Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 17
(Read 50256 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #15 - 29.04.2004 at 14:54:05
 

Toni_Zamene wrote on 29.04.2004 at 12:58:27:
Mislim, da pri vsem tem ne gre za to, da se moram v neke sobivanjske vsebine vtikovat po normi .
Vedno znova pa prihajam do tega, da temelji razvoj kulture in s tem tudi človekove duševnosti na  razreševanju notranjega konflikta posameznika v smislu etične odločitve. Od recimo uboja Abla s strani Kajna, do ukaza Mojzesa za poboj "nepravih" sredi puščave, ali ukaza kralja Davida, da se "odstrani" Urijo, moža ženske, ki  si jo je kasneje prisvojil, do Luthrovih tez, poskusov atentata na Hitlerja ,idr., so  lepi zgodovinski primeri, ko je odgovor etična odločitev ali kršitev obstoječe norme.



Zarad bivanja v družbi oz. zarad svoje socialne pogojenosti vsaka kultura mora najt inovativen način socializacije posameznika, ki vključuje tako prepoved incesta kot najbolj osnovnega tabuja od prvih rodovnih skupnosti dalje pa  do spoštovanja bolj sofisticiranih norm in vrednot.  Vsak od teh pritiskov pušča svojo senco v psihi posameznika in vsak posameznik se je primoran  s to senco soočat na seb najbolj primeren  način. Prek kulturnih obrazcov se na poameznika  vrši pritisk in prav prek kulturnih obrazcev se posmeznik  tega pitiska tud osvobaja, ves boj poteka v sferi kulture. Zato sem že parkrat napisov, da so religije, duhovne tradicije  in  družboslovne znanosti lahko živi in uporabni za posameznika le, če mu hkrat z nalaganjem vedenjski norm in vrednost  ponujajo  tud načine za osvobajanja posmeznika  izpod pritiskov, ki se na  posameznika na tak način nalagajo (podobno deluje sodobni marketning: hkrat ko  ustvar potrebo po nečem ponudi tud način zadovoljitve te potrebe).  V odprtih družbah naj bi bil posameznik inovativnješi v izumljanju kulturnih oblik, v tradiciolnalni in ideloško zaprtih družbah pa se ti pritiski sproščajo kolektivno vodeno k določenim žrtvam (tujcem, rasam, drugače verujočim...)...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #16 - 29.04.2004 at 14:57:27
 
Quote:
O, zanimivo. V kakšne etične dileme ali morebiti celo duševne stiske, vaju je torej z Lilith pripeljala debata o grupnem seksu (katere v celofan zavito nadaljevanje je tudi ta tema)?

bp



bp, ti veš, da radovednost ni lepa čednost.

Vseeno pa hvala za tvojo skrb.
Naj pa to med Tonijem in Lilith ostane skrivnost, kot podstat novih vsebin za etične dileme  - nikakor pa ne za duševne stiske kogarkoli. Bog ne daj.

l.p.  Smiley
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #17 - 29.04.2004 at 15:34:01
 
Toni_Zamene wrote on 29.04.2004 at 14:57:27:
bp, ti veš, da radovednost ni lepa čednost.

Vseeno pa hvala za tvojo skrb.
Naj pa to med Tonijem in Lilith ostane skrivnost, kot podstat novih vsebin za etične dileme  - nikakor pa ne za duševne stiske kogarkoli. Bog ne daj.

Eh, saj me nič ne briga, kako in kaj in če se kaj dogaja med vama.

Zanima me povezava, med tvojo podporo javni obsodbi skupinskega seksa, ki si jo je privoščila Lilith in pa kasnejšo tvojo izpeljavo najprej v smeri pretiranega družbenega pritiska na tvojo osebnost (pardon dušo) in kasneje v smeri osebne etične dileme.

Skratka nič, o čemer ne bi tukaj ze prej debatirali.

lp bp (upam da te tudi sam s tem ne spravljam v kakšno stisko)
Back to top
« Last Edit: 30.04.2004 at 01:28:21 by bp »  
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #18 - 30.04.2004 at 01:04:18
 
ja

za izrekanje sodb v večini (z)družb obstajajo institucije

te institucije so (ponavadi) imenovane od ljudi kateri se potem pustijo bit sojeni

men se zdi presojanje kr u redu beseda za zapisovanje mnenja o nečem in ponavadi, seveda, argumentacije tega mnenja.

bralec naj pak ponovno presodi


sodi (si) pa itak vsak sam

če ... sodi


sodi naj pak institucija ... bog ma pa itak svojo računico ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #19 - 30.04.2004 at 01:51:04
 
Itak ne moramo kar tako soditi. Sodi sodnik. Mi lahko le obsojamo, si ustvarjamo mnenje, grajamo (seveda ne naglas, ker če smo preglasni v obsojanju, se lahko zgodi, da potem nam sodi sodnik Shocked Grin)

Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #20 - 30.04.2004 at 06:54:22
 
Quote:
Eh, saj me nič ne briga, kako in kaj in če se kaj dogaja med vama.

