Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 3440 times)
exorcist
Ex Member




Ali je tudi psihologija samo biznis?
21.04.2004 at 19:52:07
 
Ali je psihologija zgolj biznis?

Zdi se mi, da se je tudi psihologija izrodila, poklicno deformirala, če si samo pogledam psihologe v ZDA, se mi želodec obrača. Kaj bistveno drugače pa ni tudi pri nas. Psihiatrija je postala donosen posel, ki se omejuje na elito, na krog bogatih ljudi (filmski igralci, podjetniki, direktorji, premožneži), pač na vse tiste, ki lahko plačajo, ki si lahko psihologa sploh privoščijo. Za tiste, ki pa so malo slabše situirani in je to za njih prevelik finančni zalogaj, pa potemtakem, po tej logiki, lahko duševno propadajo in hirajo še naprej, pa naj bi šlo za humanistično vedo, ki naj ne bi poznala socialnih razredov, ampak nudila pomoč tistemu, ki jo potrebuje, ne pa izključno tistemu, ki te plača za svoje usluge?

Torej gre le za izkoriščanje tržne niše, kjer ti nikoli ne zmanjka pacientov, pardon, strank, saj je vse več ljudi trpi za takšnimi ali podobnimi duševnimi stiskami, depresija je postala prava kuga 21. stoletja, kar ni čudno, ko vse nekam hiti in smo vsi pod stresom, sami pa se izgubljamo v vrvežu ljudi, pa smo vse bolj osamljeni, kar je naidezenen absurd, če nas obdaja množica ljudi, a tako pač je?

Lilith, tukaj bi te vprašal, kako se ti opredeljuješ, kajti, če se dobro spomnim, si tudi nekaj bežno omenila, da boš naredila specializacijo za psihiatra in odprla domačo ordinacijo, da boš začela bolje služit, ((če se motim, me popravi, ampak mislim, da sem te dobro slišal in razumel, če ne, se opravičujem )), kjer ena seansa stane najmanj, mastnih, 15.000 SIT na uro. Torej gledaš na celotno stvar zelo potrošniško, če malo zlobno namignem, da morda celo upaš, da bo k tebi prišlo čim več duševnih bolnikov, ker bo s tem tudi večji obisk in s tem tudi posledično večji dobiček?

Sprašujem se, ali ljudje v stiskah rabijo psihologe, ali pa morda obratno, psihologi paciente/stranke?



Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #1 - 21.04.2004 at 20:28:20
 
Včasih so si ljudje po nekem exchange rate-u zamenjevali dobrine med seboj, kože pa školjke, ... Od nastanka denarja naprej, pa je le ta postal univerzalno menjalno sredstvo. V čem je problem? Lahko bi bila tudi usluga za uslugo. Ampak, psihiater ne potrebuje tolk različnih uslug od 10 pacientov dnevno. Pa tut ni praksa, da bi mu eden prinesel kruh, drugi jogurt, tretji dva krofa itn., ker to ni praktično.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #2 - 21.04.2004 at 20:47:52
 
exorcist wrote on 21.04.2004 at 19:52:07:
Ali je psihologija zgolj biznis?

Je tudi to, saj kaj pa ni? V cerkvi ti vsakic pod nos pomolijo pusco, za pogledat katedralo morš plačat, za to, da bo župnik kaj lepega povedal na pogrebu pa tudi za kakšno mašo dat...

Je pa tudi znanstvena disciplina. Pa tudi čisto šalabajzenje spada včasih pod to oznako.

Različnih terapij imaš ogromno in nekatere so lahko celo zastonj ali dostopne. Če pa želiš, da se ti kdo zares in individualno posveti, pa moraš, podobno kot pri zdravnikih, najbrž plačat in to kar pošteno.

Tudi psihologi morajo živet. (pa glede na to, da razen par profesorjev na FF še nimajo hujših vstopnih barier v svoj poklic (kot naprimer zdravniki), bi se povečano povpraševanje hitro izravnalo s povečano ponudbo. verjetno pa bi potem malo trpela kakovost)

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #3 - 21.04.2004 at 21:11:50
 
exorcist wrote on 21.04.2004 at 19:52:07:
Lilith, tukaj bi te vprašal, kako se ti opredeljuješ, kajti, če se dobro spomnim, si tudi nekaj bežno omenila, da boš naredila specializacijo za psihiatra in odprla domačo ordinacijo, da boš začela bolje služit, ((če se motim, me popravi, ampak mislim, da sem te dobro slišal in razumel, če ne, se opravičujem )), kjer ena seansa stane najmanj, mastnih, 15.000 SIT na uro.


