Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 8
(Read 37066 times)
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Lačni zaradi izumiranja čebel?
26.02.2008 at 20:07:00
 
http://www.zurnal.org/cms/novice/tehnologija/index.html?id=35213

Po približnih ocenah  je v ZDA v letu 2007 zaradi skrivnostne bolezni izumrlo več milijard čebel, ali povedano drugače, kar ena četrtina vseh čebeljih družin. Tudi to leto se bo po predvidevanjih Ameriške organizacije za varstvo čebel neugodni trend nadaljeval. Ne samo strokovna, ampak tudi širša javnost ob tem nikakor nista ravnodušni.

Pomen čebel
Čebele so izrednega pomena za kmetijstvo, živilsko industrijo in s tem za celotno družbo. Skoraj vse kmetijske kulture, ki so tipične za ZDA pa tudi za Evropo, rabijo tujo oprašitev, da lahko potem razvijejo plod. Pri tem pa kar 80% teh oprašitev opravijo čebele. Torej, če ni čebel, ni plodov in ni hrane. Živilsko-predelovalna industrija v ZDA se je že zganila. Podjetje "Häagen-Dazs", ki proizvaja sladoledne izdelke, je recimo za znastvene preiskave obolevanja čebel prispevalo več stotisoč dolarjev. Pomanjkanje čebel bi lahko ogrozilo pridelavo surovin, ki jih rabi v proizvodnji.

Skrivnostno obolevanje
Strokovnjakom, ki proučujejo obolevanje čebel, dviga obrvi predvsem to, da najdejo mrtve čebele vedno precej daleč od njihovih matičnih kolonij. Zdi se, da ima vsaka strokovna skupina svojo teorijo o skrivnostnem izumiranju. Nekateri menijo, da so telekomunikacijski signali tisti, ki povzročajo izumiranje, saj naj bi čebele zaradi številnih signalov ne našle poti v matično kolonijo. Spet drugi trdijo, da je treba krivdo iskati v pretirani rabi pesticidov, insekticidov in podobnih škropiv v kmetijjstvu,

7777
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #1 - 26.02.2008 at 20:09:20
 
resnica pa je verjetno nekje vmes.

meni osebno se zdi to kar kriza in si težko predstavljam nek žalostni svet, kjer bosta na jedilniku samo jed ali dve zarad vseh katastrof in katastrofic, takšnih ali drugačnih.
da ne govorim o tem, da če ni čebel ni medu. upam, da se bojo te stvari poštimale. pa da ne bo neumnost človeška poslala v svet kako gensko spremenjeno super truper robo bee. Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #2 - 23.04.2008 at 01:17:04
 
sicer je to ena tema, ki v bistvu sploh nobenega ne zanima, men je pa to grozljivka:

http://24ur.com/novice/slovenija/po-cebelah-na-vrsti-ljudje.html#video

Po čebelah na vrsti ljudje?

Že Albert Einstein je opozarjal, da lahko izumrtje čebel v štirih letih povzroči propad človeštva. Danes te živali množično poginjajo.



pol se pa na velko ukvarjamo z vsem drugim sranjem, od vojn do denarja in teorije zarot, pa kaj vem česa še  Wink, na koncu pa bomo izumrli zaradi take banalnosti, čebel. se pa opazi tudi v naravi. še lani je bilo na regradovih cvetovih malo morje čebel, letos opazim komaj kakšno.
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #3 - 23.04.2008 at 01:31:20
 
še en komentar s tam:

