Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 ... 68
(Read 157521 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #135 - 09.05.2011 at 09:37:52
 
Quote:
Zanimiv in dober članek. Ravno zadnjič sem poslušala nekaj študentov, večinoma tik pred diplomo, ki so, presenetljivo, kritizirali nasprotovanje pokojninski reformi in zagovarjali ukinjanje domnevnih vsesplošnih socialnih ugodnosti. Se mi zdi, da mladi ne znajo več sproščeno živeti, uživati v življenju, da se ukvarjajo le še s krutostjo zagotavljanja osnovne eksistence. Še bolj pa se mi dozdeva, da izginja občutek medgeneracijske povezanosti in solidarnosti. Da se podpihuje sovražnost in tekmovalnost med različnimi generacijami in/ali družbenimi skupinami. Saj to počnejo politiki tudi z obravnavo aktualne pokojninske reforme - z grožnjami - če ne boste podprli te reforme, vas bomo prikrajšali na vseh področjih. In tako mladi začenjajo verjeti, da so starejši ljudje paraziti, zaradi katerih se sesuva sistem. Kot da ni nihče sposoben iskati pozitivnejših rešitev.

Me zanima, kolikšen odstotek ljudi razume, da so vse te reforme kratkega veka in da dolgoročno ustvarjajo še hujše probleme. Glede na razpoloženje ljudi sem mislila, da večina to razume, po zadnji izkušnji pa nisem več prepričana, da se ne bodo širše množice pustile zavesti populistom.

Članek zelo dobro opozarja na nujnost sodelovanja različnih generacij in na hudo patologijo, ko množice sposobnih, mladih ljudi ostajajo brez dela in življenjske perspektive. Se strinjam, da takšna družba nedvomno je bolna. Aktualna pokojninska reforma samo prispeva k vzdrževanju takšnega stanja.


Podaljševanje starosti in pokojninskega obdobja brez možnosti izhoda  iz te prisile ( zaradi tudi tako ustvrjenega  pomajkanja delovnih mest, iztrošenosti, nemotiviranosti za sledenje tehnološkim spremembam, strah pred revščino in socialno izobčenostjo zaradi trajno prenizke pokojnine) je nova oblika strukturnega nasilja za ekonomnsko in polltično discipliniranje/pasiviziranje vedno številčnejše popupalcije, ki pa se v bližnji prihodnosti lahko odrazi v uporu starejših na zahodu, podbnem uporu mladih v arabskih državah. Tudi stari se učijo uporabe  facebook in twiterja, s katerim se skordinirajo med sabo  in   ko se bodo ustvarile potrebene družbene okoliščine tudi za koordinacijo  mladimi (ko oboji  ne bodo imel več česa za izgubit). Se mi zdi to dost verjetnjšiji  scenarij razrešitve družbenega konflikta kot medgeneracijki spopad.  



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #136 - 09.05.2011 at 10:38:08
 
gape wrote on 07.05.2011 at 11:45:53:
žal živimo v strankokraciji ... in pravila igre so taka kot so ... če jih kršiš si diskvalificiran!
delodajalcev ni treba premagat
z njimi je treba sodelovat
ne pozab da agape je delodajalec
premagat pa je treba trenutne zakonodajalce - to pa - na bojnem polju strankokracije - to je use kar je ... iz dneva v dan se bolj mudi ... da se javite za prve bojne vrste ...


Strankarski interesi se pokrivajo klanovskimi. Minili so časi državotvornega idealizma strank, saj so se vse stranke, ki so dobile možnost prit na oblast, izkazale za zastopnike svojih klanov, ki se jim fučka za splošni interes.    