Motiš se in te popravljam.
In sprejmem opravičilo...tokrat. Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #4 - 21.04.2004 at 21:31:19
 
exorcist wrote on 21.04.2004 at 19:52:07:
Lilith, tukaj bi te vprašal, kako se ti opredeljuješ, kajti, če se dobro spomnim, si tudi nekaj bežno omenila, da boš naredila specializacijo za psihiatra in odprla domačo ordinacijo, da boš začela bolje služit


Če bi hotla nardit specializacijo bi mogla bit prvo dr.med splošne medicine oz met prva 2 letnika medicine.  Exo pa ne pozna razlike med psihologom in psihiatrom.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #5 - 21.04.2004 at 21:36:40
 
Lilith wrote on 21.04.2004 at 21:11:50:
Motiš se in te popravljam.
In sprejmem opravičilo...tokrat. Wink



Jaz pa sem nekako 99% prepričan, da se ne motim, če se spomniš, ko smo se peljali iz Harryjevega piknika, tik pred Mariborom, ko sem te malo izpraševeal oziroma si sama nekaj bežno omenila. Kar se tiče določenih detajlov, je moj spomin izredno dober....
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #6 - 21.04.2004 at 21:50:15
 
Ne vem, nekako vse slabše mnenje imam o tej psycho branži, ker se mi zdi, da določene osebe, ki so se prišle zdravit najlažje odpravijo z zdravili, da še jim poslabšajo situacijo, ko postanejo še zraven odvisni, morda včasih niti ni dobro, da odpirajo stare rane, da se recimo spominjjao, ko jih je pri 5 letih mamica okarala, ker so se polulali v hlačke, če sem malo sarkastičen, pa da celo priporocajo vcasih nelogicne razveze, keš pa itak pokasirajo. In PRIVAT, tale beseda ne obstaja v pravem HUMANIZMU, ki deluje za človeka, ne pa za izbrane posameznike, ki lahko plačajo, in Lilith, kaj naj rečem, verjetno si ena izmed njih.... na žalost...... Tongue Denar je sveta vladar, to je vedno bilo in bo, kaj čemo....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #7 - 21.04.2004 at 21:53:27
 
exorcist wrote on 21.04.2004 at 21:36:40:
Jaz pa sem nekako 99% prepričan, da se ne motim, če se spomniš, ko smo se peljali iz Harryjevega piknika, tik pred Mariborom, ko sem te malo izpraševeal oziroma si sama nekaj bežno omenila. Kar se tiče določenih detajlov, je moj spomin izredno dober....


Ja, exo, povedala sem ti, da delam specializacijo.

Tisto z odprtjem privatne prakse pa si mimo vsekal.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #8 - 21.04.2004 at 21:55:35
 
exorcist wrote on 21.04.2004 at 21:50:15:
Ne vem, nekako vse slabše mnenje imam o tej psycho branži, ker se mi zdi, da določene osebe, ki so se prišle zdravit najlažje odpravijo z zdravili, da še jim poslabšajo situacijo, ko postanejo še zraven odvisni, morda včasih niti ni dobro, da odpirajo stare rane, da se recimo spominjjao, ko jih je pri 5 letih mamica okarala, ker so se polulali v hlačke, če sem malo sarkastičen, pa da celo priporocajo vcasih nelogicne razveze, keš pa itak pokasirajo. In PRIVAT, tale beseda ne obstaja v pravem HUMANIZMU, ki deluje za človeka, ne pa za izbrane posameznike, ki lahko plačajo, in Lilith, kaj naj rečem, verjetno si ena izmed njih.... na žalost...... Tongue Denar je sveta vladar, to je vedno bilo in bo, kaj čemo....


Kaj si spet na hantle?

Aja, že dolgo se nisi z mano skregal. Grin

Psihiatri predpisujejo zdravila, ne psihologi.
Z dogodki pri petih letih starosti pa se praviloma ubadajo psihoterapevti- pa še to ne vsi, bolj tisti analitično orientirani.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #9 - 21.04.2004 at 21:58:23
 
Lilith wrote on 21.04.2004 at 21:53:27:
Ja, exo, povedala sem ti, da delam specializacijo.

Tisto z odprtjem privatne prakse pa si mimo vsekal.


ne ne to, rekla si nekaj v zvezi, da se da bolje zaslužit, kar je v bistvu racionalna odločitev, ampak nekako povezava mi ne klaple, napredovanje samo zaradi zasluzka, ne pa da bi rekla, zanima me stvar, ker hocem ljudem pomagat, se pravi glavni motivacijski element je bil denar, morda ne no, ne vem, morda napacno sklepam, ampak malce dvomim.....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #10 - 17.05.2004 at 17:00:50
 