#
Klasik
23.04.2008, 01:15
Moje mnenje je, da je za izginevanje čebel kriv takozvani gaucho, v katerem se skriva zloglasna molekula insekticida imidakloprid, ki sesuje živčevje pri čebelah tako da ne najdejo več poti domov. Čebele se namreč kar nekaj časa učijo kako pri vračanju z izleta poiskati svoj panj in za zmedo v živčevju ni potrebno veliko. Deluje popolnoma enako tudi na ljudi seveda v dovolj veliki koncentraciji. Debata se vrti predvsem v smeri, ali je kazniva zmeda v možganih, kajti sam pogin ne nastane zaradi dokazljive zastrupitve. Kateri psihiater bo pa to dokazal? Pojav se je začel množično v Franciji. Čebelarji so potem organizirali proteste in delno tudi pri svoji vladi uspeli. Niso pa nikoli uspeli dokazati neposredne povezave tega strupa z izginjanjem čebel, imajo preveč dobro plačanih odvetnikov.. Uporaba molekule imidakloprid je zelo razširjena in se skriva v celi paleti pripravkov, prepoved pa bi hudo prizadela dobičke firme proizvajalke. Ne samo, da se uporablja za škropiva, ampak se namaka tudi semena, npr. sončnic, ki jih čebele zelo rade obiskujejo. Za okrasne rože je pa sploh znano, da je vsak strup dober, saj jih nihče ne uživa ( na čebele smo pač pozabili). Nenavadno je, da te iste molekule ni možno dokazati potem v rastlinah, kaj šele v sami čebeli, čebelarji pa opažamo, da se panji po obiskih nasada sončnic zelo hitro praznijo. Nenavadno je to, da težave dela tudi škropivo na krompirju ali koruzi, rastlin običajno povsem ignoriranih s strani čebel.. Naj opozorim še to, da je bil ob predlogu zakona, da se ta sredstva v Sloveniji sprosti v promet najbolj glasen gospod Sok, kot zagovornik uporabe teh pripravkov. Čebelarji smo vedeli kaj se bo zgodilo. Nekateri izražamo resen sum da je gospodu ta isti pripravek že obdelal živčevje skupaj z možgansko skorjo. Torej dokazov ni ( ali pa so za mastne denarje izginili) naravni zakoni pa ostajajo. Čebele po obisku takšnih cvetov izginjajo, to je resnica, druge ni z dokazi ali brez dokazov. Vendar stroka pri nas tako nič ne pomeni, odločajo politiki po svojem občutku in če je proizvod nemški, potem je gotovo dober. Opozoril s strani čebelarjev je bilo zelo veliko, celo protesti. Nič ne pomaga. SDS in NSI vlada ima prav, če pa vam kaj ni jasno se obrnite na vlado.
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #4 - 23.04.2008 at 05:06:10
 
Quote:


okolje 26. julij 2004

Masaker čebel

Urša Matos

Čeprav znanstvene študije dokazujejo, da je insekticid Gaucho kriv za množično umiranje čebel, slovenska vlada noče prepovedati njegove uporabe

Čebele so bistveni člen v spolnem razmnoževanju rastlin. S prenašanjem cvetnega prahu prispevajo k ohranitvi več kot 80 odstotkov rastlinskih vrst. Brez čebel ne bi imeli ne sadja ne žitaric. Če bi jih popolnoma iztrebili s planeta, bi v letu dni pobralo tudi ljudi. In človeštvo je na dobri poti k uresničitvi črnega scenarija. S prekomerno uporabo kemičnih strupov za uničevanje škodljivcev na poljščinah namreč zastrupljamo tudi koristne žuželke, od katerih je odvisen naš lastni obstoj.