Quote:
Objektivno gledano bi bla po moje pogodba za pet let stalne službe čist zadot

Quote:
sori izrazu - ampak men so to prazne marnje
ko prideš k delodajalcu z njim podpišeš pogodbo - kakršno si pač izboriš ... če nimaš ničesar s čimer bi si dobro pogodbo izposloval ... si nared sp ... al pa pejd med socialce in pust sposobnim naj delajo in zaslužjo še zate ...
nekoč je nekdo reku:
nesposobni so sposobni onesposobiti sposobne


Ne vem, zakaj bi se moral borit. Če bi se mi za kaj zdelo vredno borit, bi se boril zato, da se mi ne blo potrebno borit sploh.

Če sem sposoben, vzamem, kar mi pripada po mojih sposobnostih, ne da bi se moral za to borit. Vzamem, kar mi pač pripada po mojih sposobnostih.  Če ne bi bil sposoben, pa bi želel več, kot bi mi pripadalo po mojih sposobnostih, bi se pač moral borit za to, da bi vzel  sposobnim in  se borit potem proti drugim nesposbnim, da mi ne vzamejo tistega, kar mi kot nesposobnemu itak ne pripada. Sposobni ne izgubljajo energije z bojem, da bi jemali, kar jim ne pridada glede na njihove sposobnosti  in ne za zašito tistega, kar jim itak ne pripada. Sposobne dela sposobne šerjanje svojih  sposobnosti s sposobnimi in manj sposobnimi in ne boj med njimi in  proti njim;  boj je sposobnost nesposobnih.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #137 - 09.05.2011 at 13:20:14
 
Quote:
da mladi ne znajo več sproščeno živeti, uživati v življenju, da se ukvarjajo le še s krutostjo zagotavljanja osnovne eksistence. Še bolj pa se mi dozdeva, da izginja občutek medgeneracijske povezanosti in solidarnosti. Da se podpihuje sovražnost in tekmovalnost med različnimi generacijami in/ali družbenimi skupinami.

Naša izkoriščevalska oblast je pač dober vzor, kako postaneš uspešen.
In normalno, da se izgublja občutek ali smisel za medgeneracijsko pomoč, če vsak vidi, da je to le prazna beseda, ki v praksi nič ne velja.
Dobrota je sirota...Žalostno, a resnično.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #138 - 09.05.2011 at 13:25:46
 
Quote:
Volivce bi morali dobiti od neopredeljenih, teh ni malo, vendar jim morate ponuditi perspektivo v zagonu nove ustvarjalnosti. Retorika kot so boj, tekmovalnost, iznajdljivost pa ubija kreativnost in to ljudje vedo, poznajo, čutijo.

Lp,Igor

To je res.
Vsak, ki je član neke stranke, bo seveda v prvi meri delal za korist stranke...Korist naroda je šele na drugem ali tretjem mestu.
Brezkončen boj med političnimi strankami, zamegljuje realne težave v sami državi. Zato država propada, politika pa se krepi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Hermetik
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 16

Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #139 - 09.05.2011 at 21:25:36
 
Ojla;

Sem mnenja,da ako je negdo sposoben delat,pa naj dela zakaj bi ga kaznovali z visoko stopnjo obdavčitve?

Naj se uvede samo klavzula,med najnižjo in njavišjo plačo.

Tisto o uvedbi več delovnih mest-sranje.Delovna mesta je treba robotizirat(avtomatske blagajne v trgovskih centrih).

Seveda kapital je treba sam praviln razporedit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ik.kanu.na
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 918

Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #140 - 10.05.2011 at 13:42:53
 
več robotov = manj ljudi --> le kaj bojo pa potem počeli odvečni ljudje brez dela?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #141 - 10.05.2011 at 17:04:23
 
ik.kanu.na wrote on 10.05.2011 at 13:42:53:
več robotov = manj ljudi --> le kaj bojo pa potem počeli odvečni ljudje brez dela?

dejanski gospodarski problem dones je prit do denarja, ne prit do menjave. menjamo lahko vse za vse, samo ni vse vključeno v denarni tok. samo mal drugače bi blo treba začet vrednotit stvari, več menjalnih sistemov, alternativni 'denarni sistemi' etc..  pa bi se vse spremenilo.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #142 - 11.05.2011 at 10:43:56
 
Devi wrote on 10.05.2011 at 17:04:23:
dejanski gospodarski problem dones je prit do denarja, ne prit do menjave. menjamo lahko vse za vse, samo ni vse vključeno v denarni tok. samo mal drugače bi blo treba začet vrednotit stvari, več menjalnih sistemov, alternativni 'denarni sistemi' etc..  pa bi se vse spremenilo.


