Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 17
(Read 50259 times)
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #30 - 30.04.2004 at 11:59:11
 
Valentinaa wrote on 30.04.2004 at 11:52:38:
Toni, sploh ni bistveno, kaj jaz osebno mislim, gre za načelo o nemožnosti sodbe vedenja drugih, če je to v okviru svobode in nedotakljivosti drugih ljudi. Zato grupni *ex nima zveze s pedofilijo, sodomijo,..., seveda v kolikor nekoga ne prisilijo, oziroma posilijo. Jaz osebno grupnega *exa ne prakticiram, nimam nobene želje popestiti svojega življenja na ta način, se v takem vedenju tudi ne vidim. Ampak zaradi tega ne vržem kamna na nekoga, ki pa to počne. Če je to kao po nekih "božjih" normah vredno obsodbe, naj to potem sodi ta inštanca, jaz si tega ne drznem storiti.



Jaz pa vržem kamen na vsakogar, ki mi želi tupit o tem, da je grupni sex, normalna/dobra/zaželjena.....stvar ...in kjer čutim, da na enem subtilnem nivoju želi vsiliti to skozi zadnja vrata kot normalno oz. kot del obče kulture.

Ker v soustvarjanju kulture štejem prav toliko kot tisti...in če že ne znam tako lepo besedičiti....znam pa dobro kamne metati. Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #31 - 30.04.2004 at 12:02:55
 

Lilith, zakaj pa bi metala kamne? A da je tebi potem lažje?

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #32 - 30.04.2004 at 12:06:36
 
To, da veliko ljudi "nekaj" počne, ali da nekaj ljudi "nekaj" počne že vso človeško zgodovino, ne more biti merilo za normalnost, moralnost ali etičnost tega "nekaj".
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #33 - 30.04.2004 at 12:10:53
 
Valentinaa wrote on 30.04.2004 at 12:02:55:
Lilith, zakaj pa bi metala kamne? A da je tebi potem lažje?



V simboličnem smislu je mišljeno...sicer sem se pa pripravljena tudi fizično braniti pred vdorom/posiljevanjem neke "kulture", če je treba.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #34 - 30.04.2004 at 12:15:56
 

Tudi jaz sem mislila simbolično.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #35 - 30.04.2004 at 12:27:09
 
Quote:
Toni,

Aha, torej ce prav razumem je eticna dilema, ali nastopit proti potrosnistvu ali ne, ali napast tisto "privosci si vse, kar si lahko" (imperativ potrosnistva ni uzivaj) ali ne, subtilnost potrosniskih sporocil pa mi je tudi jasna.

Kar ti se manjka, je po mojem jasna povezava med skupinskim seksom in potrosnistvom.

Potem pa je tukaj se nacin, kako se tega lotit. Recimo da si postavim gajbico na sredi Copove in z nje grmim o Apokalipsi in z nje bruham ogenj in zveplo na vse, ki so si privoscili tisti dan kaksno razvado prevec in jim obljubljam vecno pohanje v peklu. S tem sem v pomanjkanju boljsih idej samo zamenjal eno ideologijo in nadvlado z drugo, malo starejso.

Na drugi strani lahko poskusam tudi ustvarit tudi drugacno (mikro)okolje, katerega bistvo ne bo trosenje, od mojega razumevanja lastnih, splosno cloveskih vzgibov in moje sposobnosti komunikacije pa je odvisno, kako se bo tako okolje razvijalo in sirilo.

bp



Bp,

pri najboljši   veri ne vem  kaj mi sporočaš, mislim pa , da mi hočeš povedati, da pač   tupim s pozicije neke ideologije in ti se ob tem prav dobro zabavaš.

bp, ne delajmo si utvar. Vsi tupimo vedno s pozicije neke ideologije, pa če    to priznamo ali ne priznamo. Tudi vsi novodobni posamezniki, ki sebe nazivajo kot ideologije proste osvoboditelje ljudi izpod jarma preteklosti- s tistimi je še posebni problem, ker jih ni nikjer " za prijeti ". Ti sproti ustvarjajo svoj značaj in ideologijo.

bp, bom pa vesel, če mi boš prinesel kakšno hladno pijačo na Čopovo.  Wink


Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #36 - 30.04.2004 at 12:33:24
 
Toni_Zamene wrote on 30.04.2004 at 12:27:09:
Tudi vsi novodobni posamezniki, ki sebe nazivajo kot ideologije proste osvoboditelje ljudi izpred jarma preteklosti- s tistimi je še posebni problem, ker jih ni nikjer " za prijeti ".