Eden tistih strupov, ki je za čebele najbolj nevaren, je imidakloprid. To aktivno snov najdemo v različnih pripravkih, na našem tržišču na primer v petih pripravkih s trgovskimi imeni Gaucho FS 350, Gaucho WS 70, Montur FS 190, Prestige FS 290 in Confidor SL 200. Njihov proizvajalec je nemško podjetje Bayer, ki samo z imidaklopridom letno ustvari več kot 500 milijonov evrov prometa, kar pomeni, da je ta učinkovina številka ena v kmetijskem programu koncerna. Najbolj zloglasen med pripravki je Gaucho, ki se uporablja za zatiranje škodljivcev na koruzi, krompirju in sladkorni pesi. Gre za sistemski insekticid, kar pomeni, da ga korenine rastlin vsrkajo, nato pa se z rastlinskim sokom prenaša v celotno rastlino, kar zagotavlja zaščito pred škodljivci tudi med rastjo. Tako kot nikotin tudi imidakloprid deluje na živčni sistem. Ko žuželka pride v stik s strupom, umre zaradi mišičnih krčev in propada živčevja. To ne nazadnje priznava celo sam proizvajalec. Bayer namreč v ZDA oglašuje izjemno učinkovit pripravek za zatiranje termitov, ki prav tako vsebuje aktivno snov imidakloprid. V oglasu piše, da termit, ki zaužije to kemikalijo, izgubi orientacijo, postane asocialen, se neha prehranjevati in umre. Če zaužije manj strupa, ga ta sicer ne ubije takoj, mu pa sesuje imunski sistem, zaradi česar je bolj dovzeten za parazite in druge bolezni. Prav tak scenosled pa je mogoče opaziti tudi pri čebelah.

Od leta 1994, ko se je Gaucho prvič pojavil na tržišču, so samo francoski čebelarji izgubili več kot 500.000 čebeljih panjev, kar pomeni vsaj 20 milijard tolarjev finančne škode. Enake težave so imeli tudi čebelarji v Nemčiji, Italiji in Avstriji, v zadnjih dveh letih pa tudi čebelarji v Sloveniji. Po oceni Čebelarske zveze Slovenije je samo lani odmrlo 1500 panjev, močno oslabljenih pa je bilo še dodatnih 10.000 od skupno 150.000 panjev, kolikor jih premore približno 10.000 slovenskih čebelarjev. Najbolj prizadeta so bila območja od Jesenic do Domžal, pa tudi nekateri deli Štajerske. Letos se je žalostna zgodba nadaljevala. Boštjan Noč, čebelar iz Zasipa pri Bledu in podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije, je imel lani uničenih dvesto panjev, letos pa več kot sto. "Ob zadnjem pomoru sem izgubil približno kilogram čebel delavk na panj, kar pomeni od 5.000 do 10.000 čebel na posamezno čebeljo družino," pravi Noč. Takoj, ko je opazil zastrupitev čebel, je poklical pristojne veterinarje, toda dočakal jih je šele tretji dan po klicu. Že to je sramotno. Osem čebelarskih veterinarjev v Sloveniji namreč za svoje delo iz državnega proračuna dobi okoli 90 milijonov tolarjev letno, kar pa je očitno še vedno premalo, da bi dežurali tudi med vikendi.

Noč je prepričan, da je za pomor kriv insekticid Gaucho oziroma njegova aktivna snov imidakloprid, saj so se pri čebelah tako ob lanskem kot letošnjem pomoru pojavili simptomi, značilni za zastrupitev s to učinkovino. Čebele namreč začnejo izgubljati orientacijo, zato ne najdejo več poti nazaj v panj in umrejo izven čebelnjaka po travnikih. Poleg tega se opira na izsledke tujih študij. Tako je na primer urad francoskega ministrstva za kmetijstvo Comite Scientifique et Technique pred dvema letoma ugotovil, da je prav Gaucho soodgovoren za smrt več sto tisoč čebeljih družin v Franciji. Francoska vlada je zaradi pritiskov čebelarjev sicer že leta 1999 prepovedala uporabo imidokloprida na semenu sončnic, toda ker se je umiranje čebel nadaljevalo, ga je letos prepovedala še pri tretiranju semen koruze in oljne repice. Res je sicer, da Francija imidakloprida ni prepovedala v celoti, je pa njegovo uporabo vsaj korenito omejila. Slovenska vlada pa o tem sploh ne razmišlja. In to kljub dejstvu, da ima imidakloprid zaradi svoje izredne obstojnosti negativne učinke tudi na človeški organizem. Vodja izobraževanja čebelarjev pri Čebelarski zvezi Slovenije Janez Mihelič je že pred časom opozoril: "Kaj se bo zgodilo čez leta, ko se bo imidakloprid iz prsti akumuliral v podtalnico, o čemer že poročajo iz ZDA? Ta insekticid izredno slabo vpliva na ščitnico, v večjih odmerkih pa tudi na spremembo dedne snovi."

