Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8
(Read 27423 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #45 - 04.03.2007 at 23:29:49
 
Quote:
ok Smiley lepo se je zavedat, da nisi nezmotljiv in da napišeš tudi kakšno neumnost, ki jih tako z veseljem ob vsaki priliki očitaš drugim


Napake itak delamo vsi in tudi nič ni narobe, če napako priznaš, ko te kdo nanjo opozori.
Huje je, če v napaki vztrajaš dalje, kljub opozorilom  Wink


Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #46 - 04.03.2007 at 23:39:45
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 23:27:19:
Tudi od hitrosti je odvisno, seveda, vendar Lune tudi tak hitri izstrelek ne bi premaknil iz tirnice.  Se spomnim, da smo to enkrat s kolegi računali, sicer za Zemljo, pa ni zneslo prav veliko, da bi kaj spremenilo krožnico, tudi če bi priletel cel Mount Everest.


1) Lunina masa je 1,2% Zemljine
2) Lunina krožnica je kolikokrat manjša od Zemljine?  Smiley

To je čisto neprimerljivo! Še posebej zato ker je v Zemljina krožnica odvisna od Sonca.

Aha, zdaj sva vzela v enačbo še hitrost, ne samo mase. Good. To spremeni zadevo, a ne, da ja?

A se v Oortovem oblaku kakšen komet po tvojem mnenju giblje zadosti hitro? A tvoje mnenje odraža znanstveni fact?

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 23:27:19:
Seveda bi lahko prišel komet tudi z druge galaksije, vendar bi potoval milijarde let, saj že svetloba rabi od najbližje Andromede 3 milijone let.


Se mi je zdelo, da se ne moreva omejiti samo na Oortov oblak.
Kaj pa, če je že na poti, relativno blizu? Sicer se pa ne spomnim, da sva postavljala kakršenkoli časovni okvir.

Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 23:27:19:
Pa vprašanje je tudi, če bi ga galaksija sploh pustila stran, saj vrši precejšnjo privlačno moč na vse, kar je v njeni bližini.


A trdiš, da ni možno? Smiley

Če tega ne trdiš, potem je tvoja izjava čisto brezpredmetna in nenazadnje zavajajoča.
Če trdiš, potem navedi sklic na znanstveno razpravo. Tvoja domišljija ima zame manjšo težo kot npr. mitologija.  Wink
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #47 - 04.03.2007 at 23:42:26
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 23:29:49:
Quote:
ok Smiley lepo se je zavedat, da nisi nezmotljiv in da napišeš tudi kakšno neumnost, ki jih tako z veseljem ob vsaki priliki očitaš drugim


Napake itak delamo vsi in tudi nič ni narobe, če napako priznaš, ko te kdo nanjo opozori.
Huje je, če v napaki vztrajaš dalje, kljub opozorilom  Wink


A namiguješ, po pomežiku sodeč, da jaz trenutno vztrajam v enem zmotnem mišljenju in tega kljub očitnim opozorilom ne priznam? A kaj si hotel povedat s tem? Huh

Kar sem jaz hotel namignit je to, da se spomni, da nisi nezmotljiv TAKRAT, ko po drugih neusmiljeno in z največjim zanosom udrihaš, da pišejo neumnosti. To namreč počneš. Kadar se le ponudi prilika. Jaz, konkretno, sem tega sit, zato upam, da kadar mi boš naslednjič očital neznanstveno neumnost, upam, da boš imel ti svojo trditev res znanstveno podprto.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #48 - 04.03.2007 at 23:58:30
 
Saj za to ni treba nobenega sklica na znanstvene razprave, ker tudi ni več nobena visoka znanost.
Le ti si izmišljuješ take nenavadne primere (komet iz druge galaksije  Grin,  le kje si ga našel, še čudno da se nisi spomnil kakšnega malo bližjega primera, naprimer iz bližnjega ozvezdja, ki je "le" nekaj svetlobnih let oddaljen)

Jaz bi pa moral zdaj imeti pri roki kak dober simulacijski program, da bi vse to lahko vnesel in ti sproti računal točne rezultate.