Bp-ja ni nikjer za prijeti? Shocked

...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #37 - 30.04.2004 at 14:21:48
 
Toni_Zamene wrote on 30.04.2004 at 12:27:09:
Bp,

pri najboljši   veri ne vem  kaj mi sporočaš, mislim pa , da mi hočeš povedati, da pač   tupim s pozicije neke ideologije in ti se ob tem prav dobro zabavaš.

bp, ne delajmo si utvar. Vsi tupimo vedno s pozicije neke ideologije, pa če    to priznamo ali ne priznamo. Tudi vsi novodobni posamezniki, ki sebe nazivajo kot ideologije proste osvoboditelje ljudi izpod jarma preteklosti- s tistimi je še posebni problem, ker jih ni nikjer " za prijeti ". Ti sproti ustvarjajo svoj značaj in ideologijo.

bp, bom pa vesel, če mi boš prinesel kakšno hladno pijačo na Čopovo.  Wink

Sem stlacil prevec stvari v en post, to ni nikdar dobro.

1. Vsi ki promovorajo potrosnisko misel bi dali tudi jajca stran (ali pa jajcnike), ce bi pogruntal nacin, kako spremenit seks v blago. Jest pa se sprasujem, ali ne bi tebe kaj takega morda ne razveselilo? Namrec, da bi do konca izpeljal svoj argument moras najti prav to, kako skupinski seks spreminja seks v blago in tako podpira potrosnisko miselnost.

2. Namesto ideologije, lahko vzames tudi lastno teorijo, na katero pa seveda lahko vplivajo tudi bolj organizirane ideologije. Ideoloski okvir sicer olajsuje komunikacijo in vcasih priskrbi tudi aparat, ki ti olajsa akcijo.
Vendar za kakrsno koli akcijo ni niti priblizno nujno, da se zavezes katerikoli ideologiji.

3. Ti verjamem, da ti ljudje, katerih nacin razmisljanja ti je tuj, oz. ti ne pase v neko vnaprej definirano shemo predstavljajo problem. Ampak tega bos moral pa razresit kar sam pri sebi.

4. Ti samo povej kdaj in kje na Copovi te lahko najdem.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #38 - 30.04.2004 at 15:19:12
 
lola wrote on 30.04.2004 at 12:06:36:
To, da veliko ljudi "nekaj" počne, ali da nekaj ljudi "nekaj" počne že vso človeško zgodovino, ne more biti merilo za normalnost, moralnost ali etičnost tega "nekaj".


Kaj je pa potem lahko merilo za nemoralnost, neetičnost, nenormalnost?

Jaz zagovarjam stališče, da sta moralnost oz. nemoralnost neopredeljivi, če gre za dejanja, ki ne posegajo v svobodo in nedotakljivost drugih ljudi.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #39 - 30.04.2004 at 18:36:40
 
Valentinaa wrote on 30.04.2004 at 15:19:12:
Jaz zagovarjam stališče, da sta moralnost oz. nemoralnost neopredeljivi, če gre za dejanja, ki ne posegajo v svobodo in nedotakljivost drugih ljudi.

Dokler gledaš samo s stališča sebe kot individuuma verjetno res.
Če pa poskušaš zraven pogledat skozi očala skupnosti, pa se ti lahko polje svobode zoži.
Če poskušaš pogledat skozi politične konflikte interesov, se ti to polje še malo zoži.
In tako naprej.

Z vidika socialne države in solidarne družbe je nemoralno ne-plačevati davkov.
Z vidika posameznika je to lahko celo prisila in kratenje svobode.
Z vidika političnega interesa pa gre za optimiranje koristi in uveljavljanje partikularnih interesov in je povsem normalno, da si prizadevamo, da namesto nas več davkov plačajo drugi.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #40 - 30.04.2004 at 20:38:29
 
Valentinaa wrote on 30.04.2004 at 15:19:12:
Kaj je pa potem lahko merilo za nemoralnost, neetičnost, nenormalnost?

Jaz zagovarjam stališče, da sta moralnost oz. nemoralnost neopredeljivi, če gre za dejanja, ki ne posegajo v svobodo in nedotakljivost drugih ljudi.



Nimam pojma, kako bi ta hip definirala merila za etičnost oz. moralnost. Petek zvečer je, ....