VIR: http://www.mladina.si/tednik/200430/clanek/slo--okolje-ursa_matos/
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #5 - 23.04.2008 at 05:11:40
 
Nadaljevanje:
Quote:
Ignorantski odnos vlade

Čebelarska zveza Slovenije je že po lanskem pomoru čebel od vlade zahtevala, da vseh pet pripravkov z aktivno snovjo imidakloprid umakne s tržišča. Pri tem so se sklicevali na zakon o kemikalijah, ki v 50. členu določa, da lahko vlada začasno omeji ali prepove proizvodnjo, promet ali uporabo neke kemikalije, če obstaja utemeljen sum, da ta kemikalija povzroča hujše ali nepopravljive posledice za zdravje ljudi ali okolje. Toda čeprav vlada takšno prepoved ali omejitev lahko sprejme, še preden so na voljo nedvoumni znanstveni dokazi o učinkih in delovanju kemikalije, je pobudo čebelarjev gladko zavrnila. Zakaj? Ker menda za prepoved ni dovolj tehtnih razlogov. Neverjetno, če vemo, da v svetu obstajajo številne znanstvene študije, ki dokazujejo porazne učinke imidakloprida na čebele, in to že pri majhnih odmerkih. Dr. Aleš Gregorc iz Nacionalnega veterinarskega inštituta na primer navaja, da pri koncentraciji 20 ppb in več imidakloprid zanesljivo deluje moteče na živčni sistem čebel, koncentracije, ki so nižje od 50 ppb, pa vplivajo na njihovo izletno aktivnost in sposobnost spomina. Za našo vlado vse te ugotovitve nimajo nobene teže. Tolaži se s podatki, da je imidakloprid registriran v 70 državah sveta, od tega v 34 državah Evrope, med drugim tudi v vseh državah Evropske unije. Kot da je to kakšno merilo, ki bi dokazovalo varnost. Še hujše. Vlada je v svojem odgovoru čebelarje opomnila, da je za umiranje čebel zelo verjetno kriva kombinacija različnih vzrokov, od parazitske pršice varoe, bakterijskih in virusnih bolezni, neučinkovitosti sredstev za zatiranje teh bolezni ali neustreznega zatiranja, drugega neustreznega ravnanja v čebelarjenju, lanske suše in z njo povezanega pomanjkanja hrane. Čebelarje je ta odgovor upravičeno razburil, saj se nekateri s čebelarstvom ukvarjajo že več kot trideset let in imajo celo naziv mojster čebelarstva, zdaj pa naj bi jim vlada solila pamet, kako se pravilno skrbi za čebele. "Parazit varoa je poznan že več kot dvajset let in niti slučajno ne bi mogel povzročiti takšnega masakra," trdi podpredsednik čebelarske zveze dr. Borut Rončevič.

Eden od vladnih argumentov zoper prepoved imidakloprida so tudi rezultati analize vzorcev iz lanskega pomora čebel na Gorenjskem. Nacionalni veterinarski inštitut je namreč januarja letos na inštitut v Bologni poslal 65 vzorcev mrtvic in cvetnega prahu iz satja na analizo vsebnosti imidakloprida. Od 49 doslej pregledanih vzorcev čebel jih je bilo po navedbah direktorice Fitosanitarne uprave RS Katarine Groznik pozitivnih le devet. Od tega so bile samo v dveh vzorcih najdene zelo visoke vsebnosti imidakloprida (137 ppb in 891 ppb), medtem ko se pri ostalih sedmih vzorcih vrednosti gibljejo med 1,9 in 12,3 ppb. To pa po mnenju Groznikove ne more biti dovoljšen argument za vsesplošno prepoved uporabe in prometa imidakloprida v kmetijstvu. Toda v Čebelarski zvezi Slovenije opozarjajo, da stvari še zdaleč niso tako preproste. Treba je namreč vedeti, da pri zbiranju vzorcev niso vzeli čebel, ki so odmirale v naravi, pač pa tiste, ki so se zbirale pri panju. To je še kako pomembno, saj dr. Gregorc navaja, da "je bila možna koncentracija imidakloprida v živih čebelah in čebelah, ki so odmirale izven panja, v naravi še večja." Treba pa je tudi upoštevati, da se imidakloprid v telesu čebele zelo hitro metabolizira. Razpolovna doba je največ pet ur ur. "Glede na razgradljivost imidakloprida v telesu čebele obstaja možnost, da so čebele, ki so dobile večjo količino imidakloprida, odmrle izven panja že pred končnim odmrtjem čebelje družine in pred odvzemom vzorcev," opozarja Gregorc. Ali povedano preprosteje: če bi bili vzorci vzeti pravočasno, bi bili rezultati analize, ki jo je opravil inštitut iz Bologne, skoraj zagotovo poraznejši.

