Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 ... 16
(Read 65302 times)
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #135 - 29.11.2004 at 23:21:11
 
Izvlečki iz pisma, ki ga je 4. aprila 1933 poslal Stalinu Mihail Šolohov, pisec Tihega Dona.(Črna knjiga o komunizmu. Se nanaša na veliko lakoto iz let 1932-33, ki je opisana pod #84 in #85)

Tovariš Stalin!

Okrožje Vešenski, tako kot številna druga na severnem Kavkazu, ni izpolnilo načrta oddaje žita, toda ne zaradi kake kulaške sabotaže, temveč zaradi slabega partijskega vodenja ...
Lani decembra je regionalni partijski komite poslal » pooblaščenca« , tovariša Ovčinikova, da bi » pospešil« kampanjo oddaje pridelkov. Ta je ukazal naslednja ukrepa: 1) zaseči vse razpoložljivo žito, vštevši predujem«, ki ga je dala uprava kolhoza kolhoznikom za prihodnjo setev; 2) porazdeliti po družinah količino pridelka, ki ga vsak kolhoz dolguje državi. Kakšni so bili rezultati teh ukrepov? Ko so uvedli rekvizicije, so začeli kmetje skrivati in zakopavati žito. Zdaj pa nekaj besed o številčnih rezultatih teh zaplemb. » Najdeno« žito: 5930 stotov [...]. In zdaj nekaj o metodah, ki so jih uporabljali, da bi dobili teh 593 ton, od katerih je bilo nekaj zakopanih [...] od leta 1918!
Metoda mraza [...]. Kolhoznika slečejo in ga » postavijo na hladno«, popolnoma golega v skedenj. Pogosto so » postavljali na hladno« cele brigade kolhoznikov.
Metoda vročine. Noge kolhoznikov in robove kril kolhoznic polijejo s petrolejem in jih zažgejo. Potem pogasijo plamen in začnejo znova [...].
V kolhozu Napolovski je neki Plotkin, » pooblaščenec« okrožnega komiteja, silil kolhoznike, ki so jih zasliševali, da so legali na razžarjeno peč, in jih je potem » hladil« tako, da jih je dal gole zapirati v skedenj [...].
V kolhozu Lebjaženski so postavili kolhoznike pred zid, kakor da jih nameravajo postreliti [...].
Lahko bi našteval v neskončnost take primere. To niso » zlorabe«, ne, to je sedanja metoda zbiranja žita [...].
Če se Vam zdi, da je moje pismo vredno pozornosti centralnega komiteja, pošljite vendar semkaj prave komuniste, ki bodo dovolj pogumni, da bodo razkrinkali vse, ki so v tem okrožju zadali smrtni udarec ustanavljanju kolhozov [...].Vi ste naše edino upanje.
Vaš Mihail Šolohov, (Predsedniški arhiv, 45/1/827/7-22)

In Stalinov odgovor Mihailu Šolohovu 6. maja 1933.

Dragi tovariš Šolohov,

prejel sem Vaši pismi. Pomoč, za katero ste zaprosili, je zagotovIjena. Poslal sem tovariša Škirjatova, da bi uredil zadeve, o katerih mi govorite. Prosim vas, da mu pomagate. Tako torej. [/b]Toda[/b], tovariš Šolohov, to ni vse, kar sem Vam hotel povedati. V resnici Vaši pismi dajeta podobo, ki bi jo jaz označil za neobjektivno, in v tem smislu bi Vam rad napisal nekaj besed.
Zahvalil sem se Vam za Vaši pismi, ki razkrivata majhno bolezen našega aparata, namreč da se nekateri naši partijski funkcionarji v dobri veri, da razorožujejo naše sovražnike, znašajo nad našimi prijatelji in lahko, odkrito povedano, postanejo sadistični. Toda te pripombe ne pomenijo, da se POPOLNOMA strinjam z Vami. Vi vidite ENO plat stvari in je ne vidite slabo. Toda to je samo ena plat stvari. Da se ne bi motili v politiki - in Vaši dve pismi nista literatura, ampak čista politika -,je treba znati videti DRUGO plat resničnosti. In druga plat je ta, da so spoštovani poljedelci Vašega okraja - in ne samo Vašega - stavkali, sabotirali in bili pripravljeni puščati delavce in Rdečo armado brez kruha! Dejstvo, da je bila ta sabotaža neslišna in na videz miroljubna  (brez prelivanja krvi), nič ne spremeni zadeve, da so namreč spoštovani poljedelci z vojno spodkopavali sovjetsko oblast. Z vojno na smrt, dragi tovariš Šolohov!
Te podrobnosti seveda ne upravičujejo zlorab, ki so jih po Vaših trditvah zagrešili naši funkcionarji. In krivci bodo morali odgovarjati za svoje ravnanje. Toda jasno kakor beli dan je, da naši spoštovani poljedelci niso nedolžne ovčice, kakor bi pomislil človek, ki bere Vaši pismi. Imejte se dobro. Stiskam Vam roko. Vaš J. Stalin.« (Predsedniški arhiv, 3/61/549/194)

