Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 17
(Read 50379 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #90 - 04.05.2004 at 08:19:12
 
sinjeoka wrote on 03.05.2004 at 16:36:42:
problem med nama je da ti družbeno pogojenost jemlješ kot nekaj na kar človek nima vpliva ... toda družbeno pogojenost regulirava jaz ti in mi s svojim življenjem, predvsem pa z odobravanjem in obsojanjem ... to pa je uporaba volje ... in to per se izključuje avtomatizem, na katerega prisegaš ti


Družbeno pogojenost  odnosov  (odobravanje ali obosojanje lastnega obnašanja ali obnašanja drugih) jest razumem kot družbeni okvir, znotraj katerga jest edino  lahko  tako artikuliram  kot  izživim svoje biološko/socilane potrebe. Jest svojih  **xualnih  potrebe niti artikulirat ne morem izven socilanega konteksta, ker jest se ne morem zanašat na to, da me bo  moj naravni instinkt vodu do take spolne zadovoljitve, ki naj bi bil v funkciji 'naravne' reprodukcije vrste. Jest se lahko **xualno zadovoljim samo skoz  socialno pogojen (tle ni rečeno da zaželjen in prevladujoč,  lahko tud alternativen in inovativen) estetsko in etično nabit  vzorec spolnega vedenja.

Vsako družbeno okolje kreira in podpira  določen tip  takega obnašanja,  moderna postindustrijska družba pač forsira odtujeni induvidulizem medsebojne tekomovalnosti in potrošniško pojmovanega uživanja, ki se odslikava tud v prevladjučih spolnih praksah in njenih deviacijah. Ena tako pojmovanih deviacij je danes po mojem  mnenju celosten, predan, ljubeč paratnesrki odnos brez medsebojne borbe za prevlado med partnerjema, ker je tak odnos s stališča oplojevnja kapitala  nekonkurenčen, zarad nepridobitniške usmerjenosti pa neproduktiven. Konkurenčen in produktiven in s tem v naših družbenih okoliščinah 'normalen'  je odnos (**x) brez čustvene bližine, ki se ga ravno zarad svoje praznine  da izrabit oz. nabit  s tržno potrošniško vsebino, t.j. prek take etike spolnosti  prodajat estetiko bivanja skoz marketinško diktiran  življenjski slog.    

V osebnostnem razvoju naj bi šel človk skoz razne faze dozorevanja, tud **xualnega seveda.  Idelano  socialno okolje naj bi omogočalo posamezniku pestrost socilanih izbir, da izživi vse faze kot zaželjne in 'normalne', saj ga  le na tak način okolje podpira v njegovem osebnostnem razvoju. Žal temu ni tko, saj v določeni skupnosti praviloma prevladuje določen tip 'normalnosti', v katerega se posamezniki večinsko zaciklajo in ne morejpo osebnostno napredovat, ne da bi ta tip prebili. Ta tip narekuje v neki skunosti ali obdobju  religija/cerku, v  drugem zanost/kapital, v tretjem imaginarna/zarotniška skupina, ki obvladuje skupnost.  Tko da se strinjam s tabo, da nekega družbenga  avtomatizma ni, zmerom obstaja posameznikova svobodna volja, ampak tud ta se lahko uveljavlja le skoz konkretno socialno formo, ki jo moraš zmerom  prakticirat v konkretnem odnosu, da se sploh lahko artikulira  kot socialna...        
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #91 - 04.05.2004 at 08:39:22
 
Mae wrote on 04.05.2004 at 08:10:49:

Starši naj pazjo na svoje otroke, tko k so naši na nas!  Smiley



To si dobro rekla.
Kako pa naj pazimo na svoje otroke?
Jaz osebno mislim, da jih pred manipulatorji najlažje zaščitim tako, da jim dajem vzgled, kako ravnati z manipulatorji...to pomeni ne jih tolerirati, pač pa jih vedno znova razkrinkavati in na svoje mesto postavljati.
To je edini način, skozi katerega lahko tudi otrok razvije občutljivost za nečedne namene ljudi.