Da bi bila zadeva še hujša, imidakloprid ni edini strup, ki mori čebele. V Slovenski Istri na primer ni veliko njiv s koruzo in krompirjem, pa čebele kljub temu množično umirajo. Čebelarji med Izolo in Sečovljami so že lani izgubili 400 panjev, pred desetimi dnevi pa še najmanj 300. Letošnji pomor je prvi prijavil Alojz Palčič iz Šareda nad Izolo. "Škodo sem utrpel prav v vseh 27 panjih, tako da je šlo v vsakem od njih približno tretjina čebelje družine," pravi Palčič. Čeprav sodi med manjše čebelarje, ki se s čebelarstvo ukvarjajo zgolj zaradi veselja in ne zaradi zaslužka, ga je pomor zelo prizadel. Predsednik Čebelarskega društva Koper Rajko Kalister pravi, da natančen vzrok zastrupitve za zdaj še ni znan, sumijo pa tri morebitne povzročitelje, med drugim tudi podjetje Vinakoper, saj so njegovi delavci le dan pred množičnim pomorom čebel škropili vinograde. "O škropljenju je bil pravočasno obveščen samo en koprski čebelar, ki ima okrog 50 panjev, čeprav bi morali obvestiti vse," še pravi Kalister. Poleg tega čebelarji sumijo, da bi lahko bilo za pomor krivo tudi škropijo Rogor, ki se uporablja za škropljenje oljk. Gre za fosforni ester širokega spektra, ki je pri nas že nekaj let prepovedan, vendar ga domačini na črno uvažajo s Hrvaške, kjer ga je še vedno mogoče kupiti v prosti prodaji. Če se bo izkazalo, da je prav Rogor glavni krivec za pomor čebel na Primorskem, bodo pristojne inšpekcijske službe dolžne pojasniti, kako zanesljiv je njihov nadzor nad porabo različnih fitofarmacevtskih sredstev.


Slovenija se odreka Kranjski čebeli

Dokaz ignorantskega odnosa naše vlade do čebelarstva ni le zgodba z imidaklopridom, pač pa tudi odnos do avtohtone kranjske čebele. Čebelarska zveza Slovenije je že v začetku julija letos od ministra za kmetijstvo dr. Milana Pogačnika prejela dopis, v katerem jo obvešča, da so podpore kranjski čebeli umaknjene iz Programa razvoja podeželja 2004-2006. Le dva tedna pozneje je minister Pogačnik v Uradnem listu objavil seznam avtohtonih in tradicionalnih pasem domačih živali, na katerega so kot avtohtone pasme med drugim uvrščene drežniška koza, bovška ovca in lipicanski konj, izpuščena pa je kranjska čebela. V čebelarski zvezi se zato upravičeno sprašujejo, ali namerava Slovenija izpolniti obveze iz veljavne domače zakonodaje in pravice, ki si jih je pridržala v prilogi pristopne pogodbe k EU ali pa bo dopustila, da si našo pasmo prisvoji sosednja Avstrija.


