. V smislu, "zdaj bom pa živela to, kar de Mello (ali kdor koli drug) ponuja". Se mi zdi, da tak odnos do življenja pogubi ljudi. Duh brez duše...to je zame mrtev človek.


S tem se strinjam. To sledenje napotkom je nekako posiljevanje sebe. Takšne stvari opažam tudi na drugih področjih, na primer zdravo življenje, prehrana in podobno. Ko ljudje za zdravo življenje na silo telovadijo, jejo "izbrano", točno določeno hrano, ob tem pa so napeti, nesproščeni, zateženi, pa še druge ljudi želijo po vsej sili prepričat v svoj prav. In isto je na področju duhovnega življenja, ki po takih napotkih postane "duhovno življenje".
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #9 - 20.04.2004 at 09:52:04
 
Lilith wrote on 20.04.2004 at 08:00:20:
insert iz knjige:

posameznik ne gre k celosti po svoji lastni poti usode, temveč skuša posnemati pot, ki jo je prehodil Kristus.



Jaz pa de Mella sploh nisem razumela tako. Smiley

Mene uči ravno nasprotno, biti to kar sem.
Stvari, ki jih on piše, jaz čutim v sebi.
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #10 - 20.04.2004 at 11:48:01
 
Lilith wrote on 19.04.2004 at 16:16:15:
Veliko govora je v zadnjem casu o de Mellovih modrostih. Zdi se, kot da kar nekaj clanov foruma verjame v ali celo živi njegove modrosti.

C.G. Jung bi De Mellove nauke oznacil za imitacijo Kristusovega življenja.
Mene pa zanima, ali se ves cas živeti življenje po Kristusovem vzoru (oz. po naukih modrosti) v praksi obnese?

Jaz teoreticno (ker prakse nimam) menim, da so neki tovrstni prebliski v naših življenjih sicer možni, vse kar je vec od tega, pa je nasilje nad seboj in drugimi.
Lahko pa da se grdo motim.

Torej?



Ja meni osebno je Mello že dolga leta spremljevalec, ampak moram takoj povedat, da najbolj njegove zgodbice: Pticja pesem 1, Pticja pesem 2, Minuta modrosti,,, kjer so objavljene raznorazne modre zgodbice, medtem ko od resnih knjig, ki so bile napisane, se me je prijela edino Zavedanje. Je še ene par meditacijskih, ki mi nekako niso sedle (Shadana, je najbolj znana). Ob zgodbicah, pa se res lahko nasmejiš, saj so mnoge tudi iz vsakdanjega življenja (e.g) in sem se ob mnogih ne samo nasmejal, nakrohotal.

Zdej ne vem, kaj bi C.G. Jung reku zanj, oziroma je celo reku. Jest kot poznavalec in tihi ljubitelj de Mella, ti lohk povem, da so se v neki fazi celo Kristjani obrnili od njega, ker on je fural univerzalno ucenje in ni vztrajal samo pri RKC, varianti, saj v njegovem pisanju najdeš vsa verstva sveta.

Sma mela tudi s Samsonom že parkart tudi debate o njem.

Treba se je pac poglobit v avtorja preden ga v neke predalcke postavljaš.

Je pa še ena resnica, da je mnogo knjig od njega od mene pri drugih ljudeh, tko da lahko pogledam, ce imam kako od teh ki vsebujejo zgodbice, pa ti z veseljem dam za prebrat, al pa objavim kako... Wink

Grema naprej. Ce se obnese živeti ves cas po vzoru Kristusa. Ja težko, ker nimaš niti takih pogojev, oziroma, redki so pripravljeni spustit vse in delovat v taki smeri. Osebno zase lahko recem, da mi je Kristusovo ucenje kar pri srcu, in tudi stik, ki sem ga doživel z njim, preko njega (posredno in ne-posredno) je pustil svoje prepricanje. Poleg tega na pamet sledit, temu kar piše v svetem pismu, ne gre, ker živimo v drugih casih, in tudi na drug nacin. Ne recem, pa da ni možno iti precej po njegovi poti. Je možno. Le odlocit se moraš. Saj mnogi svetniki so po podobni poti tudi šli. Vsak pa se kot vemo odloca sam po lastni volji in presoji, sej živimo v svobodni Sloveniji,,, Smiley

Mislim, pa da se motiš v tem, da je sledenje in to 100% kristusovem nauku nasilje nad seboj in drugimi. Ce se podrobno poglobiš v sveto pismo in pravilno razumeš kaj ti želi sporociti, boš ugotovila, da si napacno sklepala. To ti lahko zagotovim, ker sem tega kar nekaj predelal, imel precej debat z RKC-jevci, in seveda tudi totalnimi ateisti. Jaz imam svojo izkušnjo, ki jo še nekako nisem pripravljen deliti takole preko foruma, sem pa že marsikomu tudi o njej govoril.


