Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 16
(Read 65296 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #75 - 22.11.2004 at 14:35:20
 
Sistem, ki predpostavja, da mora bit  nekaj  dobr zame samo zato,  ker bi blo to koristno  za druge, pa naj bodo   ti v večini al pa manjšini, avtomatsko prepostavlja,  da sem jest ena neodraščena oseba, ki ne ve,  kaj je zanjo dobr in se zato mora pustit vodit oz. pokoravat tistim,  ki boljš vedo mene, kaj je zame dobr. Tak sistem je utilitaren, pa naj si bo totalitarizem  ali pa demokarticaija, tle med njima ni bistvene razlike, saj  ne izhajata iz tega,  da noben nima pravice  zapovedovat drugemu,  kaj je zanjga dobr.

Sistem, ki izhaja iz tega, kar je zame dejasnko dobr, mi bo pustu realizirat moje dobro in mi ne bo uturaval nekega skupnega dobrega. Edino dobro, ki ga nek družben  sistem ščiti in varuje, so moje pravice, v okviru  katerih si jest kot posameznik in s tem vsak  drug posameznik tko kot jest lahko pod enakimi pogoji  oblikujemo  svoje  dobro. To je tud  edino dobro, ki bi se mu lahko pogojno reklo skupno dobro.  

Revolucija prekine z mislenostjo, da je tisto, kar je koristno   za  druge,  hkrati dobro tud za nas, ne prekine pa z miselnostjo, da je tisto, kar je koristno za nas, dobro   tudi za druge.  Zato  odrešitu  posameznika ni možna  s kolektivno  revolucionarno akcijo kot  pridigajo  tudi mnogi novodobni duhovni in religiozni  revolucionarji. Odrešitu  je induvidualen obrat k lastni zrelosti, ki sicer predostavlja eno zrelo  družbeno klimo, ne more pa to bit kolektivni akt tko kot to obljubljajo   ideologije in religije odrešitve.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #76 - 22.11.2004 at 14:42:26
 
Bamby wrote on 21.11.2004 at 14:14:56:
Od ideje ...


… do ideje …


… do uresničitve:

V 20. stoletju je za nore cilje Lenina, Stalina in njegovih satelitov, tudi na naših tleh, umrlo ljudi, cca:
65.000.000 - Kitajska
20.000.000 - Sovjetska zveza
2.000.000 - Kambodža
2.000.000 - Severna Koreja
1.700.000 - Afrika
1.500.000 - Afganistan
1.000.000 - Vietnam
1.000.000 – Vzhodna Evropa
150.000 – Latinska Amerika
.itd.
Podatki so povzeti iz knjige "Le livre noir du communisme" (1997), ki so jo napisali Stephane Courtois in pet francoskih zgodovinarjev (eden poljskega in eden češkega porekla), pomagalo jim je še pet sodelavcev. Skupno reci in piši cca 100 milijonov ljudi, med njimi tudi žensk in otrok je bilo žrtev. Za teh 100 milijonov so komunisti “porabili” samo cca 50 let. Tudi brez 2. svetovne vojne so spravili na drug svet cca 2,5 krat toliko ljudi kot je bilo žrtev v največji vojni v zgodovini človeštva, kjer lahko veliko večino žrtev pripišemo nacizmu in fašizmu.




Me zmeraj presunejo takšna naštevanja, vendar pa se mi to zdi vsaj delna dezimformacija: tudi če te številke popolnoma držijo je prištevanje vseh teh žrtev preprosto pod kumunizem zavajajoče. Ravno tako bi lahko rekli, da so to žrtve kapitalizma. Kar še posebej velja Vietnamske ali južnoameriške žrtve pa Afganistanske in afriške...


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #77 - 22.11.2004 at 14:44:46
 
sinjeoka wrote on 22.11.2004 at 12:32:50:
bistvo sporočila se nanaša na to, da je treba vsako ideologijo, vero, religijo jemati s kritično distanco. Ne pa nekritično bluzit o tem kako je bilo včasih vsem z rožcam postlano. Senčno stvar pa enostavno "izbrisati".

Itak.