(vedno je kakšna vlada kriva, samo podaniki nikdar)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #6 - 23.04.2008 at 05:39:01
 
Quote:
Svetovni dan zemlje in čebele

»Takrat, ko bodo izumrle čebele, bo nastopil začetek konca človeštva«. Ne vemo več natančno, kdo je to izjavil, toda čebelarji smo vedno bolj prepričani, da je v teh besedah velika resnica. Sadjarji v Kaliforniji so letos zagnali preplah, ker je domačim čebelarjem pomrlo zaradi varoze in malega panjskega hroščka na tisoče čebeljih družin in zdaj ne vedo, kje dobiti dovolj čebel, da bi oprašile obsežne sadne plantaže. Tam čebelarjem plačujejo po panju, da v času cvetenja marelic, breskev, jablan, hrušk, sliv in kakijev pripeljejo v nasade naseljene in čim bolj močne panje.

Kaj pa pri nas? Računamo, da imamo v Sloveniji okrog 150.000 čebeljih družin in da so dokaj enakomerno razdeljene po vsej državi. Vemo, da mora za uspevanje vsake rastline priti do izmenjavanja dedne snovi v obliki prehoda zrnca cvetnega prahu na brazdo pestiča. Prenos cvetnega prahu je možen z opraševalci (žuželke, določene vrste ptičev) ali pa z vetrom. V svetu opraševalcev imajo čebele zelo pomembno vlogo. V primerjavi z ostalimi opraševalci prezimijo čebele v velikem številu in lahko že zgodaj spomladi opravijo svojo opraševalno vlogo. Večina kmetijsko pomembnih rastlin potrebuje  za opraševanje čebele. Te letajo s cveta na cvet in nabirajo nektar – sladkorno raztopno, ki jo potrebujejo za hrano. Na dlačicah svojega telesa prenašajo cvetni prah z ene na drugo rastlino. Rastline oprašene s čebelami dajejo večji donos in boljšo kvaliteto plodov in semena. Čebele s svojim opraševanjem prispevajo tudi k ohranjevanju in izboljšanju lastnosti teh rastlinskih vrst. Enakomerna porazdeljenost čebeljih družin po Sloveniji pa omogoča zadostno opraševanje kulturnih rastlin, bogat izbor sadja in zelenjave v naši prehrani, kakor tudi rastlinsko raznovrstnost v naravi. Že dolgo je znano reklo » Tam kjer domuje čebela, je čisto okolje «

Kljub vsej svoji koristnosti pa je v današnjem času čebela zelo ogrožena. Vzrok za to je intenzivna kmetijska proizvodnja, v kateri se uporabljajo zaščitna sredstva – pesticidi. Sadjarjem niti na misel ne pride, da bi čebelarjem kaj plačali ali pa se jim vsaj zahvalili, da še vedno gojijo čebele v bližini sadovnjakov. Ravno obratno. Vsako leto se dogaja, da se sadjarji (predvsem vrtičkarji) ne držijo navodil in škropijo sadno drevje v času cvetenja z nevarnimi sredstvi za zaščito rastlin. Zastrupljene opraševalke pomrejo pogosto že na cvetju ali na poti proti domu. V primeru manjše zastrupitve čebelje družine tako oslabijo, da v času paše ne naberejo medu, v primeru večje zastrupitve pa umrejo vse čebele in panji ostanejo prazni. Do zdaj še noben prizadeti čebelar ni prejel odškodnino za zastrupljene čebele. Običajno pa se ne najde niti krivca za pomore čebel. Čebelarji naprošamo vse uporabnike fitofarmacevtskih sredstev , da jih uporabljajo po navodilih proizvajalca.

Strokovnjaki so izračunali, da je vrednost opraševanja čebel desetkrat večja od vrednosti medu, voska in drugih čebeljih pridelkov. Pri tem so jemali v obračun vrednost kmetijskih pridelkov, ki bi jih ne bilo brez posredniške vloge čebel. Če pa bi upoštevali še vse ostale rastline na travnikih, pašnikih in v gozdu, ki bi ostale brez plodov in semen in bi bilo zato ogroženo naravno ravnotežje, bi se vrednost opraševanja čebel podvojila ali potrojila.

