Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 7910 times)
apostat
Ex Member




Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
28.07.2004 at 11:20:32
 
Ali nekateri psihiatri ponujajo pacientom takšno uteho, da bi poceni ušli občutku krivde, češ da so žrtve bioloških, psiholoških ali socioloških vplivov okolja, ali da so nemočne lutke na bojišču, kjer se spopadajo ono, jaz in nadjaz, da jim poskrbijo alibi in jih rešijo občutke krivde? Zdi se mi, da nekateri ljudje klonejo pod pritiskom individualnopsiholoških tez - napačno razumljenih in zlorabljenih, da se nevrotični fatalizem včasih sklicuje tudi na tisto, kar so iz njega v otroštvu naredili vplivi vzgoje in okolja, kako so zanj postali usodni itd. Morda se z vsem tem hočejo ti ljudje odkupiti za svoje značajske šibkosti? Te šibkosti jemljejo kot nekaj danega, namesto da bi v njih videli nalogo za svojo dodatno vzgojo in samo vzgojo. Recimo, da si nekdo sam v naprej postavi diagnozo in se skuša sam najti v različnih gradivih, kjer se ukvarjajo s psihopatologijo, samo da skuša opravičiti svoj položaj in se postavlja v vlogo pasivne žrtve, češ da je vse izgubljeno in da si ni sam kriv za svojo duševno razrvano stanje, da je pač tak, kakršen že je, ker mu je bila usoda neprizanesljiva...

Freud je govoril o pridobitvi bolezni kot o drugotnem bolezenskem motivu: da pacient skuša s svojimi simptomi obvladati okolico, navezati koga nase - njegov simptom postane orožje, s katerim npr. terorizira svojce (grožnja ali izsiljevanje s samomorom).  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #1 - 28.07.2004 at 11:39:21
 
apostat wrote on 28.07.2004 at 11:20:32:
Ali nekateri psihiatri ponujajo pacientom takšno uteho, da bi poceni ušli občutku krivde, češ da so žrtve bioloških, psiholoških ali socioloških vplivov okolja, ali da so nemočne lutke na bojišču, kjer se spopadajo ono, jaz in nadjaz, da jim poskrbijo alibi in jih rešijo občutke krivde? Zdi se mi, da nekateri ljudje klonejo pod pritiskom individualnopsiholoških tez - napačno razumljenih in zlorabljenih, da se nevrotični fatalizem včasih sklicuje tudi na tisto, kar so iz njega v otroštvu naredili vplivi vzgoje in okolja, kako so zanj postali usodni itd. Morda se z vsem tem hočejo ti ljudje odkupiti za svoje značajske šibkosti? Te šibkosti jemljejo kot nekaj danega, namesto da bi v njih videli nalogo za svojo dodatno vzgojo in samo vzgojo. Recimo, da si nekdo sam v naprej postavi diagnozo in se skuša sam najti v različnih gradivih, kjer se ukvarjajo s psihopatologijo, samo da skuša opravičiti svoj položaj in se postavlja v vlogo pasivne žrtve, češ da je vse izgubljeno in da si ni sam kriv za svojo duševno razrvano stanje, da je pač tak, kakršen že je, ker mu je bila usoda neprizanesljiva...


Ja, če se samo diagnosticira, nič pa ne naredi za rekonstrukcijo svoje osebnosti, potem to res smrdi po begu pred odgovornostjo.

apostat wrote on 28.07.2004 at 11:20:32:
Freud je govoril o pridobitvi bolezni kot o drugotnem bolezenskem motivu: da pacient skuša s svojimi simptomi obvladati okolico, navezati koga nase - njegov simptom postane orožje, s katerim npr. terorizira svojce (grožnja ali izsiljevanje s samomorom).  Undecided


Temu se pa reče sekundarna korist bolezni...sploh če ne govorimo o samomoru, pač pa o boleznih, za katere pacient zavestno ni kriv. Korist v tem smislu, da ima poseben status zaradi svoje bolezni. In prav te sekundarne koristi so včasih razlog, da se pacient tudi skozi terapijo(v katero gre zavestno, da bi se stanje izboljšalo) na nezavednem nivoju še dolgo oklepa svojih simptomov.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #2 - 28.07.2004 at 11:54:12
 
Khm, exo, a govoriš o sebi?

Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #3 - 28.07.2004 at 21:58:25
 
X wrote on 28.07.2004 at 11:54:12:
Khm, exo, a govoriš o sebi?




