SLOVITE BESEDE O LJUBEZNI

Zakaj tako težko rečemo
ljubim te
ali
rad te imam

Tudi če te besede spravimo z jezika, je vprašanje, kaj pomenijo...

"V filmu je lahko, v resničnem življenju pa sem rekel ljubim te zelo zelo redko," priznava hollywoodski igralec Robert Redford, Julio Iglesias pa pravi, da so besede "ljubim te" ali "rad te imam" bolj za petje kot govorjenje.

Po neki nemški anketi je priznanje ljubezni čisto na vrhu moškega seznama stresnih dejavnikov, medtem ko ženske raje izgovarjajo te besede, da bi ohranile romantiko, poudarile globino čustev Toda ženske bi rade te besede tudi slišale.

 

 

Negotovi moški
Kje je težava? O tem, zakaj moški tako težko spregovori ti dve ali te tri besede, so razpravljali celo znanstveniki. Zakaj moški ne more izgovoriti teh besed, pa čeprav ustrezajo njegovim čustvom? In zakaj jih nekateri tako zlahka izgovarjajo, čeprav sploh niso resnične?
Strokovnjaki so ugotovili pet vzrokov, zakaj moški tako težko spravijo z jezika besede "ljubim te" ali "rad te imam". Prva možnost je, da je moški negotov. Nobelovec Paul Greengard je zapisal: ''Moški ve, da nekaj čuti, ne ve pa, kaj čuti". Raziskovalec možgan to luknjo v izražanju povezuje s strukturo živčnih poti. "Samo v ženskih možganih so nevronalne povezave med centroma za čustva in govorjenje. Te povezave moški nimajo. Tako se v njihovi levi polovici možgan mota visoka definicija ljubezni v desni pa sprejema zmedene držljaje. Ne more povezati pojme in čustva, zato molči...

Čakanje na posebno priložnost
Drugi vzrok je lahko, da moški ne ve, kaj misli ženska. Primer: v pogovoru gre ženski za izmenjavo mnenj, pri moškem za cilj. Moški se sprašuje: če izrečem te besede, kaj moram storiti potem. Kaj se bo spremenllo? Ne ve, kaj naj stori. Ne more si predstavljati, da mu ni treba storiti nič drugega kot glasno izpovedati svojo ljubezen. Tretja možnost je, da moški z ljubezensko izjavo čaka na posebno priložnost. Po eni strani je genetsko manj programiran na čustvene zveze, po drugi pa goji visok, neresničen ideal Ijubezni. Dr. Bettina Pauly je spraševala moške, stare od 21 do 35 let, kaj bi načrtovali za naslednja tri leta. Njihovi odgovori so bili: poklic, znamka avtomobila, stanovanje. Partnerica je bila šele na četrtem mestu. Paulyjeva pravi: "Moški potihema misli, da lahko pride še kaj boljšega, kot je njegova sedanja partnerica.

Moški se radi igrajo
Strokovnjaki kot četrti vzrok omenjajo, da se take izjave moškim ne zdijo možate. Jezikoslovni inštitut v Los Angelesu vsako leto vodi knjigo o dialogih v hollywoodskih uspešnicah in ugotavlja, da je stavek ''ljubim te" po vrhuncu v sedemdesetih letih komaj še mogoče slišati iz moških ust. Ti zgledi s filmskega platna vplivajo na moške. V Nemčiji je kulturni sociolog dr. Gert M. Simon ugotovil: ''Moški menijo, da take besede sodijo v najstniška leta. Če se je odločil za kakšno žensko, noče več ponavljati, da jo ima rad. En mož, ena beseda!"
Moški je genetsko manj odgovoren," pravi londonski evolucijski psiholog prof. Richard Dawkins. "To lahko vidimo tako v ravnanju z naravo kot v ustvarjalnosti vsakdanjika. Moški poskuša vse mogoče, ne da bi pomislil na posledice. Lahko bi tekli, da se rad igra."
Ženska, ki je evolucijsko določena za materinsko vlogo, ravna bolj obzirno in resno. Moški se boji prav te resnosti, če bi rekel "ljubim te", sluti dolžnost, ki jo prinaša taka izjava. To je v njegovem genetskem programu. Vedno bi rad imel še kak zasilni izhod.

Zakaj pa včasih le reče ...
Moški včasih seveda le izgovnri te težko izgovorljive besede. Morda to stori zato, ker meni, da to pričahujejo od njega. Po nemški anketi te besede spregovori, če jih prva izgovori ženska, vendar po ugotovitvah dr. Paulyjeve tega ne stori brez rahle slabe vesti. Upa, da bo s hitro povedanimi besedami končal zadevo, hkrati ha se počuti neprijetno, ker pobuda ni prišla od njega.
Moški se k sicer tako težko izgovorljivim besedam zateče tudi takrat, kadar njegova spolna sla naleti na oviro. Tedaj začne prisegati, da jo ljubi in da jo ima rad. V obdobju snubljenja in dvorjenja te besede uporablja kar inflacijsko, ugotavlja dr. Simon ''Celo prepričan je o svoji ljubezni. Šele če nastane razmerje in grozi navezanost, začne dvomiti in postane bolj redkobeseden."

Občutek krivde
Moški v tesni zvezi nujno razvije občutek krivde, meni evolucijski psiholog Dawkins. "Egoizem genov" poskrbi za to, da se začne ozirati za drugimi ženskami, medtem ko njegova partnerica želi poglobiti zvezo. Če ga zalotijo pri flirtanju ali skoku čez plot, zagotavlja, da to nič ne pomeni, da ljubi samo njo. Po Dawkinsu s tem seveda misli povedati, da je partnerica bazni tabor za njegove izlete in da te baze ne bi rad izgubil.
So pa celo moški, ki kar naravnost povedo "ljubim te", in to brez slabe vesti ali trenutnih prekipevajočih čustev. Navdušen je nad dobro spolnostjo ali njeno lepoto. Včasih pa te besede izjavi pod vplivom kakega zanj pomembnega dogodka, na primer novega avtomobila. V trenutnivznesenosti bi najraje objel ves svet, tudi svojo ženo. In misli resno - vsaj tisti hip.

Padec z oblakov
Moški vedno pozno opazi, da se ženska izvija iz razmerja. Znamenj ni hotel videti in pade z oblakov na tla. V takem primeru je spet pripravljen govoriti ''ljubim te" kot med prvim osvajanjem. To je nemočna obramba pred njenimi očitki in te besede uporablja kot čarobno formulo, ki pa je ne obvlada.
Vendar ne gre obupati. Ameriška psihologinja Deborah Tannen pravi: "Moški Ijubezen izražajo drugače, na primer s spoštovanjem in obzirnostjo." Zato Tannenova svetuje: "Ne pričakujte, da bo vaš mož sam prišel na to. Preprosto zaprosite ga za te besede. Povabite ga, naj vam jih kdaj pa kdaj izreče. In potem je moški čez čas presenečen, kako preprosto je izgovoriti te dve ali tri slovite besede.

 

nedeljski dnevnik ; 17.2.2002