Quote:
Še vedno ne razumeš. Biti ovca je osnovna potreba povprečnega človeka. Ljudje na splošno niti ne zmorejo zamenjati vzroka in posledice, ker njihov domet sploh ne seže tako daleč. Ovce so zato, da blejajo.

Stalin o ovcah, Miro o ovcah vendar se že iz teh dveh pisem vidi, da si ljudje niso prav nič želeli postati ovce. Nasprotno. Če so že dajali videz pokornosti je bilo to samo zaradi preživetja. Hoteli so samo preživeti in nikakor niso mogli dojeti zakaj neki naj bi kar naenkrat oddajali ves pridelek, kar jim je bilo pod ruskim carjem prihranjeno. Kmetje so se upirali kolektivizaciji in se spopadali z rdečimi gardisti, ki so prišli plenit pridelke, in se potem zatekli v gozdove. Da bi jih izbezali na plano se GPU(prednik NKVD) ni pomišljala požgati tudi cel gozd (npr. tudi velikosti celega Rožnika v Ljubljani). Lakota je dobila takšne razsežnosti, da so ljudje umirali tudi na ulicah mest, drugi pa so zaradi vsakdanjosti tega pojava, brezbrižno hodili mimo. Primeri kanibalizma so bili tako pogosti, da je vlada natisnila plakat na katerem je pisalo: “Pojesti svojega otroka je barbarsko dejanje”. Cinizem, ki si ga je težko zamisliti.


Ti dve pismi lepo prikažeta delovanje komunistov in njihovo terminologijo. Kritika, ki je prihajala od “zunaj” je bila ovržena z nekaj preprostimi frazami, kritika pa obravnavala kot nevednega tepčka, ki ne razume “globine” višjih ciljev. Namreč kritika je naletela na “Toda”, “Vi vidite samo eno plat zadeve”,” stvari ne vidite objektivno”, “strinjam se z vami AMPAK...”, “Treba je videti tudi drugo stran” in seveda poudarjanje nevarnosti sabotaž “razrednih sovražnikov”. Stalin omenja vojno, čeprav je bilo mirnodobsko obdobje, izmikanje oddajanja pridelkov s strani kmetov je za njega vojna in kmetje sovražniki države. Stalin je iz več tisoč km oddaljene Moskve prepričeval Šolohova, kako on ne vidi stvari pravilno in njegovi  pismi (napisal je dve) proglasil za “politična”, čeprav sta v glavnem samo opozarjali na tragedijo. Dejstva ga niso zanimala, ker je sledil višji ideji, ki ji je bil pripravljen žrtvovati na milijone življen. Podajanje dejstev, če niso bila “prijetna” so bila za komuniste vedno “politična” (proti)propaganda seveda povezana z “napačnimi pogledi na stvari” in najbolj pogosto označena za sovražno dejanje. Šolohov je celo pokazal veliko ponižnost do Stalina z: ”Vi ste naše edino upanje”.
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Oktobrska revolucija
Reply #136 - 29.11.2004 at 23:30:17
 
Quote:
Vsaka revolucija je krvava. In vedno revolucijo začnejo tisti, ki so v podrejenem položaju, tisti, ki so izkoriščani, ali se imajo za izkoriščane in poniževane.

Tale s Hitlerjem je pa malo absurdna.

Zakaj se ti zdi absurdna? Saj prav velike razlike med naprimer Hitlerjem in Stalinom res ni videti, oba sta bila zločinca prve klase, le da je bil Hitler morda malo bolj nor in malce večji idealist in je verjetno res verjel v svoje poslanstvo in boljšo prihodnost za svoj narod.