Čeglih bi pisal o sebi, vedi, da tega ne bi objavljal na celotnem forumu, še manj pa tebi, pravzaprav tebi ne bi še v sanjah ne bi govoril osebnih reči, ker sem si ustvaril sorazmerno negativno mnenje o tebi, pa to iz ene take nič kaj bleščeče informacije, ki sem jo izvedel o tebi, da se ti še šajna ne, kaj, čeprav nimam nič proti tebi - vsekakor pa je v vsakem našem postu odraz tudi dela naše osebnosti, svojstven pečat, zakaj smo se odločili odprti določen topik, svojim razmišljanjem dodamo svoj pečat, sicer ne bi odpirali tem, ki nas ne bi pritegnile. Tudi tvoje vprašanje v tej rubriki veliko pove o tebi,  ker se razkrivaš.  Torej bi si moral postaviti sam sebi taisto vprašanje, preden razčlenjuješ druge...  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
inkvizicija
Guest




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #4 - 28.07.2004 at 23:01:59
 
Exo, a to zadnje, kar si napisal, a govoriš o sebi?
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #5 - 29.07.2004 at 08:01:16
 
Ja, pa res, exo, tudi tole zadnje kar si napisal... a pišeš o sebi?
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #6 - 29.07.2004 at 08:05:34
 
apostat wrote on 28.07.2004 at 21:58:25:
ker sem si ustvaril sorazmerno negativno mnenje o tebi, pa to iz ene take nič kaj bleščeče informacije, ki sem jo izvedel o tebi, da se ti še šajna ne,


Ah, informacije, Exo še vedno zbira informacije, pa če so verodostojne ali ne, saj je iz njih možno narediti neverjetno zgodbico in udariti z njo, ko zmanjka argumentov  Wink

Exo, pa ti res  misliš, da ti še kdo kaj verjame?
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #7 - 29.07.2004 at 16:19:21
 
lola wrote on 29.07.2004 at 08:05:34:
Ah, informacije, Exo še vedno zbira informacije, pa če so verodostojne ali ne, saj je iz njih možno narediti neverjetno zgodbico in udariti z njo, ko zmanjka argumentov  Wink

Exo, pa ti res  misliš, da ti še kdo kaj verjame?


O čem govoriš? Kake zgodbice, uh, si ga mimo vsekala, tako kot Inkvizitor in X.... No, pa ne bom več komentiral, če vam je tako bolj všeč, če se vpičite v vsak moj post, ki nima nobene veze s tem, kar mi naprej mečete... Lilith je lepo odgovorila na moj post, za vas pa nimam pojma, kaj hočete?  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
inkvizicija
Guest




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #8 - 29.07.2004 at 20:31:32
 
apostat wrote on 29.07.2004 at 16:19:21:
za vas pa nimam pojma, kaj hočete?  ???


Ja, kruha in iger.  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #9 - 29.07.2004 at 21:13:14
 
Quote:
Ja, kruha in iger.  Grin


Juh, komaj čakam, da izvem kaj več od tvojega zgodovinskega ozadja skupaj z Lolo in X-om. Ta post res namiguje na to, da sem vam skoz za petami, kako sem lahko tako slep, zares imate pozorna očesa, hvala za opozorilo, da sam nisem vedel, da sem hotel čimveč izvleč iz vas, nakar bi vas s temi informacijami izsiljeval in mastno služil, zdaj pa je splaval po vodi moj načrt, ker ste me dobili in z vašo nadčutno zaznavo zaznali, da se nešto zbiva v moji glavi, prekrižali vse načrte, še sam nisem vedel, da nekaj naklepam, to vi znate boljše od mene, ker me poznate..... še sreča, da ste me  pravi čas ujeli, potem ne vem, kaj bi bilo, morda bi sabotiral Gape forum, če ne bi bilo vas in mi vse to preprečili....  Tongue

Ni že postalo malo dosadno to, da mi skoz bingljate za petami in da se obregnete ob vsak moj post, če vam bo lepše, kar, saj veš kako pravijo, da ima vsak prašič svoje veselje, posebno palijo na kukuruz, kmalu bo zrela...  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
inkvizicija
Guest




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #10 - 30.07.2004 at 06:36:16
 
Ha, ha, ha.... Z veseljem bi ti povedal, samo se bojim, da to ne bi bilo primerno za tvoja nedolžna ušesca. Svet je tako in tako že preveč krut in sprijen, da bi te moril še s kakimi mojimi (našimi) resničnimi zgodbicami. Lahko pa ti namignem: z lolo in X-om se nismo spoznali pri maši.

