Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 10
(Read 32914 times)
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #30 - 17.05.2004 at 08:59:31
 
Toni_Zamene wrote on 17.05.2004 at 07:38:31:
Mi je zelo blizu razmišljanje od Sinjeoke glede teh stvari.


Pa kje hodiš, ko te človek najbolj potrebuje?  Smiley

Potem pa še samo en stavek? Shocked Roll Eyes Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Zločin in kazen
Reply #31 - 17.05.2004 at 09:10:27
 
Quote:
a ni to kontra tistemu, cemur tukaj pravite ozavescanje?

(dokler nihce ne pade v nezavest je se vse v redu Tongue)

bp



razloži? Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Zločin in kazen
Reply #32 - 17.05.2004 at 09:19:41
 

se mi zdi da si v teh par dnevih že kar precej predelala to, pa vseeno Smiley


Lilith wrote on 13.05.2004 at 18:42:23:
M, narediti, kar čutiš....ampak sprejeti tudi posledice za svoja dejanja, to se najbrž strinjaš. Smiley
Ker jaz ta hip čutim, da bi najraje šla do njega, pa mu stisnila dve na gobec....samo posledice mi pa niso najbolj všeč.



Vsekakor, (vsaj poskušamo) v vsakem trenutku prevzeti popolno odgovornost za svoja dejanja. Kar pomeni, tudi soočiti se s posledicami.

Pa sem spet pri tistem, da ko nekaj naredim resnično iz sebe, ko enostavno vem, da je tako prav, me nič ne more zdrmat, nobene reakcije drugih...
(In v tem kontekstu me zanima detajl, kake posledice si imela v mislih in zakaj ti niso všeč?)

Saj vem, da tega topica ne bi niti odprla, če bi na tak način vedela-čutila, kaj narediti... tudi jaz zapadem v dileme, pa premlevanje. Wink
Pa ti (mi) verjetno odgovora ne more dati nihče drug, kot lastna duša?


Sicer se pa najdem v tem, kar je napisala Rose... čeprav mi ta odnos do življenja in do drugih ljudi ne rata čisto vedno. Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #33 - 17.05.2004 at 09:32:45
 
m wrote on 17.05.2004 at 09:19:41:
Pa sem spet pri tistem, da ko nekaj naredim resnično iz sebe, ko enostavno vem, da je tako prav, me nič ne more zdrmat, nobene reakcije drugih...
(In v tem kontekstu me zanima detajl, kake posledice si imela v mislih in zakaj ti niso všeč?)



Ej, jaz (vsaj na tem forumu) ves čas dobivam dvojna sporočila,
da so agresorji "ubogi" in bla bla bla... in jih je treba razumet, pa sprejet...
po drugi strani pa kadar cisto mickeno odreagiram v smislu, da bi pa zdaj jaz postala agresor, dobim to servirano pod nos kot greh... In se mi zdi, da bi bilo v tem primeru podobno...

Plus tega mislim, da tudi sodni sistem ne tolerira fizičnega nasilja... Grin


Saj tudi ne morem trditi, da VEM, da je prav v tej situaciji fizično obračunat. To je bolj impulz iz nemoči, kolikor sem uspela to analizirati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #34 - 17.05.2004 at 09:55:32
 
Najhujš, kar se ti lahko zgodi, je zavestna zaloraba zaupanja, ampak tistmu ki je zaupanje zlorabu, se ne moreš maščevat z odtegnitvijo  zaupanja, ker on je to odtegnitu predpostavu in vkalkuliral, zato se mu z odtegnitvijo zaupanja pač ne moreš niti maščevat (kvečjemu  mu zaupanje laže odtegneš ob farbanju samega sebe, da se mu na tak maščuješ). Žrtve maščevanja so tako  v bistvu vsi, ki zarad slabe izkušnje zlorabe zaupanja  brez lastne krivde in enotransko s tvoje strani izgubijo zaupanje ali pa si ga od tebe ne morejo pridobit, tud če bisi ga zaslužil.  

Če je bla zloraba nehotna, boli itak oba in potrebe po maščevanju ni, le potreba po razumevanju in sprejemanju in ponovnem vzpostavljanju zaupanja. Ampak za ugotovitev  razlike med hoteno in nehotentno zlorabo zaupanja je potrebno pridobit izkušnje in modrost, do katere se je po moje težko prebit skoz maščevanje, ker  ta pot ponavad enosmerna.    

