Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 10
(Read 32929 times)
bp
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #45 - 17.05.2004 at 20:05:27
 
Toni_Zamene wrote on 17.05.2004 at 14:16:55:
Jeza kot "kurivo " ima v takšnih situacijah zelo velik pomen. Daje nam zagotovilo, da bomo, če je ne bomo na  silo utišali, dokončali to, kar smo dolžni sebi - pred seboj uspešno zagovarjati sebe, ker v tem zagovoru se namreč hitro prikradejo občutki krivde z raznimi očitki do "naših posebnosti ".

Zdaj pa jest ne razumem tega.

Jeza vsaj mene kar hitro prime, pa me tudi relativno hitro (navadno kar sama) mine (nemir in zamera pa niti priblizno tako hitro).  Tako da bi jo moral, ce bi jo zelel obdrzat, namerno vzpodbujat ali celo stopnjevat v bes.

Jeza je sicer mocan mobilizator in zna razbit tudi kaksen vedenjski vzorec, ampak ima tudi visoko ceno, ki se jo placuje tudi z dusevnim zdravjem in slabsimi odnosi z okolico, ce prevzema funkcijo obrambnih mehanizmov. Sploh pa ni ravno najboljse sredstvo za dviganje samopodobe. Lahko je scit ki prestreze udarec ni pa zid ki bi zdrzal daljsi koordiniran napad.
Jeza je v odnosu custveni ekvivalent protinapadu v spopadu. Spodbujat pa jo ima smisel takrat, ko je treba ze enkrat koncat pretirano umikanje ali zapiranje ali narediti preboj v odnosu.

Jezo uspem utisat na silo, samo ce se zavem, da bodo posledice mojih dejanj naredile meni veliko skodo, namesto koristi. Potem me se nekaj casa grize in bi mi prav prisla katarza. Ampak ta katarza je lahko moja zmaga oz. dosezek tudi na kaksnem sorodnem podrocju ali situaciji. Mascevanje pa je nekaj drugega, je bistveno bolj obveza in nacelna rec, pri meni prej povezana z obsojanjem, prezirom in zanicevanjem kot z jezo.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #46 - 17.05.2004 at 20:33:47
 
Toni_Zamene wrote on 17.05.2004 at 14:16:55:
Jeza kot "kurivo " ima v takšnih situacijah zelo velik pomen. Daje nam zagotovilo, da bomo, če je ne bomo na  silo utišali, dokončali to, kar smo dolžni sebi - pred seboj uspešno zagovarjati sebe, ker v tem zagovoru se namreč hitro prikradejo občutki krivde z raznimi očitki do "naših posebnosti ".


Kako jaz to razumem.
Torej, v kulturi vseobsegajoče ljubezni in sprejemanja sem nam hitro lahko zgodi, da se (ob izdatni pomoči drugih) kar hitro pričnemo samospraševati...kaj pa če sem jaz kaj kriv, da je bil oni slab do mene. In pričnemo pozabljati na dejstvo, da nič ne opravičuje tega, da je nekdo "slab" do nas. In jeza, ki jo namenoma negujemo, nam prevetivno preprečuje, da bi odgovornost pripisali sebi.
Toni? Približno tako?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zločin in kazen
Reply #47 - 18.05.2004 at 00:48:51
 
Lilith wrote on 17.05.2004 at 20:33:47:
...kaj pa če sem jaz kaj kriv

gape wrote on 05.09.2002 at 02:31:41:
Krivda je primerna beseda, ki pokrije vse različne načine, s katerimi se odzivamo na našo senco: zavrnitev, zanikanje, gnus, strah, sovraštvo, beg itd.  
Krivda je način, kako ego reče: "Pojdi stran, nisi mi všeč, ti nisi jaz." Z drugimi besedami: "Živjo senca."  
Krivda ponavadi spremlja neprijetne občutke, medtem ko se želimo čim bolj odmakniti od vira neugodja, ki ga ego doživlja kot nekaj izven nas. Zakaj je temu tako? Razlog, zakaj je senca tako neprijetna, je, ker ego obstaja samo kot nasprotje sence. Krivda služi kot orodje za ločevanje med egom in senco.  
(v senci je ravno tako višji jaz?)
Nekoga krivimo, kadar nam kaže del naše sence. To storimo zato, ker nam ogroža našo identiteto in ego potrebuje okrepiti občutek ločenosti od sence. Tudi kadar s svojim vedenjem pokažemo senco nekomu drugemu, se za to obtožujemo. Kmalu se ujamemo v igro obtoževanja, ker se obtožujemo.
čutimo krivdo, ko zanikamo del našega Pravega Jaza, ki je del nas.
Krivda, ki jo čutiš, je tvoje lastno zanikanje, da si zmožen oz. si že storil tako dejanje nekomu drugemu oz. samemu sebi.