Pohvaliti moramo našo vlado, ki je znala prisluhniti problemom čebelarjev in nam je v zadnjem letu ali dveh veliko pomagala. Vsi tisti rejci čebel, ki so se lani obvezali, da bodo v svojih čebelnjakih gojili samo čisto raso kranjske čebele, so dobili za svoje selekcijsko delo ustrezno plačilo po panju. Letos smo čebelarji končno izenačeni s kmeti, saj se smatra čebelarstvo za kmetijo. Torej imamo svoj status, ta pa je osnovnega pomena za določitev stimulativnega obdavčenja. To in ureditev davčne zakonodaje je garancija, da bodo naše čebele še naprej uspešno opraševale tako domače kakor divje rastoče rastline in s tem skrbele za naravno ravnotežje. Posledično bomo čebelarji pridelali za naš narod dovolj najbolj kakovostnega domačega medu, ki nam ga ne bo potrebno uvažati, kot morajo to početi v večini razvitih zahodno evropskih držav. Naš med je zdrava hrana, ker ga znamo pravilno pridelovati in ker imamo čisto naravo. Tega pa ne moremo trditi za ceneni med neznanega porekla in sumljive kakovosti, ki ga ponujajo našim potrošnikom velike trgovske verige. Če bodo Slovenke in Slovenci kupovali domači med, bodo pomagali našim čebelarjem preživeti, posredno pa tudi ohraniti našo naravo.

Boštjan NOČ in Franc ŠIVIC
Podpredsednika Čebelarske zveze Slovenije

Čebelarska svetovalna služba
v.d. vodje ga. Lidija Senič

VIR: http://www.zirovnica.com/2006/dan_zemlje_in_cebele.html
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #7 - 23.04.2008 at 05:57:32
 
Quote:
V slovenskih hruškah nevaren pesticid

V hruškah z Zdol našli pesticid za žita

Slovenija, 21. april 2008 15:46, zadnji poseg ob 21:16
Ljubljana - MMC RTV SLO

Inšpektorat RS-a za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano obvešča potrošnike, da umika hruške sorte conferance slovenskega porekla s polic.

Inšpektorat RS-a za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano, ki deluje v okviru ministrstva za kmetijstvo, obvešča, da so imele hruške conferance, ki jih proizvaja Kmetija Bostele z Zdol, preseženo mejno vrednost pesticida klormekvata, ki je v Sloveniji registriran kot rastni regulator v pridelavi žit.


Zato inšpektorat hruške tega proizvajalca in te sorte umika iz prometa, kmetijska inšpekcija pa bo podala predlog za odvzem certifikata kmetiji Bostele in zahtevala vračilo neupravičeno pridobljenih sredstev, saj uporaba pesticida klormekvat na hruškah ni dovoljena v nobeni državi EU-ja.

Po zakonu o fitofarmacevtskih sredstvih je zagrožena kazen za zlorabo namenske uporabe za posameznika od 400 do 800 evrov, za pravno osebo pa od 800 do 20.000 evrov.

VIR: http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_i...


Kmet je zelo hladnokrvno priznal, da je pesticid za žita uporabljal na hruškah že več let.
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #8 - 23.04.2008 at 08:17:39
 
Petra. wrote on 23.04.2008 at 01:17:04:
sicer je to ena tema, ki v bistvu sploh nobenega ne zanima, men je pa to grozljivka:
pol se pa na velko ukvarjamo z vsem drugim sranjem, od vojn do denarja in teorije zarot, pa kaj vem česa še  Wink,