V slovarju je zapisano: Etčna norma - merilo oz. pravilo v domeni moralno oz. nravno relevantnega delovanja, presojanja in vrednotenja. Etične norme se v vsaki družbi povezujejo po eni strani z momenti konkretne družbene biti, še posebej z interesi posameznikov in skupin, po drugi strani pa z ideali oz. vzori.
Pa še: etika - je ena izmed filozofskih disciplin ali panog. V njej gre za proučevanje ciljev in smisla moralnih hotenj, za temeljna merila vrednotenja moralnih dejanj, zlasti pa za vprašanja utemeljenosti in izvora morale. Predmet etike je izključno človekovov delovanje, človekova moralno relevantna dejavnost, to je tista, ki jo lahko ocenjujemo kot dobro ali zlo.

Ah, pa res se je v petek zvečer težko vživeti v moralno dilemo dobrega in zla. Smiley kaj nimam drugega dela (beri: zabave?  Grin)

To, da početje večine ne more biti norma, še vedno trdim. Umori, uboji, vojne se dogajajo vso zgodovino človeštva pa jih pod nobenimi pogoji ne moremo uvrstiti v etična dejanja. Morda sprejemljiva, kadar gre za samoobrambo, pa kljub temu ne etična.

Zanimivo je tvoje stališče o neopredeljenosti moralnosti. Jaz bi vsekakor raje vztrajala v opredeljenosti, v neopredeljenosti vidim nekakšno pritrjevanje nemoralnim dejanjem ali izogibanje odgovornosti, morda pa tudi beg, strah.

Ah, zdaj bom pa res nehala, bo se treba malo še zabavat, seveda nimam v mislih nič nemoralnega  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #41 - 01.05.2004 at 10:16:17
 
lola wrote on 30.04.2004 at 20:38:29:
To, da početje večine ne more biti norma, še vedno trdim. Umori, uboji, vojne se dogajajo vso zgodovino človeštva pa jih pod nobenimi pogoji ne moremo uvrstiti v etična dejanja. Morda sprejemljiva, kadar gre za samoobrambo, pa kljub temu ne etična.


Itak sem tudi jaz v tem kontekstu navezujem na dejanja, ki ne posegajo v svobodo in nedotakljivost drugih, torej o ubojih etc. sploh ni govora.

lola wrote on 30.04.2004 at 20:38:29:
Zanimivo je tvoje stališče o neopredeljenosti moralnosti. Jaz bi vsekakor raje vztrajala v opredeljenosti, v neopredeljenosti vidim nekakšno pritrjevanje nemoralnim dejanjem ali izogibanje odgovornosti, morda pa tudi beg, strah.


Potrjevanje nemoralnega dejanja - kaj pa je to, kdo je to definiral, kaj pa če je za nekoga "nemoralno" čisto v redu, ali ga jaz lahko sodim? To so vprašanja, ki se mi postavljajo, zato pač tako razmišljam. (To so zgolj retorična vprašanja, ne rabi se odgovarjat!)

Naprimer, nekoč je bilo nemoralno živeti na koruzi. Danes je to čisto normalno. Kaj zdaj, ali so bili tisti, ki so včasih živeli na koruzi, nemoralni? Jaz mislim, da ne, samo nekdo jih je opredelil za nemoralne, kar pa z dejstvom nima nobene zveze, je samo osebna opredelitev.



Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #42 - 01.05.2004 at 10:18:40
 
Quote:
Dokler gledaš samo s stališča sebe kot individuuma verjetno res.


Jaz se itak najprej počutim individualno bitje. Če se mi že oža pogled zaradi okolja, v katerem živim, ni nobene potrebe, da si ga zožam najprej že sama.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #43 - 02.05.2004 at 21:35:13
 
Lilith wrote on 28.04.2004 at 16:28:44:
Mar res ne obstajajo situacije, v katerih se sme ali celo mora presojati vedenje drugih?


Ja, se strinjam, but then again, so situacije, pa so situacije. Treba je obsojat situacije, ki so individualno/družbeno nezaželene kot npr. kriminal, droge ipd. ker neodvisno od naše volje povzročajo izgubo, bolečino, ipd. in v kriku brezupa iščejo družbeno posredovanje.

Če pa gre za zaželen seks, v intimi doma, pa stvar nikakor ni podvržena družbenemu presojanju, kaj šele, da bi kdo upošteval ta pro/contra mnenja. Razen seveda, če bi se pojavila skupina anonimnih žrtev grupnega ...

Mislim, da je do meje zaželenega in sprejemljivega, individualna svoboda in izbira.

Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #44 - 03.05.2004 at 07:22:47
 
Quote:
Sem stlacil prevec stvari v en post, to ni nikdar dobro.