Berem zdaj Maitrejevo poslanstvo, pa piše, da Jezus je bil posvečenec 4. stopnje, Tito in Kardelj pa 2,5-te stopnje (napr. mati Tereza pa 1,5-te). Hecno tole...

Vsaka stvar ima nek svoj namen...

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #78 - 22.11.2004 at 14:47:51
 
t wrote on 22.11.2004 at 14:42:26:
Ravno tako bi lahko rekli, da so to žrtve kapitalizma.



Še bolj bi lahko rekli.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #79 - 22.11.2004 at 18:45:05
 
titud wrote on 22.11.2004 at 14:35:20:
Sistem, ki predpostavja, da mora bit  nekaj  dobr zame samo zato,  ker bi blo to koristno  za druge, pa naj bodo   ti v večini al pa manjšini, avtomatsko prepostavlja,  da sem jest ena neodraščena oseba, ki ne ve,  kaj je zanjo dobr in se zato mora pustit vodit oz. pokoravat tistim,  ki boljš vedo mene, kaj je zame dobr. Tak sistem je utilitaren, pa naj si bo totalitarizem  ali pa demokarticaija, tle med njima ni bistvene razlike, saj  ne izhajata iz tega,  da noben nima pravice  zapovedovat drugemu,  kaj je zanjga dobr.

Sistem, ki izhaja iz tega, kar je zame dejasnko dobr, mi bo pustu realizirat moje dobro in mi ne bo uturaval nekega skupnega dobrega. Edino dobro, ki ga nek družben  sistem ščiti in varuje, so moje pravice, v okviru  katerih si jest kot posameznik in s tem vsak  drug posameznik tko kot jest lahko pod enakimi pogoji  oblikujemo  svoje  dobro. To je tud  edino dobro, ki bi se mu lahko pogojno reklo skupno dobro.  

Revolucija prekine z mislenostjo, da je tisto, kar je koristno   za  druge,  hkrati dobro tud za nas, ne prekine pa z miselnostjo, da je tisto, kar je koristno za nas, dobro   tudi za druge.  Zato  odrešitu  posameznika ni možna  s kolektivno  revolucionarno akcijo kot  pridigajo  tudi mnogi novodobni duhovni in religiozni  revolucionarji. Odrešitu  je induvidualen obrat k lastni zrelosti, ki sicer predostavlja eno zrelo  družbeno klimo, ne more pa to bit kolektivni akt tko kot to obljubljajo   ideologije in religije odrešitve.

Zakaj in od česa pa pričakuješ odrešitev?
Meni bi zadoščalo minimalno ekonomako ravnotežje med državljani, za kaj več se pa naj vsak sam pobriga.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #80 - 22.11.2004 at 19:46:32
 
stane wrote on 22.11.2004 at 18:45:05:
Zakaj in od česa pa pričakuješ odrešitev?
Meni bi zadoščalo minimalno ekonomako ravnotežje med državljani, za kaj več se pa naj vsak sam pobriga.


Minimalno ravnotežje = Minimalni socializem
Iz minimalnega je zelo vabljivo preiti na maksimalno.
Minimalno maksimalna nevarnost za restavracijo maksimalne bede.
Ali maksimalno minimalna?
Koliko je to tvoje minimalno?
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #81 - 22.11.2004 at 22:07:42
 
Bamby wrote on 22.11.2004 at 19:46:32:
Minimalno ravnotežje = Minimalni socializem
Iz minimalnega je zelo vabljivo preiti na maksimalno.
Minimalno maksimalna nevarnost za restavracijo maksimalne bede.
Ali maksimalno minimalna?
Koliko je to tvoje minimalno?


Bamby, oprosti, ker se s svojim slabim razumevanjem vtikujem v tvoje poste. Lips Sealed Bi mogoče samo o minimalnosti nekaj povedal. Kaj je zame minimalnost.