Za zalorabo zaupanja sta v principu zmerom potrebna dva, tko  kot rose ugotavlja, pa čeprav sva ta dva ne eni strani jest, na drugi vsi ljudje tega sveta (po animističnemu prepričanju človeku stoji nasprot  kar ves svet,  kar pa je arhičen človek lepo razrešu s tem, da je v vseh naravnih pojavih, ki jih ni razumu in jim zato ni zaupov,  pripisal   animicajo od človekovega duha/duše  oz. jim je  pripisal duhovno/nadnaravno vodenost/vplivanost).

Zanimiv, da zločina brez predhodne zlorabe zaupanja v bistvu ni. Vojna, v kateri je nezaupanje  splošno legitimizirano in clo legalizirano, je kot stanje brez zločina in zato brez kazni,  živ dokaz za to.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #35 - 17.05.2004 at 09:56:06
 
m wrote on 17.05.2004 at 09:10:27:
razloži? Smiley

Pises, da ti premlevanje ne gre. Jest si pa tudi ne predstavljam, da bi ti ze prav veliko ljudi pocila po gobcu (ne verjamem ti, pa da te ni nikdar prijelo).

Ko te nekdo prizadane, gres cez par faz, lahko tudi tako kot je napisala sinjeoka. V prvem trenutku zacutis jezo in si zelis spremenit situacijo, delovanje iz tebe bi bilo lahko v taksnem trenutku precej nasilno. Pa se zadrzis. Potem se umaknes in poskusas predelat zamero in bolecino, ti ne verjamem, da ju zelis zadrzat in pogrevat, kljub temu, da si del tebe lahko to zeli.

Eni premlevajo, drugi prespimo, pri skoraj vseh pa se pojavijo konfliktni vzgibi, ki jih je treba razresit, da nas ne paralizirajo. Del tega je lahko premlevanje. V posebno hudih primerihje treba  celo skozi daljse zalovanje.

In nobeno vnaprejsnje zavedanje in spoznanje ne pomaga. Zamero je treba razresit, sicer ti zacne dolocat zivljenje,  tudi cez zalovanje je treba it (mogoce se ga da samo precej skrajsat).

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zločin in kazen
Reply #36 - 17.05.2004 at 09:58:15
 
Lilith wrote on 17.05.2004 at 09:32:45:
Ej, jaz (vsaj na tem forumu) ves čas dobivam dvojna sporočila,
da so agresorji "ubogi" in bla bla bla... in jih je treba razumet, pa sprejet...
po drugi strani pa kadar cisto mickeno odreagiram v smislu, da bi pa zdaj jaz postala agresor, dobim to servirano pod nos kot greh... In se mi zdi, da bi bilo v tem primeru podobno...

Plus tega mislim, da tudi sodni sistem ne tolerira fizičnega nasilja... Grin


Saj tudi ne morem trditi, da VEM, da je prav v tej situaciji fizično obračunat. To je bolj impulz iz nemoči, kolikor sem uspela to analizirati.


hm, agresorji niso ubogi in probleme imajo zato, da se iz njih kaj naučijo ... vsekakor njihovega nasilja ni treba tolerirat

seveda pa obstaja med dvema skrajnostima, torej agresijo in popolnim fatalizmom še cel spekter variant ...
tako da sem zmeraj za uporabo tiste metode, ki je najbolj mila in najbolj učinkovita v nekem momentu

žal nekateri ljudje razumejo samo jezik nasilja in pol je men tut čist prov, ker če imam to možnost, da ga bom z eno pošteno klofuto spmaetovala .. it is fine with me

toda jaz maščevanja v topiku ne razumem kot fizično nasilje, ampak kot tak subtilen nekoliko pritajen pritisk na "zločinca"
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Zločin in kazen
Reply #37 - 17.05.2004 at 10:13:51
 
Quote:
Pises, da ti premlevanje ne gre. Jest si pa tudi ne predstavljam, da bi ti ze prav veliko ljudi pocila po gobcu (ne verjamem ti, pa da te ni nikdar prijelo).

Ko te nekdo prizadane, gres cez par faz, lahko tudi tako kot je napisala sinjeoka. V prvem trenutku zacutis jezo in si zelis spremenit situacijo, delovanje iz tebe bi bilo lahko v taksnem trenutku precej nasilno. Pa se zadrzis. Potem se umaknes in poskusas predelat zamero in bolecino, ti ne verjamem, da ju zelis zadrzat in pogrevat, kljub temu, da si del tebe lahko to zeli.

