Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 7042 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Poroka-da ali ne?
02.02.2005 at 17:04:05
 
Čao.
Z Marijanom sva se nedavno pogovarjala o poroki in prišla do zaključka,da se jaz ne želim glih poročit,saj sem mnenja,da ne potrebujeva papirja,da se imava rada. On pa si bolj želi poroke.
Zanima me,kako vi gledate na to? Kaj za vas pomeni poroka? Zakaj se poročiti? Zakaj ostati na koruzi? Kako vpliva življenje v izvenzakonski skupnosti na otroke(v tem smislu,kakšna psihološka sporočila jim s tem pošiljamo in če jim, ali se je dojemanje s časom kaj  spremenilo,glede na to,da je koruzništva čedalje več)? Nekje sem brala,da so, kljub temu,da pravijo da je vseeno ali si poročen ali ne, poročeni v bolj trdnih zvezah in se manjkrat ločijo(mogoče zaradi psihološke trdnosti in varnosti,ki jo pri nekaterih sproži poroka?).Kakšno je vaše mnenje o tem? Kakšne so prednosti poroke in kakšne so prednosti koruzništva( s tem mislim na vse vrste prednosti,ki si jih lahko zamislite-pravne,psihološke,itd)?

Hvala za odgovore Smiley!
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #1 - 02.02.2005 at 17:29:27
 

Poroka je pogodba o vzajemnem posedovanju spolnih organov.

Ali kot pravi Shopenhauer: Ženiti se v našem monogamnem delu sveta pomeni, svoje pravice razpoloviti, dolžnosti podvojiti.





uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #2 - 02.02.2005 at 18:09:49
 
t wrote on 02.02.2005 at 17:29:27:
Poroka je pogodba o vzajemnem posedovanju spolnih organov.

uživajte!



Grin Grin Grin  Črno na belem ja, kaj pa v glavi...?
Glih iz tega razloga mi je poroka nesmiselna...ker meni zadostuje,da mam v galvi poštimane zadeve...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Poroka-da ali ne?
Reply #3 - 02.02.2005 at 18:11:08
 
Poroka - obvezno, in to v cerkvi. Katoliški, da ne bo pomote.

Pred poroko nič seksa. Po poroki seks samo v namen nadaljevanja vrste. Število otrok: eden/leto. V kolikor iz upravičenih razlogov v letu ne morete imeti otroka, prinesite zdravniško potrdilo ali drug dokument, ki opravičuje vaše nečastno dejanje, svojemu župniku in zmolite tri zdravamarije.

Vsaka družina mora ob nedeljah obvezno k maši, potem pa moški obvezno v oštarijo, zvečer pa domov ženo prefukat in pofukat, da se bo nadaljeval rod Kristusovih vojščakov.

Ale, ale, ale…Slovenija.
Aufwiedersehen, Balkan,
Sellam alejkum.
Ale, ale, ale…Slovenija.
Ein land, ein volk, eine reine religion!
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Poroka-da ali ne?
Reply #4 - 02.02.2005 at 18:36:17
 
Po moje je cerkvena poroka lahko izredno lep doživljaj, razen če ne gre za holvudski tip poroke, katere značilnost je, da gre za velik pomp, ki že meji na kičavost, kjer za poroko namenijo velike vsote denarja, par pa se še taisto leto loči. Zdaj, eno je res, da sam papir čisto nič ne pomeni, ampak če vidiš v njem neko duhovno vrednost, je neprecenljiv. Tako kot recimo, če ti kdo podari poseben dar, ki pa nima posebne materialne vrednosti. Recimo jaz imam od dedeka lovsko puško, s katero ne streljam, ampak mi vseeno veliko pomeni, ker mi jo je ob smrti zapustil, zato v njej vidim veliko vrednost, ker me spominja na njega - in ko jo čistim ali gledam, v meni v nova oživijo tisti občutki oziroma lepi spomini iz otroštva, ko sva skupaj z dedekom počenjala vse mogoče stvari...

Lahko pa je v ozadju še ena psihološka varianta, sploh nekateri fantje radi odlašajo s poroko, ker si dejansko ne želijo preživeti z eno in isto žensko do konca življenja (na videz so videti vezani, hkrati pa so prosti). Zato pa radi uporabljajo izgovore, češ da se še preslabo poznata, da naj še počakata nekaj let, da mu poroka nič ne pomeni, ker gre samo za navaden papir in fomalnosti...



Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #5 - 02.02.2005 at 18:41:06
 
ena kar fajn knjiga obstaja na to temo, z naslovom POROČITI SE ALI NE

ma zdej ne vem čist avtorja, en psiholog jo je napisal, ki izhaja iz Jungove psihologije, spremno besedo pa napisala Manca Košir  Wink

tam je tudi kar nekaj govora o žrtvovanju pa tko

ti priporočam  Wink
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Poroka-da ali ne?
Reply #6 - 02.02.2005 at 19:21:56
 
Po pravici povedano, ko berem tele podcenjevalne komentarje poroke, me kar mine, da bi sploh kaj povedala na to temo. Undecided
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #7 - 02.02.2005 at 20:18:44
 
Tebe??????????? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Wink Wink Wink
Jst sem pa mislila,da te ne more nič ustavit na poti do izražanja svojega mnenja...Mal se hecam,da te ne bo kej v luft vrglo... Wink
Ti kr,bom zelo vesela tvojega komentarja in razmišljanja. Smiley
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #8 - 03.02.2005 at 08:11:46
 
Poročiti se ali ne poročiti se - to je sedaj vprašanje  Grin
Odgovor pa leži pri vsakem posamezniku  Wink