Recimo to, da ima vsak delavec vsaj tiste osnovne življenske potrebe zadovoljene. Da bi v naši državi vsak delavec imel možnost:

-šolati svojega otroka (po novem, ko naj bi bilo uvedeno plačevanje šolnine na univerzah, bodo lahko študirali le otroci premožnejših in peščica tistih res dobrih, ki bodo imeli državno štipendijo)
-ga nahraniti
-iti vsaj enkrat na leto na dopust, brez, da za to najame kredit
-da bi policaj kaznoval tudi tistega z mercedesom in ne samo tistega s katro.
-da bi direktor, ki spravi firmo na kant šel v zapor, ne pa v drugo firmo ali celo v vlado (v socializmu so taki šli na goli otok)
-da pri zdravniku vsi lepo čakamo v vrsti, brez da razni VIPI hodijo noter skozi stranska vrata

Pa ne bom vsega našteval, saj vež, za kaj gre. Ti, ki razumeš.

Pa ni vse to kar sem naštel samo zdaj, tako je bilo tudi tudi v socializmu. Hočem povedati, da tako apriori pljuvaš po socializmu, da ne vidiš, da je v vsaki stvari nekaj dobrega in nekaj slabega.

Pa še tole ti nalimam, ker praviš, da nisi bral prejšnjih postov.

Quote:
Socializem je gradil na bedi toliko, kot danes demokratični kapital gradi na bedi.  

Pa poglejmo vzporednice.

V socializmu so bogateli tisti, ki so bili dobro zapisani v partiji. Tudi navaden delavec se je lahko hitro povzpel, le na prave strune je moral igrati. Se pravi, da je moral postati ritoliznik........v kapitalizmu bogatijo kapitalisti in povzpnejo se lahko tudi tisti, ki se dokažejo ali z delom, z znanjem, ali pa tudi z ritolizništvom in seveda s kriminalom. Pa v pravi stranki je dobro če si.  

V socializmu (govorim o našem socializmu) je bilo, če primerjamo z državami varšavskega pakta, dosti več demokracije. Jaz sem več kot polovico življenja preživel v socializmu. in če pogledam, smo pri nas imeli rock koncerte, trgovine so bile dobro založene(coca-cola, pepsi, cigarete vse tuje znamke, parfumerija, optika, lahko si kupil tuj avtomobil, in še in še.  

Poglej. Naša familija je zgledala takole. Oče je bil mizar, mama prodajalka v trgovini, nobeden od njiju v politiki, ne v partiji, oba poštena, nič pozpetniška in ritolizna, torej navadna delavska družina, v državnem stanovanju. Pa sta v "gnilem socializmu" kupila košček zemlje, naredila vikendec in imela tam lepo vrt in enmal brajde in sta lepo živela. Ja ata je imel fičeka, pa bi lahko kupil tudi 101 ali naprimer golfa, ampak ata je rekel za na vikend in nazaj je dober fičo. Zato pa sta meni takoj po vojski kupila nov 101. Pol sem pa jaz končal šolanje in sem se zaposlil, pa nisem bil v partiji, pa sem pol kar kmalu 101 zamenjal za golfa.  
Pa v diskačih smo žurali, pa na morje smo hodili, pa vso tujo muziko smo lahko kupili, če ne pri nas smo jo naročili iz tujine.  

Da ne bom zdaj romana pisal. Kaj hočem povedati. Jugo-socializem je kljub vsemu negativnemu kar socializem ponuja, le skrbel za to, da ni bil nobeden lačen, da so bili vsi zaposleni, če so le hoteli delati. Res je tudi, da so zaradi tega nastajali vedno večji pufi, ampak pufi rastejo tudi danes, ko smo v kapitalizmu, ali pač v prehodnem obdobju.  

Pretok informacij blokiran? Kaj pa vem. Mislim, da je bilo v cajtngih vse napisano. Tudi to, kaj se dogaja v zahodnem svetu, za razliko od vzhodnega bloka, kjer je bila cenzura res velika, da le ne bi ljudje videli dobrin kapitalizma, ali kot je danes v delu arabskega sveta.  

Tako, da le ni vse o socializmu za posploševat.


Imej se lepo. Te pozdravlja Iga, ki razume le toliko kot zmore. Wink
 
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #82 - 23.11.2004 at 09:17:19
 
stane wrote on 22.11.2004 at 18:45:05:
Zakaj in od česa pa pričakuješ odrešitev?
Meni bi zadoščalo minimalno ekonomako ravnotežje med državljani, za kaj več se pa naj vsak sam pobriga.