By the way: ti ni postalo že dosadno, da nam skoz bingljaš za petami in čakaš na vsak naš post, iz katerega boš lahko naredil senzacijo? No, če ti je lepše, kar, saj veš kako pravijo, da ima vsak prašič svoje veselje, posebno palijo na kukuruz, kmalu bo zrela.... kolikor vem, prašičev na ptujsko-ormoškem koncu ne manjka.  Grin Tongue

Uh, odgovoril sem si na vprašanje, ki sem ti ga zastavil v tem topicu dva dni nazaj. Pa sem bil prepričan, da s pisanjem tukaj ne izveš nič novega.  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #11 - 30.07.2004 at 07:39:37
 
apostat wrote on 29.07.2004 at 16:19:21:
No, pa ne bom več komentiral, če vam je tako bolj všeč, če se vpičite v vsak moj post, ki nima nobene veze s tem, kar mi naprej mečete...


Kako nima veze? Saj smo te lepo vprašali ali v prvem postu govoriš o sebi. Če ti ni jasno, kaj smo mislili, potem še enkrat preberi lasten tekst na naslednji način:

Exo pravi:

"Ali nekateri psihiatri ponujajo pacientom - recimo meni - takšno uteho, da bi poceni ušel občutku krivde, češ da sem žrtev bioloških, psiholoških ali socioloških vplivov okolja, ali da sem nemočna lutka na bojišču, kjer se spopadajo ono, jaz in nadjaz, da mi priskrbijo alibi in me rešijo občutka krivde? Zdi se mi, da klonem pod pritiskom individualnopsiholoških tez - napačno razumljenih in zlorabljenih, da se nevrotični fatalizem včasih sklicuje tudi na tisto, kar so iz mene v otroštvu naredili vplivi vzgoje in okolja, kako so zame postali usodni itd. Morda se z vsem tem hočem odkupiti za svoje značajske šibkosti? Te šibkosti jemljem kot nekaj danega, namesto da bi v njih videl nalogo za svojo dodatno vzgojo in samo vzgojo. Recimo, da si sam vnaprej postavim diagnozo in se skušam sam najti v različnih gradivih, ki se ukvarjajo s psihopatologijo, samo da skušam opravičiti svoj položaj in se postavljati v vlogo pasivne žrtve, češ da je vse izgubljeno in da si nisem sam kriv za svojo duševno razrvano stanje, da sem pač tak, kakršen sem, ker mi je bila usoda neprizanesljiva...

Freud je govoril o pridobitvi bolezni kot o drugotnem bolezenskem motivu: da pacient, recimo jaz, skušam s svojimi simptomi obvladati okolico, navezati koga nase - moj simptom postane orožje, s katerim npr. teroriziram soforumaše (grožnja ali izsiljevanje z odhodom s foruma)."

Ne vem od kod ti občutek paranoje, da ti vsi nekaj sledimo in ti hočemo žalega (ko pa smo vsi tak fajn ljudje), ampak čisto resno: ko sem prebral prvi post, sem dobil močan občutek, da govoriš o sebi (saj vemo, da fraza "nekateri ljudje pravijo" v resnici pomeni "jaz tako pravim"), zato sem te vprašal, če je to res.

A je?
Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #12 - 30.07.2004 at 08:02:46
 
lola wrote on 29.07.2004 at 08:05:34:
Ah, informacije, Exo še vedno zbira informacije, pa če so verodostojne ali ne, saj je iz njih možno narediti neverjetno zgodbico in udariti z njo, ko zmanjka argumentov  Wink

Exo, pa ti res  misliš, da ti še kdo kaj verjame?



Jaz pa mislim, d aje še kar dosti takšnih, ki mu verjamejo  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #13 - 31.07.2004 at 17:27:24
 
x, lola, inkvizicija in podobni kalibri, nikar me ne sprašujte osebnih stvari, ker se o tem ne mislim pogovarjati ... toliko pa me ze ja poznate, da bi vam bilo lahko to jasno... pod drugo, ce me mislite zaslisevati, mi posljite pm ali odprite nov topik pod Drugo, jaz tu ne mislim nic vec komentirati, ker se ne navezujete na topikk....
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Duš. bolezen beg pred odgovornostjo?
Reply #14 - 31.07.2004 at 17:44:36
 
Quote:
By the way: ti ni postalo že dosadno, da nam skoz bingljaš za petami in čakaš na vsak naš post, iz katerega boš lahko naredil senzacijo?


bingljam za tabo oz. vami, žal nisem toplovodarske sorte tip, da bi me vidva z X-om posebaj zanimala. Lola pa bi mi bila lahko mati.....(ampak se baje še skoz dobro zvijata z Lilith po diskotekah in delata konkurenco najstnicam in ostalemu mladežu, ki še niso prekoračli magične meje 30 let, hi hi  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3