In bp, kaj ti še ni potegnilo, da ne gre tolk za obsojanje grupnega seksa (no ja, nekateri smo sicer sposobni jasno opredeliti svoja stališča), pač pa veliko bolj za obsojanje manipulacije?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #92 - 04.05.2004 at 08:54:21
 
Lilith wrote on 04.05.2004 at 08:39:22:
To si dobro rekla.
Kako pa naj pazimo na svoje otroke?
Jaz osebno mislim, da jih pred manipulatorji najlažje zaščitim tako, da jim dajem vzgled, kako ravnati z manipulatorji...to pomeni ne jih tolerirati, pač pa jih vedno znova razkrinkavati in na svoje mesto postavljati.
To je edini način, skozi katerega lahko tudi otrok razvije občutljivost za nečedne namene ljudi.



Kako pa otroka zaščitit pred našimi starševskimi manipulacijami? Če si v tem tvojem napotku do konca doseldna, pol to pomen, da tud starši moramo bit podvrženi razkrinkavnaju in postavljanju na svoje mesto s strani svojih otrok, če naj bi bi pri njih spodbujal občutkljivost za razkrivanje manipulacij pri drugih  Undecided Smiley.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #93 - 04.05.2004 at 09:20:56
 
titud wrote on 04.05.2004 at 08:54:21:
Kako pa otroka zaščitit pred našimi starševskimi manipulacijami? Če si v tem tvojem napotku do konca doseldna, pol to pomen, da tud starši moramo bit podvrženi razkrinkavnaju in postavljanju na svoje mesto s strani svojih otrok, če naj bi bi pri njih spodbujal občutkljivost za razkrivanje manipulacij pri drugih  Undecided Smiley.  


kok sem srečna, da je poskus socialnega inženiringa propadel

očitno gospod titud še ni slišal za proces individualizacije v puberteti in adolescenci ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #94 - 04.05.2004 at 09:23:13
 
titud wrote on 04.05.2004 at 08:19:12:
Družbeno pogojenost  odnosov  (odobravanje ali obosojanje lastnega obnašanja ali obnašanja drugih) jest razumem kot družbeni okvir, znotraj katerga jest edino  lahko  tako artikuliram  kot  izživim svoje biološko/socilane potrebe. Jest svojih  **xualnih  potrebe niti artikulirat ne morem izven socilanega konteksta, ker jest se ne morem zanašat na to, da me bo  moj naravni instinkt vodu do take spolne zadovoljitve, ki naj bi bil v funkciji 'naravne' reprodukcije vrste. Jest se lahko **xualno zadovoljim samo skoz  socialno pogojen (tle ni rečeno da zaželjen in prevladujoč,  lahko tud alternativen in inovativen) estetsko in etično nabit  vzorec spolnega vedenja.

Vsako družbeno okolje kreira in podpira  določen tip  takega obnašanja,  moderna postindustrijska družba pač forsira odtujeni induvidulizem medsebojne tekomovalnosti in potrošniško pojmovanega uživanja, ki se odslikava tud v prevladjučih spolnih praksah in njenih deviacijah. Ena tako pojmovanih deviacij je danes po mojem  mnenju celosten, predan, ljubeč paratnesrki odnos brez medsebojne borbe za prevlado med partnerjema, ker je tak odnos s stališča oplojevnja kapitala  nekonkurenčen, zarad nepridobitniške usmerjenosti pa neproduktiven. Konkurenčen in produktiven in s tem v naših družbenih okoliščinah 'normalen'  je odnos (**x) brez čustvene bližine, ki se ga ravno zarad svoje praznine  da izrabit oz. nabit  s tržno potrošniško vsebino, t.j. prek take etike spolnosti  prodajat estetiko bivanja skoz marketinško diktiran  življenjski slog.    

V osebnostnem razvoju naj bi šel človk skoz razne faze dozorevanja, tud **xualnega seveda.  Idelano  socialno okolje naj bi omogočalo posamezniku pestrost socilanih izbir, da izživi vse faze kot zaželjne in 'normalne', saj ga  le na tak način okolje podpira v njegovem osebnostnem razvoju. Žal temu ni tko, saj v določeni skupnosti praviloma prevladuje določen tip 'normalnosti', v katerega se posamezniki večinsko zaciklajo in ne morejpo osebnostno napredovat, ne da bi ta tip prebili. Ta tip narekuje v neki skunosti ali obdobju  religija/cerku, v  drugem zanost/kapital, v tretjem imaginarna/zarotniška skupina, ki obvladuje skupnost.  Tko da se strinjam s tabo, da nekega družbenga  avtomatizma ni, zmerom obstaja posameznikova svobodna volja, ampak tud ta se lahko uveljavlja le skoz konkretno socialno formo, ki jo moraš zmerom  prakticirat v konkretnem odnosu, da se sploh lahko artikulira  kot socialna...        