Revoluciobnar in reformist oba uturavata svoje videnje dobrega drugim, v tem 'kvalitativnem' smislu  se čist nč ne razlikujeta. Njuna razlika je samo v količini/obsegu tega skupnega dobrega, ki ga je treba uturit drugim, da bodo odrešeni ali vsaj bliže odrešitvi.

Jest govorim o drugačnem konceptu. O konceptu,  ki razlikuje od obeh po tem, da  se jest odpovem vedenju, kaj je za  drugega dobro in od drugega zahtevam enako: da se odpove vedenju, kaj je zame dobr. Da to 'nevedenje' priznavava za najvišjo vrednoto in s tem za osnovo skupnega dobrega, ki je v bistvu v tem, da naju ščiti v pravicah, da izživljava vsak svoje predstave o dobrem in se na tak način vzajemno kot skupnost  podpirava v induvidualnem  prizadevanju  za odrešitev.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Oktobrska revolucija
Reply #83 - 23.11.2004 at 10:39:26
 
t wrote on 22.11.2004 at 14:42:26:
Me zmeraj presunejo takšna naštevanja, vendar pa se mi to zdi vsaj delna dezimformacija: tudi če te številke popolnoma držijo je prištevanje vseh teh žrtev preprosto pod kumunizem zavajajoče. Ravno tako bi lahko rekli, da so to žrtve kapitalizma. Kar še posebej velja Vietnamske ali južnoameriške žrtve pa Afganistanske in afriške...


uživajte!


ten-nay zadel si žebljico na glavico Grin

naj samo dostavim: Revolucija je žrla lastne otroke!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #84 - 24.11.2004 at 08:46:42
 
Šest milijonov žrtev lakote v enem samem letu (komunisti proti kmetom -  domnevnim sovražnikom komunizma)

Ena od » belih lis« v sovjetski zgodovini je bila dolgo velika lakota v letih 1932-1933, ki je sodeč po danes neizpodbitnih virih terjala šest milijonov žrtev. Toda ta katastrofa ni bila lakota kakor vse druge v nizu lakot, ki jih je v rednih presledkih doživljala caristična Rusija. Bila je neposredna posledica novega sistema »vojaško-fevdalnega izkoriščanja« kmetov - kakor se je izrazil boljševiški antistalinistični voditelj Nikolaj Buharin - uresničenega s prisilno kolektivizacijo, in je hkrati tragična podoba orjaškega družbenega nazadovanja, ki je konec dvajsetih let spremljalo naskok sovjetske oblasti na podeželje.

V nasprotju z lakoto v letih 1921-1922, ki jo je sovjetska oblast priznala in je na splošno pozvala k mednarodni pomoči, je režim lakoto v letih 1932-1933 zmeraj zanikaval in s svojo propagando dušil redke glasove, ki so v tujini opozarjali na to tragedijo. To propagando so v veliki meri podpirala naprošena »pričevanja<<, kot je bilo pričevanje francoskega poslanca in voditelja radikalne stranke Edouarda Herriota, ki je poleti 1933 popotoval po Ukrajini in trobental, da so povsod samo » zelenjavni vrtovi na kolhozih, ki so čudovito namakani in obdelani<< in »res občudovanja vredni pridelki<<, preden je nepreklicno izjavil: »Prepotoval sem Ukrajino. No! Zatrjujem vam, da sem jo videl kot vrt, ki bogato rodi.«  Ta zaslepljenost je bila predvsem posledica velikanske uprizoritve GPU za tuje goste, katerih pot je bila posejana s kolhozi in vzornimi otroškimi vrtci. Toda to zaslepljenost so očitno poglabljali tudi politični razlogi, zlasti kar zadeva francoske voditelje, ki so bili takrat na oblasti in so pazili, da ne bi prekinili zasnovanega procesa zbliževanja s Sovjetsko zvezo zaradi Nemčije, ki je postala nevarnejša po nedavnem prihodu Adolfa Hitlerja na oblast./... .../