P.S. Marjana a maš ti kako mojo knjigo  Grin Grin Grin, lep odgovor pripisujem Little in m.

Kakor je DJ Jung avtoriteta za velike množice, je Jezus še mal večja  Wink , le zakaj ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #11 - 20.04.2004 at 11:59:13
 
Gru Gru wrote on 20.04.2004 at 11:48:01:
Je pa še ena resnica, da je mnogo knjig od njega od mene pri drugih ljudeh, tko da lahko pogledam, ce imam kako od teh ki vsebujejo zgodbice, pa ti z veseljem dam za prebrat, al pa objavim kako... Wink


Ni treba. Pa vseeno hvala. Smiley
Njegovih zgodbic imam kar nekaj, pa so mi zelo zelo zelo vsec...predvsem zato, ker v njih ni tako avtoritativno predstavljena univerzalna resnica kot v Zavedanju. Ker si jih lahk tud mal po svoje simboliziram in interpretiram.

Quote:
Mislim, pa da se motiš v tem, da je sledenje in to 100% kristusovem nauku nasilje nad seboj in drugimi. Ce se podrobno poglobiš v sveto pismo in pravilno razumeš kaj ti želi sporociti, boš ugotovila, da si napacno sklepala. To ti lahko zagotovim, ker sem tega kar nekaj predelal, imel precej debat z RKC-jevci, in seveda tudi totalnimi ateisti. Jaz imam svojo izkušnjo, ki jo še nekako nisem pripravljen deliti takole preko foruma, sem pa že marsikomu tudi o njej govoril.


Zakaj tako mislim.
Kristus mi deluje kot človek brez sence. Kot poosebljena dobrota.
Mi smo ljudje...vsak s svojo senco.
Slediti Kristusovemu nauku bi pomenilo delati nasilje nad svojo senco.

Pa saj veš, da jaz v osvobajanje od sebe, pa v čiščenje vzorcev čisto nič ne verjamem, a ne, Edi?

Quote:
[Kakor je DJ Jung avtoriteta za velike množice, je Jezus še mal večja  Wink , le zakaj ?    


DJ Jung ...  ...


(((Edi)))
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #12 - 20.04.2004 at 12:04:04
 
Lilith wrote on 20.04.2004 at 11:59:13:
Kristus mi deluje kot človek brez sence. Kot poosebljena dobrota.
Mi smo ljudje...vsak s svojo senco.
Slediti Kristusovemu nauku bi pomenilo delati nasilje nad svojo senco.


Jest se z sencami glih ne ukvarjam več, ker mi je čist zadost en pojem urazumet - ljubezen.

Že s tem mam dost dela, mi je pa v veliko veselje, da si na DJ junga tko lepo odreagirala.

Grin Grin Grin

Ja in kot praviš da je Kristus poosebljena dobrota, je on se odloču to bit in nekaj za to nardit.... ja odpovedat se vsemu - 40 dni puščave in skušanje hudiča, in zadnja odveza od vsega - življenja - na križu....

Mi je pa všeč iz Life of Brian, zlo, tista scena iz puščave, evo se spet krohotam....

Smeh ni samo pol zdravlja, iskreni, pravi smeh je že pol ljubezni - by Edi
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #13 - 20.04.2004 at 12:05:56
 
Zame je nasilje, kadar me kdo hoče prepričat, da je ta in ta pot/avtor/ideologija/vera edina prava in da bom dosegla srečo/zadovoljstvo/razsvetljenje/nebesa le na ta način.  

Od de Mellota vzamem, kar mi ugaja in ustreza in ga ne doživljam kot nasilje ali vsiljevanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #14 - 20.04.2004 at 12:09:05
 
Gru Gru wrote on 20.04.2004 at 12:04:04:
Ja in kot praviš da je Kristus poosebljena dobrota, je on se odloču to bit in nekaj za to nardit.... ja odpovedat se vsemu - 40 dni puščave in skušanje hudiča, in zadnja odveza od vsega - življenja - na križu....



Si mi dal sedaj asociacijo...

a ni to Jezusovo odpovedovanje v bistvu....

...mučeništvo = zavestna odločitev za trpljenje....

...pa če sem še mal predrzna...

= zavestna odločitev za nasilje nad seboj

?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5