1. Vsi ki promovorajo potrosnisko misel bi dali tudi jajca stran (ali pa jajcnike), ce bi pogruntal nacin, kako spremenit seks v blago. Jest pa se sprasujem, ali ne bi tebe kaj takega morda ne razveselilo? Namrec, da bi do konca izpeljal svoj argument moras najti prav to, kako skupinski seks spreminja seks v blago in tako podpira potrosnisko miselnost.

2. Namesto ideologije, lahko vzames tudi lastno teorijo, na katero pa seveda lahko vplivajo tudi bolj organizirane ideologije. Ideoloski okvir sicer olajsuje komunikacijo in vcasih priskrbi tudi aparat, ki ti olajsa akcijo.
Vendar za kakrsno koli akcijo ni niti priblizno nujno, da se zavezes katerikoli ideologiji.

3. Ti verjamem, da ti ljudje, katerih nacin razmisljanja ti je tuj, oz. ti ne pase v neko vnaprej definirano shemo predstavljajo problem. Ampak tega bos moral pa razresit kar sam pri sebi.

4. Ti samo povej kdaj in kje na Copovi te lahko najdem.

bp



Zdravo  bp

Menim, da se topic loteva vprašanj, ki po moje bolj sodijo v občutenje sveta,  življenja in njegovih vsebin ter manj v neko znanstveno sfero premetavanja aktualnih dejstev.

Pod 1)

Moja teza, ki jo zasledujem se pravilneje glasi, da potrošniški  duh ogroža psihično integriteto in suverenost posameznika, in to s posrednim poseganjem na vsa področja našega doživljanja in izražanja življenja ( torej tudi spolnosti ).

Teza, ki mi jo pripisuješ ti  sam, je mogoče kot področje bolj zanimiva za Tituda in še koga.

Okvir:
Bom pričel z mislijo psihologa Janeka Muska, da lahko spolnost brez ljubezni podivja v animaličnost, v neke vrste (samo-)posilstvo. In, če se poslužim Lacanovih besed, da zgolj ljubezen dopušča užitku, da sestopi k želji, potem velja, da je za osrečujočo spolno življenje ljubezen najbolj občutljiva erogena  cona. In kaj je tukaj najbolj pomembno : Ljubezen ni zanikanje strasti.

Mnenja sem, da je to, kar mi med drugim želi prodajati potrošniški duh časa tudi to, da ljubezen "uničuje " strast, tisto tako pomebno pri zadovoljujoči spolnosti. Strast pa si ob tem spet prizadeva manipulativno definirati kot tisto nekaj s strani kulture prepovedanega, tabuiziranega, in s tem postavljanjem strasti v položaj žrtve doseže znotraj obtoječega duha časa svoj  želeni      cilj ( beri : sporočilo ) : Ljudje , če želite imeti zadovoljujočo spolno življenje, potem odvrzite stare nazore in se predajte strasti - v tem primeru zgolj telesni spolnosti.
V čem je "zločinskost" te manipulacije ?  V tem, da se najprej agresivno manipulativno poloti resnice s tem, ko ljudem sporoča, da njihova kultura izključuje ( ali celo prepoveduje ) strast kot sestavni del  spolnega življenja,  vse to pa s pozicije vedenja, da vsak človek pri sebi dobro ve ( ali čuti ), da brez prisotne strasti tudi ni zadovoljujoče spolnosti.
In kaj lahko ob tako prefinjeno agresivnih sporočilih stori človek, ki je kot prvo vase negotov po drugi strani pa nezadovoljen z lastnim spolnim življenjem ? Kot bi dejal Jung - iz posode izlije umazano vodo, z njo pa tudi otroka, ki je bil skrit v tej vodi.
Torej, če prepričam ljudi, da za "pravo" spolno življenje ni potrebna ljubezen ( ampak zgolj strast ), potem iz spolnosti naredim to, kar pravi Lilith- namreč parjenje. To pa naredim tako, da na način propagande v smislu " normalnega ", naprednega, razsvetljenega, modernega idr., postopoma negiram, diskreditiram občutek osebnega intimnega prostora posameznika znotraj katerega se edino lahko tudi razvije in ohrani čustvo kot je ljubezen.

( O tem, kaj ima v naši kulturi osebni intimni prostor opraviti z ljubeznijo pa ob drugi priliki )

Pod 2)

Se strinjam

Pod 3)

Tukaj si me pa preprosto "odpravil ".

Pod 4)

Apokalipsa se že dogaja - kar na forumu  Wink

l.p. Toni
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 17