Prva poročila o nevarnosti » kritičnega položaja v prehrani« pozimi 1932-1933 so začela prihajati v Moskvo že poleti 1932. Avgusta 1932 je Molotov poročal politbiroju, da obstaja »resnična nevarnost lakote celo v okrožjih, kjer je bil pridelek nadvse dober«. Kljub temu je predlagal, da je treba za vsako ceno izpolniti načrt obveznih oddaj. Prav tisti mesec, to je avgusta, je predsednik sveta ljudskih komisarjev Kazahstana obvestil Stalina o razsežnosti lakote v tej republiki, v kateri je kolektivizacija na temelju stalne nastanjenosti popolnoma spodkopala tradicionalno nomadsko gospodarstvo. Celo okoreli stalinisti, kot sta bila Stanislav Kosior, prvi sekretar komunistične partije Ukrajine, ali Mihail Hatajevič, prvi sekretar partije na območju Dnjepropetrovska, sta pozvala Stalina in Molotova, naj skrčita načrt obvezne oddaje. » Da bi se prihodnja proizvodnja lahko povečevala v skladu s potrebami proletarske države,« je pisal Hatajevič Molotovu novembra 1932,

» moramo upoštevati najnujnejše potrebe kolhoznikov, sicer ne bo več nikogar, ki bi sejal in zagotavljal pridelek.«

»Vaše stališče,« mu je odgovoril Molotov, » je globoko nepravilno, neboljševiško. Mi drugi, boljševiki, ne moremo postavljati potreb države - potreb, ki so jih natančno opredelile partijske resolucije - na deseto, a niti ne na drugo mesto.«


Nekaj dni pozneje je politbiro poslal krajevnim oblastem okrožnico z ukazom, da je treba kolhozom, ki še niso izpolnili svojega načrta oddaje, nemudoma odvzeti »vse žito, ki ga imajo, tako imenovane rezerve za setev«!

Potem ko so na milijone kmetom z najbogatejših kmetijskih območij Sovjetske zveze z grožnjo, to je z mučenjem, pobrali vse njihove bedne rezerve in ker ti niso mogli ničesar kupiti, jim ni preostalo drugega, kot da so se odpravili proti mestom. Toda vlada je 27. decembra 1932 uvedla notranji potni list in obvezno registracijo državljanov, da bi »likvidirala družbeno parazitstvo« in »se bojevala proti premikanju kulaških elementov v mesta« . Spričo tega bega kmetov, ki so hoteli preživeti, je 22. januarja 1933 izdala okrožnico v obliki odloka, s katerim je obsodila na programirano smrt na milijone sestradanih ljudi. Odlok, ki sta ga podpisala Stalin in Molotov, je veleval krajevnim oblastem in zlasti GPU, da morajo » z vsemi sredstvi izvajati prepoved množičnih odhodov kmetov iz Ukrajine in severnega Kavkaza v mesta. Po aretaciji kontrarevolucionarnih elementov bodo druge ubežnike pripeljali nazaj v kraj njihovega bivališča.« Okrožnica je takole pojasnjevala položaj:

» Centralni komite in vlada imata dokaze, da so ta množični eksodus organizirali sovražniki sovjetske oblasti, kontrarevolucionarji in poljski agenti z namenom, da bi vodili propagando zlasti proti kolhoznemu sistemu in proti sovjetski oblasti na splošno.«

Na vseh področjih, ki jih je prizadela lakota, so takoj prekinili prodajo železniških vozovnic. Posebne enote GPU so postavile zapore, da bi preprečile kmetom odhode iz njihovih okrožij. V začetku marca 1933 je v policijskem poročilu pisalo, da so v mesecu dni v okviru operacij, ki naj bi omejile eksodus sestradanih kmetov v mesta, prestregli 219.460 oseb, da so jih 186.588 »pripeljali nazaj v njihovo okrožje«, druge pa aretirali in jim sodili. Toda poročilo je molčalo o tem, kaj se je zgodilo z ljudmi, ki so jih izgnali iz mest.