Večinsko podporo ljudskih množic je dobil celo na javnih in svobodnih volitvah, ker so se te iste množice v bedi takratnega povojnega časa ravno tako počutile izkoriščane in zaničevane in so prav hlepele po nekom, ki bi jim spet povrnil poteptani ponos.

Seveda pa cilj ne opravičuje sredstev, zato sta oba zgoraj omenjena, pa še kateri iz iste druščine, še vedno enako zločinca, kar je več kot očitno, le na stvar je treba pogledati objektivno in brez vpliva ideologij, s katerimi so nam desetletja prali možgane.

Mimogrede, revolucij ne začnejo poteptane množice, ampak podjetni povzpetniki (ki večinoma niti niso izmed poteptanih) in ki množice le izkoristijo kot sredstvo za svoje ambiciozne cilje.

Tako je bil ambiciozni Lenin (oče je bil šolski inšpektor, mati pa iz bogate družine veleposestnika ter zdravnika) v odločilnem trenutku lansiran s strani zahodnih sil, ki so ga v blindiranem vagonu iz Švice pretihotapile v Rusijo, ker so imele z njim določene načrte in sklenjen dogovor, da bo po uspešnem prevratu Rusijo umaknil iz vojne. Tok zgodovine pa se je (kot vedno) obrnil po svoje, ker je sifilitični Lenin prekmalu umrl, krvoločni in paranoični Stalin pa vskočil in počistil vse naokoli ter s trdo roko zavladal še bolj poteptanim množicam.


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #137 - 30.11.2004 at 08:14:08
 
Bardo_Thodol wrote on 29.11.2004 at 23:30:17:
Zakaj se ti zdi absurdna? Saj prav velike razlike med naprimer Hitlerjem in Stalinom res ni videti, oba sta bila zločinca prve klase, le da je bil Hitler morda malo bolj nor in malce večji idealist in je verjetno res verjel v svoje poslanstvo in boljšo prihodnost za svoj narod.

Večinsko podporo ljudskih množic je dobil celo na javnih in svobodnih volitvah, ker so se te iste množice v bedi takratnega povojnega časa ravno tako počutile izkoriščane in zaničevane in so prav hlepele po nekom, ki bi jim spet povrnil poteptani ponos.

Seveda pa cilj ne opravičuje sredstev, zato sta oba zgoraj omenjena, pa še kateri iz iste druščine, še vedno enako zločinca, kar je več kot očitno, le na stvar je treba pogledati objektivno in brez vpliva ideologij, s katerimi so nam desetletja prali možgane.

Mimogrede, revolucij ne začnejo poteptane množice, ampak podjetni povzpetniki (ki večinoma niti niso izmed poteptanih) in ki množice le izkoristijo kot sredstvo za svoje ambiciozne cilje.

Tako je bil ambiciozni Lenin (oče je bil šolski inšpektor, mati pa iz bogate družine veleposestnika ter zdravnika) v odločilnem trenutku lansiran s strani zahodnih sil, ki so ga v blindiranem vagonu iz Švice pretihotapile v Rusijo, ker so imele z njim določene načrte in sklenjen dogovor, da bo po uspešnem prevratu Rusijo umaknil iz vojne. Tok zgodovine pa se je (kot vedno) obrnil po svoje, ker je sifilitični Lenin prekmalu umrl, krvoločni in paranoični Stalin pa vskočil in počistil vse naokoli ter s trdo roko zavladal še bolj poteptanim množicam.




hari bol! Bardo


as I can see there is still hope for us  Grin

p.s. Ko smo že pri zločinih zoper človeštvo bi tukaj veljalo omeniti še špansko inkvizicijo, zažiganje čarovnic ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #138 - 30.11.2004 at 11:07:22
 
Vstanite, v suženstvo zakleti,
ki jarem vas teži gorja!
Zdaj stara pravda k borbi sveti
vas kliče za prostost sveta.
Ta svet krivičnosti razbijmo,
do tal naj boj ga naš podre;
nato svoj novi svet zgradimo,
bili smo nič, bodimo vse!
Že se ljudstvo je zbralo,
v zadnjo borbo že hiti,
da z Internacionalo
prostost si pribori.

Kiss
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #139 - 30.11.2004 at 11:14:52
 
Brez sprejema DD na demokratičen način lahko pride tudi do tega Undecided
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #140 - 30.11.2004 at 11:28:20
 
Po padcu komunizma se je pričel nov družbeni red. Hvala bogu za padec komunizma. Zdaj je svet pravičen.

