Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 13002 times)
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #15 - 20.04.2004 at 12:50:38
 
mah, ko vse odvežeš, trpljenja več ni ... se mi zdi  Grin

Edi, sej veš da mam tvoj priročnik za guruje- a ga že rabiš nazaj? Wink
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #16 - 20.04.2004 at 13:19:53
 
Lilith wrote on 20.04.2004 at 12:09:05:
Si mi dal sedaj asociacijo...

a ni to Jezusovo odpovedovanje v bistvu....

...mučeništvo = zavestna odločitev za trpljenje....

...pa če sem še mal predrzna...

= zavestna odločitev za nasilje nad seboj

?



Lilith, vse je odvisno od zornega kota. Kot je marjana napisala, ko se odvežeš, te boli k.......

Pa s tem ni rečeno, da si ignorantski, odbijajoč ali kakorkoli celo proti čemu. Ne po mojih izkušnjah, še bolj veš, kako in kaj.

Čist en hiter primer iz mojega enotedenskega postenja:
- je bla ena muka tam tretji dan, ko sem šel s sodelavcema na malco, pa je vse tko dišalo, hmmm, se spomnim tistih trenutkov (tretji dan je prelomnica v postu), ampak potem, ko daš to mal čez je iz dneva v dan lažje, tisto soboto ko sem začel nazaj jest , je blo čist vseeno al bi al nebi. Ampak, zaenkrat mi je fajn jest, uživat v okusih, v lastnem svobodnem izbiranju, da jem kar želim, včasih celo kar želijo drugi, pa ni mučenja, nobenega nasilja nad samim s seboj.

Skratka zdej je vsak grižljaj precej bolj doživet, kot poprej, čeprav še vedno premalo, se da še precej na tem naredit. Pa lahko je, ali pa ga ni!!! Brez težave. Čisto brez težave, to moram 2x napisat. Wink

Sam te dimenzije, doživljanja skozi ta primer, ne more razumet nihče drug, ki ni dal vsaj podobno izkušnjo skozi. Lahko samo teoretizira.

In enako velja za vse navezave in odvezave, čisto vse.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #17 - 20.04.2004 at 13:56:49
 
Lilith wrote on 20.04.2004 at 12:09:05:
= zavestna odločitev za nasilje nad seboj
mogoče se jezusu to ni zdelo nasilje, mogoče je on to jemal kot (čist banalno) eno vrsto depilacije, povoskaš si dlake dol pa je... to ni neko brezumno mazohistično nasilje, to je izbira, da boš skoz možno bolečino dosegel nek cilj, nasilju na svetu se tak nikol ne moreš izognit, torej je boljše, da si vrsto in način nasilja sam izbereš, kot da si nasilje, na katero boš prej ali slej naletel, izbere tebe in takrat na njega ne boš pripravljen, ne bo nikamor pripeljalo

obenem pa se mi zdi, da se trpljenja ne moreš nikol zares rešit... še buda, ki ji bil razsvetljen je čutil sočutje do trpečih bitij okoli sebe in se zaradi tega odločil, da nam bo pomagal, dokler vsi ne bodo osvobojeni... torej ga je čutil, še vedno... ne svojega, pač pa drugih... če je vse eno, in je trpljenje del tega, potem lahko delaš karkoli pa ne moreš nič izključit
po moje
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #18 - 20.04.2004 at 14:17:00
 
Devi wrote on 20.04.2004 at 13:56:49:
obenem pa se mi zdi, da se trpljenja ne moreš nikol zares rešit...
po moje


Trpljenje omogoča zorenje, če smo se pripravljeni učit iz izkušenj.

Jaz nekako ne verjamem, da bi človek lahko bil v stanju trajnega zadovoljstva. Meni se to zdi utopično, oziroma bi to bilo dolgočasno, apatično stanje brez nezadovoljstva in brez zadovoljstva.
Življenje je dinamično, pestro, raznoliko, je dogajanje, proces, učenje.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #19 - 20.04.2004 at 14:24:56
 
lola wrote on 20.04.2004 at 14:17:00:
Jaz nekako ne verjamem, da bi človek lahko bil v stanju trajnega zadovoljstva. Meni se to zdi utopično, oziroma bi to bilo dolgočasno, apatično stanje brez nezadovoljstva in brez zadovoljstva.

ti opises stanje "trajnega zadovoljstva" kot stanje brez zadovoljstva in brez nezadovoljstva? takemu stanju potem po moje ni primerno rect stanje trajnega zadovoljstva.

stanju kjer ni niti materialnega minljivega zadovoljstva (ena vrsta trplenja) in kjer ni materialnega minljivega nezadovoljstva (tud oblika trpljenja) jaz pravim "osvoboditev" od materialne eksistence, oz. nirvana kot bi rekli budisti ali brahma-sayujya kot bi rekli impersonalisti oz. nirodha samadhi kot bi rekli jogiji.