O tem imamo pričevanje italijanskega konzula iz Harkova, v osrčju ene od gubernij, ki jih je lakota najbolj prizadela:

»Pred tednom dni so organizirali službo, ki zbira zapuščene otroke. V resnici je med kmeti, ki se zgrinjajo proti mestu, ker nimajo več nobenega upanja, da bi preživeli na podeželju, več otrok, ki so jih semkaj pripeljali starši in jih potem zapustili, preden so se vrnili na vas, da bi tam umrli. Ti starši upajo, da se bo kdo pobrigal za njihovo potomstvo. [...] Pred tednom dni so mobilizirali dvornike (hišnike) v belih bluzah, da patruljirajo po mestu in vodijo otroke na najbližje policijske postaje. [...] Proti polnoči jih začnejo s tovornjaki voziti na tovorno postajo Severo Donec. Tam zbirajo tudi otroke, ki so jih našli na železniških postajah in v vlakih, kmečke družine, starejše osamljene ljudi, ki so jih pobrali čez dan v mestu. Sodeluje tudi zdravstveno osebje [...], ki opravlja 'selekcijo'. Tiste, ki še niso nabrekli in imajo možnost za preživetje, usmerjajo v barake na Holodnaji gori, kjer se v lopah na slami bori s smrtjo kakih 8000 duš, v glavnem otrok. [...] Tiste, ki so že nabrekli, odpeljejo s tovornimi vagoni na podeželje in jih zapustijo petdeset do šestdeset kilometrov od mesta, da tam umrejo, ne da bi jih kdo videl. [...] Ko pridejo na mesta izkrcanja, izkopljejo velike jarke in vanje zmečejo vse mrtvece iz vagonov.«

Na podeželju je umrljivost dosegla vrhunce kakor spomladi 1933. Lakoti se je pridružil tifus. V trgih z več tisoč prebivalci je ostalo živih samo nekaj desetin ljudi. O primerih kanibalizma govorijo poročila GPU prav tako kot poročila italijanskih diplomatov v Harkovu:

V Harkovu vsako noč poberejo kakih 250 trupel ljudi, ki so umrli od lakote ali za tifusom. Opazili so, da dosti mrtvecev nima več jeter: videti je, da so jih jemali iz mrtvecev skozi široke vreze. Policija je končno polovila nekaj teh 'amputatorjev'; priznali so, da so iz tega mesa pekli navidezne pirožke (mesne pogačice) in jih potem prodajali na trgu.«

Aprila 1933 je pisatelj Mihail Šolohov, ki je potoval skozi neko mestece v Kubanu, napisal dve pismi Stalinu, v katerih je podrobno opisal, kako so krajevne oblasti z mučenjem iztrgale vse rezerve kolhoznikom in jih tako obsodile na stradež. Prosil je prvega sekretarja, naj pošlje pomoč v živežu. V odgovoru pisatelju je Stalin brez ovinkov razkril svoje stališče: kmetje so bili po pravici kaznovani, » ker so stavkali in sabotirali in spodkopavali sovjetsko oblast v vojni proti njej, v vojni na smrt«. In medtem ko je leta 1933 na milijone kmetov umiralo od lakote, je sovjetska vlada v tujino še naprej izvažala pšenico in jo je tisto leto prodala osemnajst milijonov stotov za » potrebe industrializacije«.
Back to top
« Last Edit: 24.11.2004 at 09:52:56 by Bamby »  

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #85 - 24.11.2004 at 08:52:31
 