Zanima me povezava, med tvojo podporo javni obsodbi skupinskega seksa, ki si jo je privoščila Lilith in pa kasnejšo tvojo izpeljavo najprej v smeri pretiranega družbenega pritiska na tvojo osebnost (pardon dušo) in kasneje v smeri osebne etične dileme.

Skratka nič, o čemer ne bi tukaj ze prej debatirali.

lp bp (upam da te tudi sam s tem ne spravljam v kakšno stisko)


Moja podpora javni obsodbi skupinskega seksa z vsem njegovim psihološkim in kulturnim ozadjem izvira iz tega, da o teh stvareh razmišljam  enako kot Lilith.

Izraz, ki si ga pripisal Lilith - da si je privoščila -  to pa zame pomeni samo to, da jo še toliko bolj občudujem v njenem pogumu, da je šla preko " svete  vserazumevajočosti " in se izpostavila .
V današnjem potrošniškem svetu ni problem posameznika  v tem, da je " napreden ", ampak očitno predvsem v tem , da zmore ohranjati svojo osebno integriteto in osebnostno suverenost v odnosu do "velikega očeta" ( beri : manipulativno močjo potrošniškega sveta in njegovega duha). Daleč največji izum modernega človeka je izum potrošništva.

Bp, ni nobene osebne stiske okrog tega. Je le posebno zadovoljstvo, da še obstajajo pogumni in zdravi ljudje kot je naša Lilith.


Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #21 - 30.04.2004 at 10:15:47
 

Grupni *ex nima nobene zveze s potrošništvom, z naprednostjo, obstaja že od pamtiveka. Če taka težnja obstaja med ljudmi, mora biti del človeške narave. Če ima tako naravo izražen en določen odstotek ljudi, ne  more nihče obsojati njihovega vedenja. Vsak zase se pa seveda odloči,  ali je stvar zanj sprejemljiva ali ne, in za njegovo odločitev ga ne more nihče obsojati.



Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #22 - 30.04.2004 at 11:03:01
 
Pred nekaj dnevi sem v trgovini z živalmi videl prav posebno vrsto miši - tako, ki se kar naprej suče v krogu. Fasciniran sem jo ogledoval nekaj minut, ne verujoč svojim očem. Kakšna zagnanost! Kakšna ihta! Potrpežljivo čakam, kdaj se bo naveličala. Izkazalo se je, da ima zelo veliko energije, toda slej ko prej se je le utrudila. Potem je šla spit malo vode, se prestavila v drug kot kletke, potem pa se zopet začela vrteti v krogu hitro kot centrifuga.

To je bil eden izmed tistih trenutkov, ko obnemim v spoštovanju do domišlije, ki jo ima Narava pri svojem ustvarjanju.
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #23 - 30.04.2004 at 11:10:05
 
X wrote on 30.04.2004 at 11:03:01:
Potem je šla spit malo vode, se prestavila v drug kot kletke, potem pa se zopet začela vrteti v krogu hitro kot centrifuga.



Saj ne vem, če sem dorasla tovrstnemu sarkazmu...
A tale menjava položaja v kletki simbolično namiguje na...hmmm...recimo odprtje novega topica?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #24 - 30.04.2004 at 11:10:20
 
Valentinaa wrote on 30.04.2004 at 10:15:47:
Grupni *ex nima nobene zveze s potrošništvom, z naprednostjo, obstaja že od pamtiveka. Če taka težnja obstaja med ljudmi, mora biti del človeške narave. Če ima tako naravo izražen en določen odstotek ljudi, ne  more nihče obsojati njihovega vedenja. Vsak zase se pa seveda odloči,  ali je stvar zanj sprejemljiva ali ne, in za njegovo odločitev ga ne more nihče obsojati.






Bistvo potrošništva je  zelo subtilna   aqresivnost s katero prodaja ljudem užitek, osebno uresničitev in resnico.

Kot so že tudi drugi pisali - marsikaj obstaja v nas ljudeh ( potreba po ubijanju, kraji, ... sodomija, pedofilija,  itd ), ... kaj je potem s kulturno in družbeno prakso tega ?

Valentina, koliko ljudi poznaš v resnici, ki prakticirajo skupinski seks in  bi jim bila pripravljena izročiti v "soupravljanje" svoje lastno intimno življenje ?

Ženske, a ne čutite , da si v tem " enakopravnem " kulturnem postoru odnosov med spoloma moški še vedno v celoti jemljejo pravico do tega kaj ( verjetno manj- kdo ) boste v tem odnosu ? Emancipacija ženske je zame nekaj več  in nekaj povsem drugega kot to, da ženska govori moški jezik in prevzema njegove vedenjske    vzorce.