Eni premlevajo, drugi prespimo, pri skoraj vseh pa se pojavijo konfliktni vzgibi, ki jih je treba razresit, da nas ne paralizirajo. Del tega je lahko premlevanje. V posebno hudih primerihje treba  celo skozi daljse zalovanje.

In nobeno vnaprejsnje zavedanje in spoznanje ne pomaga. Zamero je treba razresit, sicer ti zacne dolocat zivljenje,  tudi cez zalovanje je treba it (mogoce se ga da samo precej skrajsat).

bp



Nisem čist ziher, da sva na isti valovni, pa vseeno:

Nisem napisala, da mi premlevanje ne gre, ampak da se mu poskušam izogibat (ker me iz tu in zdaj odnese v preteklost in prihodnost). Drugače pa mi premlevanje gre zelo dobro od rok, sploh če se mu prepustim. Grin

Da bi me prijelo kdaj koga počit po gobcu, se res ne spomnim.  ??? Je pa res me kdaj prijelo, da bi koga (verbalno) odjebala, sam je tud res, da sem te vzgibe kar hitro potlačla nekam vase.  Roll Eyes

Ko mene kdo prizadane, v prvi fazi ne začutim jeze, ampak bolečino. In definitivno tega ne želim pogrevat in zadržat... ravno to pa po mojem mnenju dosežeš s premlevanjem. Premlevanja jaz ne razumem kot razreševanje, ampak vztrajno ponavljanje lastnega ega: ta mi je naredil to-pa-to, zato...

Drugo pa je prebolevanje (žalovanje, kot ti temu rečeš?). To se strinjam, da je proces, očiščenje, ki ga je treba dati skozi. Kakorkoli že pač posameznik čuti. Jaz ga ga čistim skozi jok, skozi kričanje, zaganjanje v hrib (s solzami po licih), ples ...  Grin
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #38 - 17.05.2004 at 10:49:25
 
Lilith wrote on 17.05.2004 at 08:59:31:
Pa kje hodiš, ko te človek najbolj potrebuje?  Smiley

Potem pa še samo en stavek? Shocked Roll Eyes Grin



Smiley Eeh Lilith,  zbežal sem v gozd sedet na štor, da bi pogruntal kaj pametnega....Vem, potem pa še samo en stavek.... Sad...

Ne vem kako dalje izpeljati akcijo ( konkretno ukrepanje )s tvojim počutjem, da bi mogel verjeti, da te bo trajnejše  zadovoljila. Kvečjemu lahko govorim o meni lastnem ravnanju v takšnih primerih. Prvo kot prvo se v takšnih situacijah počutim enako oziroma zelo podobno kot ti. Vsa stvar se pa zaplete v realizaciji razmišljanja  o  maščevanju. Naj bosta ta želja in potreba šetako močni, se zelo  hitro zapletem v " ekonomijo " realizacije maščevanja. Prva " past " pri razmišljanju o maščevanju je, da sem s tem postavljen v situacijo, da se mi v realizaciji tega zelo lahko dogodi, da bom iz  agresorja naredil za ljudi ( sodni senat ) simpatično žrtev.
Druga stvar, ki pa me  vzpodbudi k temu, da se maščevanja ne lotim paje spoznanje, da lahko z njim dosežem ravno  to, kar si najmanj želim - to , da me  maščevanje ( lahko tudi za celo življenje ) poveže s človekom, za katerega si pravzaprav želim in prizadevam, da odide iz mojega življenja.
Kako torej s " takimi " ljudmi v mojem življenju ? Fizično in čustveno jih postavim " ven ", izkušnjo z njimi pa sprejmem kot lekcijo življenja in kot učenje o tem koga bom v  bodoče sprejemal v svoje življenje in koga ne.

Sam sodim med tiste  vrste ljudi, ki  zagovarjajo izkušnjo, da en  pravi človek v mojem življenju odtehta vso tisto silno množico prijateljev in kolegov okrog mene. Ampak to je že stvar osebnih opredelitev..in drugih stvari.