Nas prav tako zanima, samo vsa ta različna "sranja" imajo isti vzrok in so del istega procesa, in vse skupaj zelo negativno vpliva na človeštvo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #9 - 23.04.2008 at 10:57:24
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #10 - 23.04.2008 at 12:44:58
 
se pravi, da se to že precej časa dogaja, a nihče spet nič ne stori, da bi bilo bolje? predvsem pa je tudi zaskrbljujoče, da te insekticide že dodajajo v genetsko spremenjene rastline. mene je teh stvari prav groza. ma res, ni mi vseeno. samo pa še evdno ugotavljam, da bolje, da sploh ne berem in gledam tega, ker preveč vpliva name, predvsem tudi to, da se večini ljudi itak jebe za vse skupaj. nam bo vsem skupaj kmalu žal, da nismo ukrepali takrat, ko bi lahko. najbolj na k**** pa mi grejo kmetje, ki so popolnoma egoistični in neprilagodljivi trenutnemu času in situaciji in država jih še na velko podpira pri tem in jim plačuje odškodnine, jim daje podporo...
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #11 - 23.04.2008 at 14:02:13
 
Mislim, da vsem ni vseeno. Nekateri skušajo doma pridelovati neoporečno hrano, drugi skušajo takšno hrano kupovati. Mogoče pa je še premalo organiziranosti in pritiska in ozaveščanja. Na drugi strani pa so pač tisti, ki so zaradi dobička pripravljeni narediti vse: od posameznih pridelovalcev do velikih korporacij. Vmes pa največji reveži, ki zaradi nizkega standarda ne morejo izbirati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #12 - 23.04.2008 at 21:32:04
 
Quote:
Petra. wrote on 23.04.2008 at 01:17:04:
sicer je to ena tema, ki v bistvu sploh nobenega ne zanima, men je pa to grozljivka:
pol se pa na velko ukvarjamo z vsem drugim sranjem, od vojn do denarja in teorije zarot, pa kaj vem česa še  Wink,

Nas prav tako zanima, samo vsa ta različna "sranja" imajo isti vzrok in so del istega procesa, in vse skupaj zelo negativno vpliva na človeštvo.

jep
use ma isti vzrok ...
use gre ...
nekje se prej pokaže
nekje pač kasneje
na tabljobčutljivih prej
na blj tatrdih pa kasneje ...
kam bomo pršli ve pa glih samo bog

kako pa da prasci ki imajo moč (pa ne kapitala) nč ne zmorejo narest mi je pa tud nerazumljivo ... razen tega da kapital hočjo met ... in so zarad tega isti

sitem pelje use skupi u tri pm
noben pa se iz sistema ne upa izstopt (ogromna večina)


provzaprov je prov žalostno use skupi ... če le glave u pesek ne tiščiš
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #13 - 25.04.2008 at 00:42:50
 
Quote:
Sadna kašica umaknjena iz prodaje
Vsebujejo preveč pesticida

Slovenija, včeraj ob 21:49
Ljubljana - MMC RTV SLO

Sadna kašica za otroke znamke Frutapura je bila umaknjena iz prodaje, saj je bila v njej presežena vrednost pesticida.

Gre za sadno kašico mešanega sadja (jabolk in banan), proizvedeno 3. julija 2007 in z rokom uporabe 3. julij 2008. Izdelek je skupinsko pakiran v plastične kozarčke, štirikrat po 100 gramov, ovit v kartonasto embalažo.

V Drogi Kolinski, distributerju in uvozniku kašic, poudarjajo, da izdelek, ki vsebuje presežne vrednosti tiabendazola, ne predstavlja tveganja za zdravje dojenčkov, starih štiri mesece ali več, če se upošteva običajen in pričakovan način uporabe izdelka.

Droga Kolinska dodaja, da bi moral dojenček ali otrok pri telesni teži šest kilogramov zaužiti več kot 2,5 kilograma sadne kašice, da bi ta izdelek predstavljal tveganje za njegovo zdravje.

VIR: http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_i...
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Lačni zaradi izumiranja čebel?
Reply #14 - 27.04.2008 at 00:13:39
 
gape wrote on 23.04.2008 at 21:32:04:
sitem pelje use skupi u tri pm


včasih se nagibam k misli, da bi blo mogoče najboljš, če dejansko gre vse skupi v tri pm. In pol na "pogorišču" zrase kej bolj pametenga.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 8