Emancipirana ženska je zame ženska od katere se imam jaz kot moški  veliko tega naučiti. In tega se učim od nje z velikim veseljem.

Valentina, potrošništvo je kulturni stroj, je duhovna godzila našega časa.

Mi je pa jasno, da se da vse odpraviti z rekom - sto ljudi, sto čudi.

l.p.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #25 - 30.04.2004 at 11:14:43
 
Lilith wrote on 30.04.2004 at 11:10:05:
Saj ne vem, če sem dorasla tovrstnemu sarkazmu...
A tale menjava položaja v kletki simbolično namiguje na...hmmm...recimo odprtje novega topica?


Hm, zgolj slučajnost. Dokler nisi potegnila te vzporednice, je nisem videl.  Undecided Undecided
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #26 - 30.04.2004 at 11:33:16
 
X wrote on 30.04.2004 at 11:14:43:
Hm, zgolj slučajnost. Dokler nisi potegnila te vzporednice, je nisem videl.  Undecided Undecided


...

Don't believe you. Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #27 - 30.04.2004 at 11:45:49
 
Toni_Zamene wrote on 30.04.2004 at 11:10:20:
Ženske, a ne čutite , da si v tem " enakopravnem " kulturnem postoru odnosov med spoloma moški še vedno v celoti jemljejo pravico do tega kaj ( verjetno manj- kdo ) boste v tem odnosu ? Emancipacija ženske je zame nekaj več  in nekaj povsem drugega kot to, da ženska govori moški jezik in prevzema njegove vedenjske    vzorce.



Zelo dobro čutim, believe me.  Angry

Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #28 - 30.04.2004 at 11:52:38
 
Toni, sploh ni bistveno, kaj jaz osebno mislim, gre za načelo o nemožnosti sodbe vedenja drugih, če je to v okviru svobode in nedotakljivosti drugih ljudi. Zato grupni *ex nima zveze s pedofilijo, sodomijo,..., seveda v kolikor nekoga ne prisilijo, oziroma posilijo. Jaz osebno grupnega *exa ne prakticiram, nimam nobene želje popestiti svojega življenja na ta način, se v takem vedenju tudi ne vidim. Ampak zaradi tega ne vržem kamna na nekoga, ki pa to počne. Če je to kao po nekih "božjih" normah vredno obsodbe, naj to potem sodi ta inštanca, jaz si tega ne drznem storiti.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #29 - 30.04.2004 at 11:53:33
 
Toni_Zamene wrote on 30.04.2004 at 06:54:22:
Moja podpora javni obsodbi skupinskega seksa z vsem njegovim psihološkim in kulturnim ozadjem izvira iz tega, da o teh stvareh razmišljam  enako kot Lilith.

Izraz, ki si ga pripisal Lilith - da si je privoščila -  to pa zame pomeni samo to, da jo še toliko bolj občudujem v njenem pogumu, da je šla preko " svete  vserazumevajočosti " in se izpostavila .
V današnjem potrošniškem svetu ni problem posameznika  v tem, da je " napreden ", ampak očitno predvsem v tem , da zmore ohranjati svojo osebno integriteto in osebnostno suverenost v odnosu do "velikega očeta" ( beri : manipulativno močjo potrošniškega sveta in njegovega duha). Daleč največji izum modernega človeka je izum potrošništva.

Bp, ni nobene osebne stiske okrog tega. Je le posebno zadovoljstvo, da še obstajajo pogumni in zdravi ljudje kot je naša Lilith.

Toni,

Aha, torej ce prav razumem je eticna dilema, ali nastopit proti potrosnistvu ali ne, ali napast tisto "privosci si vse, kar si lahko" (imperativ potrosnistva ni uzivaj) ali ne, subtilnost potrosniskih sporocil pa mi je tudi jasna.

Kar ti se manjka, je po mojem jasna povezava med skupinskim seksom in potrosnistvom.

Potem pa je tukaj se nacin, kako se tega lotit. Recimo da si postavim gajbico na sredi Copove in z nje grmim o Apokalipsi in z nje bruham ogenj in zveplo na vse, ki so si privoscili tisti dan kaksno razvado prevec in jim obljubljam vecno pohanje v peklu. S tem sem v pomanjkanju boljsih idej samo zamenjal eno ideologijo in nadvlado z drugo, malo starejso.

Na drugi strani lahko poskusam tudi ustvarit tudi drugacno (mikro)okolje, katerega bistvo ne bo trosenje, od mojega razumevanja lastnih, splosno cloveskih vzgibov in moje sposobnosti komunikacije pa je odvisno, kako se bo tako okolje razvijalo in sirilo.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 17