odlično pisunkanje ...
žal najina debata poteka v smislu Ionescove drame: Plešasta pevka
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #95 - 04.05.2004 at 09:38:59
 
sinjeoka wrote on 04.05.2004 at 09:23:13:
odlično pisunkanje ...
žal najina debata poteka v smislu Ionescove drame: Plešasta pevka


Najina debata  je zaciklana v kontriranje zarad kontriranja, iz česar naj bi se črpala dinamika pisunjkanja. Drgač si ne morem razložit tvoj predzadnji post,  s katerim men očitaš socilani inženiring in nepriznavanje/nepoznavanje  inuvidulizacije, čeprav sem prav  jest lilith opozrajl na nevarnost širjenja takega  socilanega inženiringa, na katerga tud starši nismo imuni. Jest se na 'avtomatizicijo'   adoslecnetne induvidulizacije kot 'naravnemu' protiorožju socialnega inženiringa ne bi prevč zanašal, saj po  obdobju odraščanja med sovrstniki nism opazu omembe vrednega števila tovrstno induvidualiziranih.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #96 - 04.05.2004 at 09:54:36
 
titud wrote on 04.05.2004 at 09:38:59:
Najina debata  je zaciklana v kontriranje zarad kontriranja, iz česar naj bi se črpala dinamika pisunjkanja. Drgač si ne morem razložit tvoj predzadnji post,  s katerim men očitaš socilani inženiring in nepriznavanje/nepoznavanje  inuvidulizacije, čeprav sem prav  jest lilith opozrajl na nevarnost širjenja takega  socilanega inženiringa, na katerga tud starši nismo imuni. Jest se na 'avtomatizicijo'   adoslecnetne induvidulizacije kot 'naravnemu' protiorožju socialnega inženiringa ne bi prevč zanašal, saj po  obdobju odraščanja med sovrstniki nism opazu omembe vrednega števila tovrstno induvidualiziranih.        



ej srce ... družbeni procesi niso avtomatični
... ta avtomatizem, ki ga ti vidiš v svoji generaciji je pa ležernost, brezvoljnost, v mojem besednjaku to paše pod nadpomenko LENOBA ne pa avtomatizem


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #97 - 04.05.2004 at 10:26:15
 
sinjeoka wrote on 04.05.2004 at 09:54:36:
ej srce ... družbeni procesi niso avtomatični
... ta avtomatizem, ki ga ti vidiš v svoji generaciji je pa ležernost, brezvoljnost, v mojem besednjaku to paše pod nadpomenko LENOBA ne pa avtomatizem


Jest odkrivam, da je zunaji socializicijski inženiring pač učinkovitejši kot notranji  poriv induvidalizacije adolescentov, pri čemer  sta oba več al manj avtomatizma, če ju seveda ne ozavestimo in z njimi
ne počnemo tistga, čemer naj bi služila, to je osebnostnemu razoju. Dejstvo je, da se socialnemu inženiringu posveča dost večja družbena skrb in pozornost kot pa osebnostnemu  razvoju/induvidualizaciji oz. da je osebnostni razvoj podrejen socilanemu inženiringu, kar povzroča  osebnostne krize/deformacije, ki se odražajo v socialni patolologiji. Ampaka jebi ga, dokler se osebnostna rast lahko trži kot blago/storitu in dokler so posledice  droge in kriminala družbeno sprejemljiv strošek,  se na to tud starši ne ozirajo preveč, dokler seveda ni zanje in  njihove otroke prepozno. Takrat pa  je je to itak kolateralna škoda in kot taka zanemarljiv strošek splošnega družbenega napredka, kateremu naj bi bil namenjen  celoten socialni inženiring            
Back to top
« Last Edit: 04.05.2004 at 11:46:46 by titud »  
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #98 - 04.05.2004 at 10:35:22
 
Lilith wrote on 04.05.2004 at 08:39:22:
In bp, kaj ti še ni potegnilo, da ne gre tolk za obsojanje grupnega seksa (no ja, nekateri smo sicer sposobni jasno opredeliti svoja stališča), pač pa veliko bolj za obsojanje manipulacije?