Približno si sicer še vedno lahko pomagamo, če poznamo naprimer maso galaksije, lahko izračunamo ubežno hitrost kometa iz galaksije.
Različno velikih galaksij je v vesolju zelo veliko, zato bi mi lahko vsaj namignil iz katere konkretno pričakuješ ta komet.  Roll Eyes


A  mogoče veš, da bosta čez 5 milijarde let trčili galaksiji Andromeda in naša Rimska cesta.
Ker so razdalje med zvezdami tako velikanske, je zelo majhna verjetnost, da bo ob tem trku galaksij sploh prišlo do kakšnega trka med par sto milijardami zvezd.
Gravitacija bo obliki obeh galaksij sicer povsem izmaličila, vendar trkov med zvezd zaradi enormnih razdalj med zvezdami kljub temu praktično ni pričakovati.

Verjetnosti so namreč še manjše, kot je verjetnost, da boš na lotu zadel milijon eurov. Je možno, seveda je,  vendar malo verjetno.
Razumeš, kaj ti hočem s tem primerom povedati?










Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #49 - 05.03.2007 at 00:06:13
 
Quote:
Kar sem jaz hotel namignit je to, da se spomni, da nisi nezmotljiv TAKRAT, ko po drugih neusmiljeno in z največjim zanosom udrihaš, da pišejo neumnosti. To namreč počneš. Kadar se le ponudi prilika. Jaz, konkretno, sem tega sit, zato upam, da kadar mi boš naslednjič očital neznanstveno neumnost, upam, da boš imel ti svojo trditev res znanstveno podprto.

Patetiko prihrani za kakšno drugo debato.
Mene zanimajo predvsem dejstva.
Kaj si kdo o kom misli ter zakaj je tak, pa kdo je komu kaj očital in zakaj ne pa bi lahko ali kako že  Shocked
to je za to debato povsem irelevantno.





Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #50 - 05.03.2007 at 00:06:14
 
Bardo_Thodol wrote on 04.03.2007 at 23:58:30:
Saj za to ni treba nobenega sklica na znanstvene razprave, ker tudi ni več nobena visoka znanost.
Le ti si izmišljuješ take nenavadne primere (komet iz druge galaksije  Grin,  le kje si ga našel, še čudno da se nisi spomnil kakšnega malo bližjega primera, naprimer iz bližnjega ozvezdja, ki je "le" nekaj svetlobnih let oddaljen)

Jaz bi pa moral zdaj imeti pri roki kak dober simulacijski program, da bi vse to lahko vnesel in ti sproti računal točne rezultate.

Približno si sicer še vedno lahko pomagamo, če poznamo naprimer maso galaksije, lahko izračunamo ubežno hitrost kometa iz galaksije.
Različno velikih galaksij je v vesolju zelo veliko, zato bi mi lahko vsaj namignil iz katere konkretno pričakuješ ta komet.  Roll Eyes

A  mogoče veš, da bosta čez 5 milijarde let trčili galaksiji Andromeda in naša Rimska cesta.
Ker so razdalje med zvezdami tako velikanske, je zelo majhna verjetnost, da bo ob tem trku galaksij sploh prišlo do kakšnega trka med par sto milijardami zvezd.
Gravitacija bo obliki obeh galaksij sicer povsem izmaličila, vendar so trki zvezd zaradi enormnih razdalj med zvezdami kljub temu praktično ni pričakovati.

Verjetnosti so namreč še manjše, kot je verjetnost, da boš na lotu zadel milijon eurov. Je možno, seveda je,  vendar malo verjetno.
Razumeš, kaj ti hočem s tem primerom povedati?



Veš kakšne nemogoče verjetnosti so se že men vse udejanile, tako da jaz osebno zelo težko verjamem v naključja.