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #48 - 18.05.2004 at 06:53:46
 
Lilith wrote on 17.05.2004 at 20:33:47:
Kako jaz to razumem.
Torej, v kulturi vseobsegajoče ljubezni in sprejemanja sem nam hitro lahko zgodi, da se (ob izdatni pomoči drugih) kar hitro pričnemo samospraševati...kaj pa če sem jaz kaj kriv, da je bil oni slab do mene. In pričnemo pozabljati na dejstvo, da nič ne opravičuje tega, da je nekdo "slab" do nas. In jeza, ki jo namenoma negujemo, nam prevetivno preprečuje, da bi odgovornost pripisali sebi.
Toni? Približno tako?


Lilith, ko govorim o jezi kot " kurivu " jo pojmujem v širšem smislu - na nek način v spogledovanju z besom, v psihološkem pogledu pa kot povzročeno z globljimi strukturami naše osebnosti , kot neke vrste notranje vznemirjenje , opomin in prostest našega Selfa, da z našo notranjo duševno ekonomijo na relaciji jaz ( individualna identiteta ) - drugi ( identiteta množice ) nekaj ni v redu. Pogosto v teh primerih gre za grožnjo izgubo individualne identitete in pritiska s strani množične identitete po samozanikanju ( beri: podrejanju množici ).
Mislim, da na pojav te jeze pravzaprav nimamo nekega posebnega vpliva - to  jezo  bi poimenoval "pametna jeza ali pametni bes ", ker je njen  cilj : prvo opozorilo, da nekaj v naših odnosih ni v redu ( da nekje nastaja škoda in smo ogroženi ); drugo pa pomeni naravno vzpodbudo, da "sodelujemo" v samoregulacijskem procesu naše psihe, da na novo uredi odnose med našo individualno suverenostjo in pritiski množice, ki se vedno reprezentirajo skozi občutke krivde.
Jaz tega procesa ne razumem kot nek postopek samovaranja, v katerem bi prisotno jezo zlorabljal kot potrditev za moj prav v odnosu do nekoga drugega ampak kot del naravnega mehanizma ločevanja individuuma od   črede. Seveda pa  moramo biti za to pripravljeni  plačati tudi svojo  ceno, kar pomeni, da stoji za tem vedno neka  določena odločenost, neko širše stališče do sveta in  odgovornejši odnos do našega individualnega življenja.

Lilith, tako nekako jaz to vidim.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #49 - 18.05.2004 at 08:18:52
 
Toni_Zamene wrote on 18.05.2004 at 06:53:46:
Lilith, ko govorim o jezi kot " kurivu " jo pojmujem
...
kot neke vrste notranje vznemirjenje , opomin in prostest našega Selfa, da z našo notranjo duševno ekonomijo na relaciji jaz ( individualna identiteta ) - drugi ( identiteta množice ) nekaj ni v redu. Pogosto v teh primerih gre za grožnjo izgubo individualne identitete in pritiska s strani množične identitete po samozanikanju ( beri: podrejanju množici ).
Mislim, da na pojav te jeze pravzaprav nimamo nekega posebnega vpliva - to  jezo  bi poimenoval "pametna jeza ali pametni bes ", ker je njen  cilj : prvo opozorilo, da nekaj v naših odnosih ni v redu ( da nekje nastaja škoda in smo ogroženi ); drugo pa pomeni naravno vzpodbudo, da "sodelujemo" v samoregulacijskem procesu naše psihe, da na novo uredi odnose med našo individualno suverenostjo in pritiski množice, ki se vedno reprezentirajo skozi občutke krivde.
Jaz tega procesa ne razumem kot nek postopek samovaranja, v katerem bi prisotno jezo zlorabljal kot potrditev za moj prav v odnosu do nekoga drugega ampak kot del naravnega mehanizma ločevanja individuuma od   črede. .