Po moje bi se 1/3 denarnih  sredstev za zagotavlajnje eksistence dalo izvlečt iz pravičnješe prerazporeditve iz rent, ki sedaj skoraj v celoti pripadajo zmonopoliziranim lastnikom tehnologij/znanja, čeprav je ta splošna last oz.  produkt partipicipacije vseh v t.i. general intelectu'; drugo tretjino bi se ga dalo izvlečt iz bolj ali manj s tržno konkurenco ugotovljene presežne vrednosti blaga in storitev, ki si jo  sedaj skoraj v celoti  prilašča kapital s prislinim  prisvajanjem rezultatov tujega dela; tretjo tretjino pogojev za ekistenco pa bi se dalo zagotovit z alternativno (od obeh  prejšnjih denarnih sitemov  neodvisno) menjavo blaga in storitev. Po moje vsega ni mogoće nadomesti z alternativo, ker potem če bi se vse spremenilo to ne  ne bi bla več alternativa ampak po vsej verjetnosti potencial za usvtrjanje novih oblik monopla.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #143 - 11.05.2011 at 17:10:23
 
titud wrote on 11.05.2011 at 10:43:56:
Po moje bi se 1/3 denarnih  sredstev za zagotavlajnje eksistence dalo izvlečt iz pravičnješe prerazporeditve iz rent, ki sedaj skoraj v celoti pripadajo zmonopoliziranim lastnikom tehnologij/znanja, čeprav je ta splošna last oz.  produkt partipicipacije vseh v t.i. general intelectu'; drugo tretjino bi se ga dalo izvlečt iz bolj ali manj s tržno konkurenco ugotovljene presežne vrednosti blaga in storitev, ki si jo  sedaj skoraj v celoti  prilašča kapital s prislinim  prisvajanjem rezultatov tujega dela; tretjo tretjino pogojev za ekistenco pa bi se dalo zagotovit z alternativno (od obeh  prejšnjih denarnih sitemov  neodvisno) menjavo blaga in storitev. Po moje vsega ni mogoće nadomesti z alternativo, ker potem če bi se vse spremenilo to ne  ne bi bla več alternativa ampak po vsej verjetnosti potencial za usvtrjanje novih oblik monopla.      

denar bi zače drugam tečt že s tem, če bi začeli drugačne zakone sprejemat, kaj delo al pa storitev sploh je in na kaj mora bit vezana. + če bi vsak človek lahko davke, ki jih plačuje državi sam usmerjal v razvoj al pa podporo nekih zanj boljših rešitev, bi se svet drugače začel razvijat.
ono s kapitalskimi dobički se strinjam, sam če boš to poskusil komu vzet, bo hitro vojna. ne jemat, sam vzet pozornost in speljat tokove drugam.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #144 - 11.05.2011 at 17:58:26
 
Quote:
gape wrote on 07.05.2011 at 11:45:53:
Quote:
Po moje ne bi sploh smel it za to, da bi blo kogarkol treba  premagat

žal živimo v strankokraciji ... in pravila igre so taka kot so ... če jih kršiš si diskvalificiran!
delodajalcev ni treba premagat
z njimi je treba sodelovat
ne pozab da agape je delodajalec
premagat pa je treba trenutne zakonodajalce - to pa - na bojnem polju strankokracije - to je use kar je ... iz dneva v dan se bolj mudi ... da se javite za prve bojne vrste ...