*******
V zgodovini humanosti so se različni družbeni modeli borili za vzpostavitev absurdov, kot so distinktivne svetovne ureditve. Neoliberalizem bo imel v tej vrsti nagrajencev gotovo priviligirano mesto, saj njegova "distribucija" družbenega bogastva ni drugega kot dvojno absurdna akumulacija: akumulacija bogastva v rokah peščice in akumulacija revščine milijonom človeških bitij. V dejanskem svetu sta nepravičnost in neenakost distinktivni karakteristiki. Zemljo, tretji planet v sončnem planetarnem sistemu, naseljuje 5 milijard ljudi. Od teh jih 500 milijonov živi v izobilju, 4,5 milijarde ljudi pa v revščini in na robu preživetja.

Dvojni absurd je distribucija med bogate in revne: bogatih je malo in revnih je veliko. Kvantitativna razlika je kriminalna, vendar je razmerje med dvema ekstremoma zavarovano z bogastvom: bogati svoje majhno število nadomeščajo z milijoni in milijoni dolarjev. Premoženje 358 najbogatejših ljudi na svetu (tisoči milijoni dolarjev) presega letni prihodek 45% najrevnejših, približno 2,5 milijard prebivalcev planeta.

Dekadenca neoliberalistične ekonomije je nezaslišana: "Svetovni dolg (skupno vsa podjetja, vlade in administracije) je presegel 33 milijard dolarjev, ali 130% svetovnega BDP, in raste s stopnjo 6 do 8 odstotkov letno, več kot 4 krat višjo od letne stopnje rasti svetovnega BDP" (Frédéric F. Clairmont. "Ces deux cents sociétés qui controlent le monde", v LMD, IV/1997).

Prepad med bogatimi in revnimi je brutalen in se, brez tendenc k nasprotnemu, še povečuje. Daleč od zmanjševanja, ne bomo rekli eliminacije, se socialne neenakosti najbolj povečujejo v državah razvitega kapitalizma; v Združenih državah je 1% najbogatejših Američanov med leti 1983 in 1989 osvojil 61.6% narodnega bogastva, 80% najrevnejših Severnoameričanov pa si deli le 1.2% bogastva. V Veliki Britaniji je naraslo število brezdomcev. Število otrok, ki živijo od socialne podpore je iz 7% leta 1979 naraslo na 26% v letu 1994, število Britancev, ki živijo v revščini (definirani kot manj od polovice minimalnega dohodka) je s 5 naraslo na 13,7 milijonov; 10% najrevnejših se je kupna moč zmanjšala za 13%, medtem ko se je 10% najbogatejših povečala za 65% . Število milijonarjev se je v obdobju 5 let podvojilo (statistika LMD, IV/97).

Neoliberalna "moderna" pa se – bolj kot za utopično "racionalnost" – izkaže za zverinsko rojstvo kapitalizma kot svetovnega sistema. "Moderna" kapitalistična produkcija se utemelji v delu otrok, žensk in migrantov. Od 1.148 milijonov otrok na planetu, jih vsaj 100 milijonov živi na cesti, 200 milijonov jih dela, po predvidevanjih za leto 2000, naj bi se to število podvojilo. 146 milijonov azijskih otrok dela v avtomobilski, prehrambeni in kemični industriji, proizvodnji igrač in oblačil. Vendar pa eksploatacija otroške delovne sile ne obstaja le v nerazvitih deželah. 40% britanskih in 20% francoskih otrok se zaposluje, ustvarja dodatne družinske prihodke in šele ti zadostujejo za preživetje vseh članov. Prostor za otroke je tudi v industriji "užitka". OZN ocenjuje, da v seksualni promet vsako leto vstopa milijon otrok (statistika v Ochoa Chi, J. op. cit.).



Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Oktobrska revolucija
Reply #141 - 30.11.2004 at 13:52:58
 
Quote:
Po padcu komunizma se je pričel nov družbeni red. Hvala bogu za padec komunizma. Zdaj je svet pravičen.



Valjda!   8)
Ampak mora bit pa tudi malce naiven vsak, kdor od vzponov in padcev raznih "izmov" preveč pričakuje.


Quote:
...33 milijard dolarjev, ali 130% svetovnega BDP ...