Bom napisala svoje mnenje, da ne bo NEKDO zgubljal živcev...
Psihologija je dokaj mlada veda, žal. Pustiva zgodovino, kako so z njo manipulirali skozi stoletja, jo uvščali v znanost z nekimi teorijami in poskusi...Ja, dobesedno eksperimntirali so. Od leta 1950 naprej se je intenzivno začela razvijati tudi pri nas. Žal šele takrat. In sedaj pazi en joke. Se je najdlo 5 študentov psihologije, ki so za eksperiment prepričali dr-je, da imajo privide, prisluhe, da jih je strah, da se jim blodi...in jih pametnjakoviči na podlagia anamneze zapro v eno inštitucijo, ki ni pomembna...in, uni eksperimentalci so šli še dalj...V ustanovi povedo, da nimajo več prisluhov, preganjavic, prividov, da jim litij (substanca za shizofrenijo) kul pomaga in da gredo direk domov, ker so zdravi. Uni dr-ji pa da ne, ker to pa tko ne gre...
Da so se zbasal ven-je blo hujši problem, kot pa prit noter!
Verjemi: Ni joke. In epilog. Ga ni. Si predstavljaš zmedenih dr-jev breez služ? Une institucije pa zaprte in prazne? A? Bi blo fino, ker jaz vedno trdim, da je norcev več zunaj, kot pa tam notri...
Ne rečem, če nekoga mučijo geni in ima resnično shizofrenijo, psihoze vseh vrst-je žal potreben medicinske oskrbe. V naših časih pa je žal vse več depresij, fobij, psihoz, ki so žal samo posledica stresnega lajfa, pa kakih nedovoljenih substanc, ne pa genetskih okvar, ki ti zbrkajo mozeg. Komerciala? Ma to pa delamo itak iz vsega in vseh. Tak pač tale svet je.
Pa ne se razburjat, ker ti bom jaz postavla eno diagnozo, se neki na te zadeve spoznam. Si blizu paranoje. Saj ti noben nč neče. Bodi bolj skuriran, da nauš nakonc jedu apavrine. Uredu a ni? Pa ne imej zdej to za žaljenje. Jaz pišem smrtno resno, drugače, ti še odgovorila ne bi.
Uživaj dan, življenje je prekratko za jezo. Ta ti unič še jetra, ne sam glavo.
Donna
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #11 - 17.05.2004 at 18:39:52
 
Donna wrote on 17.05.2004 at 17:00:50:
.
Pa ne se razburjat, ker ti bom jaz postavla eno diagnozo, se neki na te zadeve spoznam. Si blizu paranoje.


He, he, zakaj pa to misliš? Exorcist se pozna, še predobro, tudi zavedam se, kaj počnem....   Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #12 - 17.05.2004 at 20:08:02
 
Donna, a si bila med temi petimi študenti, pa ti še zdej škoduje  Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #13 - 18.05.2004 at 16:12:12
 
GrinMed temi petimi študenti nisem mogla biti (bod no resen), ker sem premlada. Žal. Škoduje kaj? Bi napisu, kaj si mislu s tem povedat?
Nobenemu človeku ne škoduje prav nič, če se v to le globoko prepriča. Vse je namreč v glavi. Med možganskimi krivuljami se rojevajo vsa čusta, vsi misleni procesi, vsa logika pa tud nelogika. V naših glavah je milijon podatkov, nekaj neobdelanih, nekaj obdelanih v detajle. Tam se rode vsa naša čustava, hrepenenja, žalost, obup, melaholija, evforija, sovraštvo, ljubezen...pa še kaj. Tam imamo našo memorijo, čuvano in spravljeno varno pod oklepom. Naše misli nas delajo to, kar smo. Zavajajo pa nas čustva:strasi, strah, obup. Pa kljub ločenosti obeh možganskih polovic delujemo kot popolna računalniška celota, programirana z najbolj izpopolnjenimi programi. Kemija v glavi je zamotana zadeva kemičnih procesov, ki ne vem, če so vsi pametnjakoviči že pogruntal katerih. Kako se vednem, kaj govorim, kako govorim, kakšne so moje geste, kako reagiram v določenih okoliščinah in dogodkih pa je samo moja enkratna podoba mene kot človeka, osebnosti in tistega Beautiful mind-a...ki ga ne bo, ne more in in ne zna razčlenit nobena psihologija tega sveta...
In dalje...Samo desetino vseh svojih zmožnosti uporabljamo ljudje? Ali to mogoče veste? Samo desetino naših misli, želja, hotenj se uresniči...Samo desetino vse glasbe na svetu slišimo, okušamo samo desetino vse dobre hrane, vidimo samo desetino teh lepot sveta in živimo samo desetino vseh ljubezni, ki smo jih zmožni? Kaj pa ostalih osemdeset procentov? A? Bi si ne želela spoznaja, da sem samo desetino vsega lajfa živela in izkoristila le desetino vseh strasti in ljubezni tega sveta. Ljudje, ne pozabite tega, ker pol je tko, kot, bi sploh ne živeli, ne ljubili...Samo desetino vsega boste doživeli...
In Kr en, si mogoče padu iz nebes? Ker če si, kam tvoj duh drvi? V brezno žaljenja...al pa zajebavanja, po domač. Meni si nič ne pozna, se mi ne more. Tako sem se prepričala. Kaj bi se mi pa poznalo? Kje? Na obrazu? V očeh? V kartoteki...V besedah, ki jih tuki gor pišem?
Ah ja. Prokleta desetina!
D*[color=Blue][/color]
Back to top
 
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Ali je tudi psihologija samo biznis?
Reply #14 - 18.05.2004 at 16:16:18
 
Benti! Kva sem naklofala enih napak...Se zgodi.
Me je spravilo v smeh branje EX...
Kakšne usluge nudiš? Psihoanalizo? Dej napiš, me na moč zanima?
Velik sonca vsem!
Donna
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2