Torej se zdaj na koncu strinjaš, kljub temu, da si prej apriori zanikal, da dejansko je možno, z nekim faktorjem (ne)verjetnosti, da nek komet (bodisi iz Oortovega oblaka bodisi od kod drugje) vrže Luno iz Zemljine orbite?
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #51 - 05.03.2007 at 00:13:15
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2007 at 00:06:13:
Mene zanimajo predvsem dejstva.
Kaj si kdo o kom misli ter zakaj je tak, pa kdo je komu kaj očital in zakaj ne pa bi lahko ali kako že  Shocked
to je za to debato povsem irelevantno.


ja dejva potem operirat z dejstvi; še vedno mi nisi odgovoril na (kakor tudi na številna druga vprašanja ne):

ixtlan wrote on 04.03.2007 at 22:41:05:
po mojem skromnem neznanstvenem mnenju je razdalja pri kroženju odvisna od razmerja mas. a boš rekel, da to ne drži?


če tole drži, potem tvoja začetna teorija, da bi se Zemlja oddaljila od Sonca, če bi imela manjšo maso, ne drži.

premisli in naj ti bo tole v pomoč: http://calgary.rasc.ca/howfast.htm

potem greva pa naprej obdelat še ostale tvoje znanstvene trditve
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #52 - 05.03.2007 at 00:22:59
 
Quote:
Torej se zdaj na koncu strinjaš, kljub temu, da si prej apriori zanikal, da dejansko je možno, z nekim faktorjem (ne)verjetnosti, da nek komet vrže Luno iz Zemljine orbite?

Kometi imajo svojo omejeno velikost? Če bi bil tako velik, da bi lahko spodnesel Luno iz titrnice Zemlje, to ne bi bil več komet, ampak že kar pravi mini planet.
In tako velik objekt se v mehaniki osončja tudi drugače obnaša pa tudi lažje ga je opaziti, ali vsaj njegov vpliv.
Česa tako velikega pa zaenkrat v našem osončju ni bilo opaziti.
Tako uspešno se lahko skrivajo samo majhni in "nepomembni" objekti.

Če gremo izven osončja, pa svoje naredijo tudi velike razdalje.

Za boljšo predstavo, o kakšnih razdaljah pravzaprav govorimo (kajti ljudje si to težko predstavljamo) nekaj primerov:
do Lune potuje svetloba z Zemlje 2 sekundi,
do Sonca 8 minut
do Jupitra potuje svetloba 6 ur,
do najbližje zvezde pa 4 leta


Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #53 - 05.03.2007 at 00:32:24
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2007 at 00:22:59:
Kometi imajo svojo omejeno velikost? Če bi bil tako velik, da bi lahko spodnesel Luno iz titrnice Zemlje, to ne bi bil več komet, ampak že kar pravi mini planet.
In tako velik objekt se v mehaniki osončja tudi drugače obnaša pa tudi lažje ga je opaziti, ali vsaj njegov vpliv.
Česa tako velikega pa zaenkrat v našem osončju ni bilo opaziti.
Tako uspešno se lahko skrivajo samo majhni in "nepomembni" objekti.

Če gremo izven osončja, pa svoje naredijo tudi velike razdalje.


A se nisva že strinjala, da je poleg mase (velikost pustiva, pomembna je predvsem masa), pomembna tudi hitrost in nenazadnje tudi vpadni kot?

A poj obstaja (ena mala) možnost ali ne? Prej si apriori trdil, da ne.

Bardo_Thodol wrote on 05.03.2007 at 00:22:59:
do najbližje zvezde pa 4 leta


Mimogrede: Sonce je najbližja zvezda.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #54 - 05.03.2007 at 00:33:36
 
Quote:
če tole drži, potem tvoja začetna teorija, da bi se Zemlja oddaljila od Sonca, če bi imela manjšo maso, ne drži.

Razdalja objekta ni neposredno odvisna od mase, ampak še od drugih faktorjev, naprimer od hitrosti, saj so dlje od Zemlje tako lažji, kot tudi težji objekti.

Omenil si hipotetični primer, kaj bi bilo, če bi pri vseh ostalih nespremenjenih pogojih, zmanjšali samo maso Zemlje (oziroma iz sistema Zemlja-Luna odvzeli Luno)
Jaz trdim, da bi se z zmanjšanjem mase, zmanjšala tudi privlačna sila, kar pa pomeni oddaljitev Zemlje od Sonca.
Privlačna sila je namreč premo sorazmerna od produkta obeh mas  (ne od razmerja!)
Torej če katerokoli maso zmanjšaš, maso Sonca ali maso Zemlje, se zmanjša tudi produkt in s tem privlačna sila med njima.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #55 - 05.03.2007 at 00:38:32
 
Quote:
Mimogrede: Sonce je najbližja zvezda.