Kaj pa te številke, ki si jih natresel, se ti ne zdijo nič sumljive?
Svetovni BDP je približno 48.000 milijard $,
napaka za faktor 1000 bi pa že lahko takoj padla v oči, ali nekritično verjameš vsemu, kar ti servirajo ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Oktobrska revolucija
Reply #142 - 30.11.2004 at 14:36:50
 
Quote:
bili smo nič, bodimo vse!



Ta "bodimo vse" me je zbodel  Shocked ... kako si to razlagaš  ???  ???  ???




Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #143 - 30.11.2004 at 14:59:13
 
To silno bogastvo, ki ga pripisujete posameznikom in ga primerjate z dohodki večine Zemljanov, je napačno interpretirano. Eno je tekoča potrošnja, drugo pa akumuliran dobiček, ki je v upravljanju manjšine. To pa nikakor ne pomeni, da so revni Kitajci manj srečni od bogatih Američanov in da imajo zato, ker so revni, manj prostega časa nad časom, ki ga porabijo za fizično preživetje, od Američanov.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #144 - 30.11.2004 at 15:28:50
 
Bardo_Thodol wrote on 30.11.2004 at 13:52:58:
Valjda!   8)
Ampak mora bit pa tudi malce naiven vsak, kdor od vzponov in padcev raznih "izmov" preveč pričakuje.

Kaj pa te številke, ki si jih natresel, se ti ne zdijo nič sumljive?
Svetovni BDP je približno 48.000 milijard $,
napaka za faktor 1000 bi pa že lahko takoj padla v oči, ali nekritično verjameš vsemu, kar ti servirajo ...


Vsakemu, ki pozorno prebere, se te številke zdijo sumljive. Pa sem jih zanalašč pustil, da vidim, če bo kdo tole sploh pozorno prebral.(a ni bil ob razpadu SFRJ samo dolg SFRJ velik cca. 22 miljard). Še bolj zanimivo pa je to, da si se obregnil samo v te številke. Ali naj potemtakem sklepam, da se z ostalim napisanim strinjaš? Sem pa to našel slučajno na netu. V celoti se mi zdi kar dobro napisano. Še link, če se ti da. Wink

http://www.dostje.org/Aguas/sedem.htm

Nikoli nekritično ne verjamem vsemu, kar se mi servira. Je pa tako, da imam oči in useša in lahko vidim, kaj se dogaja po svetu.

Vidiš, jaz ne vem kam bi se uvrstil. Želim si, da bi bili ljudje enakopravni, da ne bi bilo revščine, lakote, izkoriščanja...itd na svetu. To so obljubljali komunisti, pa so se izneverili. Pa so obljubljali, da bo boljše, ko se bomo odcepili od SFRJ, pa ne vidim izboljšanja. Izboljšalo se je samo za gornji sloj. Delavec vedno bolj najebe. in tako mi ostane samo še to, da se uvrstim med utopiste.

Če mi pa nekdo servira samo enostranske slabosti nekega režima, ali družbene ureditve, ki je preteklost, potem sklepam, da je danes v tisti zgornji vladajoči kasti, ki ima vsega dovolj in ji ni mar za revščino okoli sebe.

Upam, da je tisti tvoj "valjda" bil zapisan v šali. 8) Tongue
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #145 - 30.11.2004 at 15:40:43
 
Bardo_Thodol wrote on 29.11.2004 at 23:30:17:
Mimogrede, revolucij ne začnejo poteptane množice, ampak podjetni povzpetniki (ki večinoma niti niso izmed poteptanih) in ki množice le izkoristijo kot sredstvo za svoje ambiciozne cilje.

Mislim, da je tudi obratno, namreč zadovoljnih ljudi se ne da premaknit in jim na suho možganov prat. Ljudje počakajo na prvega t.i. povzpetnika, ki jim lahko ponudi vizijo, ki se dovolj ujema z njihovo, da se premaknejo.
Lenin brez ljudi, ki so ga izbrali podpret, bi bil še danes neznana oseba.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #146 - 30.11.2004 at 15:49:57
 
vida wrote on 30.11.2004 at 14:36:50:
Ta "bodimo vse" me je zbodel  Shocked ... kako si to razlagaš  ???  ???  ???