Lilith, tisto sedenje na štoru mi ni nič kaj koristilo - le vuka sem se nalezel. Grin
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #39 - 17.05.2004 at 11:10:00
 
Toni_Zamene wrote on 17.05.2004 at 10:49:25:
Prva " past " pri razmišljanju o maščevanju je, da sem s tem postavljen v situacijo, da se mi v realizaciji tega zelo lahko dogodi, da bom iz  agresorja naredil za ljudi ( sodni senat ) simpatično žrtev.


To je tudi moja izkušnja, ja. Undecided

Quote:
Druga stvar, ki pa me  vzpodbudi k temu, da se maščevanja ne lotim paje spoznanje, da lahko z njim dosežem ravno  to, kar si najmanj želim - to , da me  maščevanje ( lahko tudi za celo življenje ) poveže s človekom, za katerega si pravzaprav želim in prizadevam, da odide iz mojega življenja.


Se mi zdi, da vem o čem govoriš. Sem kak mesec nazaj brala, kako je oče enega tipa, ki je spolno nadlegoval njegovo hčerko na bazenu, premlatil.
Tip pa ga je šel tožit in zdaj po več letih naj bi mu izplačal bajno odškodnino. Mislim. Angry Ogabno.

Quote:
Kako torej s " takimi " ljudmi v mojem življenju ? Fizično in čustveno jih postavim " ven ", izkušnjo z njimi pa sprejmem kot lekcijo življenja in kot učenje o tem koga bom v  bodoče sprejemal v svoje življenje in koga ne.



Ok, ključno vprašanje: kako čustveno postaviš osebo ven?
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Zločin in kazen
Reply #40 - 17.05.2004 at 11:16:31
 
Toni_Zamene wrote on 17.05.2004 at 10:49:25:
se zelo  hitro zapletem v " ekonomijo " realizacije maščevanja. Prva " past " pri razmišljanju o maščevanju je, da sem s tem postavljen v situacijo, da se mi v realizaciji tega zelo lahko dogodi, da bom iz  agresorja naredil za ljudi ( sodni senat ) simpatično žrtev.
Druga stvar, ki pa me  vzpodbudi k temu, da se maščevanja ne lotim paje spoznanje, da lahko z njim dosežem ravno  to, kar si najmanj želim - to , da me  maščevanje ( lahko tudi za celo življenje ) poveže s človekom, za katerega si pravzaprav želim in prizadevam, da odide iz mojega življenja.
Kako torej s " takimi " ljudmi v mojem življenju ? Fizično in čustveno jih postavim " ven ", izkušnjo z njimi pa sprejmem kot lekcijo življenja in kot učenje o tem koga bom v  bodoče sprejemal v svoje življenje in koga ne.



Toni, tu sem se spomnila nase, tudi jaz kalkuliram z opcijo maščevanje. Čeprav moram pripomnit, da mene nikoli ne spremlja močna želja po maščevanju, razmišljam pa o tej možnosti kot o eni od poti za rešitev  moje težave z določeno osebo. In vedno nekako skalkuliram, da se mi ne splača.

Strinjam se s tabo v tistem delu, da je najbolje te ljudi fizično in čustveno postaviti ven. Le pot je včasih lahko malo daljša, če se nekdo z vsemi štirimi upira, da bi "šel ven".
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #41 - 17.05.2004 at 11:37:01
 
Lilith wrote on 17.05.2004 at 11:10:00:

Ok, ključno vprašanje: kako čustveno postaviš osebo ven?



Zame pomeni to, da te osebe več ne spuščam v moj osebni intimni prostor. Če ta oseba to poskuša doseči na nek posredni način ( vseeno ali s pozitivnim ali negativnim " govorom " ) moram to preprosto " preživeti " in tudi po možnosti kritično pretresti družbo, ki me s tem človekom na nek način povezuje. Kot " kurivo " za ta prehodni čas pa uporabljam vso jezo in bes, ki ga gojim do tega človeka. Jeza in bes mi  dajeta moč, opredelitev in smer, kar pa je nujno, da ne zapadem v občutke krivde in s tem nazaj v prejšnje stanje pasivnosti ali kakorkoli zbolim.

Odkritja v psihosomatski medicini so jasno pokazala, da so npr. občutki krivde močan dejavnik v pojavljanju  psihosomatskih simptomov,medtem ko prisotnost duševno in moralno jasno usmerjenega besa preprečuje pojav tovrstnih simptomov.