(nadaljevanje)
Demografski arhivi in ljudski štetji leta 1937 in 1939, katerih rezultati so bili prav do zadnjih let še tajni, nam omogočajo oceniti, kako razsežna je bila lakota leta 1933. V zemljepisnem pogledu je »cona lakote« obsegala vso Ukrajino, del površin črne zemlje, žitorodne ravnine Dona, Kubana in severnega Kavkaza ter velik del Kazahstana. Kakih štirideset milijonov ljudi je bilo prizadetih zaradi lakote ali pomanjkanja. Na najbolj prizadetih območjih, kakor je bilo podeželje okrog Harkova, je bila v obdobju od januarja do junija 1933 umrljivost desetkrat večja od povprečja: 100.000 mrtvih junija 1933 na območju Harkova, medtem ko jih je bilo 9000 junija 1932. Treba pa je pripomniti, da številnih smrtnih primerov niso registrirali. Podeželje je bilo brez dvoma huje prizadeto kakor mesta, toda tudi mestom ni bilo prizaneseno. Harkov je v enem letu izgubil več kot 120.000 svojih prebivalcev, Krasnodar 40.000 in Stavropol 20.000  Tudi zunaj » cone lakote« niso bile zanemarljive demografske izgube delno zaradi pomanjkanja. Na kmečkih področjih moskovske regije se je umrljivost med januarjem in junijem 1933 povečala za 50 odstotkov. V mestu Ivanovo, ki je bilo prizorišče uporov lakote leta 1932, se je v prvi polovici leta 1933 umrljivost povečala za 35 odstotkov. Za leto 1933 in za vso državo ugotavljajo, da je presežno število smrti doseglo šest milijonov. Ker je bila ogromna večina tega presežka posledica lakote, lahko utemeljeno računamo, da je ta tragedija terjala približno šest milijonov človeških življenj. Ukrajinski kmetje so plačali najvišjo ceno vsaj s štirimi milijoni mrtvih. V Kazahstanu je zaradi lakote pomrlo približno milijon ljudi, zlasti zasebnih nomadov, potem ko je kolektivizacija zajela vso njihovo živino in so jih s silo prikovali na eno mesto. Na severnem Kavkazu in na območju črne zemlje - milijon mrtvih ...

Pet let pred velikim terorjem, ki je v prvi vrsti prizadel inteligenco ter gospodarske in partijske kadre, je velika lakota v letih 1932-1933 kot vrhunec drugega dejanja vojne proti kmetom, ki jo je leta 1929 sprožila partijska država, delala vtis dogodka, s katerim se je oblikoval zatiralski sistem. Tega so sproti preizkušali in ga prilagajali trenutnim političnim možnostim, uperjen pa je bil proti eni ali drugi družbeni skupini. S svojim spremstvom nasilja, mučenja in pobijanja celih skupin prebivalstva je postala velika lakota izraz strahovitega nazadovanja, političnega in družbenega. Mali tirani in krajevni despoti, ki so bili pripravljeni na vse, da bi iztrgali kmetom zadnje zaloge živil, so se množili in barbarstvo se je krepilo. V vsakdanji praksi so povečevali dajatve, otroci so ostajali brez staršev in znova se je pojavil kanibalizem, skupaj z epidemijami in razbojništvom. Pojavljale so se » barake smrti«, kmetje so spoznali novo obliko tlačanstva pod bičem partijske države. Kakor je januarja leta 1934 Sergej Ordžonikidze jasnovidno pisal Sergeju Kirovu:

» Naši kadri, ki so doživljali položaj v letih 1932-1933 in so vzdržali, so resnično prekaljeni kakor jeklo. Mislim, da bomo z njimi zgradili državo, kakršne zgodovina še ni poznala.«

Naj jemljemo to lakoto, kakor trdijo neki ukrajinski publicisti in zgodovinarji, za »genocid nad ukrajinskim narodom«?2 Ni mogoče zanikati, da so bili ukrajinski kmetje glavne žrtve lakote v letih 1932-1933 in da je pred tem » naskokom« potekalo po letu 1929 več ofenziv proti ukrajinski inteligenci, ki so jo najprej obtoževali » nacionalističnega odklona«, začenši z letom 1932 pa proti delu ukrajinskih komunistov. Brez ugovora lahko govorimo o » Stalinovi ukrajinofobiji«, če uporabimo izraz Andreja Saharova. Vendar je prav tako pomembno povedati, da je zatiranje z lakoto sorazmerno prizadelo tudi kozaško ozemlje ob Kubanu in Donu ter Kazahstan. V tej zadnji republiki sta po letu 1930 kolektivizacija in prisilno stalno naseljevanje nomadov imeli katastrofalne posledice: v dveh letih je bilo zdesetkanih 80 odstotkov glav živine in drobnice. Ker so ostali brez imetja in so bili obsojeni na lakoto, je emigriralo dva milijona Kazahov, kakega pol milijona v Srednjo Azijo in poldrugi milijon na Kitajsko.
V resnici se je, tako kot v več regijah, na primer v Ukrajini, tudi v kozaških gubernijah, pravzaprav v določenih okrožjih črne zemlje, lakota pojavila

kot zadnja epizoda v spopadu, ki se je začel v letih 1918-1922 med boljševiško državo in kmeti.