Ne vem, gape, ampak s premagovanjem, drbnjakarstko tekmovalnostjo in časovno omejitvijo na dolgi rok ne bo kakšnega uspeha. Politiko bi morali graditi na kreativnosti, ustvarjalnosti. To bi pognalo živelj iz apatije in prineslo točke. Bojno polje, tekmovalnost, nujo imajo sedaj na repertuarju vse stranke in to vodi v lokalno drobnjakarstvo, ljudsko apatijo do življenja in končno odločitev, da se nič ne izplača, tudi če greš volit.
Volivce bi morali dobiti od neopredeljenih, teh ni malo, vendar jim morate ponuditi perspektivo v zagonu nove ustvarjalnosti. Retorika kot so boj, tekmovalnost, iznajdljivost pa ubija kreativnost in to ljudje vedo, poznajo, čutijo.

jest nwem no
če hočeš neki spremenit - lahko to predlagaš kot civilna iniciativa - lahko pa preprosto tko da dobiš mandat za to spremenit ...
prvo pot smo ubral da smo pršli do druge poti
zdej smo na tej poti - družba - slovencov
strankokracije ... poti
in kle je igra taka kot je
zakaj bi filozofiru?

neopredeljenih je vedno usaj za 40%
ampak - njih ne briga - oni voljo pač ne ...
njih neki itaq dobiš ob tem ko dobiš levičarje ... tiste ki so za spremembo ... as oposed to desničarji ki za spremembo niso
teh dobit menda ne moreš ... mogoče kašn procent ...

volitve so pač bojno polje / igra / tekmovanje / kolkrkoli že hočeš jim rečt ... pravila so zadost jasno znana



titud ...
kle zdej trdimo da je tuki ena nova stranka ki je za javni / splošni interes ...
... zakaj borit? mogoče se je pa treba enkrat ... mogoče celo večkrat ... če si kej bojevnika ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #145 - 11.05.2011 at 21:34:44
 

Je ni krize, ki je en spodoben NOB ne bi rešu  Grin
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #146 - 12.05.2011 at 09:46:36
 
Devi wrote on 11.05.2011 at 17:10:23:
denar bi zače drugam tečt že s tem, če bi začeli drugačne zakone sprejemat, kaj delo al pa storitev sploh je in na kaj mora bit vezana. + če bi vsak človek lahko davke, ki jih plačuje državi sam usmerjal v razvoj al pa podporo nekih zanj boljših rešitev, bi se svet drugače začel razvijat.
ono s kapitalskimi dobički se strinjam, sam če boš to poskusil komu vzet, bo hitro vojna. ne jemat, sam vzet pozornost in speljat tokove drugam.


UTD izhaja iz predpostavke, da če država s pobranimi davki ne zna/zmore/noče ravnat tako, da bi blo to v interesu vseh državljanov, je boljš, da jih vrne v obliki UTD-ja državljanom tako, da bodo s tem denarjamem upravljali sami. Samo kljub temu rabmo prisilo države, da bo s kolektivno  prisilo (ali vsaj tehničnoj preko svoje javne infrastrukture) pobrala denar  rentnikom in obdavčila kapital, pol pa ji dela v bistvu sploh ne bi blo treba toliko obdavčevat. Sem zasledu, da npr. singapurci sploh ne plačujejujeo prispevkov za zdravstveno zavarovanje, država vsakemu državljanu odpre zavarovalni račun in nanj mesečno iz pobranih davkov nakazuje vsem enak  znesek in se potem zavarovanci sami racionalno odločajo, za katere zdravstvene stroritve ga podo sproti porabili ali pa tudi ne in skušajo živeti zdravo, denar na zavarovalnem računu pa raje kopičijo za primer večje osebne  zdravstvene katastrofe (operacije) ali pa, če do te potrebe sploh ne pride, prenesejo na svojce oz. tiste, ki jih po njihovem mneju bolj kot sami rabijo zadravstvene storitve.  Podobno bi se iz davkov lahko vsakomur fiktivno polnil tudi pokojniski račun, ki bi ga lahko po potrebi začel 'prazniti' prej ali kaneje ali pa sploh ne in bi ga prenesel na svojca, ki rabi penzijo prej ali bolj kot zavarovanec sam...