Ne vem,če je v   tej  moji pisariji kaj uporabnega..?
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #42 - 17.05.2004 at 12:52:45
 
Toni_Zamene wrote on 17.05.2004 at 11:37:01:
Če ta oseba to poskuša doseči na nek posredni način ( vseeno ali s pozitivnim ali negativnim " govorom " ) moram to preprosto " preživeti " in tudi po možnosti kritično pretresti družbo, ki me s tem človekom na nek način povezuje.

Kot " kurivo " za ta prehodni čas pa uporabljam vso jezo in bes, ki ga gojim do tega človeka.



A lahko razložiš tisti del o družbi, ki me s človekom povezuje?
Pa funkcijo jeze v smislu kuriva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #43 - 17.05.2004 at 13:43:40
 
m wrote on 17.05.2004 at 10:13:51:
Nisem čist ziher, da sva na isti valovni, pa vseeno:
Odlocitve v takih primerih redko potekajo v zavesti, oz. ima ta vcasih v stanju velike vznemirjenosti manj pomembno vlogo. Neposredno zacutit in ozavestit, sta zame dva malo nasprotujoca si pojma, zato gledam na ozavescanje in na delovanje iz sebe iz trenutka in iz mojih trenutnih obcutkov, kot na nasprotujoci si teznji.

Se mi zdi, da is ze sama parkrat omenila svoj mir in nemir, kot indikatorja, kako uspesno resujes nekatere probleme. Jest gledam na to podobno.

Premlevanje je znak nemira, sploh recimo ce ne mores zaradi tega spat. Po drugi strani pa tudi delovanje iz sebe pomeni, da nekoga pocis po gobcu, ker to pac tisti trenutek zacutis v sebi tak nemir in potrebo.

Jeza je krasna stvar, ce rabis nekomu preprecit nadaljevanje necesa, kar ti ne pase, v primeru mascevanja pa navadno nima pomiritvenega ucinka, samo nacin izrazanja nemira se spremeni oz. obrne vase(recimo v premlevanje).

Ce te nekaj ne vznemirja, potem s tem itak ni problema, ce necesa ne mores spremenit, potem vcasih se kako pride prav prisilna pomiritev, recimo v obliki zalosti, ki prepreci, da bi naredil kaksno neumnost, ce ze popravit in spremenit ne morem nicesar.

Revenge is best served cold. Najprej pomiritev, potem (morebitno) mascevanje.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #44 - 17.05.2004 at 14:16:55
 
Lilith wrote on 17.05.2004 at 12:52:45:
A lahko razložiš tisti del o družbi, ki me s človekom povezuje?
Pa funkcijo jeze v smislu kuriva.


Zelo pogosto je lahko človek ,za katerega si želim, da "odide" iz mojega življenja del ,neke širše družbe  skupnih kolegov ali prijateljev. Iz tega razloga sem z lastnim problemom tudi znotraj tega prostora izpostavljen  - nekdo bo zahteval od mene, da v imenu skupine in skupnosti " ne delam iz muhe slona " ; spet nekdo me bo doživel kot, da ustvarjam vzdušje ali - ali, t.j. da izsiljujem, itd. Zame je seveda pomembno, da že od vsega začetka v moj odnos s posameznikom (iz te skupine ) ne vpletam skupine kot celote, še kako pomembno pa je, da si pri sebi odgovorim,  kako je vsak posameznik iz te naše skupine  notranje opredeljen do bistva mojega problema z drugim . Na to si nujno moram odgovoriti, ni pa pametno delati kakršnekoli ankete. Skozi to pozicijo izpostavljenosti si bom tudi jasneje lahko odgovoril na vprašanje kje mi je mesto in kje mi ni, brez da bi ob tem moral koga, ki ni nič kriv in dolžan, po nepotrebnem prizadeti ali ustvarjati situacijo   zamere.
Takšne situacije nam dajejo "možnosti" in vzpodbude, da tudi naprej iščemo svojo psihološko družino.

Jeza kot "kurivo " ima v takšnih situacijah zelo velik pomen. Daje nam zagotovilo, da bomo, če je ne bomo na  silo utišali, dokončali to, kar smo dolžni sebi - pred seboj uspešno zagovarjati sebe, ker v tem zagovoru se namreč hitro prikradejo občutki krivde z raznimi očitki do "naših posebnosti ".
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 10