Vem, vendar je Sonce že posebej navedeno,  zato je to nepotrebno drobnjakarstvo, ki nima s samim smislom teme nobene veze.


Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #56 - 05.03.2007 at 00:40:32
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2007 at 00:33:36:
Omenil si hipotetični primer, kaj bi bilo, če bi pri vseh ostalih nespremenjenih pogojih, zmanjšali samo maso Zemlje (oziroma iz sistema Zemlja-Luna odvzeli Luno)
Jaz trdim, da bi se z zmanjšanjem mase, zmanjšala tudi privlačna sila, kar pa pomeni oddaljitev Zemlje od Sonca.
Privlačna sila je namreč premo sorazmerna od produkta obeh mas  (ne od razmerja!)
Torej če katerokoli maso zmanjšaš, maso Sonca ali maso Zemlje, se zmanjša tudi produkt in s tem privlačna sila med njima.


Lej sej ni tako težko. Sonce in Zemlja imata svoj "barycenter" oz "common centre of gravity", ki določa krožnici obeh teles. Tudi Zemlja vpliva povratno na Sonce, ampak skoraj zanemarljivo, medtem, ko Jupitrov povratni vpliv ni več zanemarljiv:

# On the other hand, Jupiter (the heaviest planet in the solar system) causes a much more appreciable wobble in the Sun.
# Using the Sun's mass (1.9891 * 1030 kg), Jupiter's mass (317.833 times Earth's mass = 1.8988 * 1027 kg) and the average Sun-Jupiter distance of 5.2019 a.u. or 778,190,000 km) we get the Sun-Jupiter barycenter at 742,150 km from the Sun's centre or about 46,000 km outside the Sun's surface!

Barycenter je odvisen od *razmerja mas* in barycenter določa krožnico Zemlje okoli Sonca.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #57 - 05.03.2007 at 00:44:45
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2007 at 00:38:32:
Quote:
Mimogrede: Sonce je najbližja zvezda.

Vem, vendar je Sonce že posebej navedeno,  zato je to nepotrebno drobnjakarstvo, ki nima s samim smislom teme nobene veze.


pa ti je ravno to picajzlstvo dalo možnost, da si lahko priročno zanemaril smisel mojega posta, ki je bil v:

ixtlan wrote on 05.03.2007 at 00:32:24:
A se nisva že strinjala, da je poleg mase (velikost pustiva, pomembna je predvsem masa), pomembna tudi hitrost in nenazadnje tudi vpadni kot?

A poj obstaja (ena mala) možnost ali ne? Prej si apriori trdil, da ne.


Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Lunin mrk
Reply #58 - 05.03.2007 at 00:45:10
 
Quote:
Barycenter je odvisen od *razmerja mas* in barycenter določa krožnico Zemlje okoli Sonca.

To ni res.
Samo skupna masa je pomembna za privlačno silo (Zemlje in Lune) s Soncem
V težišču si lahko predstavljaš zbrano vso maso obeh teles (Lune in Zemlje)  in produkt teh mas določa privlačno silo.

Razmerja pri sili privlačnosti kar pozabi, samo produkt mas je pomemben.


Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lunin mrk
Reply #59 - 05.03.2007 at 00:47:05
 
Bardo_Thodol wrote on 05.03.2007 at 00:45:10:
Quote:
Barycenter je odvisen od *razmerja mas* in barycenter določa krožnico Zemlje okoli Sonca.

To ni res.
Samo skupna masa je pomembna za privlačno silo (Zemlje in Lune) s Soncem
V težišču si lahko predstavljaš zbrano vso maso obeh teles (Lune in Zemlje)  in produkt teh mas določa privlačno silo.

Razmerja pri sili privlačnosti kar pozabi, samo produkt mas je pomemben.


torej trdiš, da ni res kar piše tu: http://calgary.rasc.ca/howfast.htm
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 8