Smiley
Ful dobro napisano.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Zločin in kazen
Reply #50 - 18.05.2004 at 08:33:54
 
Toni_Zamene wrote on 18.05.2004 at 06:53:46:
Lilith, ko govorim o jezi kot " kurivu " jo pojmujem v širšem smislu - na nek način v spogledovanju z besom, v psihološkem pogledu pa kot povzročeno z globljimi strukturami naše osebnosti , kot neke vrste notranje vznemirjenje , opomin in prostest našega Selfa, da z našo notranjo duševno ekonomijo na relaciji jaz ( individualna identiteta ) - drugi ( identiteta množice ) nekaj ni v redu. Pogosto v teh primerih gre za grožnjo izgubo individualne identitete in pritiska s strani množične identitete po samozanikanju ( beri: podrejanju množici ).


Niti to ne drži čist tako.

Ni ful dobro napisano

Grin Grin Grin Grin Grin Grin

P.S Čakam, da te na mojo izjavo popade zdrav-kreativen-ustvarjalen bes.... Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #51 - 18.05.2004 at 08:38:10
 
Gru Gru wrote on 18.05.2004 at 08:33:54:
Niti to ne drži čist tako.

Ni ful dobro napisano



SAj veš, da lahko doživiš kot dobro samo tisto, kar prepoznaš za "pravo stvar"...iz sebe ven...ker tudi sam doživljaš tako. Wink
Očitno ti ne doživljaš tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Zločin in kazen
Reply #52 - 18.05.2004 at 08:43:08
 
Ma kar jest vem, je to da se človek spreminja.

in kar te danes ujezi, ni nujno da te jutri ali celo čez pet minut. Navadno, te nekaj jezi in dokler tega ne predelaš, te bo vedno jezilo.

Vem, ni nujno, ampak zdravi razvoj človeka pelje v mirno starost, v to da se čim manj jezi. Če ubere obratno pot, ne bo dolgo živel, in velika verjetnost je da postane "živčna razvalina".

Zdej te dni berem Fukojamca, kattastrofalni podatki. 10% američanov nujno jemlje antidepresive
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #53 - 18.05.2004 at 08:58:28
 
Gru Gru wrote on 18.05.2004 at 08:43:08:
Vem, ni nujno, ampak zdravi razvoj človeka pelje v mirno starost, v to da se čim manj jezi. Če ubere obratno pot, ne bo dolgo živel, in velika verjetnost je da postane "živčna razvalina".



A veš, da se mi ljudje, ki živijo odmaknjeno, izolirano, zdijo vedno bolj "zdravi"? Pa čeravno bi kdo dejal, da je zdravo imeti čim več odnosov itd....samo mislim, da je point v tem , da izbiraš le ljudi iz svoje psihološke družine....in če jih na svetu ni prav veliko...pol je boljše, da se držiš bolj zase.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #54 - 18.05.2004 at 09:15:47
 
Gru Gru wrote on 18.05.2004 at 08:43:08:
.... kattastrofalni podatki. 10% američanov nujno jemlje antidepresive

Ce ima toni prav, potem je lahko vzrok temu tudi tlacenje jeze namesto upostevanja "njenih" opozoril.

Jest se recimo, odkar sem zamenjal sluzbo, bistveno manj pogosto razjezim.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #55 - 18.05.2004 at 12:56:55
 
Quote:
Jest se recimo, odkar sem zamenjal sluzbo, bistveno manj pogosto razjezim.

bp



To je znak, da boš kmalu doživel živčni zlom Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #56 - 19.05.2004 at 07:51:49
 
Lilith wrote on 18.05.2004 at 08:58:28:
A veš, da se mi ljudje, ki živijo odmaknjeno, izolirano, zdijo vedno bolj "zdravi"? Pa čeravno bi kdo dejal, da je zdravo imeti čim več odnosov itd....samo mislim, da je point v tem , da izbiraš le ljudi iz svoje psihološke družine....in če jih na svetu ni prav veliko...pol je boljše, da se držiš bolj zase.