Lilith, ti si obsojala kar oboje.  Ce se je tvoje stalisce zaradi mojega sprasevanja premaknilo proti obsojanju manipulacije, potem ni bilo cisto brezveze.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #99 - 04.05.2004 at 10:41:14
 
Bp, dobro si preberi, kaj si citiral v okvirčku..in boš ugotovil, da ne bi bilo spodaj potrebno takšnih bistroumnih ugotovitev pisati.

BTW: zaradi tebe se pri meni nikoli nič ne premika na bolje, kvečjemu na slabše ( krvni pritisk, raven frustracije.......)
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #100 - 04.05.2004 at 10:51:33
 
sinjeoka wrote on 04.05.2004 at 08:05:53:
prohibicija... mislim, da noben ni govoril o tem, da bi ga bilo treba prepovedat in kriminalizirat ... hinavščina ... tole lahko povem samo zase ... napisala sem točno to kar mislim in čutim, ter to kar vidim okoli sebe

Ja, sem tudi sam tvoje prispevke razumel kot obsojanje manipulacije in po mojem si s tem dosti prispevala, da ne mesamo hrusk in jabolk.

toda jaz nisem govoril o prohibiciji, omenil sem samo prohibicionizem, kot teznjo oz. nacin resevanja problemov s prepovedmi in odrivanjem na obrobje.  prepovedi niso vedno uzakonjene, vcasih so tudi ponotranjene. kot naprimer trenutno prepoved presustvovanja.
prohibicija recimo tista v ameriki ni nastala iz zraka. na nekaterih obmocjih (verjetno v bible beltu) je vec let (nekje okrog 1880) obstajala celo prohibicionisticna stranka in premagovala tako republikance in demokrate in s tem to kot politicno vprasanje postavila tudi na zvezni ravni. kako uspesen je prohibicionizem pri resevanju resnicnih problemov si pa lahko pogledas tako v zgodovini, kot v sedanjosti.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #101 - 04.05.2004 at 10:53:37
 
Lilith wrote on 04.05.2004 at 10:41:14:
Bp, dobro si preberi, kaj si citiral v okvirčku..in boš ugotovil, da ne bi bilo spodaj potrebno takšnih bistroumnih ugotovitev pisati.

Saj bi lahko navedel se kak drug tvoj citat z zacetka debate, pa se mi ne da brskat.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #102 - 04.05.2004 at 10:57:26
 
Quote:
Saj bi lahko navedel se kak drug tvoj citat z zacetka debate, pa se mi ne da brskat.

bp


Here he goes again.
Jao. Roll Eyes Nisi tople vode iznašel, mislim, da je vsem tukaj jasno, da sem proti grupnemu. In proti manipulaciji. Torej proti obojemu.

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Soditi vedenje drugih
Reply #103 - 04.05.2004 at 11:04:11
 
Lilith wrote on 04.05.2004 at 10:57:26:
Here he goes again.
Jao. Roll Eyes Nisi tople vode iznašel, mislim, da je vsem tukaj jasno, da sem proti grupnemu. In proti manipulaciji. Torej proti obojemu.

Krasno. Ce zdaj pustimo manipulacijo ob strani, a imas tudi kaksne razloge, da pri drugih obsojas to, da se udelezujejo grupnjakov, ali gre tukaj predvsem za ne povsem razlozljive obcutke?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Soditi vedenje drugih
Reply #104 - 04.05.2004 at 12:00:04
 
Quote:
Krasno. Ce zdaj pustimo manipulacijo ob strani, a imas tudi kaksne razloge, da pri drugih obsojas to, da se udelezujejo grupnjakov, ali gre tukaj predvsem za ne povsem razlozljive obcutke?

bp


bp,

sedaj pa zelo manipuliraš.
Ampak ne vem s kom -  mislim pa, da s samim seboj . Četudi postavljaš ljudi, ki prakticirajo grupnjake v kategorijo žrtev manipulacije, jim s tem še ne odvzemaš njihove vitalne vloge v sodelovanju pri ustvarjanju novega mentalnega prostora, ki ga ta manipulacija ustvarja.
In nekaj si  zapomni. Neumen in neveden človek zame ni nikoli žrtev. Za spremembe glede tega v življenju ni nikoli prepozno in to je moralna naloga vsakega človeka kot posameznika. In jaz sam ne bom nikoli dovolil, da postanem posredno ali neposredno žrtvev neumnih ljudi, pa četudi mi to želi kdo prodajati kot človekove pravice ali kot napredne ideje.

l.p.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 17