Kaj točno je avtor s tem mislil, bi ti on najbolje razložil, pa se bojim, da je nedosegljiv. Wink

Kako pa si jaz razlagam? Najprej mi ni, da neko stvar jemljem ven iz konteksta. Pa če že hočeš moje mnenje, bi jaz rekel, da je ta "bodimo vse" malo neposrečen, oz. bi jaz namesto vse uporabil besedo enakopravni. Pa se verjetno ne bi skladala z rimo in bi bilo bolj težko zapet.

Bi pa še rekel, da so to besedo "bodimo vse" Stalin in druščina vzeli za svojo in jo tudi udejanili. Na žalost. Ker, če si brala komunistični manifest, je notri zapisano ravno to, kako lep bi svet lahko bil.


Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #147 - 30.11.2004 at 15:58:28
 
stane wrote on 30.11.2004 at 14:59:13:
To silno bogastvo, ki ga pripisujete posameznikom in ga primerjate z dohodki večine Zemljanov, je napačno interpretirano. Eno je tekoča potrošnja, drugo pa akumuliran dobiček, ki je v upravljanju manjšine. To pa nikakor ne pomeni, da so revni Kitajci manj srečni od bogatih Američanov in da imajo zato, ker so revni, manj prostega časa nad časom, ki ga porabijo za fizično preživetje, od Američanov.


Le kako je lahko Kitajec enako srečen v komunizmu?


Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Oktobrska revolucija
Reply #148 - 30.11.2004 at 16:04:16
 
Quote:
Vidiš, jaz ne vem kam bi se uvrstil. Želim si, da bi bili ljudje enakopravni, da ne bi bilo revščine, lakote, izkoriščanja...itd na svetu. To so obljubljali komunisti, pa so se izneverili. Pa so obljubljali, da bo boljše, ko se bomo odcepili od SFRJ, pa ne vidim izboljšanja. Izboljšalo se je samo za gornji sloj. Delavec vedno bolj najebe. in tako mi ostane samo še to, da se uvrstim med utopiste.


Take, ki nenehno samo robantijo zaradi slabosti kateregakoli sistema, bi lahko označili za godrnjače in nezadovoljneže in jih je mogoče najti v vseh družbenih slojih.

Revščina in bogastvo sta relativna pojma in v različnih okoljih pomenita zelo različno. Na Kitajskem ali v Indiji se lastnik bicikla in televizorja smatra že za srečnega premožneža, pri nas pa ima lahko nekdo tudi dva avtomobila, pa bo zaradi kakšnega brezveznega razloga vseeno povsem obupal nad svojim življenjem ali se predal malodušju.

Zadnjič sem v nekem dokumentarcu začudeno poslušal nekega kitajskega poslovneža, ki je pripovedoval, da je njegov vzornik Bill Gates, ampak, kot pravi, ne zaradi njegovega bogastva, ampak zato, ker da kljub bogastvu živi dokaj špartansko in dela cele dneve in noči. Skratka, za vzor si je vzel njegovo delovno vztrajnost in preprostost.

Na obljube drugih, še prav posebej oblastnikov, se pa itak ni preveč modro zanašati.
Prevelika pričakovanja od takih  obljub so že dovolj signifikanten (in alarmanten) znak, da smo verjetno že prekomerno nadzirani-vodeni (brainwashing in action!?) in kot ujeti piščanci samo čakamo, kdaj nam bo gospodar vrgel tisto pest zrnja.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Oktobrska revolucija
Reply #149 - 30.11.2004 at 16:36:40
 
Devi wrote on 30.11.2004 at 15:40:43:
Lenin brez ljudi, ki so ga izbrali podpret, bi bil še danes neznana oseba.

Lenina sicer  niso ravno izbrali, bolj točna bi bila konstatacija, da se jim je uspešno vsilil ("nametnuo").
Drži pa tudi, da morajo določene predispozicije med ljudskimi množicami za tak prevzem že obstajati, saj se jih sicer ne bi dalo primerno zgnesti in uporabiti za doseganje določenih ciljev.

Če analogno zemljo primerjamo kot sredstvo, si je tudi težko predstavljati uspešnega kmeta brez zemlje, ki mora biti hkrati tudi rodovitna. Zemlja je namreč tudi pripravljena in samo "čaka", da jo kmet po svoje obdela in posadi, čeprav bi težko rekli, da ga je  ravno ona  "izbrala".
Seveda pa v Sahari tudi najbolj priden kmet ne bi uspel ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 ... 16