Dejansko lahko ugotovimo izredno ujemanje med področji močnega odpora proti rekvizicijam v letih 1918-1921 in kolektivizacijo v letih 1929-1930 ter gubernijami, ki jih je prizadela lakota.

Izmed 14.000 kmečkih vstaj in uporov, ki jih je naštela GPU leta 1930, jih je bilo 85 odstotkov na območjih, ki jih je »kaznovala« lakota v letih 1932-1933.

To so najbolj žitorodna in dinamična kmetijska območja, ki so lahko nudila državi največ, a so hkrati največ izgubila zaradi sistema izsiljevanja poljedelske proizvodnje, ki se je izoblikoval na koncu prisilne kolektivizacije. Ta območja so najbolj trpela zaradi velike lakote v letih 1932-1933.

t wrote on 22.11.2004 at 14:42:26:
Me zmeraj presunejo takšna naštevanja, vendar pa se mi to zdi vsaj delna dezimformacija: tudi če te številke popolnoma držijo je prištevanje vseh teh žrtev preprosto pod kumunizem zavajajoče...

Res je, "nekatere" lahko pripišeš tudi lakoti
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #86 - 24.11.2004 at 10:38:11
 
Bamby wrote on 24.11.2004 at 08:52:31:
Res je, "nekatere" lahko pripišeš tudi lakoti




Se mi zdi, da so te uspeli prepričati, da je lakota nekakšen kumunistični izum.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Oktobrska revolucija
Reply #87 - 24.11.2004 at 10:41:48
 
Da človeka ne bi tako bodla siva sedanjost, mu servirajmo temačno preteklost. Undecided

Ali drugače povedano, če danes nimaš za kruh, poglej one, ki so včasih umirali od lakote.

Dobra strategija, Bamby.  Roll Eyes
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Oktobrska revolucija
Reply #88 - 24.11.2004 at 19:35:59
 
sinjeoka wrote on 22.11.2004 at 12:32:50:
bistvo sporočila se nanaša na to, da je treba vsako ideologijo, vero, religijo jemati s kritično distanco. Ne pa nekritično bluzit o tem kako je bilo včasih vsem z rožcam postlano. Senčno stvar pa enostavno "izbrisati".


Seveda, draga Sinjeoka. Pri tem pa se vendarle moramo vprašati, ali nam na koncu ne ostane samo še kritična distanca.

Kritična distanca sama po sebi je popolnoma neuporabna. Zato človek potrebuje ideologijo. Možen je seveda popoln obrat k sebi, delo na sebi, ki pa kmalu preide v avtizem in človek ugotovi, da potebuje sočloveka, in ko sta dva ali jih je več, pa potrebujejo nekaj skupnega, kar jih povezuje. Ko pa enkrat nastane tako velika množica, da se vse niti ne poznajo med sabo, potrebujejo ideologijo.

Brez ideologije ne gre. Takoj, ko rečeš, živim brez ideologije, je to že ideologija.

Mislim, da ideologije sploh niso nevarne. Nevarna je njihova zloraba v praksi z namenom prevzema ali ohranjanja oblasti.

Oblast nima ideologije. Je sama sebi namen, primitivna in brutalna.

... in vsaka oblast
pomeni policijo
in vsaka policija
ima orožje v svojjih rokah
in vsako orožje
prinaša trpljenje
in vsako trpljenje se
sprevrže v upor
in vsako upor tiho
preraste v revolucijo
in revolucija prinaša
novo oblast
in vsaka oblast
pomeni policijo...

(NIET, Ritem človeštva)

Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Oktobrska revolucija
Reply #89 - 25.11.2004 at 11:34:29
 
Quote:
Da človeka ne bi tako bodla siva sedanjost, mu servirajmo temačno preteklost. Undecided

Ali drugače povedano, če danes nimaš za kruh, poglej one, ki so včasih umirali od lakote.



Ni ti treba pojest vsega, kar dobiš servirano.
Sploh če nisi naročil.
A res nisi  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 ... 16