onkraj te materialne pogojenosti (minljivo trpljenje, uzitek) in onkraj materialne osvobojenosti (apaticnost kot si zgori opisala) pa obstaja se eno prebivalisce/sfera kjer zares individualne duse lahko dosezejo stanje dejanskega trajnega zadovoljstva v vecno svezih in raznoraznih okusih.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #20 - 20.04.2004 at 14:39:05
 
Devi wrote on 20.04.2004 at 13:56:49:
mogoče se jezusu to ni zdelo nasilje, mogoče je on to jemal kot (čist banalno) eno vrsto depilacije, povoskaš si dlake dol pa je... to ni neko brezumno mazohistično nasilje, to je izbira, da boš skoz možno bolečino dosegel nek cilj, nasilju na svetu se tak nikol ne moreš izognit, torej je boljše, da si vrsto in način nasilja sam izbereš, kot da si nasilje, na katero boš prej ali slej naletel, izbere tebe in takrat na njega ne boš pripravljen, ne bo nikamor pripeljalo



Vidiš, vidiš, pa sem pogruntala, kaj naju z Jezusom razlikuje.
On si je izbral nasilje nad seboj, jaz pa izbiram nasiljem nad vsakomer, ki bi si drznil biti do mene nasilen. Grin

Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #21 - 20.04.2004 at 14:50:00
 
Misliš da ono - kaka si do drugih, taka si do sebe - za tebe ne velja Roll Eyes?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #22 - 20.04.2004 at 14:54:37
 
" Tudi Kristus je - kot Buda - utelešenje sebstva, vendar v popolnoma drugačnem smislu. Oba presegata svet : Buda iz tako rekoč racionalnega vidika, Kristus pa kot usodna žrtev. V krščanstvu je več trpljenja, v budizmu več zrenja in delovanja. Oboje je pravilno, toda v indijskem  smislu je Buda popolnejši človek, je zgodovinska osebnost in zato ljudem lažje razumljiv. Kristus je zgodovinski človek in Bog in zato veliko težje dojemljiv. V bistvu ni bil dojemljiv niti sam sebi ; vedel je le to, da se je moral žrtvovati, kakor mu je bilo naloženo od znotraj. Njegova žrtev mu je bila določena kot usoda. Buda je deloval iz svojega prepričanja, živel je svoje življenje in umrl  kot star človek. Kristus je tak, kakršen je, deloval zelo kratek čas. "

C.G.Jung: Spomini, sanje , misli

C. G. Jung je primerjal Budo in Kristusa v njuni naravnanosti do trpljenja. Kristus priznava v trpljenju pozitivno vrednoto in je kot trpeči človek bolj človeški in bolj resničen od Bude. Buda se je odrekel trpljenju, s tem pa tudi veselju. Bil je odrezan od občutkov in čustev in zato ni bil resnično človeški  ( je bil že med življenjem dvignen nad človeško naravo ).

Odgovor na Joba je Jungovo pozno delo in je zame zaklad človeške misli in veličanstva duha. V tem delu je Jung razkril svoje religiozne doživljaje in misli. Ob izidu omenjenega dela je doživljal hude napade tako s strani laične verske javnosti kakor s strani uradnih predstavnikov krščanske vere. V svojih Spominih,..in pozni starosti se tako spominja vseh napadov..: " Pretrpel sem dovolj nerazumevanja in osamitev, v kakršne zaide človek, če pove stvari, ki jih ljudje ne razumejo. "...

Osebno si ne predstavljam zame verodostojnega teologa ali "razlagalca" Kristusovega nauka in krščanstva nasploh, ki ne bi po duši poznal Jungove misli o religiji in še posebno njegovega dela Odgovor na Joba. Iz osebnih izkušenj vem, da teologi o C.G.Jungu in njegovih mislih ne  govorijo znotraj duševnega pristopa k veri ampak ga večinoma zgolj skozi navajanje njegovih misli uporabljajo za promocijo lastnih umskih del. Mislim pa, da svoje religiozno razmišljanje iskreno gradi na njem ( Jungu ) sedanji papež, kar je več kot očitno zaznati v njegovem delu - Prestopiti prag upanja. Za ta pogum mu vsaka čast.

Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #23 - 20.04.2004 at 15:00:36
 
Toni_Zamene wrote on 20.04.2004 at 14:54:37:
"
C. G. Jung je primerjal Budo in Kristusa v njuni naravnanosti do trpljenja. Kristus priznava v trpljenju pozitivno vrednoto in je kot trpeči človek bolj človeški in bolj resničen od Bude. Buda se je odrekel trpljenju, s tem pa tudi veselju. Bil je odrezan od občutkov in čustev in zato ni bil resnično človeški  ( je bil že med življenjem dvignen nad človeško naravo ).




Aleluja.
Hvala, Toni.

Saj ni čudno, da se jaz tolk frustrirano na tem forumu počutim, ko imam pa ja s samimi nadljudmi opravka. Grin Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #24 - 20.04.2004 at 15:02:21
 
Devi wrote on 20.04.2004 at 14:50:00:
Misliš da ono - kaka si do drugih, taka si do sebe - za tebe ne velja Roll Eyes?