Glede nasilnega jemanja kapitalu in vojne: vojne so ponavadi sredstvo za medsebojne plenjenje bogatih in  za nasilno prezrezporejanje od revnih/šibkih k močnim/bogatim in ne obratno. Tistemu nasilnemu prerazporejanju od bogatih k revnim se je včasih reklo revolucija. Vmes je stanje medsebojnega pogajanja in iskanja skupnih interesov, ki bi bolj  ali manj zadovoljila vse, zato ne preseneča tudi vse večja  pripravljenost bogatih, da se odrečeju dela svojih rent in kapitala, pa ne da  bi v obliki davka financirali represivne aparte države, da bi še naprej z dvomljivim uspehom ščitila njihov priviligiran položaj in držala folk v pokorščini, ampak da te davke razdeli nazaj med državljane na način, da se jim zagotovi dostojna eksitenca in možnost za samostojno samorealizacijo brez pretirane potrebe po strukturnem nasilju in discipliniranju, saj ta v obliki raznih vojn, bitk in  kampanj ( proti drogam, proti terorizmu vseh vrst, proti podnemnim spremembam, proti raku in okužbam vseh vrst, za multikulturne skupnosti, za in  proti emigrantom, proti brezpospelnosti, lakoti, socialni izključnosti in  proti starosti kot taki, za večjo rodnosot in za omejitev rojstev...) samo izčrpavajo  celotno družbeno tkivo brez vidnih 'uspehov' in bolj kot ne postajajo samemu sebi namenjen družbeni parazitizem...      
Back to top
« Last Edit: 12.05.2011 at 12:19:41 by titud »  
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #147 - 12.05.2011 at 17:36:36
 
men je UTD všeč, ker predpostavlja zrele državljane, ki so se sposobni dobro odločat, kakšen razvoj si želijo (v nasprotju s trenutnim vodenjem države, ki prepostavlja, da smo ovce, ki jih je treba past in hranit, kadar si na (neobstoječih) pašnikih ne znajo najt hrane)
(čeprov zadnje čase v zrele državljane ne verjamem več prov zagrizeno in imam občutek, da bi znala večina UTD v kakih cerkvenih pušicah se znajt :p)
drugač se mi še zmer zdi da je obenem s prerazporejanjem treba ustvarit tud plodnejše terene za razvoj novih smernic v gospodrstvu. zakoni so slabi in onemogočajo al pa blokirajo pretok drugačnih idej, blaga in denarja. mogoče bi bil tud čas, da se neha pod gospodarstvo smatrat zgolj materialne al pa storitvene in svetovalne dejavnosti podprte z goro vseh možnih papirjev in dovoljenj, od katerih je večina nekoristnih. glede tega, kaj je lahko (npr drobna) gospodarska dejavnost in komu so za kaj pripravljeni koliko plačat bi se morali ljudje sami odločat. pogrešam recimo 'osebno pogodbo med dvema o nekem en- ali več-kratnem delu, na podlagi zaupanja da ga bo najeta oseba opravila dobro, pa če ima papirje in dovoljenje za tako opravljanje al pa ne'.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #148 - 12.05.2011 at 20:44:18
 
Država se vmešava v vsak drek zato, ker hoče imeti nadzor in seveda neko korist oz. davek, od kakršnegakoli posla.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Optimus T. Prime
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 836

Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #149 - 13.05.2011 at 15:51:59
 
ik.kanu.na wrote on 10.05.2011 at 13:42:53:
več robotov = manj ljudi --> le kaj bojo pa potem počeli odvečni ljudje brez dela?


tole:
http://www.kexo.host.sk/podstranky/suicide.php
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 ... 68