Jaz se nisem poročila in zaenkrat tud nimam potrebe ne želje da bi se - dejansko bi se poročila zgolj zaradi same ohceti  Grin

Če sta poročena ali ne, pa me ne bi skrbelo, kako bo to vplivalo na otroka - bolj bi me skrbelo kako se obnašata en do drugega - to bo bolj zaznamovalo otroka, kot pa list papirja in poročne slike  Wink

be free......
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #9 - 03.02.2005 at 09:25:21
 
picola wrote on 02.02.2005 at 17:04:05:
Čao.
Z Marijanom sva se nedavno pogovarjala o poroki in prišla do zaključka,da se jaz ne želim glih poročit,saj sem mnenja,da ne potrebujeva papirja,da se imava rada. On pa si bolj želi poroke.


moje mnenje

poroka ni papir, poroka ni pogodba, poroka ni cerkveni obred ... poroka je zaveza, da z nekom resnično želiš deliti življenje (torej važna je psihična zaveza in pa motivacija za vzdrževanje te zaveze na dolgi rok)


moj komentar na: za to, "da se imava rada ne potrebujeva papirja" je, "če se že imava rada, ne vem zakaj si ne bi zrihtala pa še take malenkosti kot je papir", življenje zelo olajša

če že ne vidiš ... ama tvoje razmišljanje je v stilu:
Pri velikem požaru sodeluje ogromno gasilcev in tudi materialna škoda je velika. Zaključek: Gasilci povzročajo škodo. (zamenjala si namreč vzrok in posledico)

... ama nič se bat, po statističnih podatkih si povprečna slovenka, ki je kot vsaka povprečna slovenka, funkcionalno nepismena

nisem pa zagovornik velikih, belih pocukarnih porok ... če bo kdaj na tem, da sem bom poročila, na obredu v ključno z mano in možem ter dvema pričama, ne bo več kot 10 ljudi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Poroka-da ali ne?
Reply #10 - 03.02.2005 at 09:53:34
 
picola wrote on 02.02.2005 at 17:04:05:
Nekje sem brala,da so, kljub temu,da pravijo da je vseeno ali si poročen ali ne, poročeni v bolj trdnih zvezah in se manjkrat ločijo(mogoče zaradi psihološke trdnosti in varnosti,ki jo pri nekaterih sproži poroka?).


jst bi se pa s tem strinjal...ker poroka je vseeno potrditev in poglobitev vajine zveze, je zavestna zaveza
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #11 - 03.02.2005 at 10:05:26
 
Midva sva spratnerico bila do vprašanja poroke  pragmatična. Ker se z najino partnersko zvezo nista med sabo (materialno) združevala njen in moj družinski klan in ker tud vsak od naju ni v začetno  skupnost vložu  nč drugega (ber materialnega) kot sprotno samoumevno  vzajemno  pripravljenost, da si vse deliva, ker sva pač skupaj, nisva rabla nobene formalne pogodbe. V bistvu sva bla že od samega začetka načeloma proti poroki, ker sva v njej vidla en preživel in izpraznjen   malomeščanski obred.

Pol ko sva bla pa že par let skupaj in ko se je začel pohod skozi institicuje (otroci v šolo, službe, sociala, davkarija...) je pa po najini izkušnji postalo bolj praktično, da se formalno poročiva, kar sva naredla v 10 minutah pred matičarjem,   brez obreda. Še kolikor je obreda blo,  smo ga opravli čim bolj neformalno v kavbojkah, brez prstanov, fotografiranja, žlahte, ohceti, s sošolcema kot pričama....

Drgač pa načeloma nism proti vsakršnemu obredju, ker se v bistvu vsake stvari, ki mi res nekaj pomen, clo nezavedno lotevam obredno in me majo zato domači zard posiljevanja  tem obredjem  že poln kufar. Po drug stran pa  koj opazjo, če se kašne običjane stvari (npr. kuhanja,serviranja hrane,  popravljanja/pospravljanja, nakupovanja...)   ne lotim z obredno tetraliko in jih moja tovrstno brezbrižnost/nemarnost   še bolj irtira   kot obredna  tetralika, s katero jih kao  posiljujem. Tko da če ti neka stvar nč ne pomen, ti tud obredje ne bo vdahnilo njenjga pomena, če ti pa pomen dost, se je itak ne moreš lotevat drgač kot obredno. Če partnersko skupnost res očutiš kot  nekaj svetega, je v njej vsako banalno opravilo  obred, če pa ti ne pomen nč, ti  vanj  svetosti ne bo vneslo   še tako galurmurozno obredje.  



Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #12 - 03.02.2005 at 10:08:28
 
titud wrote on 03.02.2005 at 10:05:26:
Tko da če ti neka stvar nč ne pomen, ti tud obredje ne bo vdahnilo njenjga pomena, če ti pa pomen dost, se je itak ne moreš lotevat drgač kot obredno. Če partnersko skupnost res očutiš kot  nekaj svetega, je v njej vsako banalno opravilo  obred, če pa ti ne pomen nč, ti  vanj  svetosti ne bo vneslo   še tako galurmurozno obredje.


 Točno tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #13 - 03.02.2005 at 11:55:01
 
Hvala vsem za odgovore... Smiley
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Poroka-da ali ne?
Reply #14 - 03.02.2005 at 14:01:30
 
picola wrote on 03.02.2005 at 11:55:01:
Hvala vsem za odgovore... Smiley



ti še kar kdaj - mi smo tolk pametni
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3