Ja, Devi, res tako mislim.

Mislim, da so situacije, ko se je potrebno nasilju upreti...z nasiljem....za zaščito svoje osebe (ne pa za nasilje nad seboj)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #25 - 20.04.2004 at 15:09:46
 
Pa nikol nea recimo... kaj vem... ko koga zavrneš ko ti hoče kej razlagat o čemer maš ti ful jasno drugačno stališče... se ti nikol ne zgodi, da kdaj pri sebi kej razmišljaš, pa te nek glas v tebi potolče, pa daj, kaj zdaj tu cincaš, sej točno veš kaka je ta stvar, pa ne more drugačna bit?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #26 - 20.04.2004 at 15:18:19
 
Toni_Zamene wrote on 20.04.2004 at 14:54:37:



Prvi odstavek, vsak ki mal razmišlja s svojo glavo pošteka, vsaj to je moje mnenje in ni nobena revolucionarana pogruntavščina.

No mal ga mimo pihne, ko začne govoriti iz osebe, tega se je pametno izogibat, ker nikakor nihče razen Kristusa samega ni vedel kaj se zaveda in kaj ne.! ! !

Sam vseeno, po branju SP, lahko rečem, da se je precej zavedal kaj počne.... že ko Judi reče, POJDI IN STORI KAR SI SE NAMERIL, ko Petru reče, ZATAJIL ME BOŠ, ŠE PREDEN BO PETELIN TRIKRAT ZAPEL..... in cel kup podobih zgodbic.... in stalnih opozoril, o tem, da je napovedan njegov prihod, rojstvo, trpljenje,....

in nadalje, kako lahko trdi da Buda ni trpel v večnem sedenju in čakanju na razsvetljenje... težko.
včasih je večja muka dneve in dneve pri miru sedet, kot cele dneve prekladat skale.

Nisem bral Jobovih misli, ampak obenem jih tudi ne podcenjujem. Wink

Skratka, to je moje mnenje, ne glede na to kaj pravi papež Wink


-----

aja pa še to, spravil si me v čvekanje, ki je zgolj blah, blah, kot to radi počnejo pisci debeluharskih knjig.... Grin Grin Grin ,,,,

rajš ostajam, pri tem, da še vi napišete kako svoje lastno trpljenje in izkušnjo-spoznanje skozi to.... vsak kako majceno, pa bomo skozi njo še kaj odkrili....

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #27 - 20.04.2004 at 15:46:22
 
Gru Gru wrote on 20.04.2004 at 15:18:19:
aja pa še to, spravil si me v čvekanje, ki je zgolj blah, blah, kot to radi počnejo pisci debeluharskih knjig...

Bralci debeluharskih knjig pa dostikrat iščejo odgovor na kakšno svoje povsem konkretno vprašanje, katerega sami ne znajo in ne zmorejo premeditirat, ne sami ne s pomočjo bližnjih. In dostikrat tudi debeluharske knjige niso dovolj. Dobr, da se jih da komu tudi pisat. Zdaj ko si že moj bivši guru, mi drugega kot debeluharske knjige ne ostane. Tongue

Spraševat se kdo bolj trpi, jest al ti, nima glih dosti smisla. Enako velja tudi za jezusa in budo. Sta pa zelo razlicna, kot ugotavlja Toni, v odnosu do trpljenja. In ta odnos ima tudi kaksen stranski efekt.

Itak pa smo o tem, komu kdo daje prednost, svojim občutkom in čustvom, ali razmišljanju, že vsi verjetno pogruntali, da ne pridemo skupaj. Še celo psihologi v nekaterih teorijah osebnosti in osebnostnih lastnosti poznajo to delitev. Zato ima budizem tudi svoje bolj barvite obrede čaščenja in mandale in pisane zastavice in kaj jaz vem kaj še in ima po drugi strani tudi katoliška cerkev naprimer svoje jezuite, ki se predajajo precej abstraktnim kontemplacijam (Če se prav spomnim je jezuit tudi de Mello).

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #28 - 20.04.2004 at 15:52:43
 
Quote:
Zdaj ko si že moj bivši guru, mi drugega kot debeluharske knjige ne ostane. Tongue


Hvala Jezusu, in tudi tebi BP, za to iskrenost!!!

mej se še naprej krasno.
Edi


P.S. mogoče pa si ti zdej moj guru Cheesy Cheesy Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: De Mello - imitator Kristusa
Reply #29 - 20.04.2004 at 16:18:46
 
Lilith wrote on 20.04.2004 at 15:02:21:
Mislim, da so situacije, ko se je potrebno nasilju upreti...z nasiljem....za zaščito svoje osebe (ne pa za nasilje nad seboj)

A ti tudi, tako kot George Bush, zagovarjaš preventivne napade (preemptive strikes)?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5