Mogoče, da se odmakneš ni ravno odgovor, vedno pa moraš imeti/obdržati svoje mnenje, četudi ga vedno ne deliš z drugimi.

Glede maščevanja pa: ne osredotoči se preveč na to. Če ravno dobiš priliko OK, samo drugače je pa takole. Jaz sem jih vedno, ko sem ga kaj sral ali komu škodoval, dobil po buči, ampak ponavadi ne od te osebe ampak čisto od koga/česa drugega.

What goes around comes around.
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #57 - 19.05.2004 at 08:02:02
 
Pa še to, Lilith, ali ločiš med prijatelji in kolegi?

Jaz npr. imam v privat telefonu shranjenih cca 200 ljudi, s katerimi imam dobre odnose in veliko stikov, vendar je od tega mogoče samo 5 prijateljev....
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Zločin in kazen
Reply #58 - 19.05.2004 at 08:59:44
 
goinup wrote on 19.05.2004 at 08:02:02:
Pa še to, Lilith, ali ločiš med prijatelji in kolegi?

Jaz npr. imam v privat telefonu shranjenih cca 200 ljudi, s katerimi imam dobre odnose in veliko stikov, vendar je od tega mogoče samo 5 prijateljev....



Uf, pol imaš pa velik mobitelov račun  Grin Grin Grin
No, mal heca  Grin

Ja, treba bo ločit med kolegi, prijatelj in znanci  Wink
Pa ločiš  ???  Roll Eyes
Vprašam samo zato, ker vidim, da druge učiš kaj so prijatelji kaj pa kolegi, mislim pa, da ne ločiš najbolje  Wink

No, pa da ti še jaz svoj pogled na to napišem.
Prijatelj je samo eden, vsi ostali so kolegi ali pač samo znanci.
Ker njemu lahko zaupaš vse, se o vsem pogovoriš  z njim, kjer naj nebi bilo ovir pri govoru in zaupanju, se pravi, lahko pred njim naglas razmišljaš.

Pet jih imeti, prijateljev  ??? Roll Eyes

Kako že gre oni pregovor : Če veš sam, veš samo ti, če vesta dva, že ve pol sveta, če jih ve več, vedo pa vsi, neki v tem smislu  Wink

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: Zločin in kazen
Reply #59 - 19.05.2004 at 09:18:58
 
Quote:
Ja, treba bo ločit med kolegi, prijatelj in znanci  Wink
Pa ločiš  ???  Roll Eyes
Vprašam samo zato, ker vidim, da druge učiš kaj so prijatelji kaj pa kolegi, mislim pa, da ne ločiš najbolje  Wink

No, pa da ti še jaz svoj pogled na to napišem.
Prijatelj je samo eden, vsi ostali so kolegi ali pač samo znanci.
Ker njemu lahko zaupaš vse, se o vsem pogovoriš  z njim, kjer naj nebi bilo ovir pri govoru in zaupanju, se pravi, lahko pred njim naglas razmišljaš.

Pet jih imeti, prijateljev  ??? Roll Eyes

Kako že gre oni pregovor : Če veš sam, veš samo ti, če vesta dva, že ve pol sveta, če jih ve več, vedo pa vsi, neki v tem smislu  Wink

Wink


Pač poznam več ljudi, za katere vem, da bi mi brez obotavljanja pomagali in so tudi mi pomagali, ko sem pomoč nujno potreboval => prijatelj je oseba, na katero se lahko človek zanese, ji zaupa življenje,... ne vem pa kaj beseda prijatelj pomeni tebi.

Učiti nočem nobenega, povedal sem samo svoje mnenje, po mojih nazorih se mora vsak "naučiti" sam, da bo znal živeti.


Glede takih pregovorov pa samo to: če ti je to "to" potem se jih kar drži, he he, jaz ti lahko iz lastnih izkušenj povem, da v mojem primeru ta ne drži.

Uživaj življenje!
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 10